שאלה של ביזור: בסולאנה החליטו להשתלט על חשבון של לווייתן ואז חזרו בהם

משתמשי פרוטוקול סולנד (Solend) של רשת סולאנה (Solana) הצביעו לטובת השתלטות על חשבון לווייתן שאיים על הנזילות ברשת. הבוקר ההחלטה בוטלה.
solana

סולנד (Solend) היא פלטפורמת ההלוואות של רשת סולאנה (SOL), אשר מאפשרת מתן הלוואות במטבעות כמו SOL ו-USDC. אתמול (א') התברר כי בפלטפורמה פועל לווייתן אנונימי (כלומר משקיע שמחזיק בכמויות גדולות של מטבעות דיגיטליים) שהחשבון שלו כולל 5.7 מיליון SOL והלוואות של מעל 108 מיליון דולר בסטייבלקוינס. המשמעות היא שאותו לווייתן מחזיק במעל 95% מכמות ה-SOL בבריכת הנזילות של סולנד וב-88% מכמות ה-USDC בבריכת ההלוואות של הפלטפורמה.

נכון לכתיבת שורות אלה SOL נסחר במחיר של 32.08 דולר. אלא שאופן הפעולה של סולנד הוא כזה שבמידה ומחיר SOL יגיע ל-22.30 דולר הפלטפורמה תנזיל באופן אוטומטי עד 20% מההחזקות של הלווייתן. מפתחי סולנד חששו כי מהלך כזה יציף את הבורסות המבוזרות של סולאנה בלחץ מכירה גבוה מדי ואף ישתק את פעולת רשת הבלוקצ'יין שלה. במצב זה משתמשי הפלטפורמה האחרים לא יוכלו למשוך ממנה את כספם.

הצעת ההשתלטות

לאור האיום על הרשת ועל המטבע שלה, הצוות של סולנד הציע להשתלט על חשבון הלווייתן ולהנזיל מתוכו SOL בשווי 20 מיליון דולר באמצעות OTC (ר"ת Over The Counter או מסחר מעבר לדלפק).

כדי לעשות זאת הועלתה בפני משתמשי הפלטפורמה הצעה להצבעה שמטרתה להעניק ל-Solend Labs, החברה שפיתחה את הפלטפורמה, סמכויות חירום אשר יאפשרו לה להשתלט על חשבון הלווייתן. בהצעה נאמר כי הצוות ניסה ליצור קשר עם הלווייתן בטוויטר ובהודעות שנשלחו ברשת סולאנה, אך ללא הצלחה, ולכן לא עלה בידי הצוות לגרום ללווייתן להקטין את רמת הסיכון בהחזקות שלו.

ההצעה, שבהצבעה עליה השתתפו מעל 1.18 מיליון מצביעים, עברה ברוב מוחלט של 97.5% ואישרה את הענקת סמכויות החירום לסולנד.

הרשת גועשת

התגובות להחלטה של סולנד לא איחרו לבוא. אינספור ציוצים בטוויטר הביעו תדהמה מההחלטה הריכוזית ותיארו אותה כהפך הגמור של רעיון הביזור שאמור להיות אחד הרעיונות היסודיים ביותר של טכנולוגיית הבלוקצ'יין.

ההחלטה מתהפכת

נראה כי הסערה בטוויטר בעקבות ההצבעה לא השאירה בידי סולנד ברירה אלא לחזור בה. תוך שהם נעזרים בנימוק לפיו המחיר של SOL החל להראות סימני התאוששות, הועלתה הצעה חדשה להצבעה, שעיקרה ביטול ההצעה הקודמת.

ההצעה, שבהצבעה עליה השתתפו הפעם מעל 1.48 מיליון מצביעים, עברה ברוב של 99.8% היום בשעה 10:15 שעון ישראל. ההחלטות שאושרו הן: ביטול ההצעה הקודמת, הארכת משך הזמן הניתן להצבעות ליממה והתחלת עבודה על מציאת פתרון לבעיית חשבון הלווייתן אשר לא יסתמך על סמכויות חירום.

לסיכום

ניתן להניח כי מצבו הנוכחי של שוק הקריפטו, האירועים האחרונים כמו פשיטת הרגל של Three Arrows Capital, אחת מקרנות הגידור הגדולות בתחום הכלכלה המבוזרת (DeFi), הקפאת המשיכות של ענקית ההלוואות צלזיוס (Celsius) בשל קשיי נזילות, וכמובן קריסת טרה לונה, העלו משמעותית את מפלס החרדה מפני האפשרות של התרסקות סולנד כתוצאה מהחלטה של לווייתן אנונימי לחסל את החזקותיו. יחד עם זאת, אין ספק כי ההחלטה להעניק לחברה סמכויות חירום שיאפשרו לה להשתלט על חשבון של משקיע היא החלטה ריכוזית לחלוטין אשר עומדת בסתירה לרעיון הביזור שאמור לבטא את הייחודיות של עולם הקריפטו.קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן