בנק אוף אמריקה: אימוץ הביטקוין טוב לאל סלבדור; הצמיחה בניגריה נמשכת

בנק אוף אמריקה הוציא דו"ח בשבוע שעבר בו צוינו נקודות חיוביות באימוץ הביטקוין על ידי אל סלבדור כהילך חוקי; בניגריה הביקוש לביטקוין ממשיך לגבור
el salvador passed

בנק אוף אמריקה, הבנק השני בגודלו בארה"ב לפי היקף נכסים ושווי שוק, מביע עמדה חיובית בנוגע לאימוץ הביטקוין כהילך חוקי באל סלבדור. 

על פי ניתוח של אנליסטים מהבנק שנחשף בדו"ח שהוציא הבנק בשבוע שעבר, ההחלטה של אל סלבדור להכיר בביטקוין כהילך חוקי תאפשר העברות כספים יעילות ופשוטות יותר, כמו גם תפתח את המדינה לחברות אמריקניות וכורי מטבעות דיגיטליים. 

פוטנציאל חיסכון גדול בתשלומי עמלות 

"השימוש בביטקוין עבור העברות הכספים עשוי פוטנציאלית להקטין את עלויות ההעברה בהשוואה לערוצי העברות כספים מסורתיות. הרעיון הוא שביטקוין יוכל להיות אמצעי מתווך עבור העברות בין מדינות, כך שדולרים מומרים לביטקוין על ידי השולח ואז מומרים בחזרה לדולרים במדינה של המקבל. התנודתיות יכולה להצטמצם אם ההמרות יתרחשו אוטומטית," נכתב בדו"ח.

הנקודה הזו משמעותית מאחר וכ-24 אחוזים מהתוצר המקומי הגולמי של אל סלבדור מגיע מהעברות כספים של תושבי חוץ אל בני משפחותיהם החיים במדינה. ההערכה היא שעלות שליחת הכספים עומדת על ממוצע של כ-10 אחוזים, כך שלמעשה כ-2.4 אחוזים מהשווי של התוצר המקומי הגולמי של אל סלבדור הולך אל עמלות למתווכים במקום להגיע אל התושבים והמדינה.

בדו"ח צוין שלא ברור עדיין בכמה השימוש בביטקוין בצורה זו יחסוך בעמלות, אך אנו יודעים שבאמצעות אפליקציות כמו סטרייק המשתמשות ברשת הברק, העברות הכספים יכולות להיות זולות בצורה משמעותית. האפליקציה, אשר דיווחנו על השקתה באל סלבדור בתחילת אפריל, כבר פעילה ומאפשרת קנייה ומכירה בעמלות נמוכות אשר הופכות גם רכישת כוס קפה לנוחה, מהירה ומשתלמת.

בנוסף, הדו"ח ציין שהמהלך יעודד משיכת משקיעים אל המדינה. "אימוץ ביטקוין עשוי להביא השקעה זרה ישירה אל אל-סלבדור. ההשקעה הזרה תוכל להגיע מסטרייק (מפתחת פלטפורמת התשלומים), כורי ביטקוין, יצרני כספומטים, בין שאר סוגי החברות," נכתב.

הכללה פיננסית באל סלבדור, בתמיכת הנשיא

עוד נכתב בדו"ח כי השימוש בביטקוין במדינה הינו התקדמות משמעותית מבחינה כלכלית עבור רבים מהתושבים. מאחר וללמעלה מ-70 אחוז מהאוכלוסייה המבוגרת אין חשבון בנק, השימוש בביטקוין מאפשר להם לראשונה להיות חלק מהכלכלה הדיגיטלית ופותח בפניהם דלתות חדשות. 

בצורה זו, ביטקוין מגשים צעד משמעותי בחזון ההכללה הפיננסית אשר רבים דיברו עליו במשך שנים.

ההחלטה לאמץ את ביטקוין במערכת הכלכלית של המדינה התקבלה בביקורת מצד גופים בינלאומיים כמו קרן המטבע הבינלאומית (IMF) ועוד. כשנשיא אל סלבדור, נאיב בוקלה, נשאל בראיון בנוגע לסכנות של המהלך הוא ענה שזה בטוח יכעיס כמה אנשים אבל שזה לא באמת מטריד אותו.

"אולי כמה בנקים יכעסו, כן, אבל הם לא דואגים ל-70 אחוזים מהאנשים שלנו. זה לא כאילו שאנחנו במצב טוב במערכת הישנה, אז למה לא לנסות מערכת חדשה? היא נראית לי טובה. בעיניי היא נראית חסינה בפני כדורים. אני די בטוח שזה יעבוד. לא רק עבורנו, אלא גם עבור האנושות מכיוון שזה צעד קדימה לאנושות," אמר.

לצד העובדה שלמעלה מ-70% מאזרחי המדינה אינם בעלי חשבון בנק, חשוב לזכור שלמדינה אין מטבע משלה שהביטקוין עלול להתחרות בו. המטבע היחיד של המדינה, לפני שביטקוין הפך להיות המטבע השני שלה, הוא הדולר האמריקני. מאחר ואין לממשלת אל סלבדור יכולת שליטה או ויסות של הדולר, היא במידה רבה נתונה לחסדי הממשל האמריקני. הוספת הביטקוין כמטבע חוקי במדינה הוא מהלך אשר עשוי להגן מפני שחיקת ערך הדולר.

בינתיים, על פי סקר אשר בוצע על ידי Disruptiva, נראה שיותר ממחצית תושבי אל סלבדור לא מסכימים עם אימוץ הביטקוין כהילך חוקי. מצד שני, הסקר מראה גם כי כמחצית מהתושבים אינם יודעים כלל מה הוא ביטקוין. ללא ספק, המהלך שיאפשר חשבון דיגיטלי פרטי לאנשים, שמעולם לא היה להם אפילו חשבון בנק, עשוי לקחת זמן וידרוש התמודדות עם שינוי הרגלים בקרב התושבים, בעיקר המבוגרים.

ביטקוין צומח בניגריה למרות התנגדות הממשלה

השימוש בביטקוין ומטבעות דיגיטליים עשוי ללבוש צורה אחרת בין מדינה למדינה. באל סלבדור ביטקוין הפך למטבע חוקי ע"י הממשלה ועם הזמן השימוש יתפשט ויגיע אל אנשים רבים במדינה כתוצאה מכך. בניגריה, לעומת זאת, יש אימוץ המוני למרות ואף בגלל ההתנגדות הממשלתית. המשבר הכלכלי במדינה וחוסר האמון בממשלה הגבירו את האימוץ של מטבעות דיגיטליים בקרב התושבים.

בתקופה האחרונה, נפח המסחר בביטקוין ממשיך להיות מהגבוהים ביותר בכל הזמנים בניגריה. האימוץ הגדול במדינה עזר לאפריקה שמדרום לסהרה להפוך לאזור עם נפח המסחר הישיר (עמית לעמית) הגבוה ביותר בביטקוין, לאחר צפון אמריקה.

אפריקה סהרה גרף

באוקטובר האחרון, בעיצומה של מחאה ציבורית גדולה, המשטרה תקפה את המוחים באמצעים שונים ולמעלה מ-50 אזרחים נהרגו. במקביל, הממשלה הקפיאה חשבונות בנק השייכים לארגונים חברתיים התומכים במחאה באמצעות מזון ואמצעים רפואיים. 

המוחים פנו אל ביטקוין כדי לשמור על הכסף שלהם מהישג ידה של הממשלה. בעזרתו, ארגונים אלו יכולים להמשיך להתקיים בניגריה, לשלם משכורות לעובדים, לגייס כספים ועוד, גם כאשר הממשלה מקפיאה את חשבונות הבנק שלהם.

ביטקוין נסחר ב-86,000 דולר

בפברואר, בניסיון לעצור את האימוץ ההמוני בקרב התושבים, הממשלה אסרה לבנקים לבצע העברות כספים הקשורות למטבעות דיגיטליים. על פי מאריוס רייטס, מנכ"ל זירת המסחר Luno המתמקדת במדינות מתפתחות, ניסיון הממשלה רק הפך את המסחר במטבעות דיגיטליים במדינה ליותר קשים למעקב.

"הרבה מפעילות המסחר עברה עכשיו למחתרת, משמע שניגרים רבים תלויים עכשיו בערוצים פחות שקופים ובטוחים של מסחר מעבר לדלפק (OTC), כמו גם קבוצות ווטסאפ וטלגרם, שם אנשים יכולים לסחור ישירות אחד עם השני," אמר רייטס.

בעקבות הביקוש הגבוה, כמו גם הסנקציות בניגריה נגד ביטקוין ומטבעות דיגיטליים אחרים, מחיר הביטקוין בניגריה הגיע השנה ל-86,000 דולר. הביקוש האדיר במדינה לביטקוין בשילוב עם הקושי בביצוע ארביטראג' בעקבות הסנקציות, מוביל את מחירי הביטקוין בניגריה להיסחר בפרמיה גבוהה במיוחד. "זה מה שקורה כשאוסרים על משהו שאנשים רוצים," כפי שנכתב בציוץ של Bitcoin Archive.

ציוץ ביטקוין ארקייב

בעוד הממשלה נלחמת במטבעות דיגיטליים מבוזרים, היא בוחנת את האפשרות של פיתוח מטבע דיגיטלי של בנק מרכזי (מדב"מ) בעצמה. ביולי שעבר, הבנק המרכזי של ניגריה חשף את התוכנית שלו להתחיל להתנסות במטבע דיגיטלי משלו החל מאוקטובר השנה.

כפי שאנו רואים, ביטקוין יכול לעזור בדרכים שונות ומגוונות לאזרחים גם כאשר הממשלה תומכת וגם כאשר היא מתנגדת לשימוש בו. במקרה של אל סלבדור, נראה שהממשלה והאזרחים גם יחד יוכלו להנות מהאימוץ חסר התקדים הזה.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן