ניהול כספי בית הכנסת באמצעות DAO? מתכנתות הבלוקצ'יין מבני ברק בדרך להשתלבות בתעשייה

מזה מספר חודשים שעשרות נשים חרדיות לומדות תכנות בלוקצ'יין בקורס ייחודי. המטרה: לשלבן בתעשייה. כיצד זה יתבצע?
בלוקצ'יין ישראל

מטבעות דיגיטליים וטכנולוגיית הבלוקצ'יין מאופיינים ביכולותיהם לחצות גבולות, תרבויות וקהילות ללא בקשות אישור או חסמי כניסה.

אין זה מפתיע אם כן, כי גם הקהילה החרדית בישראל מאמצת ומחבקת את התחום. 

עד כה ועל פי הידוע, המיקוד שלה היה על אימוץ קריפטו כאמצעי תשלום ו/או כהשקעה. אך בחודש מרץ 2024 החל קורס תכנות בלוקצ'יין וחוזים חכמים למתכנתות מנוסות.

עשרות נשים חרדיות יצאו למסע מפרך בן 550 שעות לימוד המתפרסות על פני כארבעה חודשים, למעלה מ-10 פרויקטי תכנות, והרצאות מפי מרצים אורחים מנוסים – עד שיוכלו, בשאיפה, להשתלב בתעשייה.

הלימודים אף כוללים הקמת ארגון אוטונומי מבוזר (DAO) עם יכולת הצבעה על גבי הבלוקצ'יין ומטרתו להצביע על תרגילי הבית והכיתה, תוך חיבור המשתתפות לרוח, התרבות האידיאולוגיה של התעשייה. ה-DAO גם "ישמש כגרעין ל-DAO של נשים חרדיות שמתכנתות בתעשיית הווב 3.0," לפי הנרי חזן, המרצה הראשי בקורס.

לחבר בין הקהילות

ישראל אלגרבלי, עולה חדש מצרפת, הוא צעיר בן 28 שנמנה בין מקימי קהילת הקריפטו לחרדים המונה מאות חברים. אלגרבלי, בוגר המסלול המקצועי Blockchain Expert, מנסה מזה חודשים ארוכים להגדיל את הסינרגיה בין קהילת הבלוקצ'יין הישראלית לבין הקהילה החרדית.

בדרכו, פגש את אסתי וינטר. וינטר היא מפתחת תוכנה בעלת ניסיון בניהול צוותים ופרויקטים, שהחליטה לקחת את עבודת התכנות שלה מספר צעדים קדימה: היא הקימה ביחד עם יוסי אסא ותחת קבוצת Unitask את בית התוכנה WinnerCode שמעסיק עשרות נשים חרדיות במשרות פיתוח ומספק שירותי תוכנה לעשרות לקוחות.

החזון של וינטר היה לשמש כגשר בין תעשיית ההייטק הפורחת ואשר מביאה עמה הכנסות גבוהות על פי רוב, לבין הנשים החרדיות, באופן שמשמר את התרבות, מאפשר גמישות ללקוחות, ומצמיח את הקהילה החרדית.

"לא הכרתי את תחום הבלוקצ'יין קודם לכן," מסרה וינטר ל-CryptoJungle. "אבל אני כל הזמן מחפשת דרכים לקדם את הנשים החרדיות כמה שיותר. אז למדתי בזריזות על התחום והבנתי שיש פה הזדמנות גדולה – ותוך פחות מ-3 חודשים מאז חברנו אחד לשני, הושק הקורס."

תעשיית הבלוקצ'יין צומחת בקצב מסחרר!

הכשרה מקצועית, הסמכה רשמית ו-Boost לקורות חיים
רוצים לשמוע עוד?👇

כעת, נותרה רק הזווית המקצועית. כאן, נכנס הנרי חזן לתמונה. חזן, עולה חדש מברזיל, הוא יזם ומתכנת בתחומי ה-FinTech מזה שנים רבות. בתחום הבלוקצ'יין הוא מתכנת כבר משנת 2017, ואף עבד בחברת Fuse הישראלית.

"הרצון והצורך בהתחלה היו לעזור וליצור פרנסה להרבה משפחות," אמר חזן, שמגיע מדי יום מכרמיאל לבני ברק כדי ללמד את הקורס, ל-CryptoJungle. "ואז גיליתי שאני גם נהנה מזה מאד."

מימין לשמאל: הנרי חזן, המרצה הראשי בקורס. ישראל אלגרבלי, המנהל הלוגיסטי, ואסתי וינטר, מנכ"לית WinnerCode.
צוות ChainTalent. מימין לשמאל: הנרי חזן, המרצה הראשי בקורס. ישראל אלגרבלי, המנהל הלוגיסטי, ואסתי וינטר, מנכ"לית WinnerCode.

סינון קדחתני

תכנות בלוקצ'יין לא מתאים לכל אחד או אחת. לא רק שישנו צורך בידע מקדים בתכנות, אלא גם יש צורך בהבנת התרבות, האידיאולוגיה, מהות הקוד הפתוח, ואת חשיבות החוזים החכמים לאור שווי הכספים והנכסים המוחזקים בהם.

צוות ChainTalent, שם היוזמה של הקורס וזרוע תכנות הבלוקצ'יין של Winner Code, הבין זאת מראש.

"יצרתי קשר עם המון מקומות לימוד שמאד התלהבו מהרעיון. מפה לאוזן קיבלתי אינספור פניות, כולל מעיריית בני ברק, וקיבלנו למעלה מ-1,000 קורות חיים של בוגרות קורסי תכנות. ביצענו סינון ראשוני ל-300 המתאימות ביותר, ולאחר מכן בחנו אותן בשני מבחנים שונים שכללו אנגלית, לוגיקה, מתמטיקה ועוד. לבסוף, נשארנו עם ה-40 הטובות ביותר – והן אלה שהחלו את הקורס," לפי וינטר.

המשתתפות אמנם עברו רק כ-50% ממסלול ההכשרה, אך כבר ביצעו פרויקטים פנימיים כגון הקמת DAO לניהול כספי בתי הכנסת ע"י הגבאים באמצעות השדרוג החדש של אתריום, הפשטת חשבונות (Account Abstraction), לומדות על פיתוחים חדשים כגון EigenLayer ו-Restaking, ובעיקר מעודדות על ידי חזן לפתח עצמאות חשיבתית שתאפשר להן להתפתח ביחד עם התחום.

"בתעשייה הזו, חודש זה שנה. לכן, חשוב שנלמד את המשתתפות את הבסיס הפונדמנטלי הנדרש כדי לצמוח יחד עם התחום וההתפתחויות בו, תוך כדי מציאת הצרכים המדויקים של סטארטאפים וחברות בתחום כדי להיות גמישים וזמינים לפרויקטי פיתוח שונים," הוסיף אלגרבלי.

מזהות את ההזדמנות

מאירה יעבץ ומ' הן מפתחות תוכנה המשתתפות בקורס. שאלנו אותן למה בחרו להשתתף במסלול ההכשרה ומה משך אותן לעשות זאת.

"לא שמעתי על הבלוקצ'יין לפני כן, אז חקרתי ושאלתי והבנתי שלא רק שזו תחום מאד מתפתח וששווה להשקיע בו זמן ומאמץ, אלא זיהיתי את יתרון הראשוניות הפוטנציאלי בציבור החרדי," ענתה יעבץ.

מ' לעומתה הכירה את הבלוקצ'יין לפני כן, וראתה באתגר כ"הזדמנות לפתח את הכסף של העתיד" וציינה כי היא "מאד מתחברת לשינוי שזה מביא."

השתיים נהנות מאופי הלמידה שמעודד חשיבה עצמאית, ולראות את הכל קורה בלייב בזמן אמת. "אפשר לראות את הבלוקים, את העסקאות, את החוזים החכמים שאנחנו מתכנתות מדברים אחד עם השני. זה מרגיש שאנחנו בתוך זה וחלק מזה," הוסיפה יעבץ.

כך או כך, שתיהן רואות את הלימודים והעשייה כאתגר ואת חברותיהן לקורס ואת עצמן כ"פורצות דרך לא רק בהייטק אלא גם בקהילה החרדית."

בן סמוחה הרצאה
הרצאתו של בן סמוחה בקורס, על האבולוציה של הכסף והתחרות בשוק שביטקוין וקריפטו מביאים.

השלב הבא: איתור הפרויקטים והחיבורים

הקורס צפוי להסתיים בסוף יוני. שאלתי את וינטר ואלגרבלי מה השלב הבא – ואיך דואגים ליישום הפרקטיקה שנלמדה בקורס, גם במציאות התעסוקתית?

"חודש לפני תום הקורס אנחנו כבר שואפים לדעת לאן להכווין את המשתתפות בקורס באופן ספציפי כדי שיהיו מכוונות מטרה," מסרה וינטר. 

לפי אלגרבלי, הם נמצאים בתקשורת עם מנהלי פיתוח והשמה בחברות בלוקצ'יין ישראליות ובינלאומיות במטרה למצוא את החיבורים הנכונים שיאפשרו את הצפת הערך ההדדי – ותמיד שמחים ליצור חיבורים נוספים.

ומה לגבי המחזור השני?

"אנחנו נמתין למציאת עבודה לבוגרות המחזור הראשון ומשם נתקדם למחזור הבא. אבל הוא יקרה."

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן