מאטיק (Polygon)

קנייה, ארנקים, שער וסקירה מלאה על המטבע

מאטיק (MATIC) הוא הטוקן של רשת פוליגון (Polygon) המציעה פתרון שכבה שניה לבעיית העומס והעמלות הגבוהות ברשת אתריום. בנוסף לבעיית העומס והעמלות באתריום, פוליגון באה לפתור את חוסר ההתאמה של אתריום עם בלוקצ'יינים אחרים. בדומה לפולקדוט, פוליגון למעשה מאפשרת לבלוקצ'יין של אתריום לפעול בשילוב עם רשתות בלוקצ'יין נוספות. מערכות אלו זכו בכינוי "האינטרנט של הבלוקצ'יינים."

דרגו את MATIC מ-1 עד 5:

4.2/5 – (23 votes)

היצע ושווי שוק

שער מאטיק וכמות המטבעות

המטבע מאטיק נמכר לראשונה במכירה פרטית בשנת 2017. כ-3.8 אחוז מהמכסה המקסימלית של המטבעות נמכרו במכירה המוקדמת. באפריל 2019 נערכה מכירת השקה בה גויסו 5 מיליון דולר תמורת כ-19 אחוז נוספים מסך המטבעות אשר נמכרו במחיר 0.00263 למטבע. 

המכסה המקסימלית של מטבעות מאטיק היא 10 מיליארד מטבעות. כעת כ-6.5 מיליארד מטבעות נמצאים בסירקולציה. קיים גם גשר לרשת "בינאנס צ'יין" (Binance Chain) כך שהמטבעות מתחלקים בין 3 רשתות (אתריום, פוליגון ובינאנס צ'יין).

על פי התוכנית, מטבעות MATIC חדשים יחולקו כגמול לסטייקינג (נעילת מטבעות לטובת השתתפות באכיפת חוקי הרשת) מדי חודש עד אוגוסט 2022, שאז כל המטבעות יהיו בסירקולציה. לצד המטבעות שנמכרו במכירת ההשקה וקודם לכן, חלוקת שאר המטבעות בוצעה כך: 16% לצוות; 4% ליועצים; 12% לתפעול הרשת באמצעות סטייקינג; 21.86% לקרן המייסדת; 23.33% לאקוסיסטם.

פולגון

צוות הפיתוח

מי עומד מאחורי רשת Polygon

פוליגון הוא פרויקט קוד-פתוח אשר הוקם ע"י ארבעה מפתחים המרכיבים את צוות הפיתוח העיקרי והתחיל את דרכו בשם Matic Network (ולכן שם המטבע נשאר MATIC). המיתוג מחדש בוצע בפברואר 2021 כחלק מאסטרטגיה חדשה להתנתק מהשיוך של הפרויקט לאתריום ולהתמתג כפרויקט שכבה-שניה שרלוונטי למספר רב של רשתות בלוקצ'יין ומחבר ביניהן.

לפרויקט חמישה יועצים, ביניהם פיט קים – ראש מחלקת פיתוח הארנק הדיגיטלי בקוינבייס (Coinbase), והאדסון ג'יימסון – מפתח מ-Ethereum Foundation. 

למפתחים והיועצים ניסיון רב בטכנולוגיה, אבטחת מידע, ניהול פרויקטים גדולים, פיתוח ארנקים דיגיטליים, השקעות ועוד. מאחר והפרויקט הוא קוד פתוח, מפתחים נוספים מרחבי העולם עובדים גם הם על הפרויקט.

איך זה עובד?

איך עובדת רשת Polygon

רשת פוליגון מאפשרת טרנזקציות הן לתשלומים והן ליצירת חוזים חכמים. הרשת מציעה פתרון סקלביליות (הגברת היכולת להתמודד עם עומס ברשת) כשכבה שנייה לרשת אתריום, ומאפשרת – עפ"י הפרויקט – עד ל-7,000 טרנזקציות בשנייה בשרשרת צד יחידה.

שרשראות הצד של רשת פוליגון הינן פומביות וניתן להוסיף שרשראות צד נוספות במידת הצורך במטרה לעמוד בשימוש במקרה של אימוץ ושימוש בקנה מידה עולמי.

רשת פוליגון מתבססת על רשת מאטיק (שקדמה למיתוג מחדש) ובנויה על מנגנון הוכחת ההחזקה (Proof of Stake ובקיצור PoS) בשילוב עם נקודות ציון הנשלחות לרשת אתריום בתור שכבת אבטחה ואימות נוספת. הרשת מותאמת ל"מכונה הוירטואלית של אתריום" (Ethereum Virtual Machine או בקיצור EVM) המאפשרת שימוש בחוזים חכמים על גבי אתריום ורשתות תומכות נוספות.

ניתן לחלק אותה לארבע שכבות, אשר כל אחת מהן משמשת למטרה ייעודית:

שכבת אתריום (אופציונלית)

שכבה אשר משתמשת באבטחה של רשת אתריום כדי להוציא לפועל חוזים חכמים כדי לעדכן מאזנים, לאפשר סטייקינג, להעביר מידע בין רשתות ועוד.

שכבת האבטחה (אופציונלית)

שכבה זו נועדה ליצור שכבת אבטחה חיצונית על ידי הקמת שירות "מאמת לפי דרישה" הכרוך בתשלום עמלות כתמריצים לאמת חוקים מסוימים ברשת הבלוקצ'יין של פוליגון. שכבה זו דורשת מהמאמתים להריץ צומת הן של אתריום והן של פוליגון, ואף להיעזר באבטחה של אתריום עצמה.

שכבת רשת הפוליגון (בסיסית)

השכבה הבסיסית של הרשת האחראית על איסוף הטרנזקציות וייצור שרשרת הבלוקים. זו השכבה בה נמצאים הסטייקרים (המאמתים) ובה מחולקים הפרסים לסטייקינג וכתוצאה גם הליך ייצור המטבעות.

שכבת הביצוע (בסיסית)

שכבה המפענחת ומוציאה לפועל את הטרנזקציות אשר נכללות ברשתות הבלוקצ'יין שמחוברות לרשת פוליגון ומטפלת בהוצאה לפועל של החוזים החכמים על גבי פוליגון. חוזים אלו נכתבים לרוב ב-Solidity, שפת התכנות של אתריום, שכן החוזים החכמים מתבססים על המכונה הוירטואלית של אתריום (Ethereum Virtual Machine או בקיצור EVM) – אשר מחברת בין האנרגיה שמקצים הכורים לבין הצרכים של החוזים החכמים עצמם.

עמלות

העמלות ברשת משולמות באמצעות המטבע MATIC. מאחר וגובה העמלות מושפע ישירות מהעומס ברשת, יש חשיבות רבה ליכולת של הרשת להעביר טרנזקציות רבות במהירות. ברשת פוליגון ניתן לבצע בין 6,000 ל-10,000 טרנזקציות בשנייה, בעוד שברשת אתריום ניתן לבצע בסביבות ה-20 טרנזקציות בשנייה בלבד. מסיבה זו העמלות בפוליגון נמוכות בצורה משמעותית ביחס לאתריום.

יתרונות וחסרונות

היתרונות והחסרונות של רשת Polygon

 • ניסיון רב של צוות הפרויקט
 • שיתופי פעולה עם פרויקטים גדולים, כגון אתריום, בינאנס צ'יין, Decentraland, MakerDAO ועוד
 • אימוץ נרחב ומהיר בקרב משתמשים
 • אפשרויות מגוונות: פתרון לעמלות גבוהות באתריום, חוזים חכמים וסטייקינג
 • לפרויקט יש מתחרים רבים (כולל השדרוג המתוכנן של אתריום)
 • רשת יחסית ריכוזית המשתמשת בהוכחת החזקה מה שעשוי להגביר את הריכוזיות בטווח הארוך 
 • ותק קצר יחסית שרובו מונע מהייפ סביב העמלות הגבוהות ברשת אתריום

ארנקים מומלצים

ארנק מאטיק מומלץ

הארנקים המומלצים הם:

 1. ארנקי חומרה – הארנקים המומלצים ביותר. ארנק חומרה הוא כונן קשיח חיצוני אשר מהווה הדרך הבטוחה ביותר כיום להחזיק מטבעות דיגיטליים. ישנם שני ארנקים שאנו ממליצים עליהם:
  * ארנק טרזור (Trezor) דגם T – המדריך המלא לארנקי טרזור.
  * ארנק לדג’ר ננו אקס (Ledger Nano X) – המדריך המלא לארנק לדג’ר.
 2. ארנק למובייל – ארנק טראסט (Trust Wallet), ארנק קוד פתוח המאפשר שימוש באפליקציות מבוזרות, או DApps, אשר נרכש ע"י זירת המסחר בינאנס בשנת 2018.  כמו כן, ארנק MetaMask זמין גם בטלפון החכם.
 3. ארנקי ווב – MyEtherWallet או MetaMask, המאפשרים ניהול כל הטוקנים מסוג ERC-20 כמו גם גישה ושימוש ב-DApps.

קניית MATIC

איך קונים מאטיק?

קניית MATIC באמצעות ביטקוין או אתריום

כמו רוב המטבעות הדיגיטליים היום, קשה מאד לרכוש אותם באמצעות כסף פיאט (דולר, יורו, שקל וכו') אלא בעיקר באמצעות ביטקוין או באת'ריום. לכן אנו ממליצים על קניית ביטקוין או את'ריום תחילה.

זירת המסחר הסינית הגדולה ביותר בשוק המטבעות הדיגיטליים. בעלת הממשק הנוח ביותר ונפח המסחר הגבוה ביותר.

קראקן (Kraken) היא אחת מזירות המסחר הפופולריות למסחר במטבעות דיגיטליים, הבורסה מציעה עמלות נמוכות, אפליקצית מובייל טובה וכלים לסוחרים מתקדמים.

סקירת מטבעות דיגיטליים פופולריים

בואו ללמוד על המטבעות הקריפטוגרפיים

המדריך עזר לכם? פרגנו לנו בכוכבים

תנו ציון מ-1 עד 5:

4.2/5 – (23 votes)

ואם בא לכם גם לשתף ברשתות החברתיות בכלל פינוק 😍

2 תגובות

 1. לכאורה אתם מצהרים שניתן לקנות MATIC דרככם
  אבל כשאני מנסה זה מוביל אותי או לביננס או לקראקן או ל – NFT
  על מנת שאקנה שם קודם ביטקויין
  אז מה עשינו בזה באם אין כניסה ישירה דרככם
  יש לי חשבון בשלושת הבורסות האלו
  אם אקנה שם ?!? אשאר שם ואז אני לא צריך אתכם

כתיבת תגובה

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן