• BTC6235.38202708-0.44%
 • ETH195.175402645-2.4%
 • XRP0.4793631142-3.28%
 • BCH476.361998756-1.37%
 • LTC48.1331250898-0.95%
 • ראשי » מטבעות קריפטוגרפים » לייטקוין (Litecoin) – קנייה, ארנקים, שער וסקירה מלאה על המטבע
  לייטקוין - litecoin
  קרדיט: Brian Colwell

  לייטקוין (Litecoin) – קנייה, ארנקים, שער וסקירה מלאה על המטבע

  מטבע הלייטקוין (Litecoin) הוצג לעולם באוקטובר 2011 ע"י עובד גוגל לשעבר – צ'ארלי לי. לייטקוין הוא מטבע בעל קוד תוכנה פתוח, מבוסס על רשת עמיתים (P2P) ומוכר כאחד המטבעות הוותיקים בשוק המטבעות הקריפטוגרפיים.

  מה תלמדו בפוסט?

  1. רקע כללי
  2.  על צוות הפיתוח
  3. היצע המטבעות
  4. כיצד הפרויקט עובד
  5. יתרונות וחסרונות
  6. ארנקי לייטקוין מומלצים
  7. כיצד קונים לייטקוין?
  8. קישורים שימושיים

  הלייטקוין דומה בהמון מובנים לביטקוין, ואף נחשב 'אחיו הקטן' בקרב קהילת הביטקוין. הסיבה לכך היא די ברורה – הקוד של הלייטקוין הגיע מהקוד של ביטקוין עם שיפורים או שינויים שצ'ארלי ראה נכון להוסיף. חשוב להדגיש כבר בשלב זה, שצ'ארלי לי הוא תומך נלהב של הביטקוין, ויצר את הלייטקוין על מנת 'להשלים' ולעבוד ביחד עם הביטקוין – ולא להתחרות בו. הכוונה היא, שבעיניו ובעיני רבים בקהילת הקריפטו – הביטקוין נועד להיות Store of Value. שומר ערך, כמו הזהב. הלייטקוין לעומת זאת, נועד כדי להשלים אותו על ידי כך שהוא מאפשר עסקאות מהירות יותר.

  על צוות הפיתוח

  צ'ארלי לי המצוין הקים את Litecoin Foundation, ארגון ללא מטרות רווח אשר רשום בסינגפור, ומשימתו לשפר את פרוטוקול הלייטקוין. הארגון מנוהל ע"י צ'ארלי, אך אליו הצטרפו הן בהתנדבות והן בתשלום (מתרומות) מפתחים מובילים נוספים מתעשיית הבלוקצ'יין, כגון Adrian Gallaghar ו-Loshan T. כמו כן, Litecoin Core היא קהילת מפתחים נוספת שעובדת על שיפור הקליינט. בעתיד אגב, צפויים לנו הרבה הפתעות בלייטקוין כגון טרנסקציות אנונימיות וחתימות שנור.

  היצע ושווי שוק

  היצע המטבעות המקסימלי הוא 84 מיליון מטבעות LTC. נכון לכתיבת מילים אלה, ישנם כ-54.8 מיליון בסירקולציה. במודל הכלכלי של הלייטקוין, שזהה לשל הביטקוין, המטבעות החדשים מתווספים לעולם כגמול לכורים. כיום, הגמול הוא 25 מטבעות לייטקוין לבלוק. כפי שמתקיים אצל אחיו הגדול, גם בלייטקוין מתקיימת חגיגת ה-Halving – כל 800,000 בלוקים (בערך כל 4 שנים) נחצה הגמול ב-2 (מלשון half, חצי). זאת אומרת, שב-10 באוגוסט לשנת 2019 ייחתך הגמול לכורים מ-25 מטבעות ל-12.5 מטבעות פר בלוק. חשוב להדגיש, שלייטקוין אחד מתחלק אף הוא (כמו הביטקוין) ל-100,000,000 יחידות, שנקראות Photons.

