פשעי הקריפטו ב-2021: שיא של 14 מיליארד דולר

צ'יינליסיס: בשנת 2021 פשעים המקושרים למטבעות דיגיטליים הגיעו לשיא בשווי דולרי, אך הצטמצמו משמעותית ביחס לשימושים לגיטימיים
האקר

על פי פרסום של חברת ניתוח הבלוקצ'יין צ'יינליסיס (Chainalysis), בשנת 2021 פשעים הקשורים למטבעות דיגיטליים הגיעו לסכום של כ-14 מיליארד דולר – עלייה של 79% לעומת שנת 2020. העלייה הגדולה בסכום הדולרי קשורה במידה רבה לעלייה במחירי המטבעות הדיגיטליים בשנת 2021.

אף על פי שזהו היה הסכום הגבוה ביותר בדולרים, הפעילות הלא חוקית היוותה רק כ-0.15% מנפח עסקאות הקריפטו הכולל, העומד על כ-15.8 טריליון דולר – האחוז הנמוך ביותר אי פעם. לצורך השוואה, בשנת 2019 אחוז הפעולות הלא חוקיות עמד על 3.37% ובשנת 2020 על 0.62%.

נפח המסחר הכולל של מטבעות דיגיטליים ראה עלייה של 567% ביחס לשנת 2020. "בהתחשב באימוץ האדיר, זו לא הפתעה שיותר פושעי רשת משתמשים במטבעות דיגיטליים," נכתב בפרסום. "אך העובדה שהגידול היה רק של 79% – כמעט בסדר גודל אחד נמוך יותר מהאימוץ הכללי – יכולה להיות ההפתעה הכי גדולה… פשע הופך להיות חלק קטן יותר ויותר באקוסיסטם של המטבעות הדיגיטליים."

פריצות והונאות בכלכלה המבוזרת (DeFi)

על פי צ'יינליסיס, חלק משמעותי מכל פשעי הקריפטו בשנה שעברה קשורים בתחום הכלכלה המבוזרת (DeFi או דיפיי). הכלכלה המבוזרת היא שם כללי לכלים פיננסיים ואפליקציות, כמו שירותי הלוואה והפקדה מבוזרים, המבוססים על חוזים חכמים ורצים על רשתות בלוקצ'יין ציבוריות כמו אתריום. 

למרות הפוטנציאל הגדול של הכלכלה המבוזרת, בשלב זה היא מלאה בפרויקטים עשירים בבאגים המאפשרים להאקרים לרוקן את כספי המשתמשים. הכספים אשר נגנבו באמצעות מטבעות דיגיטליים באופן ישיר בשנת 2021 הגיעו לשווי של כ-3.2 מיליארד דולר – עלייה של כ-516% ביחס לשנת 2020. כ-2.2 מיליארד דולר מהכספים הללו נגנבו מפרוטוקולים של דיפיי. בנוסף, רבים מהפרויקטים אשר מתיימרים להיות "דיפיי", הינם הונאות.

"משיכת שטיח"

מתוך הכספים שנגנבו בהונאות קריפטו בשנה שעברה, משיכת שטיח (Rug Pull) היוותה כ-37% מתוכם. משיכת שטיח הוא הכינוי להונאה שבה מפתחים בונים פרויקט קריפטו שנראה מושך, אך לא עומד דבר אמיתי מאחוריו, ולאחר שהמשקיעים מכניסים את כספם – המפתחים בורחים עם הכספים ונוטשים את הפרויקט. אחד המקרים המפורסמים השנה היא ההונאה שמשכה משקיעים רבים בכך שהשתמשה במרמה במותג של משחקי הדיונון.

אך לא כל הונאות "משיכת שטיח" הם פרויקטים של דיפיי. ההונאה הכי גדולה בה המפתחים ברחו עם הכסף בשנת 2021 היא דווקא של זירת המסחר טודקס (Thodex). טודקס הייתה זירת מסחר ריכוזית שהמנכ"ל שלה נעלם זמן קצר לאחר שהוקפאה האפשרות של המשתמשים למשוך את כספם. בהונאה זו נגנבו כספי משתמשים בשווי של כ-2 מיליארד דולר.

לסיכום

לפי צ'יינליסיס, הרבה מההונאות הללו היו יכולות להימנע במידה וזירות המסחר היו דורשות בדיקת עומק של הקוד של כל פרויקט על ידי גופים מקצועיים חיצוניים, לפני שהם מעלים את המטבע הדיגיטלי של הפרויקט ומאפשרים למשתמשים להשקיע בהם. 

"לא סביר שדיפיי יממש את מלוא הפוטנציאל שלו אם אותו הביזור אשר הופך אותו לכל כך דינמי מאפשר גם להונאות וגניבות להיות כל כך נפוצות," נכתב. דרך נוספת להילחם בתופעה הזו היא "תקשורת טובה יותר – גם למגזר הפרטי וגם לציבורי יש תפקיד חשוב של לעזור למשקיעים ללמוד כיצד להימנע מפרויקטים מפוקפקים."

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן