• BTC6710.97-0.22%
 • ETH474.151-0.33%
 • XRP0.473439-0.34%
 • BCH792.079-0.52%
 • LTC83.6423-0.14%
 • ראשי » מטבעות קריפטוגרפים » הכירו את קרדאנו (ADA) – המתחרה הגדול של את’ריום
  קארדנו - Cardano

  הכירו את קרדאנו (ADA) – המתחרה הגדול של את’ריום

  קארדנו הוא מטבע קריפטוגרפי עם פרויקט שאפתני מאחוריו. כמו פרויקטים רבים אחרים, הוא מתבסס על שרשרת בלוקים (Blockchain), אך בניגוד אליהם, קהילת המפתחים מורכבת ממומחי הנדסה ומחקר שהגיעו מן האקדמיה.

  חשוב להבין ש-“קארדנו” הוא שם הפרויקט הכולל מספר חלקים שונים, ואילו המטבע עצמו מכונה ADA. לכן, כאשר נדבר ספציפית על המטבע, נתייחס אליו כ-ADA ולא קארדנו.

  קארדנו מהווה את הדור השלישי של המטבעות הקריפטוגרפים ולכן מציע יותר מטרנזאקציות פשוטות בין עמית לעמית או שימוש בחוזים חכמים. לפיכך, המפתחים מתמקדים בשלוש מטרות עיקריות:

  1. סקלביליות (יכולת גבוהה להתמודד עם גידול בביקוש)
  2. תפעוליות ביינית (Interoperability) – היכולת לעבוד מול מחרוזות בלוקים אחרות.
  3. איזון ויציבות – אחת המטרות של הפרויקט היא ליצור איזון בין המשתמשים לבין הצרכים הרגולטוריים שנדרשים על מנת שיצליח. תכונה זו מאפשרת לו להגיע לקהל פוטנציאלי של מיליוני משתמשים ולא רק לקהילה שמתעניינת בנושא הקריפטוגרפיה.

  כיצד קארדנו עובד?

  הדבר הראשון שחשוב לדעת בנוגע לקארדנו הוא שמדובר בפלטפורמה שהאלגוריתם שלה אינה דומה לזה של מטבעות אחרים, אשר רובם מבצעים מניפולציות קלות על זה של הביטקוין. האלגוריתם, שנקרא Ouroboros, הוא אלגוריתם חדשני (לטענת המפתחים) של Proof of Stake  ועבר ביקורות עמיתים (Peer Review) רבות. שפת התכנות שבאמצעותה נוצר האלגוריתם היא הסקל (Haskell), ולפי המפתח שלה (שמשתתף גם בפרויקט הקארדנו), היא בטוחה ויציבה הרבה יותר.

  ב-Ouroboros, ה-Stakeholder שיכרה את הבלוק הבא נבחר רנדומלית, ביחס לגודל ההחזקה שלהם (ה-Stake). האלגוריתם עובד על סמך הוכחת ההחזקה (Proof of Stake) וקונצנזוס אשר אפקטיביים יותר מבחינת המשאבים מאשר הוכחת העבודה (Proof of Work). פיתוח נוסף של האלגוריתם הוא “הוכחת האבטחה” (Proof of Security), שכרגע לא מיושם במלואו בפרויקטים אחרים.

  מבחינת ארכיטקטורה, קארדנו בנוי משלוש שכבות:

  שכבת ייסוד – CSL

  שכבת היסוד היא השכבה עליה פועל המטבע ADA ושמה הוא Cardano Settlement Layer (CSL). זוהי השכבה שלמעשה יוצרת את ADA באמצעות הוכחת האחזקה. לשכבה הזו יש שני סקריפטים שונים, אחד כדי לעביר את הערך ואחד בשביל לשפר את כיסוי האבטחה. בנוסף היא כוללות שרשראות צד לחיבור עם ספרי חשבונות אחרים, מספר סוגים שונים של חתימות, מידע על נכסים של המשתמשים ותכונות הקשורות לסקאביליות של המערכת.

  שכבה ממוחשבת – CCL

  השכבה הממוחשבת בשם Cardano Computation Layer מנהלת את החוזים החכמים ובעצם עונה על השאלה “למה מתבצעות ההעברות?”. מכיוון שיש הפרדה משכבת ה-CSL, משתמשים שונים יכולים ליצור חוקים שונים. שכבה זו חשובה ביותר על מנת שיהיה ניתן לבצע בעתיד רגולציה על קארדנו.

  צוות הפיתוח של הקארדנו מפתח שפת תכנות ייעודית לשם הטמעת החוזים החכמים בשם “פלוטוס”, אך ניתן גם להשתמש בשפת התכנות שמפעילה את את’ריום, Solidarity לשם יצירת יישומים ברמת בטחון נמוכה.

  שכבת שרשראות צד – KMZ

  שמה של השכבה הזו בנוי מהאות הראשונה בשמם של שלושת המפתחים העיקריים על סמך “הוכחות של הוכחות עבודה”. ניתן להעביר משכבה כספים לשכבת ה-CCL, או כל שרשרת אחרת שתומכת בפרוטוקול.

  יתרונות

  מעבר לאבטחה המשופרת של Cardano, הטרנזאקציות מהירות יחסית, ולפי המפתח, הוא הצליח להעביר כסף מחשבון ה-Bittrex שלו לארנק הבלעדי של המטבע בפחות מדקה. ארנק זה הינו מתקדם ביותר ונגיע אליו בהמשך.

  למטבע ה-ADA יש כמה תכניות מסחר עתידיות מעניינות: לדוגמה, בעתיד יהיה אפשר לסחור כנגד מטבעות אחרים דרך אפליקציה פשוטה לאנדרואיד ו-iOS, ואם הפרויקט ימשיך לרוץ קדימה, יש אפילו תכנית להנפיק כרטיס אשראי שיבצע המרה אוטומטית למטבע המקומי באמצעות חומרה בטוחה שלא תשתמש בשרשרת עצמה. למעשה, כבר היום יש ניסוי מעניין שבמהלכו הוצבו מספר כספומטים בהן אפשר למשוך ADA ברחבי יפן.

  חסרונות

  פרויקט ה-Cardano הוא פרויקט שאפתני מאוד שנעזר בשיטות מחקר ופיתוח ברמה אקדמאית, וכאן כנראה נעוצה גם נקודת התורפה שלו: למרות שהפרוטוקול עצמו מפותח באמצעות קוד פתוח, ישנם קווים מנחים ברורים מאוד לגבי אופן הכתיבה של הקוד, כך שתהליך הפיתוח עצמו יוצר תחושה הרבה יותר פורמלית והדוקה, דבר שעשוי להרתיע מפתחים מסוימים.

  בנוסף, ייתכן ששאפתנות היתר של הפרויקט תהיה בעתיד בעוכריו במידה והוא לא יצליח לעמוד בציפיות שהמפתחים שלו יצרו. כבר היום ברור שעד שנוכל להתרשם ממלוא הפוטנציאל שלו, יעברו לפחות כמה שנים טובות, תקופת נצח במונחים טכנולוגיים.

  היצע ושווי שוק

  מפתחי הקארדנו גייסו כספים ממשקיעים דרך הנפקת טוקן ראשונית (ICO) בסך 62 מיליון דולר.

  כרגע נמצאים בסירקולציה 57% מסך כל המטבעות (45 מיליארד), כלומר כ-26 מיליארד. המטבעות אשר יצטרפו לסירקולציה יעשו זאת דרך יצירת בלוקים של Stakeholders בהתאם לאלגוריתם ה-PoS שלהם. תהליך זה למעשה יקביל לתהליך הכרייה (Mining) של מטבעות אחרים.

  שווי השוק של ADA חווה עלייה גדולה בתקופה האחרונה, והוא מתעדכן עבורכם בזמן אמת בצד שמאל למעלה.

  צוות הפיתוח

  ה-Cardano מפותח על ידי שלושה גופים: The Cardano Foundation, IOHK  ו-Emurgo, אשר לכל אחד מהם תפקיד שונה. The Cardano Foundation הוא גוף סטנדרטיזציה עצמאי שמושבו בשוויץ והוא תומך בקהילת המשתמשים ודואג לכל העניינים הרגולטוריים והמסחריים שקשורים למטבע. IOHK הוא הגוף שמבצע את המחקר והפיתוח באופן פעיל (לפחות עד 2020). Emurgo משקיעה בסטארטאפים וגופים מסחריים שמגלים עניין בבלוקצ’יין הקיימת של המטבע.צוות פיתוח קארדנו

  בין היתר, IOHK אחראי ליצירת מכונה וירטואלית (Virtual Machine) הדומה לזו של את’ריום  ומתבססת גם כן על פלוטוס. על הפלטפורמה הזו יהיה ניתן להשתמש בשפות תכנות מוכרות כגון Javascript, Java ו-C, כך שצפויות להופיע הרבה אפליקציות עם בסיס חזק בהמשך.

  עובדה חשובה נוספת היא שאחד ממפתחי אית’ריום פרש מהפיתוח שלו לטובת הקארדנו, מה שיכול להעיד על העניין שהפרויקט הזה מעורר.

  ארנקים

  המפתחים של ה-Cardano מפתחים בעבורו ארנק מיוחד בשם Daedalus. העובדה שכל מי שמשקיע במטבע משתמש באותו ארנק, מעלה את רמת האבטחה באופן ניכר. לדוגמה, אפשר ליצור מפתחות פרטיים מאובטחים, לאחסן את מטבעות ה-ADA לתוך חוזי נייר בדמות ארנק קר, לפדות תשלומים בצורה מאובטחת ולדעת בדיוק מתי לא ניתן יותר לבטל את ההעברה.

  בנוסף, ארנק Ledger Nano S הודיע שהוא עובד על הטמעת ארנק ADA במערכת שלו.

  ישנו גם כלי מיוחד בשם Blockchain Explorer שמאפשר לראות מידע על כל הטרנזאקציות הקודמות של כלל המשתמשים, בדומה לזה של הביטקוין והאת’ר.

  עמלות

  העמלה שנדרשת להעברות של ADA מורכבת מהנוסחה הזו: a + b * size

  a – קבוע ששווה ל-0.155381 מערכו של מטבע ADA אחד

  b – קבוע ששווה נכון להיום ADA 0.000043946 לבייט

  Size – גודל הטרנזאקציה בבייטים

  חשוב להדגיש שזוהי לא נוסחה סופית והיא עשויה להשתנות בהמשך.

  כיצד לרכוש את המטבע? (ADA)

  מי שרוצה לרכוש את המטבע, לא יכול לעשות זאת ישירות (נכון להיום), אלא צריך לרכוש את אחד מהמטבעות הפופולאריים האחרים כגון  ביטקוין או את’ריום.

  לאחר שיש לכם מטבע, אתם יכולים להשתמש באחת מזירות המסחר האלטרנטיביות הבאות: Bittrex, Binance , UPbit ו-Coinnest. זירות נוספות צפויות להתווסף בהמשך, ולכן כדאי להתעדכן בעמוד הרשמי.

  דרך נוספת לרכישת המטבע, היא ישירות מאנשים פרטיים – אם כי בדרך זו צפויה עמלה גבוהה למדי.

  קישורים שימושיים

   

  אודות צוות האתר

  צוות האתר
  קריפטו ג'ונגל הוא בלוג ואתר חדשות שמסקר את עולם הבלוקצ'יין, ביטקוין, את'ריום ושאר המטבעות הדיגיטליים. באתר מדריכים, חדשות וסקירות שיעזרו לך להישאר מעודכן.

  עשוי לעניין אותך גם...

  זיקאש

  הכירו את זיקאש (Zcash) – להוכיח מבלי להראות

  0שיתופים שתפו בפייסבוק צייצו בטוויטר שתפו בלינקדאין שלחו ב-WhatsApp זיקאש (Zcash) הוא מטבע קריפטוגרפי מבוזר …

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  לשיתוף הפוסט לחצו כאן

  תודה רבה על השיתוף ! 

  עשו לנו לייק ותמיד תהיו מעודכנים:

   

  שתפו את הפוסט עם חברים