  שווי השוק של לייטקוין מתעדכן עבורכם בצד שמאל.

  איך לייטקוין עובד?

  ובכן, הלייטקוין מבוסס על אלגוריתם הוכחת העבודה (Proof of Work), אך עם שינוי מהותי. בעוד שהביטקוין מבוסס על אלגוריתם SHA-256, שמיועד לכוחות מחשוב חזקים ואף שבבים ייעודיים לכרייה – לייטקוין מבוסס על אלגוריתם Scrypt. אלגוריתם זה נעזר בזיכרון המחשב ולא בהכרח במעבדים שלו, ועל כן (לטענתו של צ'ארלי) מדכא את הריכוזיות שנוצרת סביב עולם הכרייה בביטקוין.

  בבלוקצ'יין של הביטקוין בלוק נוצר כל 10 דקות, ואילו בבלוקצ'יין של הלייטקוין – כל 2.5 דקות. המטרה מאחורי זה היא לאפשר נפח עסקאות גבוה ומהיר יותר. המשמעות מאחורי נפח עסקאות גבוה יותר באה לידי ביטוי בכיסנו במיוחד – ככל שהבלוקצ'יין תוכל להתמודד עם יותר עסקאות, העמלה שנצטרך לשלם תהיה זניחה יותר.

  סוגיה נוספת היא פרוטוקול הקונצנזוס. בביטקוין, דרושה הסכמה של 95% מהקהילה (מפתחים, משתמשים וכורים) על כל שינוי או שיפור שעולה להצעה. בלייטקוין עם זאת, רף הקונצנזוס הוא 75% בלבד. המשמעות של זה היא דו כיוונית – מצד אחד, זה מקל משום ש'קל' יותר להטמיע שיפורים ולהשיג תמיכה. מצד שני, זה מקטין את חוזק הביזור של הפרוטוקול.

  לייטקוין – יתרונות

  1. סגוויט (SegWit) – במאי 2017, המטבע לייטקוין הפך להיות הראשון שמטמיע את (SegWit (Segregated Witnesses בפרוטוקול שלו. בתרגום ישיר, SegWit אומר הפרדת חתימות. בעת ביצוע טרנסקציה בבלוקצ'יין, על כל משתמש לחתום את ההעברה באמצעות המפתח הפרטי שלו. החתימות, כך הסתבר במרוץ השנים, תפסו חלק נכבד מגודל הבלוק – עד כדי 60% מהבלוק לפעמים. על ידי הפרדת החתימות מנפח הבלוק, ניתן להגדיל משמעותית (ריאלית) את גודל הבלוק (ללא צורך ב-Hard Fork) וליצור הרבה יותר מקום לטראנזקציות עצמן.
  2. רשת הברק (Lightning Network) – הטמעת ה-SegWit איפשרה למפתחי ה-Litecoin להטמיע גם את השיפור הטכנולוגי שנקרא Lightning Network. בתמציתיות, הרשת הזו נותנת פתרון Off-Chain (זאת אומרת, חיצוני לבלוקצ'יין) שעוזר עם האצת טראנסקציות, הוזלת עמלות והתמודדות איתנה יותר אל מול בעיות הסקלאביליות.

  לייטקוין – ארנקים

  לפני שקונים לייטקוין, עלינו לפתוח ארנק עבור המטבע. ארנק דיגיטלי הוא תוכנה אשר מאפשרת לנו לשלוח ולקבל מטבעות דרכה. אלו הארנקים המומלצים ללייטקוין:

  1. ארנקי חומרה – ארנקי חומרה הם הארנקים המאובטחים ביותר שיש כיום עבור מטבעות דיגיטליים. מדובר בכונן קשיח חיצוני אשר מונע גישה למפתחות הפרטיים.
   ישנם שני ארנקי חומרה שנחשבים כמומלצים ביותר:
   ארנק טרזור (Trezor) – נחשב לוותיק ביותר. מדובר בארנק מאובטח מאד ובעל חוויית משתמש מצוינת. בנוסף לביטקוין ואת'ריום, יכול טרזור להכיל עוד מספר מטבעות נוספים. הכנו עבורכם את המדריך המלא לארנק טרזור.
   ארנק לדג'ר ננו אס (Ledger Nano S) – ארנק מטעם חברת לדג'ר הצרפתית. מכיל מגוון רחב יותר של מטבעות ביחס לטרזור, ולמרות היותו זול יותר – נחשב מאובטח באותה מידה לפחות. גם כאן, הכנו עבורכם את המדריך המלא לארנק לדג'ר.
  2. LoafWallet – ארנק סלולר ל-iOS (אייפון) שפותח ע"י צ'ארלי לי בעצמו, ומשופר באופן תמידי ע"י קבוצת מתנדבים שנקראת Litecoin Association. מדובר בארנק בעל קוד פתוח, אשר מאפשר שמירת המפתחות הפרטיים כ-Seed של 12 מילים. כמובן שה-Seed מיוצר אצלכם בנייד.
  3. ארנק אדג' (Edge) – ארנק סלולר גם לאנדרואיד וגם לאייפון, בעל קוד פתוח וביקורות מצוינות. ניתן להחזיק בו לייטקוין בנוסף לביטקוין, את'ריום ומטבעות רבים נוספים. הכנו עבורכם את המדריך המלא לארנק אדג'.
  4. Litecoin Core – הארנק הרשמי של Litecoin. ה-Litecoin Core הוא למעשה הקליינט של הבלוקצ'יין. לכן, על מנת להשתמש בו עליכם להיות מסונכרנים לחלוטין עם הבלוקצ'יין של לייטקוין. תהליך הסנכרון יכול לקחת גם מספר ימים, והוא דורש מהמחשב הרבה כוחות. עם זאת, זהו ארנק הדסקטופ (שולחן עבודה) המומלץ ביותר.
  5. Electrum-LTC – צוות מפתחי Electrum המצוינים פיתח גרסת דסקטופ עבור הלייטקוין אף הוא. אלקטרום הוא אחד מהארנקים הוותיקים ביותר בשוק המטבעות הקריפטוגרפים, בעל קוד פתוח, ולא דורש סנכרון מלא של הבלוקצ'יין אלא חלקי (Lightweight). כמו כן, ארנק אלקטרום מאפשר שימוש בכתובות SegWit.
  6. ארנק נייר – ארנק נייר מיועד לשמירה בטוחה וקרה (שאינה מחוברת לרשת האינטרנט) לטווח ארוך. למעשה מדובר בפיסת נייר שמכילה את המפתחות הפרטיים והציבוריים שלכם, כך שעליכם לגבות אותה היטב. צירפתי עבורכם אתר בטוח ליצירת ארנק נייר ו-מדריך כיצד לעשות זאת בצורה המאובטחת ביותר. שימו לב, המדריך המצורף הינו מדריך לארנק נייר עבור ביטקוין, אך התהליך זהה לחלוטין.

  קניית לייטקוין

  לאור הוותק של המטבע, ישנו מגוון רחב של אפשרויות לרכישתו.

  רכישת לייטקוין עם כסף פיאט (שקל, דולר, אירו)

