בורסת ביטפינקס (Bitfinex) – המדריך המקיף לזירת המסחר

בורסת ביטפינקס היא אחת הבורסות המוכרות למסחר במטבעות קריפטוגרפיים. היא נוסדה בהונג קונג כבר ב-2012 ע”י רפאל ניקול (Raphael Nicolle) מנהל מערכות ויזם צרפתי צעיר.

בראשית דרכה נוסדה ביטפינקס כפלטפורמה למסחר ממונף בביטקוין, אך במהרה החלה לתמוך גם במטבעות קריפטוגרפיים נוספים. כיום מאפשרת הבורסה הוותיקה מסחר במעל ל-70 מטבעות קריפטוגרפיים.
כמו כן, בניגוד לבורסות מובילות אחרות כגון בינאנס וביטרקס, ביטפינקס מאפשרת הפקדה של כסף פיאט (דולר/יורו) ומסחר מולו.

ארבעת הפיצ’רים העיקריים שבורסת ביטפיניקס מציעה לסוחריה

1. מסחר רגיל במטבעות קריפטוגרפיים מול הביטקוין או מול הדולר האמריקאי. עם כל פונקציות המסחר הרגילות שסוחרים מכירים מבורסות דוגמת בינאנס וקו קוין.

2. מסחר ממונף במטבעות קריפטוגרפיים. המינוף המקסימלי שביטפינקס מציעה אינו גדול במיוחד ומגיע עד ל- 3.3x בלבד. באתר הרשמי של ביטפינקס תוכלו ללמוד את יסודות המסחר הממונף והאפשרויות שביטפינקס מציעה בתחום הזה.

3. שירות הלוואות למסחר ממונף בין עמית לעמית (P2P) של הנכסים הדיגיטליים. בגדול, מדובר באפיק השקעה מסוכן נוסף אשר עשוי להניב פרמיה גבוהה (אך מנגד גם הפסדים גדולים).

4. מסחר “מעבר לדלפק” (Over The Counter OTC) – מסחר זה מאפשר לסוחרים המבצעים העברות בסכומים גדולים להתנהל ישירות אחד מול השני, ללא הופעה בספר הפקודות (Order Book) הפומבי. הטרייד שבוצע ב-OTC לא יהיה נגיש לשאר הסוחרים בבורסה (הם לא יראו אותו) ועל כן לא ישפיע על השער במישרין.

ביטפינקס וטטר

חברת iFinex Inc המפעילה את בורסת ביטפינקס נמצאת ביחסים של שותפות הדוקה עם החברה שעומדת מאחורי מטבע טטר (Tether). טטר מספק, הלכה למעשה, חלק ניכר מהנזילות של בורסת ביטפינקס. מדובר בטוקן קריפטוגרפי ששוויו נע סביב הדולר האמריקאי ומייסדיו טוענים שהוא מגובה באופן מלא ע”י הדולר (הדבר טרם הוכח או הופרך בצורה חד-משמעית ונמצא בבירור משפטי).

חשוב להבין, שכאשר הסוחרים / משתמשים חדשים מפקידים דולרים אמריקאים בביטפינקס, חלק ניכר מההפקדה נכנסת לחשבונם האישי בצורת מטבע USDT (הסימון של טטר). במידה ויתברר כי לטטר אין באמת גיבוי אמיתי בדולרים, הוא עלול לאבד הרבה מאד מערכו והדבר עשוי להשפיע משמעותית על קו הנזילות והתפקוד השוטף של הבורסה.

יחד עם זאת, חשוב לציין, שטטר אינו המטבע הפנימי של ביטפינקס (בדומה למטבע BNB של בינאנס). ביטפינקס אינה הבורסה היחידה שעושה בו שימוש, אך היא ללא ספק משתמשת בו בנפח משמעותי בהרבה מכל שאר הבורסות למטבעות קריפטוגרפיים.

ביטפינקס – הפריצה הגדולה

באוגוסט 2016 התרחשה פריצה לבורסת ביטפינקס ונגנבו ממנה ביטקוינים בשווי של 72 מיליון דולר. כ-120 אלף ביטקוינים נגנבו מארנקי הסוחרים בבורסה, במה עד היום שנחשב לפריצה השנייה הכי גדולה שהתרחשה אי-פעם בעולם המטבעות הקריפטוגרפיים (אחרי הפריצה המפורסמת לבורסת Mt. Gox, בה נגנבו ביטקוינים בשווי של מעל 460 מיליון דולר).

בניגוד ל- Mt. Gox, ביטפינקס לא קרסה אחרי הפריצה, אלא בהתנהלות שקולה ומדודה הן מול הרשויות והן מול הסוחרים שאיבדו את כספם, הצליחה הבורסה להתאושש מהגניבה הגדולה ולהחזיר מחדש את אמון הקהילה.

כיום נחשבת ביטפינקס לאחת מחמשת הבורסות המובילות בעולם הקריפטוגרפי הן מבחינת נפחי המסחר היומיים והן מבחינת אפשרויות המסחר שהיא מציעה.

עמלות

באופן כללי, ניתן לסכם ולומר שהעמלות בביטפנקס אינן גבוהות ביחס לבורסות מובילות אחרות במרחב הקריפטוגפי.

בביטפינקס אין עמלה על הפקדות, למעט הפקדה באמצעות העברה בנקאית בסך  0.1% מגובה ההעברה.
בכל הקשור למשיכת המטבעות, ביטפינקס אינה שונה ממרבית הבורסות הגדולות – העמלה על משיכות אינה אחידה ומשתנה ממטבע למטבע. עם זאת נאמר, שעמלות אלה בהחלט עומדות בקנה אחד עם המקובל בשוק. עמלות המשיכה של ביטפינקס אינן גבוהות ביחס לבורסות מובילות אחרות.

בכל הנוגע לעמלות על מסחר, יש לביטפנקס מבנה עמלות מדורג שמושפע משני פרמטרים: סטטוס מבצע העסקה ונפח המסחר של מבצע העסקה ב-30 הימים האחרונים.

Maker – מי שמבצע את העסקה לא במחיר השוק, אלא שם הצעת קנייה/מכירה מעל או מתחת למחיר השוק ישלם עמלה בגובה שבין 0.1% ל-0.05%.

Taker – מי שמבצע את העסקה במחיר השוק (או לוקח טרייד שמופיע ברשימת הטריידים המשותפת לכל הסוחרים) ישלם עמלה בגובה של 0.1% ל-0.2%.

גם לנפח המסחר בטווח של 30 ימים יש השפעה – ככל שנפח המסחר עולה, כך ירד גובה העמלות.

ביטפינקס – יתרונות

1. ממשק ידידותי למשתמש ורמת שקיפות גבוהה במהלך ביצוע הפעולות.

2 מגוון רחב של אפשרויות מסחר. טוב במיוחד עבור מי שכבר יש לו ניסיון במסחר בעולם הפיננסי.

3. הסברים מפורטים על אספקטים שונים הקשורים במסחר, במיוחד פעולות הקשורות במסחר ממינוף.

4. אימות דו-שלבי.

5. אפשרות להפקיד ולסחור בכסף פיאט.

6. תמיכה טובה בלקוחות, שלפי הביקורות השתפרה משמעותית בחודשים האחרונים. מענה במייל 24/7, מדור מפורט של FAQ ופורום פעיל באתר.

7. אפליקציה לנייד.

ביטפינקס – חסרונות

1. התלות במטבע הטטר והעובדה שעדיין אין שקיפות מלאה בכל הנוגע לרגולציה סביב מטבע זה. כמו כן, עדיין קיימת עמימות לגבי הצוות הנוכחי מאחורי ביטפינקס ואופן שיתוף הפעולה עם הצוות של טטר.

2. פריצות העבר. למרות התנהלות טובה ופיצוי הסוחרים, עדיין לא ניתן להתעלם מכך שהבורסה נפרצה כבר וסכומי כסף רבים נגנבו ממנה.

3. חסימות של תשלומים ב-USD שמתרחשות מעת לעת ללא לוח זמנים ברור להסרת החסימה.

4. תהליך האימות (KYC) – מאחר וביטפינקס היא בורסה שעובדת עם כסף פיאט (דולר, יורו וכו’) היא דורשת אימות מקפיד מלקוחותיה. לעתים משך זמן האימות יכול להתארך מעבר לגבולות ההיגיון, אם כי לאחרונה חל שיפור בשירות שלהם. האימות כולל הצגת מסמכים מזהים: דרכון, חשבון חשמל מקומי ותמונה.

לסיכום

מדובר בבורסה ותיקה עם מגוון רחב של מטבעות דיגיטליים שהוכיחה את עצמה במהלך השנים. ביטפינקס מאפשרת להפקיד ולסחור בפיאט שעלול לשמש יתרון עבור מי שאינו מחזיק בארנק למטבעות קריפטוגרפיים (אם כי, אנחנו לא ממליצים להחזיק את כל המטבעות שלכם בזירות מסחר). כמו כן, כלי המסחר הרבים והמגוונים שביטפנקס מציעה יכולים להוות יתרון גדול עבור סוחרים עם ניסיון. מאידך, העמימות שקיימת סביב הצוות וקשריו עם מטבע הטטר בנוסף לפריצות שהיו לבורסה בעבר, מהווים נורות אזהרה ברורות עבור הסוחרים. המלצתנו, בכל אופן, היא לא להחזיק בבורסת ביטפינקס סכומי כסף משמעותיים עבורכם.

מדריך שימוש בבורסת ביטפינקס

על לפתוח חשבון בביטפינקס, היכנסו לאתר הבורסה ולחצו על כפתור ה-Sign-up בפינה הימנית העליונה.

ביטפינקס
קרדיט: blockonomi

לאחר ביצוע ההרשמה יפתח חלון שנועד להזכיר למשתמשים החדשים את הפעולות הבסיסיות שניתן לבצע בבורסה ולהודיע על קו הנזילות המינימלי הדרוש לפתיחת החשבון (המספר המדויק עלול להשתנות ועומד כרגע על 10 אלף דולר). כמו כן, במידה וברצונכם להפקיד כסף פיאט, יהיה עליכם לעבור תהליך אימות ארוך שיכול לקחת בין 6 ל-8 שבועות.

ביטפינקס
קרדיט: blockonomi

 השלב הבא הוא מילוי הפרטיים האישיים, כולל אזור הזמן שלכם (חובה בביטפינקס) והסכמה לכללי השימוש של הבורסה.

ביטפינקס
קרדיט: blockonomi

השלב הבא לאחר אישור החשבון הוא שלב ההפקדה. על מנת להפקיד כסף, לחצו על כפתור ה-deposit בפינה הימנית העליונה. הקלקה זו תעביר אתכם לדף ההפקדה, בו תוכלו לבחור את סוג המטבע להפקדה: דולר אמריקאי, טטר או אחד המטבעות קריפטוגרפיים מתוך הרשימה.

ביטפינקס
קרדיט: blockonomi

השלב הבא לאחר הפקדת הכסף לחשבון הוא שלב המסחר. כפתור ה-Trading שבתפריט העליונה יציג בפניכם את רשימת המטבעות בהן ניתן לסחור. לחיצה על המטבע המועדף יציג את מטבע הבסיס (דולר, ביטקוין, את’ריום) מולו מתבצע המסחר.

ביטפינקס
קרדיט: blockonomi

חשוב להדגיש, שלפני תחילת המסחר, כדאי מאד להכיר את אופציות המסחר השונות שהבורסה מציעה. אפשר לבקר בערוץ ה-Youtube הרשמי של ביטפינקס ולעבור על סרטוני ההדרכה הקצרים בנושאים ספציפיים הקשורים למסחר וענייני האבטחה.

כמו כן, מומלץ לעבור על המדריך המלא הבא שמפרט את רזי המסחר בביטפינקס:

שימו לב, אם הינכם סוחרים מתחילים אנו מפצירים בכם להתרחק ממסחר במינוף שכן מדובר בשוק מסוכן ווולטילי מאד. הסיכון בשוק גבוה גם כך, הימנעו מלהגדילו עוד יותר.

שתפו:

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
אנדרי בר

אנדרי בר

יזם, מנהל פיתוח עסקי ועיתונאי לשעבר שהתאהב אהבת אמת בעולם הבלוקצ'יין ומאז לא מפסיק לחקור וללמוד אותו. חוטא במסחר, משקיע בפרויקטים שונים במרחב הקריפטוגרפי ומאמין ש-ICO אינה מילה גסה.
אנדרי בר

אנדרי בר

יזם, מנהל פיתוח עסקי ועיתונאי לשעבר שהתאהב אהבת אמת בעולם הבלוקצ'יין ומאז לא מפסיק לחקור וללמוד אותו. חוטא במסחר, משקיע בפרויקטים שונים במרחב הקריפטוגרפי ומאמין ש-ICO אינה מילה גסה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדש: קורס האונליין שלנו הושק ואתם מקבלים 30% הנחה!