הממשל האמריקני מטיל פצצה: סנקציות חמורות על המיקסר Tornado Cash

בצעד חריג של הטלת סנקציות על פרוטוקול כלכלה מבוזרת (DeFi), מחלקת האוצר האמריקנית אסרה על השימוש בשירות טורנדו קאש.
טורנדו קאש

אתמול (ב') נודע כי מחלקת האוצר האמריקנית הטילה סנקציות על שירות הקריפטו מיקסינג טורנדו קאש (Tornado Cash) ואסרה על השימוש בו. המהלך נתפס כפעולה הרחבה והמשמעותית ביותר של מחלקת האוצר בנושא קריפטו עד היום.

המשרד לבקרת נכסים זרים (OFAC או Office of Foreign Asset Control) של מחלקת האוצר האמריקנית הוסיף את שירות טורנדו קאש יחד עם 45 כתובות של ארנקי אתריום לרשימת ה-SDN (ר"ת Specially Designated Nationals), שהיא רשימה שחורה של אנשים, גורמים וכתובות ארנקים דיגיטליים. המשמעות היא שנאסר על אזרחים אמריקנים לעשות שימוש בטורנדו קאש או בכתובות הארנקים הקשורים לשירות.

העונש על הפרת הסנקציות יכול להתחיל בקנסות של 50,000 דולר עד 10 מיליון דולר ולהגיע גם לעונשים של בין 10 ל-30 שנות מאסר.

טורנדו קאש הוא שירות קריפטו מיקסינג (Crypto Mixing) מבוסס קוד פתוח, המאפשר למשתמשים להסוות את היסטוריית טרנסקציות הקריפטו שלהם. כאשר משתמשים מפקידים מטבעות דיגיטליים בשירות, המטבעות נכנסים לבריכה משותפת ומתערבבים בה. לאחר הערבוב כל משתמש יכול למשוך את הכסף שלו לכתובת של ארנק דיגיטלי השונה מהכתובת שממנה הכסף הגיע במקור.

ממוצע 30 ימים של ערך המטבעות הדיגיטליים בשירותי קריפטו מיקסינג הגיע לשיא של כל הזמנים עם קרוב ל-52 מיליון דולר באפריל, כמעט כפול מהסכום באותה תקופה בשנה שעברה.

עניין של ביטחון לאומי

מחלקת האוצר הטילה את הסנקציה בהתייחסה למקרה כאל סוגיה של בטחון לאומי וזאת לאחר שטורנדו קאש הפך, לטענתה, לכלי מרכזי בשימוש קבוצת ההאקרים הצפון קוריאנית לאזארוס (Lazarus), אשר בין השאר הואשמה על ידי הרשויות בארה"ב בגניבת 625 מליון דולר מרשת רונין במרץ. ניתוח התנועה על רשת הבלוקצ'יין הראה כי עשרות מיליוני דולרים מהכסף שנגנב מרשת רונין הועברו דרך טורנדו קאש. על פי מחלקת האוצר, ההון שנגנב על ידי הקבוצה ולכאורה הולבן באמצעות טורנדו קאש, עלול לשמש, בין השאר, לרכישת נשק.

לדברי בכיר במחלקת האוצר, מאז שטורנדו קאש החל לפעול הולבנו באמצעותו מטבעות דיגיטליים בשווי של מעל 7 מיליארד דולר.

על פי חברת Nansen, העוסקת בניתוח הפעילות על גבי רשתות בלוקצ'יין, במאי ויוני הועברו דרך טורנאדו קאש למעלה מ-220,000 מטבעות אתריום (ETH) אשר הגיעו בתקופה זו לשווי של עד כ-660 מיליון דולר. נראה כי כ-18% מסך מטבעות האתריום שהועברו דרך טורנדו קאש בחודשים האחרונים הגיעה מההתקפה על רשת רונין.

