באג ב-Compound העניק תגמולי יתר בשווי 80 מיליון דולר

לאחר עדכון בפרוטוקול Compound התגלה באג אשר חילק כ-80 מיליון דולר למשתמשים; מייסד הפרוטוקול מבקש מהמשתמשים להחזיר את הכסף בחזרה לקהילה
קומפאונד compound

קומפאונד (Compound) הוא הפרוטוקול המבוזר החמישי בגודלו על פי כמות הכספים הנעולים בו – מטבעות דיגיטליים בשווי של למעלה מ-10 מיליארד דולר. בפרוטוקול, המאפשר מתן הלוואות וקבלת ריביות במטבעות דיגיטליים, התגלה באג ביום רביעי האחרון. 

הבאג הוביל לחלוקה שגויה של מטבעות COMP בשווי כולל של כ-80 מיליון דולר למשתמשים. המטבעות הללו אמורים היו להישמר לטווח ארוך בפרוטוקול ולחלק רווחים למשתמשים לאורך זמן רב. 

 

קומפאונד

כתוצאה מהבאג, משתמשים קיבלו רווחים גבוהים בהרבה מהמתוכנן, כאשר השיא הגיע לטרנזקציה אחת שנשלחה מהפרוטוקול בשווי של כ-30 מיליון דולר. כמעט כל הכספים בחוזה החכם שהתגלה בו הבאג רוקנו, סה"כ כ-280,000 מטבעות COMP. בחשבון הטוויטר של Compound Labs נמסר כי הבאג אינו מהווה סכנה למשתמשים והכספים שלהם בטוחים.

קומפאונד

אם קיבלתם כסף בטעות מפלטפורמה מבוזרת – תחזירו?

שאלות פילוסופיות ומוסריות עולות בכלכלה המבוזרת (DeFi) בכלל, ובמקרה הזה בפרט. האם על המשתמשים, אשר קיבלו בטעות סכומים גדולים של מטבעות COMP, להחזיר את הכספים? אם הפרויקט מבוזר, כלפי מי האחריות אם להחזיר או לא להחזיר את הכספים?

לפי רוברט לשנר, מייסד קומפאונד ומנכ"ל חברת Compound Labs, התשובה היא כן: על המשתמשים להחזיר את כספיהם למען הקהילה. בחשבון הטוויטר שלו, ביקש לשנר להחזיר את הכספים, ובתמורה לשמור 10% מהם. לאחר מכן, הוסיף איום בדיווח למס ההכנסה האמריקני (IRS) למי שלא יחזיר את הכספים. 

האיום של לשנר העלה ביקורת רבה כלפיו. לשנר חזר בו והסביר שהוא עושה כל שביכולתו כדי לעזור לקהילה, והאיום נבע מטיפשותו. בראיון ל-CoinDesk לשנר הסביר שבתור מי שמרגיש אחראי על הפרויקט, הוא מרגיש חוסר אונים מול הסיטואציה שמעבר לשליטתו.

חברת Compound Labs היא אמנם החברה המפתחת של פרוטוקול קומפאונד, אך היא רק אחד מהמשתתפים בקהילה אשר יכולים להצביע ולהשפיע על התפתחות הפרויקט בפועל. בנוסף, על פי חוקי הפרוטוקול של קומפאונד יש להמתין שבעה ימים כדי לאשר שינוי או עדכון בפרוטוקול על ידי הקהילה, כך שבינתיים גם אם ימצאו פתרון ראוי לבאג, עליהם להמתין בסבלנות.

תקוות גדולות

מלבד 10% המוצעים לשמירה, לשנר הביע את כוונתו לתגמל את המשתמשים אשר יחזירו את הכספים בצורה כלשהי. אחת ההצעות שעלו הייתה חלוקה של טוקן ייחודי (Non Fungible Token, ניפטי או NFT) אשר יוכל להיות מומר בתמורה לפגישה אישית עם לשנר. לשנר כתב שהוא אוהב את הרעיון.

נכון לכתיבת שורות אלו לפחות חמישה משתמשים השיבו את הכספים בשווי של לפחות 12 מיליון דולר.

לשנר, אשר ממשיך לעדכן בחשבון הטוויטר שלו על כל מקרה של החזרת כספים, אמר בראיון: "אני באופן אישי מלא תקווה שמשתמשים יחזירו את הכספים לקהילה. זה לא הרכוש שלי, זה לא הרכוש שלהם, זה הרכוש של הקהילה."

הבאגים ב-DeFi ממשיכים להתגלות וכספים רבים מונחים על הכף. כשפרויקטים גדולים כמו קומפאונד מעלים עדכונים עם שגיאות בשווי עשרות מיליוני דולרים, זה מזכיר לנו כמה התחום הזה עדיין בחיתוליו. טוקן הפלטפורמה COMP לא הגיב לחדשות.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן