צ'יליז (Chiliz)

קנייה, ארנקים, שער וסקירה מלאה על המטבע

בעוד ה-NFTs (ניפטיז) כובשים את שוק הקריפטו, קיימים מספר מטבעות ותיקים שהתבססו בתעשיית הבלוקצ'יין. CHZ הוא המטבע הרשמי של פלטפורמת צ'יליז (Chiliz). זהו מטבע לאוהדי קבוצות ספורט, בו אפשר להחזיק כנכס ספקולטיבי להשקעה בקבוצה או לסחור איתו, וגם להצביע באמצעותו בכל מיני נושאים הקשורים בניהול הקבוצות האהובות.

דרגו את CHZ מ-1 עד 5:

4.3/5 – (26 votes)

היצע ושווי שוק

שער CHZ וכמות המטבעות

CHZ הוא מטבע המבוסס על רשת הבלוקצ'יין צ'יליז אך החל את דרכו כטוקן ERC20 על גבי אתריום. כמו כן, ישנו ייצוג של CHZ על גבי רשת בינאנס צ'יין (Binance Chain) כטוקן מסוג BEP20. סוגי טוקנים אלו משמשים כסטנדרט ליצירה והנפקה של חוזים חכמים על גבי רשתות בלוקצ'יין. חוזים חכמים משמשים ליצירת נכס דיגיטלי כמו טוקן לדוגמה, שאנשים יכולים להשקיע בו. 

אלו השימושים של המטבע CHZ:

 • הצבעה בפלטפורמת סוציוס (Socios)
 • גשר לרכישת טוקני מעריצים. באמצעותו רוכשים מטבעות מעריצים 
 • רכישה של משחקים, אוספים (ניפטיז), ותגמול על זכייה בפרסים ובאתגרים שונים באפליקציית סוציוס .

בסוציוס נעשה שימוש רק ב-CHZ והוא משמש להשתתפות ברכישת מטבעות המעריצים בקבוצות השונות (FTO), הצבעה לסקרים ומשאלים הנוגעים לאופן ניהול הקבוצה שלהם, וקבלת תגמולים בעבור פעילויות המבוצעות באפליקציה.

נכון לכתיבת מילים אלו, היצע המטבעות במחזור של 5,344,064,580 ואספקה מקסימלית של 8,888,888,888 מטבעות CHZ.

הנפקת המטבע הייתה פרטית ובמהלכה נמכרו 3 מיליון מטבעות במחיר של $0.0215. במהלך רוב התקופה מאז השקתו מחיר המטבע דשדש בטווח שנע בין $0.01 – $0.015. תקופה זו הגיע לסיומה ב-2021 כשהמטבע צבר תאוצה וב-13 במרץ נגע בשיא שלו ונסחר סביב $0.8915. 

 

המטבע מתוכנן להיות דיפלציוני לאורך מחזור חייו עם מנגנון שריפת מטבעות הבא:
– 20% מדמי המסחר נטו שנאספו בשווי CHZ בבורסת Chiliz.net יישרפו (כלומר יישלחו לכתובת אבודה ויהיו לא נגישים ולפיכך ייצאו מהסירקולציה)
– 10% מההכנסות נטו של מכירות טוקני המעריצים (FTO) בבורסה למסחר של צ'יליז: Chiliz.net יישרפו
– ההכנסות של צ'יליז יינעלו למשך 3 חודשים של מרגע מכירת CHZ
20%מההכנסות נטו של מכירות אוספים ו-NFT יישרפו גם הם

הקצאת המטבעות הראשונית בוצעה באופן הבא:

סך אספקת המטבעות – 8,888,888,888 CHZ
סך מכירה מוקדמת פרטית – 3,066,666,666 CHZ
סך מטבעות שחולקו למשקיעים ולצוות – 1,111,111,110 CHZ
סך מטבעות שחולקו לצוות הוועדה המייעצת  –  266,666,666 CHZ
מטבעות זמינים למכירה ללקוחות –  1,777,777,780 CHZ
שיווק –  1,333,333,333 CHZ
רכישות אסטרטגיות – 1,333,333,333 CHZ

וכך נראתה הקצאת מטבעות ראשונית באחוזים 

 

שווי השוק של הפלטפורמה (והמטבע) מתעדכן עבורכם בצד שמאל למעלה. שימו לב, שווי השוק מחושב על פי ערך המטבע כפול היצע המטבעות המתגלגל.

צוות הפיתוח

מי עומד מאחורי פלטפורמת צ'יליז

אלכסנדר דרייפוס הוא היזם והמנכ"ל של Chilliz, עתיר שנים וניסיון בגיימינג ותעשיות ספורט. ב-1995 הקים את Mediartis וב-1997 הוא הקים את Webcity, רשת של מדריכי תיירים באירופה ואחריו את Winamax ו-Chilipoker שהפכה לאחת מזירות הפוקר הגדולות ביותר בצרפת. הניסיון של דרייפוס בתעשיית המשחקים כולל גם מכירה של אינדקס פוקר בינלאומי ב-2013 והקמתה של Mediarex ב-2012 שצ'יליז הייתה חלק ממנה. 

טיבאט פלטייר הוא מנהל הטכנולוגיות הראשי וגם הוא מגיע מתעשיית המשחקים שהתחיל את דרכו כ-CTO של Chilipoker. לאחר מכן הוא עבר למשרה בכירה ב-Bally International שם הוא לקח חלק בפיתוח פלטפורמת iGaming ששימשה לניהול של כסף הימורים מזירות הימורים מקוונות. לאחר חופשה קצרה הוא הצטרף לצ'יליז כ-CTO.

מקס רבינוביץ הוא מנהל האסטרטגיה של צ'יליז וסוציוס ובעל ניסיון של מעל 10 שנים באסטרטגיה עסקית כולל התמחות באסטרטגיה דיגיטלית. בעברו תכנן ומימש אסטרטגיות לחברות מפורסמות כמו Footwear, מקדונלד, נסטלה וסוני כיועץ מטעם עצמאי מטעם MadHat Creative.

צ'יליז הוקמה כחלק מקבוצת Mediarex בשנת 2012 ע"י אלכסנדר דרייפוס כקבוצה של ארגוני ספורט בינלאומיים שבסיסה במלטה. בשנת 2018 סוציוס החלה לפעול על הבלוקצ'ין של צ'יליז ובאוקטובר באותה השנה התרחשה ההנפקה הפרטית של CHZ. 

בשנת 2019 נחתמה השותפות הראשונה של צ'יליז עם מועדון הכדורגל האיטלקי יובנטוס, ובנובמבר נמכרו טוקני האוהדים הראשונים – 1.3 מיליון מתוך סה"כ 20 מיליון מטבעות שיצאו לאור.

החברה גייסה 66 מיליון דולר ממשקיעים פרטיים ביניהם משה חוגג וקבוצת משקיעים המקורבת אליו.
היום סוציוס מותקנת במיליוני מכשירי טלפון ויש לה משרדים מלבד המשרד הראשי במלטה- בצרפת, טורקיה, ספרד, דרום אמריקה וברזיל.

מתוך ה-White Paper של צ'יליז. 

איך זה עובד?

איך עובדת פלטפורמת צ'יליז

כלכלת המטבע של צ'ליז מורכבת משלושה אלמנטים:

 1. Socios.com: פלטפורמה לחיבור בין מעריצים וקבוצות שהם אוהבים. בסוציוס נוצרים מטבעות המעריצים הנסחרים בזירת המסחר בתמורה למטבע CHZ. זהו גם המקום שבו מעריצים יכולים לרכוש מטבעות מעריצים, להשתתף בהצבעות הנוגעות להחלטות בניהול קבוצה ולזכות בפרסים והטבות. ניתן לרכוש מטבעות של קבוצות בטופ של הליגות כמו: ברצלונה, יובנטוס, פריז סן ז'רמן, אתלטיקו מדריד, תחרויות ספורט כמו UFC ואפילו קבוצות eSport כמו Heretics. סוציוס (שותפים בספרדית), מבוססת רשת הבלוקציין אתריום של צ'יליז.
 2. Chiliz.net: זירת המסחר הראשונה לספורט. בזירה ניתן לסחור ולהמר על מטבעות מעריצים באמצעות המטבע של צ׳יליז CHZ.
 3. מטבע CHZ שמתדלק בכסף ומשתמשים את כלכלת המטבע, זירת המסחר ואת אפליקציית סוציוס.

לצ'יליז גם שיתוף פעולה עם בריכת ההשקה של בינאנס (Launchpad) לשירות עבור מועדונים שרוצים לבצע סטייקינג למטבעות המעריצים שלהם.

צ'יליז מבוססת שתי שכבות בלוקצ'יין. השכבה המרכזית בנויה משרשרת הבלוקצ׳ין הראשית שבנויה על אתריום ואליה מקושרת שרשרת משנית המבוססת על הוכחת הסמכות (Proof of Authority) ולכן מהווה רשת בלוקצ'יין-צדית בעלת אישור מראש (Permissioned Sidechain). על גביה מתבצע כל תהליך המסחר וההצבעה

לשרשרת המשנית ניתן לגשת ע"י שימוש בהרשאות גישה כמו שם משתמש וסיסמה. זו שרשרת פרטית שאינה ציבורית. כל המידע של הפקודות וההצבעות שבוצעו ברשת המשנית נשמרים ומוצגים ברשת הציבורית של צ'יליז על גבי הבלוקצ'יין אתריום של צ׳יליז לנצח. 

באמצעות השמירה על אלמנטים ריכוזיים, מתאפשרת הורדת עלויות פקודות המסחר וגם הצמיחה היותר מהירה.

אלגוריתם הקונצנזוס של PoA ממנף את ערך הזהויות של המשתמשים. מי שמאמת את העסקאות לא מבצע סטייקינג למטבעות שלו אלא למעשה שם את המוניטין שלו. לכן, רשתות בלוקצ'יין מסוג PoA מאובטחות על ידי צמתים מאמתים שנבחרו באופן שרירותי כישויות מהימנות.

הבלוקצ'יין הראשי של אתריום, עליו נשענת צ'יליז, משמש לרישום הפעולות שבוצעו בטוקן ERC20. הבלוקצ׳יין כולל את היצירה והמסחר במטבעות מעריצים וכל עדכוני היתרות בחשבונות המתרחשים משירותים אחרים בפלטפורמה.

החיבור בין שתי הרשתות יוצר את הפלטפורמה של סוציוס, והיא פועלת כמעין אורקל שמחבר בין השרשרת המשנית לשרשרת הבלוקים המרכזית ברשת האתריום של צ'יליז. מטבעות ה-CHZ מונפקים ומנוהלים ברשת אתריום ומטבעות המעריצים בשרשרת המשנית.

איך פועלים מטבעות המעריצים?

אלו טוקנים שפועלים באופן זהה לניפטיז ומאפשרים את היצירה, מכירה והמסחר של מטבעות המעריצים בכמויות מוגבלות. התשתית שעליה בנוי הטוקן היא זו של צ'יליז ולכן מסתמכת על הוכחת הסמכות (PoA), כאשר הציפייה בקרב צ'יליז היא שקבוצות הכדורגל בעצמן ואף הספונסרים שלהן יהיו מבין אלו שמריצים את התוכנה ומאמתים את חוקיה.  

מטבע המעריצים הופך ניהול של קבוצה למשחק מגניב, מבדר ומחבר בין אנשים לקבוצות שהם אוהדים.

מטבעות אלו יוצרים הזדמנות שיכולה להוביל לתעשייה חדשה שבה למעריצים יש קול והם יכולים להצביע איתו ולהשפיע באופן ישיר על ארגוני ספורט בעולם האמיתי.

מודל עסקי ועמלות 

בשלב זה המודל העסקי מבוסס עמלות מסחר של 0.2% לכל טרנזקציות המסחר: מכירה ורכישת בעלות על מטבעות של מעריצים בליגות, קבוצות ומשחקים ספציפיים. העמלות מתחלקות בין כל הקבוצות, ליגות ושותפים שמובילים אירועי ספורט, ולכולם מטבעות מעריצים שהונפקו.

ההצבעה באמצעות מטבעות המעריצים הינה בחינם. 

שותפים יוצרים הכנסות מעסקאות באפליקציה דרך Apple App Store.ֿ

המדריך למשתמש באפליקציית סוציוס 

צירפנו לכם כאן סרטון הדרכה מ-YouTube אשר ילווה אתכם בתהליך:

יתרונות וחסרונות

היתרונות והחסרונות של פלטפורמת צ'יליז

 • מחזק את הקשר בין המעריצים לקבוצה
 • לראשונה למעריצים יש קול והם יכולים להצביע איתו ולהשפיע באופן ישיר על ארגוני ספורט בעולם האמיתי.
 • ענף הבלוקצ'יין נפתח בפני אוהבי ספורט וזהו עוד מהלך שמקרב את המיינסטרים לאימוץ נרחב של הטכנולוגיה
 • הופך ניהול קבוצה לחוויה משחקית ומהנה שבונה קהילה סביב עניין משותף וניתן לתגמל את מי מחברי הקהילה שלוקח חלק פעיל בה. 
 • משנה יחסי גומלין בין ספונסרים של קבוצות למעריצים ע״י צבירת נקודות נאמנות ותגמול עליהם
 • אוהד שמאמין בקבוצה שלו יכול לבטא את זה באמצעות החזקת מטבעות המעריצים שלה ובכך הוא גם מספק כלי מוניטזיה חדש לקבוצה, וגם יכול להיות שותף להצלחות שלה אם הוא בחר לרכוש ולהחזיק במטבע כמו שקרה לאחרונה שמסי עבר לפריז סן ז׳רמן וטוקן המעריצים שלה נסק ב-80%.
 • טוקן על רשת בלוקצ'יין פרטית וריכוזית (מאחר והוא לא POW אלא מבוסס על POA) ומבוסס על אתריום שהוא בעצמו יחסית ריכוזי
 • יש יתרון למשקיעים ותיקים על פני משקיעים חדשים  
 • מיועד לקהל שעיקר התעסקותו היא בספורט ולא בטכנולוגיה

ארנקים מומלצים

ארנקי CHZ מומלצים

 1. ארנקי חומרה – הארנקים המומלצים ביותר. ארנק חומרה הוא כונן קשיח חיצוני אשר מהווה הדרך הבטוחה ביותר כיום להחזיק מטבעות דיגיטליים. ישנם שני ארנקים שאנו ממליצים עליהם:
  * ארנק לדג’ר ננו אקס (Ledger Nano X) – ארנק מטעם חברת לדג’ר הצרפתית. מכיל מגוון רחב יותר של מטבעות ביחס לטרזור – נחשב מאובטח באותה מידה. גם כאן, הכנו עבורכם את המדריך המלא לארנק לדג’ר.
 2. ארנק ווב – MyEtherWallet או MetaMask. MetaMask הוא ארנק אתריום המאפשר ניהול של כל הטוקנים מסוג ERC-20. בנוסף, הארנק מאפשר גישה ושימוש לאפליקציות המבוזרות (Dapps) הקיימות על רשת אתריום. (MEW (MyEtherWallet הוא ארנק בקוד פתוח שמתקשר עם הבלוקצ׳יין של אתריום והחוזים החכמים שלו.

קניית CHZ

איך קונים CHZ

CHZ הוא מטבע בנזילות גבוהה והדרך לרכוש אותו היא באחת מזירות המסחר המובילות. הנה דוגמא לכמה אפשרויות. ניתן לרכוש אותו גם בזירת המסחר המקורית: chiliz.net

 

זירת המסחר הסינית הגדולה ביותר בשוק המטבעות הדיגיטליים. בעלת הממשק הנוח ביותר ונפח המסחר הגבוה ביותר.

קראקן (Kraken) היא אחת מזירות המסחר הפופולריות למסחר במטבעות דיגיטליים, הבורסה מציעה עמלות נמוכות, אפליקצית מובייל טובה וכלים לסוחרים מתקדמים.

סקירת מטבעות דיגיטליים פופולריים

בואו ללמוד על המטבעות הקריפטוגרפיים

המדריך עזר לכם? פרגנו לנו בכוכבים

תנו ציון מ-1 עד 5:

4.3/5 – (26 votes)

ואם בא לכם גם לשתף ברשתות החברתיות בכלל פינוק 😍

כתיבת תגובה

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן