כתב אישום בניו יורק: בורסת ביטפינקס השתמשה ברזרבות של 850 מיליון USDT לטובת נזילות

ביטפינקס טטר

דרמה לילית בעולם המטבעות הדיגיטליים. לפי פרסום ראשון של הוול סטריט ג'ורנל, משרד התובע הכללי בניו יורק הגיש כתב אישום נגד בורסת ביטפינקס (Bitfinex) בטענה שביצעו העברות לא חוקיות של כסף מרזרבות המטבע USDT (חברת טט'ר נמצאת בבעלות ביטפינקס), לטובת הסתרת 850 מיליון דולר שנעלמו בפנמה.

בתגובה לחדשות, שער הביטקוין ירד במהלך הלילה כ-6% ועלה מעט בחזרה לשער של כ-$5,300 למטבע.

הסקנדלים של USDT אינם פוסקים

USDT הינו המטבע צמוד-הדולר הוותיק והמאומץ ביותר בעולם הקריפטו. שווי השוק שלו נכון לכתיבת מלים אלו הוא כ-2.8 מיליארד דולר, אשר מפוזרים על פני זירות המסחר הגדולות ביותר.

על אף הדומיננטיות שלו ביחס למתחרים, USDT חווה המון סקנדלים בהיסטוריה היחסית קצרה שלו. החל מהאשמות שנעשה באמצעותו שימוש להרצת שוק הקריפטו כלפי מעלה (ע"י הזרמת כספים שאינם מגובים בדולר), דרך אי-הסכמה לבחינה חיצונית של הרזרבות, ועד החדשות האחרונות.

אז על מה המהומה הפעם?

על פי כתב האישום של התובע הכללי בניו יורק, ביטפינקס נעזרה בשירותיה של מעבדת התשלומים Crypto Capital שממוקמת בפנמה, כאשר "הועלמו לה" כ-850 מיליון דולר. על פי המסמך, ישנם קשרים מפוקפקים בין בכירים בזירת המסחר לבין רשת של סוכני כספים, עד כדי שימוש בחשבונות בנק פרטיים לטובת השלמת משיכות ללקוחות הבורסה.

בעקבות כמות המשיכות הגדולות וחוסר הגישה ל-850 מיליון הדולר, "נאלצה" ביטפינקס ללוות את הסכום מהרזרבות של המטבע צמוד הדולר USDT.

החקירה מתנהלת כבר מספר חודשים, ומנסה להוכיח שתושבי מדינת ניו יורק חשופים להונאה מתמשכת של בורסת ביטפינקס יחד עם טט'ר.

"מדינת ניו יורק הובילה את הדרך באילוץ עסקים בתחום המטבעות הדיגיטליים לפעול בהתאם לחוק. אנחנו נמשיך להגן על משקיעים ולרדוף צדק בשמם כאשר הם מרומים על ידי כל אחת מהחברות הללו." כך לטישיה ג'יימס, התובעת הכללית בניו יורק.

התגובה של ביטפינקס

כעבור מספר שעות של שקט מוחלט, הגיבה בורסת ביטפינקס עם לשון ההודעה הבאה:

"מוקדם היום, משרד התובע הכללי בניו יורק הגיש צו, ללא התראה או שימוע מקדים, במטרה לאלץ את ביטפינקס וטט'ר לספק מסמכים מסוימים ואף צו מניעה זמני.

צווי התובע הכללי נכתבו בטעם רע והינם מלאים בטענות שווא, כולל 'אובדן' של 850 מיליון דולר אצל Crypto Capital. מנגד, קיבלנו הודעה שהכספים הללו אינם אבודים אלא אכן הוחרמו ונמצאים תחת שמירה. עבדנו ואנחנו עדיין עובדים על מיצוי זכויותינו ושחרור הכספים הללו. באופן מצער, משרד התובע הכללי בניו יורק מסתמן כממוקד על חתירה נגד המאמצים הללו, לרעת לקוחותינו.

ביטפינקס וטט'ר שיתפו פעולה לחלוטין עם משרד התובע הכללי, וכך גם עם יתר הרגולטורים. משרד התובע הכללי בניו יורק צריך לכוון את מאמציו לסיוע ותמיכה במאמצי השבת הכספים…"

לטענת ביטפינקס, גם היא וגם טט'ר חזקות פיננסית ויאבקו בכתב האישום באופן נמרץ.

למי מאמינים?

האמת היא שקשה לומר כבר בשלב זה. כמות הסקנדלים שטט'ר חווה בשנים האחרונות מפחיתות את האפשרות שמדובר כל פעם בצירוף מקרים מחדש.

הדבר הנכון לעשות, ככל הנראה, הוא לצמצם את החשיפה לבורסת ביטפינקס ו-USDT עד אשר תתבהר התמונה.

ביטפינקס היא בורסת וותיקה ומובילה בעולם הקריפטו, אך ההתנהלות הזו איננה מרגישה, לי לפחות, כברת קיימא.

באתר החדשות Coindesk לקחו צעד קדימה וירדו לשורשי כתב האישום, למי מכם שמעוניין להרחיב בהאשמות.

 

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן