• BTC5487.381528961.17%
 • ETH172.8062347080.42%
 • XRP0.3237288966-0.0%
 • BCH293.3898080430.07%
 • LTC77.0741998314-0.25%
 • ראשי » מטבעות קריפטוגרפיים » הכירו את קרדאנו (ADA) – המתחרה הגדול של את'ריום
  קארדנו - Cardano

  הכירו את קרדאנו (ADA) – המתחרה הגדול של את'ריום

  קרדאנו (ADA) היא פלטפורמה למפתחים המציעה פיתוח חוזים חכמים ואפליקציות מבוזרות.

  מה תלמדו בפוסט?

  1. רקע כללי
  2. על צוות הפיתוח
  3. היצע המטבעות
  4. כיצד הפרויקט עובד
  5. יתרונות וחסרונות
  6. ארנקי קרדאנו מומלצים
  7. כיצד קונים קרדאנו?
  8. קישורים שימושיים

  רקע כללי

  קרדאנו הוא מטבע קריפטוגרפי עם פרויקט שאפתני מאחוריו. כמו פרויקטים רבים אחרים, הוא מתבסס על טכנולוגיית הבלוקצ'יין (Blockchain), אך בניגוד אליהם, קהילת המפתחים מורכבת ממומחי הנדסה ומחקר שהגיעו מן האקדמיה.

  חשוב להבין ש-"קרדאנו" הוא שם הפרויקט הכולל מספר חלקים שונים, ואילו המטבע עצמו מכונה ADA. לכן, כאשר נדבר ספציפית על המטבע, נתייחס אליו כ-ADA ולא קרדאנו.

  קרדאנו מהווה את הדור השלישי של המטבעות הקריפטוגרפים ולכן מציע יותר מטרנזאקציות פשוטות בין עמית לעמית או שימוש בחוזים חכמים. לפיכך, המפתחים מתמקדים בשלוש מטרות עיקריות:

  1. סקלביליות (יכולת גבוהה להתמודד עם גידול בביקוש)
  2. תפעוליות ביינית (Interoperability) – היכולת לעבוד מול מחרוזות בלוקים אחרות.
  3. איזון ויציבות – אחת המטרות של הפרויקט היא ליצור איזון בין המשתמשים לבין הצרכים הרגולטוריים שנדרשים על מנת שיצליח. תכונה זו מאפשרת לו להגיע לקהל פוטנציאלי של מיליוני משתמשים ולא רק לקהילה שמתעניינת בנושא הקריפטוגרפיה.

  על צוות הפיתוח

  קרדאנו מפותח על ידי שלושה גופים: The Cardano Foundation, IOHK  ו-Emurgo, אשר לכל אחד מהם תפקיד שונה. The Cardano Foundation הוא גוף סטנדרטיזציה עצמאי שמושבו בשוויץ והוא תומך בקהילת המשתמשים ודואג לכל העניינים הרגולטוריים והמסחריים שקשורים למטבע. IOHK הוא הגוף שמבצע את המחקר והפיתוח באופן פעיל (לפחות עד 2020). Emurgo משקיעה בסטארטאפים וגופים מסחריים שמגלים עניין בבלוקצ'יין הקיימת של המטבע.צוות פיתוח קארדנו

  בין היתר, IOHK אחראי ליצירת מכונה וירטואלית (Virtual Machine) הדומה לזו של את'ריום ומתבססת גם כן על פלוטוס. על הפלטפורמה הזו יהיה ניתן להשתמש בשפות תכנות מוכרות כגון Javascript, Java ו-C, כך שצפויות להופיע הרבה אפליקציות עם בסיס חזק בהמשך.

  עובדה חשובה נוספת היא שאחד ממפתחי את'ריום פרש מהפיתוח שלו לטובת קרדאנו, מה שיכול להעיד על העניין שהפרויקט הזה מעורר.

  היצע ושווי שוק

  מפתחי קרדאנו גייסו כספים ממשקיעים דרך הנפקת טוקן ראשונית (ICO) בסך 62 מיליון דולר.

  כרגע נמצאים בסירקולציה 57% מסך כל המטבעות (45 מיליארד), כלומר כ-26 מיליארד. המטבעות אשר יצטרפו לסירקולציה יעשו זאת דרך יצירת בלוקים של Stakeholders בהתאם לאלגוריתם ה-PoS שלהם. תהליך זה למעשה יקביל לתהליך הכרייה (Mining) של מטבעות אחרים.

  שווי השוק של ADA מתעדכן עבורכם בזמן אמת בצד שמאל.

  כיצד קארדנו עובד?

  הדבר הראשון שחשוב לדעת בנוגע לקרדאנו הוא שמדובר בפלטפורמה שהאלגוריתם שלה אינה דומה לזה של מטבעות אחרים, אשר רובם מבצעים מניפולציות קלות על זה של ביטקוין. האלגוריתם, שנקרא Ouroboros, הוא אלגוריתם חדשני (לטענת המפתחים) של Proof of Stake ועבר ביקורות עמיתים (Peer Review) רבות. שפת התכנות שבאמצעותה נוצר האלגוריתם היא הסקל (Haskell), ולפי המפתח שלה (שמשתתף גם בפרויקט קרדאנו), היא בטוחה ויציבה הרבה יותר.

  ב-Ouroboros, ה-Stakeholder שיכרה את הבלוק הבא נבחר רנדומלית, ביחס לגודל ההחזקה שלהם (ה-Stake). האלגוריתם עובד על סמך הוכחת ההחזקה (Proof of Stake) וקונצנזוס אשר אפקטיביים יותר מבחינת המשאבים מאשר הוכחת העבודה (Proof of Work). פיתוח נוסף של האלגוריתם הוא "הוכחת האבטחה" (Proof of Security), שכרגע לא מיושם במלואו בפרויקטים אחרים.

  מבחינת ארכיטקטורה, קרדאנו בנוי משלוש שכבות:

  שכבת ייסוד – CSL

  שכבת היסוד היא השכבה עליה פועל המטבע ADA ושמה הוא (Cardano Settlement Layer (CSL. זוהי השכבה שלמעשה יוצרת את ADA באמצעות הוכחת האחזקה. לשכבה הזו יש שני סקריפטים שונים, אחד כדי להעביר את הערך ואחד בשביל לשפר את כיסוי האבטחה. בנוסף היא כוללות שרשראות צד לחיבור עם ספרי חשבונות אחרים, מספר סוגים שונים של חתימות, מידע על נכסים של המשתמשים ותכונות הקשורות לסקלאביליות של המערכת.

  שכבה ממוחשבת – CCL

  השכבה הממוחשבת בשם Cardano Computation Layer מנהלת את החוזים החכמים ובעצם עונה על השאלה "למה מתבצעות ההעברות?". מכיוון שיש הפרדה משכבת ה-CSL, משתמשים שונים יכולים ליצור חוקים שונים. שכבה זו חשובה ביותר על מנת שיהיה ניתן לבצע בעתיד רגולציה על קרדאנו.

  צוות הפיתוח של קרדאנו מפתח שפת תכנות ייעודית לשם הטמעת החוזים החכמים בשם "פלוטוס", אך ניתן גם להשתמש בשפת התכנות שמפעילה את את'ריום, Solidity, לשם יצירת יישומים ברמת בטחון נמוכה.

  שכבת שרשראות צד – KMZ

  שמה של השכבה הזו בנוי מהאות הראשונה בשמם של שלושת המפתחים העיקריים על סמך "הוכחות של הוכחות עבודה". ניתן להעביר משכבה כספים לשכבת ה-CCL, או כל שרשרת אחרת שתומכת בפרוטוקול.

  יתרונות

  מעבר לאבטחה המשופרת של Cardano, הטרנסקציות מהירות יחסית, ולפי המפתח, הוא הצליח להעביר כסף מחשבון ה-Bittrex שלו לארנק הבלעדי של המטבע בפחות מדקה. ארנק זה הינו מתקדם ביותר ונגיע אליו בהמשך.

  למטבע ה-ADA יש כמה תכניות מסחר עתידיות מעניינות: לדוגמה, בעתיד יהיה אפשר לסחור כנגד מטבעות אחרים דרך אפליקציה פשוטה לאנדרואיד ו-iOS, ואם הפרויקט ימשיך לרוץ קדימה, יש אפילו תכנית להנפיק כרטיס אשראי שיבצע המרה אוטומטית למטבע המקומי באמצעות חומרה בטוחה שלא תשתמש בשרשרת עצמה. למעשה, כבר היום יש ניסוי מעניין שבמהלכו הוצבו מספר כספומטים בהן אפשר למשוך ADA ברחבי יפן.

  חסרונות

  פרויקט ה-Cardano הוא פרויקט שאפתני מאוד שנעזר בשיטות מחקר ופיתוח ברמה אקדמאית, וכאן כנראה נעוצה גם נקודת התורפה שלו: למרות שהפרוטוקול עצמו מפותח באמצעות קוד פתוח, ישנם קווים מנחים ברורים מאוד לגבי אופן הכתיבה של הקוד, כך שתהליך הפיתוח עצמו יוצר תחושה הרבה יותר פורמלית ואדוקה, דבר שעשוי להרתיע מפתחים מסוימים.

  בנוסף, ייתכן ששאפתנות היתר של הפרויקט תהיה בעתיד בעוכריו במידה והוא לא יצליח לעמוד בציפיות שהמפתחים שלו יצרו. כבר היום ברור שעד שנוכל להתרשם ממלוא הפוטנציאל שלו, יעברו לפחות כמה שנים טובות, תקופת נצח במונחים טכנולוגיים.

  ארנקי קרדאנו

  המפתחים של Cardano מפתחים בעבורו ארנק מיוחד בשם Daedalus. העובדה שכל מי שמשקיע במטבע משתמש באותו ארנק, מעלה את רמת האבטחה באופן ניכר. לדוגמה, אפשר ליצור מפתחות פרטיים מאובטחים, לאחסן את מטבעות ה-ADA לתוך חוזי נייר בדמות ארנק קר, לפדות תשלומים בצורה מאובטחת ולדעת בדיוק מתי לא ניתן יותר לבטל את ההעברה.

  בנוסף, מפתחי ארנק החומרה המצוין לדג'ר ננו אס הודיעו שהם עובדים על הטמעת ארנק ADA במערכת שלהם.

  עמלות

  העמלה שנדרשת להעברות של ADA מורכבת מהנוסחה הזו: a + b * size

  a – קבוע ששווה ל-0.155381 מערכו של מטבע ADA אחד

  b – קבוע ששווה נכון להיום ADA 0.000043946 לבייט

  Size – גודל הטרנזאקציה בבייטים

  חשוב להדגיש שזוהי לא נוסחה סופית והיא עשויה להשתנות בהמשך.

  כיצד לרכוש ADA?

  שנן שתי דרכים עיקריות לרכישת המטבע ADA. הראשונה היא באמצעות כסף פיאט (דולר, אירו וכו'), ואילו השניה היא באמצעות ביטקוין או את'ריום.

  קניית ADA בכרטיס אשראי

  בורסת בינאנס השיקה לאחרונה שירות הפקדות בכרטיס אשראי. מדובר בזירת מסחר וותיקה ואמינה, בעלת נפח מסחר גבוה. הכנו לנוחיותכם את המדריך המלא לבורסת בינאנס.

  שימו לב, אפשרות רכישה זו עלולה להסתכם בעמלות של 5-8% בעקבות עמלות המרת מט"ח.

  קניית ADA באמצעות ביטקוין או אתריום

  עולם המטבעות הדיגיטליים עודנו צעיר ואיננו מונגש באופן מוחלט. לכן, ישנם מטבעות רבים שניתן לרכוש באמצעות המטבעות ביטקוין או את'ריום בלבד, וביניהם גם ADA.

  אם אין ברשותכם ביטקוין או את'ריום, אתם יכולים לרכוש אותם בעמוד קניית ביטקוין שלנו.

  אם יש ברשותכם, אלו האפשרויות המומלצות:

  1. זירת המסחר בינאנס (Binance) – זירת המסחר הסינית הגדולה ביותר בשוק המטבעות הדיגיטליים. בעלת הממשק הנוח ביותר ונפח המסחר הגבוה ביותר.
  2. זירת המסחר ביטרקס (Bittrex) – זירת מסחר ותיקה מאד אשר ניתן לבצע את הרכישה דרכה.

  קישורים שימושיים

   

  אודות צוות האתר

  צוות האתר
  קריפטו ג'ונגל הוא בלוג ואתר חדשות שמסקר את עולם הבלוקצ'יין, ביטקוין, את'ריום ושאר המטבעות הדיגיטליים. באתר מדריכים, חדשות וסקירות שיעזרו לך להישאר מעודכן.

  עשוי לעניין אותך גם...

  אוגור (Augur) – קנייה, ארנקים, סקירה ושער המטבע

  8שיתופים שתפו בפייסבוק צייצו בטוויטר שתפו בלינקדאין שלחו ב-WhatsApp אוגור הוא פרויקט ליצירת שווקי חיזוי …

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  לשיתוף הפוסט לחצו כאן

  תודה רבה על השיתוף ! 

  עשו לנו לייק ותמיד תהיו מעודכנים:

   

  שתפו את הפוסט עם חברים