ראשי » מטבעות קריפטוגרפים » הכירו את וורג’ (Verge) – אנונימיות היא שם המשחק
וורג'
קרדיט: Eric Kryski

הכירו את וורג’ (Verge) – אנונימיות היא שם המשחק

וורג’ (Verge) הוא מטבע קריפטוגרפי שמטרתו לאפשר העברות אנונימיות שלא ניתן לעקוב אחריהן, כל זאת בתפוקה גבוהה וזמני אישור קצרים של הפעולות. המטבע יצא לאור בשנת 2014 כאשר שמו המקורי של המטבע היה DogeCoinDark, אך בשנת 2016 שונה השם ל-וורג’ על מנת למנוע קונוטציה שלילית עם פעילות לא חוקית והרשת האפלה (DarkWeb).

על המפתחים

בניגוד לפרויקטים אחרים שעומדים מאחוריהם חברות או לכל הפחות ארגונים וקרנות ללא מטרות רווח, Verge הוא פרויקט בקוד פתוח שמנוהל כולו על ידי קהילה של כמה עשרות מפתחים ואנשי שיווק המזדהים בכינוי שלהם בלבד.

היצע ושווי שוק

המטבע של Verge נקרא XVG. כרגע נמצאים בסירקולציה כ-15,000,000,000 מטבעות מתוך מספר מקסימלי של 16.5 מיליארד מטבעות. נכון לכתיבת מילים אלו, הגמול לבלוק הוא 1,650 מטבעות ובלוק נוצר כל 30 שניות. עם זאת, בימים הקרובים צפוי הגמול לבלוק להיחתך בחצי ל-825 מטבעות לבלוק, בתהליך שנקרא Halving.

שווי השוק מתעדכן עבורכם בצד שמאל.

כיצד וורג’ עובד?

בכדי להבין כיצד וורג’ פועל, צריך קודם כל להבין מה מונע את הפרטיות המלאה של הגולשים ברשת: כל מכשיר המחובר לאינטרנט עושה זאת דרך ספק השירות שלו (ISP), ספק השרות המשמש כמתווך מקנה לכל מכשיר (או משתמש אם תרצו) כתובת IP משלו ומעביר את המידע למחשב או מכשיר אחר המחובר לאינטרנט, אשר גם לו יש כמובן כתובת IP.

כיום מכשירים המחוברים באופן קבוע לרשת עשויים להשתמש באותה כתובת IP במשך זמן רב, ולכן ספק השרות יכול ללמוד לא מעט על הפעילות שלהם ברשת. זו גם הסיבה אגב שמצב פרטיות בדפדפנים כמו כרום לא מאפשר פרטיות מוחלטת גם אם המידע אודות הגלישה לא נשמר בתוך הדפדפן עצמו.

על מנת להתגבר על הבעיה הזו, וורג’ משתמש בשני פרוטוקולים : TOR ו-I2P.

Tor

Tor הוא ראשי תיבות ל-The Onion Router (“נתב הבצל”). הסיבה לכך היא שהמידע בתוך Tor מנותב באמצעות מספר שכבות של הצפנה דרך כמה תחנות ממסר שונות המהוות צמתים בתוך הרשת. באופן זה, המידע עובר דרך מספר כתובות IP ושום צומת לא יכול לדעת את הנתיב המלא שהמידע יעבור/ הנתיב עצמו מאוחסן בספריות הכוונה על פי רשימות משתנות.וורג'

I2P

I2P הוא פרוטוקול חדש יותר המטפל בעקב האכילס של TOR: העובדה שמסלולי הניתוב מאוחסנים בספריות. ב-I2P  אין ספריות כאלו. ב-I2P, המסלול הנכנס מלקוח א’ ללקוח ב’ אינו זהה למסלול היוצא, כך שאפילו אם מישהו יצליח לעלות על אחד המסלולים, הוא יקבל רק חצי מההודעה. לכן, אם Tor יוצר מסלולים ייחודים בתוך האינטרנט, I2P  יוצר רשת בתוך רשת האינטרנט המוכרת לנו ולכן הוא יותר יציב ומאובטח.

בתוך הרשת של Verge, ניתן לבחור האם להשתמש ב-I2P או Tor, אך האנונימיות עצמה היא סטנדרט ולא אופציה.

וורג'

פרוטוקול Wraith

פרוטוקול Wraith (רוח רפאים) מאפשר למשתמשים לבחור בין העברות פרטיות לבין העברות ציבוריות. ההעברות הפרטיות הן שקופות ומהירות. ההעברות הפרטיות משתמשות בכתובות חשאיות (Stealth Addresses) המנותבות דרך Tor. כל כתובת חשאית היא כתובת חד פעמית וניתן לבצע ממנה את ההעברה. בזכות הפרוטוקול, רק המכשיר אליו מועבר התשלום הוא זה שיכול לזהות את הכספים ולקבל אותם.

השימוש בכתובות חשאיות דומה לאופן בו פועל המטבע האנונימי המתחרה, מונרו. מנגד, הפרוטוקול של מונרו מורכב יותר, ולכן גם יותר אפקטיבי. אך הפרוטוקול של Verge פותח בקלות יחסית על בסיס קריפטוגרפיה של עיקולים אליפטיים (Elliptic Curves) המאפשרת להסכים על מפתחות וחתימות בלי לחשוף אותם לצד שלישי.

כרייה

הקונצנזוס של כריית המטבע XVG מבוסס על כמה אלגוריתם ‘הוכחת העבודה’ (Proof of Work). ניתן לכרות באמצעות 5 אלגוריתמים שונים לחישוב פונקציות הגיבוב:  Scrypt, X17, Lyra2rev2, myr-groestl ו-blake2s.

יתרונות – וורג’

ל-Verge ישנם שני יתרונות עתידיים שיכולים להגדיל את האטרקטיביות שלו ולהפוך אותו לבטוח יותר.  השיפור הראשון יגיע בדמות “החלפות אטומיות” (Atomic Swaps), תכונה שמאפשרת להקפיא כספים בשרשרת אחת על סמך שחרור של כספים משרשרת אחרת, וזאת באמצעות נעילות מבוססות זמן ונעילות גיבוב. שיתוף הפעולה הזה אמור להפוך את Verge לבטוח יותר.

בנוסף, באמצעות פיתוח בשם (Rootstock (RSK יהיה ניתן להוסיף שרשרת צדדית ל-Verge  שהתפקיד שלה יהיה לעבד חוזים חכמים בדומה לאית’רום. Rootstock עוד לא הופעל, אך הוא אמור להיות תואם לשפת טיורינג. למרות שהמטבעות של Rootstock יהיו נפרדים, הם יהיו בעלי ערך שווה ל-XVG ולכן יהיה קל יחסית לפעול בתוך RSK. קצב ההעברות (טרנסקציות) אמור להיות גבוה במיוחד ולעמוד על 2000 לשנייה.

חסרונות – וורג’

בתחילת חודש אפריל 2018 הרשת של וורג’ הותקפה עקב באג שהעניק לתוקף (או התוקפים) את היכולת להשתמש באותו אלגוריתם למספר בלוקים שונים, וכך הוא היה יכול להיות להשיג שליטת רוב של 51% ולגנוב מספר נכבד של מטבעות: במקרה של Verge בין רבע מיליון ל-3.9 מיליארד, תלוי את מי שואלים…
הנזק אמנם תוקן באמצעות הארד פורק, וכדי למנוע מקרה דומה, היה צורך ליצור פרוטוקול חדש לשרשרת בנתיב חדש ובסופו של דבר לבטל את הנתיב הישן.

התקיפה הזו גרמה כמובן מבוכה למפתחים ואחד התוקפים הוסיף שמן למדורה וכתב בפורומים של הקהילה הודעה ולפיה כי יש לפחות עוד שתי נקודות תורפה נוספות שמאפשרות לנצל את הרשת. גם אחרי התקיפה, מספר משתמשים נפלו קורבן לציוץ מזויף בטוויטר שהבטיח להם פיצוי אם ישלחו למפצה מטבעות את’ריום (מה שכמובן לא קרה).

חיסרון נוסף הוא אנונימיות צוות הפיתוח. בעוד שהגיוני שצוות העובד על פרויקט אשר יוכל לשמש ארגוני פשע ירצה להסתתר, זה מוריד מרמת האמון בהם.

כמו כן, במהלך חודש מרץ 2018 ביקשו צוות המפתחים כספים מהקהילה לטובת “שותפות ענקית סודית”. המהלך הזה עורר תהיות רבות בעולם הקריפטו, שכן אם הפרויקט עובד טוב – למה צריך כסף לשותפות ענקית?
בסופו של דבר גויסו כ-3 מיליון דולר והתברר שהשותפות הענקית היא לא פחות מ-Pornhub, אחד מאתרי הפורנו הגדולים בעולם, אך הסיבה שמדובר בחיסרון היא שכאמור – למה צריך לשלם לשותפות? כמה שולם? האם המפתחים לקחו חלק מהכסף אף הם?

ארנקי וורג’ (XVG)

הארנק העיקרי ל-XVG הוא Electrum שתומך בפרוטוקולים של TOR ו-I2P. הוא מאפשר לאחסן מטבעות במצב לא מחובר ולאחר מכן לבצע את ההעברה במחשב מחובר מבלי לחשוף את המפתח הפרטי. בעזרת Electrum אפשר גם לדרוש מספר אישורים ולהפוך את ההעברה לבטוחה יותר. בנוסף לכל זאת, הוא מהיר יחסית הודות לכך שהוא מסוגל להתחבר לשרתים מבוזרים ואין צורך להריץ צומת שלם או לשלוף את כל ההיסטוריה של השרשרת.

את הארנק ניתן להוריד דרך העמוד הרשמי של Verge

כמו כן, ניתן להחזיק את XVG בארנק הרשמי – Windows Tor QT Wallet, הוא מאפשר פרטיות רבה יותר אך דורש סנכרון מלא של הבלוקצ’יין.

בנוסף, לאחרונה יצא ארנק לטלפון אנדרואיד – Android Tor Wallet.

הודעות לבוטים – ניתן לבצע העברות XVG באמצעות טלגרם, Discord, IRC ואפילו טוויטר, כאשר הבוט הוא זה שקולט את הבקשה ומעבד אותה.

איפה לרכוש XVG?

XVG ניתן לרכישה דרך בורסות להחלפת מטבעות כגון Binance , Bittrex, Cryptopia, Bitfinex ו-Bitstamp

אפשרות שנייה היא לרכוש ישירות באמצעות כרטיס אשראי דרךChangelly , אך העמלות הן גבוהות יחסית.

כמו כן, ניתן לסחור ישירות מול אנשים אחרים.

קישורים שימושיים

אודות צוות האתר

צוות האתר
קריפטו ג'ונגל הוא בלוג ואתר חדשות שמסקר את עולם הבלוקצ'יין, ביטקוין, את'ריום ושאר המטבעות הדיגיטליים. באתר מדריכים, חדשות וסקירות שיעזרו לך להישאר מעודכן.

עשוי לעניין אותך גם...

הכירו את טרון (Tron) – פלטפורמת תוכן ובידור מבוזרת

0שיתופים שתפו בפייסבוק צייצו בטוויטר שתפו בלינקדאין שלחו ב-WhatsApp טרון (Tron) הוא פרוטוקול מבוזר הפועל על …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לשיתוף הפוסט לחצו כאן

תודה רבה על השיתוף ! 

עשו לנו לייק ותמיד תהיו מעודכנים:

 

שתפו את הפוסט עם חברים