  1. הבורסה הישראלית ביטוסי (Bit2c) – מאפשרת רכישה נוחה של לייטקוין ע"י הפקדת שקלים בהעברה בנקאית והשמת פקודת מסחר. בורסה מצוינת עם עמלות מסחר נמוכות, אך לעתים בעלת הפרשי שערים ביחס לעולם. לסקירה המלאה ומדריך קנייה בביטוסי לחצו כאן.
  2. צ'יינג'לי (Changelly) – חלפן מטבעות דיגיטליים צעיר אך מוכר אשר מאפשר רכישת לייטקוין באמצעות דולר. העמלות אמנם גבוהות יותר משל ביטוסי, אך מדובר ברכישה מהירה ונוחה מאד. למדריך קנייה דרך צ'יינג'לי לחצו כאן.
  3. קוינמאמא (CoinMama) – אתר וותיק בעולם המטבעות הדיגיטליים המאפשרת לרכוש באמצעותו ביטקוין, את'ריום, לייטקוין ומטבעות נוספים באמצעות כרטיס אשראי או העברה בנקאית. חשוב להדגיש שהעמלות בקוינמאמא יחסית גבוהות ביחס לאפשרויות אחרות, אם כי לרוב הרכישה מהירה ביותר. לסקירה המלאה על קוינמאמא לחצו כאן.
  4. סי.אי.אקס (CEX) – בורסה מוכרת אף היא אשר מאפשרת רכישה בטוחה של מספר מגוון של מטבעות, ביניהם לייטקוין. גם כאן, בדומה לקוינמאמא, מדובר בעמלות יחסית גבוהות. לסקירה המלאה על סי.אי.אקס לחצו כאן.

  חשוב להדגיש שבכל אחת מהבורסות הללו תיאלצו לעבור תהליך KYC (הכר את הלקוח) בו תיאלצו להציג מסמכים מזהים. הסיבה לכך היא הרגולציה אשר נכנסת לתוקף על עולם המטבעות הדיגיטליים והרצון למנוע הלבנות הון.

  רכישת לייטקוין עם ביטקוין או את'ריום

  ביטקוין ואת'ריום הם 'השער' לעולם המטבעות הדיגיטליים. לכן ישנן דרכים רבות לרכוש לייטקוין עם 'מעבר' בביטקוין או באת'ריום תחילה.

  אם טרם רכשתם ביטקוין או את'ריום, ניתן לעשות זאת בעמוד קניית ביטקוין.

  אם ברשותכם ביטקוין או את'ריום, אלו האפשרויות עבורכם:

  1. זירת המסחר בינאנס (Binance) – זירת המסחר הסינית הגדולה ביותר בשוק המטבעות הדיגיטליים. בעלת הממשק הנוח ביותר ונפח המסחר הגבוה ביותר. למדריך מלא על הבורסה לחצו כאן.
  2. צ'יינג'לי (Changelly) – חלפן הכספים מאפשר אף לבצע המרת קריפטו לקריפטו דרכו. העמלות ביחס לבינאנס גבוהות יותר, אך חוויית הקנייה והמהירות שלה גבוהות יותר.
  3. זירות המסחר ביטרקס (Bittrex) וביטפינקס (Bitfinex) – שתי זירות מסחר וותיקות מאד אשר ניתן לבצע את הרכישה דרכן.
  4. שייפשיפט (ShapeShift) – חלפן קריפטו לקריפטו מוכר מאד המאפשר קנייה מהירה. לסקירה מלאה ומדריך על שייפטשיפט לחצו כאן.

  קישורים רלוונטיים

  אודות בן סמוחה

  בן סמוחה
  שותף-מייסד של CryptoJungle, יזם צעיר, בעל ידע מקצועי נרחב בעולם הבלוקצ'יין שנצבר לאחר תקופה ארוכה של למידה, מחקר ומסחר. מייסד קהילת הבלוקצ'יין בדרום הארץ ומעביר הרצאות על עולם המטבעות הקריפטוגרפיים.

  עשוי לעניין אותך גם...

  אוגור (Augur) – קנייה, ארנקים, סקירה ושער המטבע

  8שיתופים שתפו בפייסבוק צייצו בטוויטר שתפו בלינקדאין שלחו ב-WhatsApp אוגור הוא פרויקט ליצירת שווקי חיזוי …

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  לשיתוף הפוסט לחצו כאן

  תודה רבה על השיתוף ! 

  עשו לנו לייק ותמיד תהיו מעודכנים:

   

  שתפו את הפוסט עם חברים