בדרך לחוזים חכמים: ADA מתקשה ליצור שיא חדש ומתמודד עם ביקורת

IOHK מדווחת כי הוסיפה בהצלחה את אפשרות החוזים החכמים בבלוקצ'יין הניסויי (טסטנט) אך נתקלה בביקורת רבה
עדכון קרדנו

קרדנו, המטבע הדיגיטלי השלישי בגודלו מבחינת שווי שוק אחרי ביטקוין ואתריום, מתכונן להשקת עדכון 'אלונזו' (Alonzo) אשר יאפשר חוזים חכמים על הרשת הראשית של הפרויקט. מ-IOHK, אחד משלושת הגופים העומדים מאחורי הפרויקט, נמסר לאחר השקת פונקציית החוזים החכמים ברשת הטסטים כי העדכון יוחל כמתוכנן ב-12 לספטמבר.

אם השדרוג ברשת הראשית יעבור בהצלחה, רשת הבלוקצ'יין של קרדנו תאפשר שימוש בחוזים חכמים, בדומה לאתריום. 

מה הם חוזים חכמים?

חוזים חכמים הם למעשה תוכנות אשר מפותחות ורצות על גבי רשת בלוקצ'יין ופועלות אוטומטית בהתאם להגדרות שהוגדרו מראש. בשילוב עם מטבעות דיגיטליים, ניתן להגיד שהחוזים החכמים מאפשרים כסף הניתן לתכנות. 

האידיאל הוא שחוזים חכמים יוכלו להחליף גורמים ריכוזיים בעתיד, בכך לאפשר אמון בתוכנה ניטרלית במקום בבני אדם – ולהביא יעילות ואבטחה ברמה חדשה. לעומת זאת, בפועל השם חוזים "חכמים" עלול להטעות, מאחר והרבה מאוד באגים ופרצות בתוכנות אלו עדיין קיימים ומנוצלים לרעה, וכספים רבים נגנבים או אובדים לעד.

בניסיון לגלות כמה שיותר באגים ופרצות, קרן קרדנו (Cardano Foundation) מציעה פרסים כספיים להאקרים אשר ימצאו חולשות בפלפטורמת החוזים החכמים של קרדנו.

ביקורת על השדרוג ברשת הטסטים של קרדנו

אנתוני ססאנו, מייסד האתר Ethhub.io ותומך נלהב של רשת אתריום, פרסם בחשבון הטוויטר שלו סדרת תמונות החושפות כי ייתכן ויש בעיה של פעולות חישוב בו-זמנית שהתגלו באפליקציה המבוזרת (DApp) הראשונה שהושקה על רשת הטסטים של קרדנו. האפליקציה Minswap היא זירת מסחר מבוזרת אשר הושקה ב-4 לספטמבר.

בעיה כזו עשויה למנוע ממשתמשים לתקשר עם החוזים החכמים בו זמנית, מה שיהפוך את כל האפליקציות המבוזרות בקרדנו לבלתי שימושיות בעליל. באחד צילומי המסך ניתן לראות משתמש המשתף כי הוא קיבל הודעת שגיאה כאשר ניסה להחליף בין טוקנים על גבי זירת המסחר Minswap.

רבים החלו לחשוש שהבעיה הינה מהותית לקרדנו ועשויה להוות גזר דין מוות לפרויקט, אשר שם על דגלו "ביקורת עמיתים" כדי לוודא את האיכות והאמינות שלו. אך מספר פרויקטים כבר טוענים כי מצאו פיתרון לבעיית החישוב הבו-זמנית בקרדנו.

לדוגמה, הצוות של זירת מסחר מבוזרת נוספת על גבי קרדנו, בשם SundaeSwap's, פרסם כתבה בה הם מסבירים את חוסר ההבנה סביב העניין, וטוענים שיש גם יתרונות לקרדנו ביחס לאתריום. אף על פי שהם מכירים בכך שיש בעיה, הם טוענים שיש להם פיתרון מעולה עבורו אשר יאפשר שימוש בקנה מידה גדול בזירת המסחר שלהם.

קרדאנו

הוסקינסון מגיב לביקורת

צ'ארלס הוסקינסון, היוצר של קרדנו, הודה בסשן שאלות ותשובות שבניית מערכת מבוזרת בקנה מידה עולמי הוא "באמת אחד הדברים הקשים בעולם," וביטל את הטענות בכך שהם FUD (פחד, חוסר ודאות וספק) מצד פרויקטים מתחרים בתעשייה.

גם ב-IOHK פרסמו בחשבון הטוויטר שלהם שרשור הטוען שקיימת חוסר הבנה מאחורי הדברים, ושקרדנו בנוי כפי שהוא בנוי מטעמי אבטחה. כמו כן, נכתב כי המבנה של הבלוקצ'יין של קרדנו לא יפריע לאפליקציות שירוצו על גביו להריץ הרבה טרנזקציות במקביל.

ADA מתקשה לפרוץ לשיא חדש

המטבע נאבק באזור ה-$3 בימים האחרונים ובינתיים ללא הצלחה. בעוד שהסנטימנט עדיין נראה חיובי, ייתכן כי נרשם כאן שיא מקומי בהקשר של "קנה את השמועות, מכור את החדשות". כלומר, לאור העובדה שהעדכון אמור להיכנס תוך פחות משבוע, ייתכן שהסוחרים הספקולטיביים כבר מממשים את רווחיהם.

לסיכום, עולם המטבעות הדיגיטליים מחולק לא רק למטבעות שונים וטכנולוגיות שונות, אלא גם לקהילות, חברות מתחרות, ואידיאולוגיות אשר נמצאות במלחמה. קשה לדעת מתי הביקורת היא כנה ומתי הוא נובעת ממניעים אידיאולוגיים ואינטרסים אישיים. 

בכל מקרה, על כל פרויקט יהיה להוכיח את החוסן שלו והתרומה הייחודית שלו לתעשייה כדי שיהיה לו סיכוי לשרוד לאורך זמן. אם לא יוכיחו את עצמם, הם יחשבו לעוד הונאת ענק אשר מכניסה מיליוני דולרים לכיסם של המייסדים.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן