• BTC6710.97-0.22%
 • ETH474.151-0.33%
 • XRP0.473439-0.34%
 • BCH792.079-0.52%
 • LTC83.6423-0.14%
 • ראשי » מטבעות קריפטוגרפים » הכירו את איוטה (IOTA) – מטבע האינטרנט של הדברים
  מטבע IOTA

  הכירו את איוטה (IOTA) – מטבע האינטרנט של הדברים

  IOTA הוא מטבע קריפטוגרפי שעבר אופטימיזציה ועוצב במיוחד עבור ה-Internet of Things. הצוות העומד מאחורי הפרויקט פיתח יומן מפוזר (Distributed Ledger – כמו הבלוקצ’יין) מסוג ארכיטקטורה שונה, המכוון להיות הבסיס למהפכה התעשייתית הבאה וכלכלת מכונות, בה מכונות יחליפו ביניהן משאבים ושירותים ללא התערבות צד שלישי.

  בעתיד הלא רחוק, לא רק המחשב והטלפון הנייד שלכם יהיו מחוברים לאינטרנט. ככל הנראה, כל מכשיר פיזי החל מהמקרר שלכם, תנור, מכונית ואפילו הבית עצמו יהיו מחוברים אחד לשני דרך האינטרנט. הרשת המקשרת בין חפצים פיזיים נקראת Internet of Things, שוק שצפוי להיות בשווי של לפחות 270 מיליארד דולר ובעל 30 מיליון מכשירים מחוברים עד שנת 2020.

  עם זאת, האדפטציה הגדולה בשוק ה-IoT מתמודדת מול אתגרים רבים, כאשר בראשם עומדים אבטחת המידע והסקאלביליות (Scalability) – היכולת להתמודד עם ממדים גדולים יותר. המשימה העומדת מאחורי צוות IOTA היא לפתור את הבעיות הללו תוך שימוש בקריפטוגרפיה וטכנולוגיית DAG – Directed Acyclic Graph, המהווה אלטרנטיבה לבלוקצ’יין.

  איך זה עובד?

  ההמצאה הגדולה העומדת מאחורי IOTA היא ה-Tangle, גרף ישיר א-מחזורי (DAG). במטבעות קריפטוגרפיים מבוססים DAG, אין בלוקים. במקום זאת, העברות כספיות מאושרות על ידי עסקה אחת (או יותר) הרודפות אותה. ב-IOTA, דרושות שתי Parent Transactions (העברות מאשרות). כתוצאה מכך, המבנה של הרשת והצמתים בה מיוצגים על ידי גרף ללא מחזורים ישירים, אשר מקנה מבנה קל יותר שמדמה עץ שלא נגמר בדיוק כמו זה שרואים כאן למטה.

  קרדיט: IOTA

  אתם בטח תוהים – אם אין בלוקים, איך למעשה ההעברות הכספיות מאומתות? ובכן, במקום שחלק מהרשת יהיה על אחריות על הקונצנזוס הכולל (כורים באלגוריתם Proof of Work, מחזיקים באלגוריתם Proof of Stake), כעת על הקונצנזוס והאימות אחראית הרשת כולה המורכבת ממשתמשים פעילים. כך מתקיים שוויון כולל ברשת ביחס להליך ביצוע ההעברות ואימותן.

  הליך ביצוע העסקאות מתחלק ל-3 שלבים: תחילה, חותמים את הטרנזקציה באמצעות המפתח הפרטי. לאחר מכן, נכנס לפעולה אלגוריתם ה-MCMC (ראשי תיבות של Markov Chain Monte Carlo) אשר בוחר שתי עסקאות לא מאומתות ובודק שאין ביניהן קונפליקט. לבסוף, על מנת שהעסקה תאומת סופית, הצומת (Node) פותר פאזל קריפטוגרפי. משמעות השלב האחרון היא שבדומה לאלגוריתם הכרייה בביטקוין, גם כאן דרושה עבודה מתמטית כלשהי.

  ברגע ששלושת השלבים הושלמו, הטראנזקציה הופכת להיות חלק מהרשת. ביצוע אלגוריתם ה-MCMC נותן מידע על סיכויי הטראנזקציה להתקבל על ידי הרשת. אם אתה מקבל IOTA כתשלום בבית העסק שלך, אתה זכאי לבחור החל מאיזו הסתברות תרצה להתחיל לקבל תשלומים.

  האתר הרשמי של IOTA >>

  טרנד חיפוש ב-3 חודשים האחרונים

  על ציר הזמן:

  לפי מיקום:

  היתרונות של IOTA

  על ידי שימור תכונות ומאפיינים מטכנולוגיית הבלוקצ’יין, רשת עמיתים (P2P) אשר מסתמכת על קונצנזוס ומכניזם האימות, ובאמצעות שיפור טכנולוגיית ה-DAG המקורית, Tangle יכולה להיות יעילה הרבה יותר. ה-Tangle מספקת טראנזקציות מהירות יותר, ואמינות לחלוטין בעקבות מנגנון האימות המרובה של המכניזם שצוין דלעיל.

  ישנה אפשרות לצבירת מידע בלתי מוגבלת והתמודדות עם סקאלביליות, וככל שנעשות יותר טראנזקציות ברשת – היא נהיית בטוחה אף יותר. כמו כן, מכיוון שאין בלוקים – לא צריך לכרות אותם. זה נותן יתרון נוסף בדמוי טראנזקציות כמעט ללא עמלה, הימנעות משליטה ריכוזית ומניפולציות שהכורים מבצעים בשוק המטבעות הקריפטוגרפיים וללא אפליה של משתמשים ברשת. בנוסף, ב-IOTA לא צריך להשתמש בכל כך הרבה משאבים וחומרה כפי שקורה בביטקוין ובשאר המטבעות.

  טכנולוגיות ה-DAG וה-Tangle עמידות אף בפני האיום ההולך וגובר של מחשבי קוואנטום. על אף שהאיום עוד רחוק, זהו בהחלט יתרון נוסף.

  הנפקת הטוקן הראשונית (ICO) של IOTA

  ה-ICO של IOTA חל בסוף שנת 2015. בהנפקה גויסו 434,000$ עבור 999,999,999 טוקני MIOTA. כעבור זמן מה, נוספו לסירקולציה שאר הטוקנים שמשלימים להיצע מקסימלי של 2,779,530,283 MIOTA. בטח שמתם לב לאות ‘M’ שנוספה לפני ה-IOTA, וזה מאחר שמדובר במיליון כאלו. אם נכפול את המספר המסיבי הנ”ל במיליון, נקבל את סך ה-IOTA שקיימים בשוק. עם זאת, לא נהוג לעשות זאת אלא פשוט לדבר במונחי MIOTA.

  חשוב לשים לב לשני דברים חשובים בפסקה הקודמת:

  1. מפתחי הטכנולוגיה החליטו להגדיל את היצע הטוקנים. המשמעות של זה היא שמדובר במטבע ריכוזי, שבשליטה של מספר מצומצם של אנשים.
  2. הם הוסיפו את הטוקנים לאחר שהמשקיעים ב-ICO כבר קיבלו את הטוקנים שלהם, כך שעל פניו נעשתה אינפלציה. אך החלק השני פחות נכון, מאחר וצוות הפיתוח החליט להעניק לכל אחד מהמשקיעים את החלק היחסי שהוא אמור לקבל על מנת שחלקו ‘בנתח הכולל’ יישאר זהה והשקעתם לא תיפגע כתוצאה מהגדלת היצע הטוקנים.

  הטוקן החל להיסחר ביוני שנת 2017 בבורסת Bitfinex המוכרת. כשהמסחר החל, הביקוש ונפח המסחר היו כה גדולים שהשרתים של הבורסה קרסו למעט זמן. נכון להיום, שווי השוק של IOTA כבר חצה את רף ה-8.5 מיליארד דולר, מה שמקנה ל-MIOTA תג מחיר של מעל 3$ ואת המקום החמישי ברשימה המכובדת של המטבעות הקריפטוגרפיים המובילים.

  צוות הפיתוח

  כל מובילי הטכנולוגיה נמצאים בעולם הבלוקצ’יין משנת 2010 או 2011. חלקם אף היו אחראים לפיתוח הבלוקצ’יין NXT. הצוות בונה את הפרויקט במשך השנתיים האחרונות וחברי צוות מנוסים נוספים הצטרפו מאז. על אף שה-IOTA הוא אכן ריכוזי כפי שצוין דלעיל, נכון יהיה לציין שמדובר בארגון ללא מטרות רווח הממוקם בברלין.

  רכישת IOTA

  האפשרויות העומדות בפני המשקיע אינן רבות. ישנן מספר בורסות שסוחרות ב-IOTA, רובן אל מול הביטקוין בלבד, לכן תיאלצו תחילה לרכוש ביטקוין ורק לאחר מכן להמיר אותו ל-IOTA.

  קיבצנו עבורכם את האפשרויות:

  1. Binance – בורסה סינית צעירה ומרעננת, בעלת ממשק נוח מאד למשתמש וצוות פיתוח/תפעול פעיל מאד. על מנת לפתוח שם משתמש ולהפקיד ביטקוין – לא צריך לעבור אימות.
  2. Bitfinex – בורסה ותיקה בתחום, בעלת ממשק משתמש נוח ואף אפשרויות מסחר אל מול כסף פיאט (לא של IOTA).

  ארנקי IOTA

  1. הארנק היחיד שאני יכול להמליץ עליו בלב שלם הוא הארנק הרשמי של IOTA. ניתן להוריד אותו בלינק הבא את הגרסה האחרונה בלינק הבא, מדובר כמובן בארנק קוד פתוח ורמת אבטחה גבוהה מאד. בלינק שלפניכם יש מדריך התקנה על מערכת הפעלה Windows.  שימו לב שאתם בוחרים באפשרות ‘Light Node’ ולא ‘Full Node’ אחרת המחשב שלכם יהיה הרבה יותר איטי.
  2. Bitfinex או Binance – ביום רגיל לעולם לא תשמעו אותי ממליץ על החזקת מטבעות קריפטוגרפיים בבורסה. עם זאת, מאחר ש-IOTA והעולם הזה בכללותו נמצאים בחיתוליהם, האלטרנטיבות לא כל כך מדהימות ולכן זו אופציה. באפשרות זו ישנם דגשים חשובים:

  אם מדובר בכספים רבים (סובייקטיבי לכם) – ללכת על אפשרות מספר אחת.

  בורסת Bitfinex נפרצה כבר בעבר בידי האקרים, לכן קחו בעירבון מוגבל את רמת האבטחה שם ודעו כי המטבעות שלכם בסיכון. אם אינכם יודעים למה, אנא קראו את המאמר על אבטחת מידע בעולם המטבעות הדיגיטליים.

  אודות בן סמוחה

  בן סמוחה
  מייסד משותף של CryptoJungle, יזם צעיר, בעל ידע מקצועי נרחב בעולם הבלוקצ'יין שנצבר לאחר תקופה ארוכה של למידה, מחקר ומסחר. מייסד קהילת הביטקוין בדרום הארץ ומעביר הרצאות על עולם המטבעות הקריפטוגרפיים.

  עשוי לעניין אותך גם...

  זיקאש

  הכירו את זיקאש (Zcash) – להוכיח מבלי להראות

  0שיתופים שתפו בפייסבוק צייצו בטוויטר שתפו בלינקדאין שלחו ב-WhatsApp זיקאש (Zcash) הוא מטבע קריפטוגרפי מבוזר …

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  לשיתוף הפוסט לחצו כאן

  תודה רבה על השיתוף ! 

  עשו לנו לייק ותמיד תהיו מעודכנים:

   

  שתפו את הפוסט עם חברים