קרדאנו (ADA)

קנייה, ארנקים, שער וסקירה מלאה על המטבע

קרדאנו (ADA) היא פלטפורמה למפתחים המציעה פיתוח חוזים חכמים ואפליקציות מבוזרות.

רקע כללי

קרדאנו הוא מטבע קריפטוגרפי עם פרויקט שאפתני מאחוריו. כמו פרויקטים רבים אחרים, הוא מתבסס על טכנולוגיית הבלוקצ'יין (Blockchain), אך בניגוד אליהם, קהילת המפתחים מורכבת ממומחי הנדסה ומחקר שהגיעו מן האקדמיה.

חשוב להבין ש-"קרדאנו" הוא שם הפרויקט הכולל מספר חלקים שונים, ואילו המטבע עצמו מכונה ADA. לכן, כאשר נדבר ספציפית על המטבע, נתייחס אליו כ-ADA ולא קרדאנו.

המפתחים של מתמקדים בשלוש מטרות עיקריות:

  1. סקלביליות (יכולת גבוהה להתמודד עם גידול בביקוש)
  2. תפעוליות ביינית (Interoperability) – היכולת לעבוד מול שרשראות בלוקים אחרות.
  3. איזון ויציבות – אחת המטרות של הפרויקט היא ליצור איזון בין המשתמשים לבין הצרכים הרגולטוריים שנדרשים על מנת שיצליח. תכונה זו מאפשרת לו להגיע לקהל פוטנציאלי של מיליוני משתמשים ולא רק לקהילה שמתעניינת בנושא הקריפטוגרפיה.

דרגו את ADA מ-1 עד 5:

הכירו את קרדאנו (ADA) – המתחרה הגדול של את'ריום
ציון: 2.3/5 (27 מדרגים)

היצע ושווי שוק

שער קרדאנו וכמות המטבעות

מפתחי קרדאנו גייסו כספים ממשקיעים דרך הנפקת טוקן ראשונית (ICO) בסך 62 מיליון דולר.

כרגע נמצאים בסירקולציה 57% מסך כל המטבעות (45 מיליארד), כלומר כ-26 מיליארד. המטבעות אשר יצטרפו לסירקולציה יעשו זאת דרך יצירת בלוקים של Stakeholders בהתאם לאלגוריתם ה-PoS שלהם. תהליך זה למעשה יקביל לתהליך הכרייה (Mining) של מטבעות אחרים.

cardano
Cardano
$ 0.086
Supply 31.11B ADA
Volume $433.15M
Market Cap $2.68B
Change 11.15%

צוות הפיתוח

מי עומד מאחורי מטבע קרדאנו

קרדאנו מפותח על ידי שלושה גופים: The Cardano FoundationIOHK  ו-Emurgo, אשר לכל אחד מהם תפקיד שונה. The Cardano Foundation הוא גוף סטנדרטיזציה עצמאי שמושבו בשוויץ והוא תומך בקהילת המשתמשים ודואג לכל העניינים הרגולטוריים והמסחריים שקשורים למטבע. IOHK הוא הגוף שמבצע את המחקר והפיתוח באופן פעיל (לפחות עד 2020). Emurgo משקיעה בסטארטאפים וגופים מסחריים שמגלים עניין בבלוקצ'יין הקיימת של המטבע.

בין היתר, IOHK אחראי ליצירת מכונה וירטואלית (Virtual Machine) הדומה לזו של את'ריום ומתבססת גם כן על פלוטוס. על הפלטפורמה הזו יהיה ניתן להשתמש בשפות תכנות מוכרות כגון Javascript, Java ו-C, כך שצפויות להופיע הרבה אפליקציות עם בסיס חזק בהמשך.

עובדה חשובה נוספת היא שאחד ממפתחי את'ריום פרש מהפיתוח שלו לטובת קרדאנו, מה שיכול להעיד על העניין שהפרויקט הזה מעורר.

איך זה עובד?

