מדינת ניו יורק משיקה דרכון קוביד-19 "מבוסס בלוקצ'יין"

מושל ניו יורק, אנדרו קואומו, הודיע ברביעי האחרון על השקת דרכון COVID-19 המבוסס על טכנולוגיית הבלוקצ'יין, לשימוש ברחבי המדינה. הדרכון יהיה זמין החל מה-2 באפריל, ונוצר בשיתוף עם IBM.

"תושבי ניו יורק הוכיחו כי הם יכולים לפעול על פי הנחיות בריאות הציבור כדי להשיב התקפה לקורונה", אמר קואומו בהצהרה רשמית. "האקסלסיור פס החדשני הוא כלי נוסף בארגז הכלים החדש שלנו כדי להילחם בוירוס בזמן שמאפשרים לעוד מגזרים בכלכלה להיפתח מחדש בבטחה ולשמור בפרטיות על מידע אישי."

אקסלסיור פס – Excelsior Pass

הטכנולוגיה של אקסלסיור פס הינה פיתוח מבוסס בלוקצ'יין של IBM ונקראת "Digital Health Pass". הכלי נועד עבור ארגונים שרוצים לאמת את אישורי הבריאות של העובדים, הלקוחות או המבקרים הנכנסים למרחב משותף, בהתבסס על קריטריון שהוגדר על ידי הארגון.

הארגונים יחליטו על הפרמטרים, למשל אישור חיסון ובדיקת חום, כך שאישור מעבר יוכל להיווצר עבור האדם המשתמש באפליקציה. באמצעות האפליקציה בסמארטפון שלהם, אנשים יוכלו לשתף את אישורי המעבר שלהם לפי הגדרת הארגון (משרד, אצטדיון, קניון וכו') אליו הם רוצים להיכנס. 

לדוגמה, נניח שבבית קולנוע גדול בניו יורק יחליטו לפתוח מחדש את העסק, ויגדירו באפליקציה שהוא מאפשר גישה למי שאין לו חום גבוה וגם חוסן או קיבל תוצאת בדיקת קורונה שלילית בשבוע האחרון. 

במקרה הזה כל מי שעונה על הקריטריונים יוכל להנפיק אישור באפליקציה ולהציג אותו בכניסה לבית הקולנוע. באופן זה אף אחד מהאנשים בקולנוע לא יוכל לדעת מי קיבל את האישור בגלל שהוא חוסן ומי קיבל את האישור בגלל שהוא קיבל תוצאת בדיקת קורונה שלילית לאחרונה.

האנשים יוכלו לנהל את המידע שלהם באמצעות ארנק דיגיטלי מוצפן על הסמארטפון שלהם, כך שהם יוכלו לשלוט מה הם משתפים, עם מי ולאיזו מטרה. האישור ייווצר מהמידע הרפואי מבלי לחשוף את המידע הרפואי הספציפי של האינדיבידואל.

האם באמת נעשה שימוש בבלוקצ'יין?

על פי ההודעה הרשמית והסיקור התקשורתי הנרחב, "הדרכון הירוק" כאמור מבוסס על טכנולוגיית הבלוקצ'יין. עם זאת, לאור העובדה שהתוכנה מפותחת ומנוהלת ע"י IBM, לא ברור מהו השימוש שמבוצע בטכנולוגיה במקרה הזה. 

בלוקצ'יין היא טכנולוגיה מצוינת לשימוש כשמעוניינים לבזר סמכויות, לשמור על פרטיות ועוד. אך בהינתן גוף שאמון על יצירת האמון בין החברים השונים ברשת התקשורת והמידע (כמו למשל בתי החולים ו/או בתי הקולנוע מהדוגמה), השימוש בה מוטל בספק – או לפחות הצורך בה.

הפיתרון שהממשלות חיכו לו?

ניו יורק תהיה המדינה הראשונה שתציג דרכון ירוק לקוביד-19. האפליקציה מסובסדת על ידי מדינת ניו יורק כך שכל ארגון או עסק שירצה להתנדב ולהשתתף יוכל לעשות זאת בחינם.

המקומות העיקריים שיתחילו בשימוש האפליקציה כוללים את מדיסון סקוור גארדן בניו יורק ואת טיימס יוניון סנטר בבירת המדינה, אלבני.

כמו בישראל, גם בניו יורק נשמעים קולות של ביקורת על הדרכון הירוק ושלילת החופש שמתבצעת באמצעותו. 

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן