עדכונים מהג'ונגל
ראשי » מטבעות קריפטוגרפים » הכירו את ריפל (XRP) – מטבע ופרוטוקול מהפופולאריים בעולם
Ripple - מטבע ריפל

הכירו את ריפל (XRP) – מטבע ופרוטוקול מהפופולאריים בעולם

ריפל (XRP) או פשוט “Ripple” הוא אחד מן המטבעות הקריפטוגרפים הפופולאריים ביותר בעולם כיום, ולמרות זאת, מאוד יכול להיות שלא שמעתם עליו עד היום.

ההבדל המהותי בינו לבין שאר המטבעות בשוק הוא שמדובר לא רק במטבע (Ripple XRP המכונה לעיתים פשוט Ripple), אלא גם ברשת של פרוטוקול להעברת תשלומים (RippleNet) כשכל ההעברות של המטבע נעשות בצורה מבוזרת.

כיום ישנם יותר ממאה מוסדות פיננסים ברחבי העולם  אשר עושים שימוש בפרוטוקול של RippleNet, אשר מטרתה העיקרית היא להוות תחליף למערכות SWIFT מסורתיות ולהחזקת כמויות גדולות מאוד של מט”ח על ידי הבנקים.

איך הוא  עובד?

מאגר המידע של המטבע נסמך על רשימה של משתמשים בשם Unique Node List המשמשים בתור מאמתים (Validators) של תהליך ההעברה. כל המשתמשים צריכים להסכים כי ההעברה בטוחה על ידי קונצנזוס. נכון להיום, ה-Validators נבחרו ע”י ריפל החברה בע”מ. עם זאת, החברה הבטיחה כי בעתיד יהיה מעבר ל-Validators מצדדים שלישיים על מנת לבזר את מאגר המידע. מעבר לכך, תהליך ההעברה נעשה דרך שערים (Gateways) באופן הבא:

נניח שיש לנו את שער A ואת שער B: המשתמש הראשון מפקיד כסף בשער A ומשער A עוברת פקודה לשער B לרשום את הכסף אצל המשתמש השני. למעשה הכסף עצמו לא עובר באופן פיזי, אלא רק הרישום שלו, כך ששער B מעביר כסף מהמאגר המקומי שלו אל המשתמש שנמצא בו. ההעברה בין שני השערים תתקזז כאשר משתמש משער B יעביר כסף לשער A וחוזר חלילה.

לא תמיד קיים אמון בין שני השערים בנקודות הקצה, ולכן עשויים להצטרף שערים נוספים שישמשו כמתווכים בדרך.

כאן מגיע החלק המעניין: בפועל לא תמיד קיימים שערים שסומכים זה על זה, ולכן אפשר להחליף כל דבר במספר קבוע של XRP, בין אם מדובר בדולרים ובין אם מדובר בזהב. האלגוריתם גם יכול לחשב את מסלול החליפין הזול ביותר בין מטבעות שונים וכך להפחית את העמלות בדרך.

טרנד חיפוש בגוגל ב-3 חודשים האחרונים

על ציר הזמן:

לפי מיקום:

היצע ושווי שוק

בניגוד לרוב המטבעות כיום, המטבעות עצמם – כמאה מיליארד – נוצרו לפני ההשקה שלו ולכן לא ניתן לכרות אותם ומספרם נותר קבוע (מה שעשוי להוות חיסרון עבור מי שהתרגל להרוויח ממודל הכרייה הזה). מתוך 100 מיליארד המטבעות הקיימים, 38% נמצאים בסירקולציה, ואילו היתרה מוחזקת בידי ריפל החברה, ותשוחרר בצורה הדרגתית בהמשך.

כל חודש יתווספו מיליארד מטבעות XRP לסירקולציה, אשר נכון להיום מופקדים בחשבון נאמנות. המטבעות שייצאו לסירקולציה אך לא ייעשה בהם שימוש יוחזרו חזרה לחשבון הנאמנות, כך למשך 54 חודשים.

שווי השוק של המטבע XRP חווה עלייה גדולה בתקופה האחרונה, והוא מתעדכן עבורכם בזמן אמת בצד שמאל למעלה.

צוות הפיתוח

מערכת ה-Ripple המקורית נוצרה על ידי בחור בשם ריאן פוגר אי שם ב-2004. בשנת 2012 כריס לארסן וג’ד מקלאב לקחו את העיקרון של המטבע והפכו אותו לחלק מהחברה שלהם, Ripple Labs Inc. הם אף הצליחו לגייס הון ראשוני מקרנות הון סיכון מוכרות ונחשבות כמו Google Ventures ו-Pantera. כפי שכבר צוין, אט אט הם הצליחו לשכנע עוד ועוד מוסדות פיננסים להשקיע במיזם שלהם ולמשוך תשומת לב של מומחים ועיתונאים בתחום הפיננסי כגון בלומברג.

יתרונות למטבע ריפל

מכיוון שהמטבע מהווה גם רשת תשלומים, ההעברות עצמן הן מהירות מאוד, כ-4 שניות בלבד לכל העברה גם אם מדבר בהעברה חוצה גבולות. XRP הוא גם מטבע עם סקלביליות גבוהה, כך שניתן לבצע באמצעותו 1,500 העברות בשנייה.

יתרון נוסף הנובע מאופיו של המטבע הוא עמלות העברה נמוכות יחסית, מה שיכול לחסוך לבנקים ולמשתמשים בו עד כ-60% בעלויות העסקה (עפ”י האתר הרשמי של ריפל).

בנוסף לשני היתרונות האלו, ישנו גם יישום מיוחד בשם Bitcoin Bridge שמאפשר לשלם בביטקוין לאנשים אחרים גם אם אין לצד שמחזיק בריפל ביטקוין, מה שכמובן מגביר את האטרקטיביות של המטבע. היישום נוצר בשיתוף עם זירת המסחר Bitstamp.

לבסוף, סוגיה חשובה נוספת בעיקר עבור הבנקים היא שמבחינה טכנית, ניתן לעדכן את שרתי הריפל בזמן אמת מבלי לפגוע בהעברות שמרחשות באותו זמן על גבי הרשת.

חסרונות למטבע ריפל

באופן מעט אירוני, החיסרון העיקרי של המטבע נובע מן היתרונות שלו: דווקא מכיוון שהוא נועד לזרז העברות בנקאיות ולשרת מוסדות פיננסים, יש רבים הרואים בו את ההפך הגמור ממה שהמטבעות הקריפטוגרפים מייצגים.

למרות זאת, מנכ”ל ריפל בע”מ, בראד גארלינגהאוז טוען כי XRP ושני המטבעות המובילים האחרים (ביטקוין ואית’ריום) בהחלט יכולים לחיות ולהתפתח זה לצד זה מכיוון שלכל אחד מהם מטרה אחרת שמאחוריה עובדת פילוסופיה שונה.

עוד חסרון שמעורר לא מעט טינה הוא שהחברה שעומדת מאחורי המטבע ייצרה את כל המטבעות לפני ההשקה שלו ועדיין מחזיקה ביותר ממחצית מהם, מה שלמעשה יוצר שליטה ריכוזית של החברה במטבע שלה עצמה.  באופן תיאורטי היא תוכל להציף את השוק ולשלוט בהיצע כפי שנוח לה באותה הרגע. זאת הסיבה אגב שהתחייבה ריפל החברה בע”מ להחזיק את המטבעות שבשליטתה בחשבון נאמנות.

החיסרון אולי המרכזי ביותר, הוא החיסרון הרגולטורי. למעשה, אין כמעט מדינה אחת בעולם המאפשרת לבנקים ולמוסדות הפיננסים בה להחזיק במטבע קריפטוגרפי בחוק. כלומר, המוסדות הללו אשר מעוניינים להשתמש במטבע XRP, נכון להיום לא יכולים לעשות זאת – ועד שלא יהיה שינוי רגולטורי, זה גם לא ישתנה והם יצטרכו להשתמש במערכת RippleNet בלבד.

דרכי רכישת המטבע

המטבע XRP הוא מטבע יחסית ותיק, ולכן דרכי רכישתו הן די מגוונות. עם זאת, במיוחד לאור הביקוש ההולך וגובר למטבע המדובר ולשוק בכלל, ישנם הרבה חסמי כניסה כגון תהליכי אימות וזיהוי המשתמש, או עמלות גבוהות.

  1. זירות מסחר בינלאומיות – כיום, ניתן לרכוש XRP באמצעות כסף פיאט (דולר, אירו) בכל זירת מסחר בינלאומית המאפשרת הפקדה מישראל. למשל Bitstamp, Bitfinex, Kraken ועוד. שימו לב שבאפשרות זו מדובר בעמלות הפקדה גבוהות מאחר והן כוללות עמלת המרת מט”ח, וכי דרוש הליך KYC (Know Your Customer) ארוך ומייגע.
  2. באמצעות ביטקוין או את’ר ביטקוין ואת’ר הם המטבעות המובילים כיום בשוק וניתן לרכוש באמצעותם כל סוג מטבע בשוק. ע”י רכישתם תוכלו לרכוש גם את ה-XRP בזירות מסחר למטבעות אלטרנטיביים כגון Bittrex ו-Binance, ואף דרך חלפני כספים (בעלי עמלות גבוהות) כגון Changelly ו-ShapeShift. לרכישת ביטקוין או את’ר (דרך חלפן הכספים Bits of Gold).
  3. מסחר בין אנשים – קיימות קבוצות פייסבוק וטלגרם למסחר בין אנשים, אשר מציעים מכירה או קנייה של מטבעות מסוימים, XRP ביניהם. שימו לב שלאור הביקוש הגבוה, נכון לכתיבת מילים אלו העמלות גבוהות באופן יחסי.

ארנקי XRP

חשוב לדעת שבפעם הראשונה שפותחים ארנק התומך במטבע, ישנה עמלה פתיחת ארנק בגובה של 20 מטבעות XRP, כך שעליכם לבדוק היטב איזה פתרון מתאים לכם על מנת שלא לשלם עמלה כפולה.

  1. ארנק חומרה – למעשה מדובר בארנק פיזי מאובטח במיוחד שמתחבר ב-USB. ה-Ledger Nano S תומך בריפל.
  2. ToastWallet ארנק קוד פתוח למחשב ולטלפונים החכמים. חוויית המשתמש גבוהה מאד, אם כי ראוי לציין כי מדובר בארנק חדש לכן לא נבחן במבחן הזמן עד כה.
  3. Rippex ארנק למחשב, בעל קוד פתוח ואבטחה מוגברת. מוכר כארנק המומלץ ביותר מבחינת האבטחה שלו מבחינת Ripple החברה. יש גרסאות אף ל-Mac ו-Linux.

קישורים שימושיים:

אודות צוות האתר

צוות האתר
קריפטו ג'ונגל הוא בלוג ואתר חדשות שמסקר את עולם הבלוקצ'יין, ביטקוין, את'ריום ושאר המטבעות הדיגיטליים. באתר מדריכים, חדשות וסקירות שיעזרו לך להישאר מעודכן.

עשוי לעניין אותך גם...

סוחרי קריפטו

רשימת הוידאו-בלוגרים, סוחרים ואנליסטים שאתם חייבים להכיר

16שיתופים שתפו בפייסבוק צייצו בטוויטר שתפו בלינקדאין שלחו ב-WhatsApp עולם המטבעות הדיגיטליים הוא עולם עצום. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לשיתוף הפוסט לחצו כאן

תודה רבה על השיתוף ! 

עשו לנו לייק ותמיד תהיו מעודכנים:

 

שתפו את הפוסט עם חברים