עדכונים מהג'ונגל
ראשי » מטבעות קריפטוגרפים » הכירו את מונרו (XMR) – מטבע אנונימי מוביל
קרדיט: Blockonomi

הכירו את מונרו (XMR) – מטבע אנונימי מוביל

מונרו (Monero) הוא מטבע קריפטוגרפי אנונימי מוביל וותיק. בעוד שפרויקטים קריפטוגרפיים רבים מתגאים בכך שאפשר להשתמש בהם גם לשימושים מסחריים באמצעות מעקב וזיהוי המשתמשים שמבצעים את ההעברות . מונרו לעומת זאת, לא מסתיר את העובדה שהוא נוצר על מנת לספק פרטיות עבור המשתמשים ולא לאפשר מעקב אחרי ההעברות, ולשם זאת הוא משתמש בתהליך מורכב יחסית שכולל כמה אלמנטים שונים של הגנה.

בזכות זו, מונרו עונה על ההגדרה של “fungible”. לא, לא מדובר בסוג של פטריה, אלא בכך שלא קיימים מצבים בהם מטבעות מסוימים הופכים להיות “מסומנים” בגלל שבוצעה בהם בעבר פעילות לא חוקית או מפוקפקת, ולכן הערך שלהם בשוק יהיה נמוך יותר.

איך מונרו עובד?

מונרו עובד על בסיס פרוטוקול הוכחת העבודה (Proof of Work) ובסיס קוד בשם Cryptonote. קוד זה  מאפשר לשמור על הפרטיות של השולח, המקבל ושל ההעברה עצמה באמצעות שלושה אלמנטים וארבעה מפתחות.

חתימות טבעת – Ring Signatures

הפרטיות של השולח נשמרת באמצעות “חתימות טבעת” שמערבבות את ההעברות השונות אחת עם השנייה כך שלא ניתן לזהות העברה ספציפית. דמיינו כי אתם הולכים ברחוב ובוחרים 4 אנשים רנדומליים. אתם ממזגים את החתימות שלכם עם שלהם ויוצרים חתימה ייחודית. ככה, אף אחד לא יוכל לדעת אם בהחלט מדובר בחתימה שלך (כלומר במטבעות שאתה שלחת) או בחתימה של אחד מהאנשים הרנדומליים מהרחוב.

כתובות חשאיות – Stealth Addresses

המאזן של החשבון המקבל נשמר באופן פרטי באמצעות “כתובות חשאיות” שנוצרות באופן אקראי ונעשה בהן שימוש חד פעמי המקביל לכל העברה. הכתובת החשאית מקבילה למספר חשבון הבנק של מישהו מכיוון שעצם הידיעה שלו בלבד, לא מאפשר לראות את תוכנו וההיסטוריה שלו.

העברות טבעת חשאיות – Ring Confidential Transactions

על מנת שהכורים המשויכים לבלוק יוכלו לאמת את ההעברה, קיים פרוטוקול נוסף בשם Ring Confidential Transactions (העברות טבעת חשאיות – RCT). הפרוטוקול הזה מאפשר לבצע באימות מבלי לחשוף את הסכום שהועבר ולכן שומר על הפרטיות של ההעברה. צפו בסרטון הבא שמסביר על הפרוטוקול:

בתהליך ההעברה משתמשים גם שני סוגים שונים של מפתחות: מפתח צפייה (View Key) ומפתח הוצאה (Spend Key), כאשר כל אחד מסוגי המפתחות מגיע בעצמו בשתי צורות : ציבורי ופרטי.

לדוגמה, אם אליס מעבירה כסף לבוב, התהליך ייראה כך:

 1. אליס מערבבת את החתימה שלה עם חתימות נוספות בטבעת ברשת.
 2. מפתח הצפייה הציבורי ומפתח ההוצאות הציבורי של בוב משמשים על מנת ליצור מפתח ציבורי חד פעמי  ואת הכתובת החשאית.
 3. אליס שולחת את המטבעות שלה אל הכתובת החשאית.
 4. בוב משתמש במפתח הצפייה הפרטי שלו על מנת לאתר את הכסף בתוך השרשרת.
 5. בוב יוצר מפתח פרטי חד פעמי המקביל למפתח הציבורי החד פעמי על מנת לקבל את הכסף (זהו למעשה מפתח התמונה).

האינפוגרפיקה הבאה ממחישה את התהליך ויזואלית:

העברת מונרו בין אנשים

היצע ושווי שוק

המטבע המשמש את מונרו נקרא XMR. כיום יש כ-15.7 מיליון מטבעות בסירקולציה, ועד 2023 יהיו בסירקולציה בסך הכול כ-18.4 מיליון מטבעות. כיום, כל 2 דקות מתווסף בלוק חדש לשרשרת. הגמול לכל בלוק נכון להיום הוא 5.23 מטבעות, וסכום זה יירד בהדרגה עד 2023. כאשר הגמול לבלוק יגיע ל-0.3 מטבעות, משך הזמן בין בלוקים יירד לדקה ויישאר קבוע. המודל הזה אמור לתת לכורים מוטיבציה להמשיך לכרות ולדאוג לכך שהמטבע ימשיך להיות זמין בלי לאבד את הערך שלו בשל אינפלציה.

שווי השוק של המטבע מתעדכן עבורכם בזמן אמת בצד שמאל בתפריט.

צוות הפיתוח

קבוצת המפתחים הראשית של מונרו, שהפיתוח שלו התחיל באפריל 2014, כוללת שבעה חברים, מהם חמישה אנונימיים למחצה (ידועים רק בכינויים) ושניים ידועים (ריקארדו ספאג’ני ופרנסיסקו קאבאנס). במקור, פותח פרויקט אחר שהיה אמור להתמודד עם בעיית הפרטיות של הביטקוין בשם ByteCoin, אבל הסתבר שה-ByteCoin עצמו אינו שקוף מספיק והיה חשש שהרוב המכריע של המטבעות כבר עברו כרייה מוקדמת.

כמובן שלקבוצה של מונרו יש גם מעגל תומכים חיצוני שתורם לפרויקט. העדכונים הרגילים לפרויקט משוחררים כל חצי שנה.

בניגוד להרבה פרויקטים שקמים בזמן האחרון, במונרו לא התבצעה הנפקה ראשונית של המטבעות (ICO) או כרייה מוקדמת, דבר שמעניק למונרו דרגה נוספת של אמון מכיוון שהערך שלו נשלט אך ורק על ידי כוחות השוק.

מונרו צוות פיתוח
קרדיט: CoinSutra

חסרונות

למרות המודל המסובך יחסית של מונרו, רבים מצביעים על כמה חולשות משמעותיות:

 • פרטיות – מכיוון שקיימת אפשרות לעקוב אחר כתובת ה-IP של הצומת שהתחילה את ההעברה, הדבר עשוי לחשוף את זהות המשתמשים, לכן מי שרוצה לשמור על אנונימיות מלאה יצטרך להשתמש ב-TOR. בעיה נוספת עם הפרטיות טמונה בגודל ‘הטבעת’. לעתים נוצרות טבעות שמכילות חתימות ממספר קטן מאד של קלטים, כך שאם מפעילים משאבים ומאמץ ניתן לעקוב משם אחרי הכסף.
 • הזיהוי הפוטנציאלי עם הרשת האפלה (Dark Web) – דווקא בשל האופן האנונימי שלו, המונרו יכול לזכות מאוד בקלות ליחסי ציבור לא מחמיאים שמקשרים אותו עם הרשת האפלה, בה המשתמשים מסתירים את הזהות שלהם על מנת להסוות פעולות לא חוקיות.
 • נפח ההעברה – מונרו תומכת בהעברות בנפחים גדולים הרבה יותר מאשר אלו של ביטקווין, והמשמעות היא הרבה יותר מידע שעובר ברשת וקצב גידול מהיר במיוחד. בעתיד הדבר עשוי יהיה להתבטא בביצועים איטיים יותר וכך להוריד את האטרקטיביות של מונרו.
 • אינטגרציה מאתגרת – עדיין קשה יחסית לבצע אינטגרציה של XMR עם ארנקים שמחזיקים מספר מטבעות או כלי מסחר, ולכן מי שרוצה להשתמש ברשת של מונרו, צריך להשקיע בכך הרבה מאמצים. יחד עם זאת, יש לציין שכבר נוצר שיתוף פעולה עם אתר הקניות הפופולארי Overstock שתומך ב-XMR ומספר מטבעות אלטרנטיביים אחרים.
 • ריכוזיות בכרייה – על אף שהפרוטוקול והפיתוח של מונרו מבוזרים, התפתחו בריכות כרייה אשר מחזיקים ברוב ה-Hash rate של הרשת. אם להיות מדויק יותר, כ-43% מכוחות הכרייה מוחזקים ע”י 3 בריכות כרייה.
  מונרו מטבע
  קרדיט: monerohash

יתרונות

 • פרטיות – כפי שנאמר דלעיל, לא ניתן לראות מה מאזן המטבעות בארנק שלך בהסתכלות על הבלוקצ’יין. כמו כן, שילוב חתימות הטבעת עם הכתובות החשאיות הוא כמעט בלתי ניתן למעקב אלא אם הטבעת קטנה מאד כפי שצוין בחסרונות.
 • Fungibilityבתרגום ישיר, בר חליפין. זוהי תכונה חיובית מאד למונרו שכן תודות לפרטיות של הרשת, ערכו המלא של המטבע נשמר. הכוונה היא שאם תחזיקו בשטר דולר שנעשה בו שימוש לעסקאות סמים, בנקים לא יקבלו אותו שכן הם יכולים לזהות שנעשה בו שימוש זדוני. לעומת זאת, מאחר ומונרו לא ניתן למעקב, לא ניתן לדעת היכן היה המטבע בעבר ולמה שימש.
 • סקיילביליות וגמישות – בעוד גודל הבלוק של הביטקוין מוגבל למגה בייט אחד על מנת למנוע ספאם, גודל הבלוק במונרו אינו מוגבל. על מנת למנוע מצבים בהם השרשרת תנוצל לרעה על ידי יצירה של בלוקים גדולים במיוחד, נקבע גודל חציוני קבוע של מאה בלוקים שמוגדר כ-M100. אם גודל הבלוק שמישהו כורה גדול מ-M100, הגמול על הכרייה קטן באופן ריבועי בהתאם לגודל הבלוק.
 • ביזור – למרות שרוב הפרויקטים הם לכאורה מבוזרים (לא ריכוזיים), הרבה פעמיים יש גוף אחד מרכזי שמחזיק באחוז נכבד מן המטבעות או מפעיל את הרשת. לעומת זאת, אין אף אחד שממש מפעיל את מונרו וכל הפרוטוקולים שקשורים לפיתוח זמינים באופן ציבורי.
 • כרייה – הכרייה של מטבעות ה-XMR הוא מוגנת יחסית בפני ש-ASIC (שבבים ייעודיים לכרייה) ומתבססת על אלגוריתם בשם CryptoNight. בלי להיכנס יותר מדי לפרטים טכניים, המשמעות היא שחומרה ייעודית עבור כרייה מהירה יותר של המטבע תהיה יקרה מאוד ולא תשתלם, זאת לעומת כרייה “קלאסית” בה יש יתרון למי שמשתמש בחומרה חזקה יותר כמו כרטיסים גרפיים חזקים.

ארנקים להחזקת XMR

נכון להיום יש מעט ארנקים שיכולים לשמש לאחזקה של XMR באופן בטוח.

 1. ארנק מקוון – הארנק המקוון המומלץ באופן רשמי על ידי צוות הפיתוח הוא MyMonero.
 2. ארנקי דסקטופ – הארנק הרשמי של מונרו שהוא הקליינט המלא (כלומר, צומת מלאה) בשתי ורסיות: CLI ו-GUI. ניתן להוריד גם ללינוקס או מאק בקישור הבא.
 3. ארנקי חומרה – אם יש לכם את ארנק החומרה Trezor או Ledger Nano S, אלו יתמכו בעתיד ב-XMR. קיים גם פיתוח של ארנק חומרה ייעודי ל-XMR ששווה לשים עליו עין.

היכן קונים XMR?

ניתן לקנות XMR ישירות במגוון של דרכים:

 1. זירות מסחר בינלאומיות – ישנן זירות מסחר המאפשרות לרכוש מטבעות אלטרנטיביים באופן ישיר באמצעות הפקדה מישראל. Kraken היא אחת הזירות היותר ידועות שתומכת ב-XMR, אך עמלות ההפקדה הן גבוהות בשל הצורך להמיר למט”ח. בנוסף, יש לעבור תהליך אימות לקוח (Know Your Customer) שעשוי להיות מתיש.
 2. זירות מסחר של מטבעות אלטרנטיביים – ביטקוין ו- את’ר הם שני המטבעות הקריפטוגרפיים הפופולאריים ביותר. לכן יש אפשרות לקנות אותם או להשתמש בהם אם רכשתם אותם כבר ולהמיר אותם ל-XMR דרך Binace או Bittrex.
 3. חלפני כספיםChangelly מאפשרת לרכוש באמצעות כרטיסי אשראי, אך העמלה היא גבוהה יחסית ויכולה להגיע עד לעשרה אחוזים.

קישורים שימושיים

אודות צוות האתר

צוות האתר
קריפטו ג'ונגל הוא בלוג ואתר חדשות שמסקר את עולם הבלוקצ'יין, ביטקוין, את'ריום ושאר המטבעות הדיגיטליים. באתר מדריכים, חדשות וסקירות שיעזרו לך להישאר מעודכן.

עשוי לעניין אותך גם...

הכירו את טרון (Tron) – פלטפורמת תוכן ובידור מבוזרת

0שיתופים שתפו בפייסבוק צייצו בטוויטר שתפו בלינקדאין שלחו ב-WhatsApp טרון (Tron) הוא פרוטוקול מבוזר הפועל על …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לשיתוף הפוסט לחצו כאן

תודה רבה על השיתוף ! 

עשו לנו לייק ותמיד תהיו מעודכנים:

 

שתפו את הפוסט עם חברים