איך עובד מטבע קרדאנו

הדבר הראשון שחשוב לדעת בנוגע לקרדאנו הוא שמדובר בפלטפורמה שהאלגוריתם שלה אינה דומה לזה של מטבעות אחרים, אשר רובם מבצעים מניפולציות קלות על זה של ביטקוין. האלגוריתם, שנקרא Ouroboros, הוא אלגוריתם חדשני (לטענת המפתחים) של Proof of Stake ועבר ביקורות עמיתים (Peer Review) רבות. שפת התכנות שבאמצעותה נוצר האלגוריתם היא הסקל (Haskell), ולפי המפתח שלה (שמשתתף גם בפרויקט קרדאנו), היא בטוחה ויציבה הרבה יותר.

ב-Ouroboros, ה-Stakeholder שיכרה את הבלוק הבא נבחר רנדומלית, ביחס לגודל ההחזקה שלהם (ה-Stake). האלגוריתם עובד על סמך הוכחת ההחזקה (Proof of Stake) וקונצנזוס אשר אפקטיביים יותר מבחינת המשאבים מאשר הוכחת העבודה (Proof of Work). פיתוח נוסף של האלגוריתם הוא "הוכחת האבטחה" (Proof of Security), שכרגע לא מיושם במלואו בפרויקטים אחרים.

מבחינת ארכיטקטורה, קרדאנו בנוי משלוש שכבות:

שכבת ייסוד – CSL

שכבת היסוד היא השכבה עליה פועל המטבע ADA ושמה הוא (Cardano Settlement Layer (CSL. זוהי השכבה שלמעשה יוצרת את ADA באמצעות הוכחת האחזקה. לשכבה הזו יש שני סקריפטים שונים, אחד כדי להעביר את הערך ואחד בשביל לשפר את כיסוי האבטחה. בנוסף היא כוללות שרשראות צד לחיבור עם ספרי חשבונות אחרים, מספר סוגים שונים של חתימות, מידע על נכסים של המשתמשים ותכונות הקשורות לסקלאביליות של המערכת.

שכבה ממוחשבת – CCL

השכבה הממוחשבת בשם Cardano Computation Layer מנהלת את החוזים החכמים ובעצם עונה על השאלה "למה מתבצעות ההעברות?". מכיוון שיש הפרדה משכבת ה-CSL, משתמשים שונים יכולים ליצור חוקים שונים. שכבה זו חשובה ביותר על מנת שיהיה ניתן לבצע בעתיד רגולציה על קרדאנו.

צוות הפיתוח של קרדאנו מפתח שפת תכנות ייעודית לשם הטמעת החוזים החכמים בשם "פלוטוס", אך ניתן גם להשתמש בשפת התכנות שמפעילה את את'ריום, Solidity, לשם יצירת יישומים ברמת בטחון נמוכה.

שכבת שרשראות צד – KMZ

שמה של השכבה הזו בנוי מהאות הראשונה בשמם של שלושת המפתחים העיקריים על סמך "הוכחות של הוכחות עבודה". ניתן להעביר משכבה כספים לשכבת ה-CCL, או כל שרשרת אחרת שתומכת בפרוטוקול.

יתרונות וחסרונות

היתרונות והחסרונות של מטבע קרדאנו

  • יתרונות

מעבר לאבטחה המשופרת של Cardano, הטרנסקציות מהירות יחסית, ולפי המפתח, הוא הצליח להעביר כסף מחשבון ה-Bittrex שלו לארנק הבלעדי של המטבע בפחות מדקה. ארנק זה הינו מתקדם ביותר ונגיע אליו בהמשך.

למטבע ה-ADA יש כמה תכניות מסחר עתידיות מעניינות: לדוגמה, בעתיד יהיה אפשר לסחור כנגד מטבעות אחרים דרך אפליקציה פשוטה לאנדרואיד ו-iOS, ואם הפרויקט ימשיך לרוץ קדימה, יש אפילו תכנית להנפיק כרטיס אשראי שיבצע המרה אוטומטית למטבע המקומי באמצעות חומרה בטוחה שלא תשתמש בשרשרת עצמה. למעשה, כבר היום יש ניסוי מעניין שבמהלכו הוצבו מספר כספומטים בהן אפשר למשוך ADA ברחבי יפן.

  • חסרונות

פרויקט ה-Cardano הוא פרויקט שאפתני מאוד שנעזר בשיטות מחקר ופיתוח ברמה אקדמאית, וכאן כנראה נעוצה גם נקודת התורפה שלו: למרות שהפרוטוקול עצמו מפותח באמצעות קוד פתוח, ישנם קווים מנחים ברורים מאוד לגבי אופן הכתיבה של הקוד, כך שתהליך הפיתוח עצמו יוצר תחושה הרבה יותר פורמלית ואדוקה, דבר שעשוי להרתיע מפתחים מסוימים.

בנוסף, עברו מעל שנתיים מאז גיוס הכספים וטרם עלתה הרשת רשמית.

ארנקים מומלצים

ארנק קרדאנו מומלץ

המפתחים של Cardano מפתחים בעבורו ארנק מיוחד בשם Daedalus. העובדה שכל מי שמשקיע במטבע משתמש באותו ארנק, מעלה את רמת האבטחה באופן ניכר. לדוגמה, אפשר ליצור מפתחות פרטיים מאובטחים, לאחסן את מטבעות ה-ADA לתוך חוזי נייר בדמות ארנק קר, לפדות תשלומים בצורה מאובטחת ולדעת בדיוק מתי לא ניתן יותר לבטל את ההעברה.

בנוסף, ארנק החומרה המצוין לדג'ר ננו אס תומך במטבע ארנק ADA וזו תהיה האופציה המועדפת. למדריך המלא על לדג'ר ננו אס.

קניית קרדאנו

איך קונים קרדאנו?

ישנן שתי דרכים עיקריות לרכישת המטבע ADA. הראשונה היא באמצעות כסף פיאט (דולר, אירו וכו'), ואילו השניה היא באמצעות ביטקוין או את'ריום.

קניית ADA בכרטיס אשראי

בורסת בינאנס השיקה לאחרונה שירות הפקדות בכרטיס אשראי. מדובר בזירת מסחר וותיקה ואמינה, בעלת נפח מסחר גבוה. הכנו לנוחיותכם את המדריך המלא לבורסת בינאנס.

שימו לב, אפשרות רכישה זו עלולה להסתכם בעמלות של כ-10%, בין השאר בעקבות עמלות המרת מט"ח.

קניית ADA באמצעות ביטקוין או אתריום

עולם המטבעות הדיגיטליים עודנו צעיר ואיננו מונגש באופן מוחלט. לכן, ישנם מטבעות רבים שניתן לרכוש באמצעות המטבעות ביטקוין או את'ריום בלבד, וביניהם גם ADA.

אם אין ברשותכם ביטקוין או את'ריום, אתם יכולים לרכוש אותם בעמוד קניית ביטקוין שלנו.

אם יש ברשותכם, אלו האפשרויות המומלצות:

זירת המסחר הסינית הגדולה ביותר בשוק המטבעות הדיגיטליים. בעלת הממשק הנוח ביותר ונפח המסחר הגבוה ביותר. למדריך מלא על בינאנס.

זירת מסחר מעולה אשר ניתן לבצע את הרכישה דרכה. למדריך המלא לבורסת קוקוין.

מטבעות דיגיטליים נוספים

בואו ללמוד על המטבעות הקריפטוגרפיים

איוטה

(MIOTA)

דאש

(DASH)

המדריך עזר לכם? פרגנו לנו בכוכבים

תנו ציון מ-1 עד 5:

הכירו את קרדאנו (ADA) – המתחרה הגדול של את'ריום
ציון: 2.3/5 (27 מדרגים)

ואם בא לכם גם לשתף ברשתות החברתיות בכלל פינוק 😍

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

חדש: קורס האונליין שלנו הושק ואתם מקבלים 30% הנחה!