בנוסף הועברו דרך טורנדו קאש מטבעות אתריום בשווי 15 מיליון דולר שנגנבו מחברת קריפטו.קום (Crypto.com), כמו גם חלק מהכספים שנגנבו מההתקפה על רשת הבלוקצ'יין Harmony וחלק מהכספים שנמשכו מפרוטוקול Nomad.

Circle מקפיאה כתובות של טורנדו קאש

היום (ג') נודע כי חברת Circle, מנפיקת הסטייבלקוין USDC, הקפיאה כתובות של חוזים חכמים הקשורים לטורנדו קאש. החברה הקפיאה 75,000 מטבעות USDC אשר הופקדו ב-44 כתובות שונות הקשורות לטורנדו קאש.

חברות כמו Circle וכמו טט'ר, מנפיקת USDT יכולות להקפיא את העברות הסטייבלקוינס שלהן לטורנדו קאש ברמת החוזים החכמים של אתריום.

משמעות ההקפאה היא שמשתמשים שהפקידו USDC בטורנדו קאש לא יוכלו למשוך עכשיו את כספם.

התעשייה מגיבה

התגובות בתעשיית הקריפטו לסנקציות של מחלקת האוצר האמריקנית לא איחרו להגיע. רבים אמרו כי המהלך מכוון כלפי הטכנולוגיה במקום שיהיה מכוון כלפי אנשים ספציפיים אשר עשו שימוש לא חוקי באותה טכנולוגיה.

ג'ייק צ'רווינסקי, בכיר באיגוד הבלוקצ'יין האמריקני, טען כי ייתכן שמחלקת האוצר האמריקנית חצתה את הקו בין ענישה לשחקנים זדוניים לבין ענישה לחברות המציעות כלים לשימוש הכלל.

מ-Coin Center, ארגון ללא מטרות רווח העוסק בבחינת הרגולציה על תחום הקריפטו, נמסר כי הסנקציות נגד טורנדו קאש מבטאות ענישה נגד כל אזרח אמריקני המעוניין להשתמש בשירות כדי לשמור על הפרטיות שלו בזמן שהוא מבצע טרנסקציות אונליין. בכך נשללת החירות מהאזרחים באופן גורף וללא הליך פרטני. אין טעם להטיל סנקציות על טכנולוגיה שבה יכולים לעשות שימוש גם שחקנים זדוניים וגם שחקנים בעלי כוונות טובות.

במקביל לתגובות, רומן סמנוב, מייסד שותף בטורנדו קאש, דיווח כי החשבון שלו בפלטפורמת הפיתוח גיטהאב (GitHub) הושעה בעקבות הסנקציות וזאת למרות שהרשימה השחורה של OFAC לא נקבה ספציפית בשמו. סמנוב, העוסק בפיתוח קוד הפרוטוקול של טורנדו קאש, אמר שהמהלך אינו הגיוני ושאל ממתי כתיבת קוד פתוח הפכה לפעולה בלתי חוקית. בנוסף לסמנוב נראה כי מספר חשבונות של משתמשים נוספים הקשורים לטורנדו קאש הושעו מגיטהאב .

בנוסף, בעקבות הסנקציות הוסר גם הקוד הפתוח של טורנדו קאש מגיטהאב. מהלך זה עורר ביקורת בקהילת הקריפטו, אשר לפיה הקלות בה הפלטפורמה יכולה להפריד בין מפתחים לבין הקוד שלהם מדגישה את הצורך ביצירת כלי פיתוח הרבה יותר מבוזרים.

נראה כי בימים אלו, בהם נשמעות קריאות רבות להידוק והגברת הרגולציה על עולם הקריפטו בעקבות אירועי החודשים האחרונים, המהלך של מחלקת האוצר האמריקנית משדר מסר תקיף והחלטי לתעשיה. מעניין יהיה לראות כיצד יגיב לכך שוק הקריפטו והאם הסנקציות נגד טורנדו קאש מבשרות על מהלכים דומים בעתיד.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן