הסדר להכנסת רווחי קריפטו לבנק תוך 3 שבועות? עיקרי הדיון בועדת הכספים

כנסת קריפטו

בכירי תעשיית הבלוקצ'יין והקריפטו ואני ביניהם הוזמנו לועדת הכספים של הכנסת לדיון בהול ומהיר שאורגן ביוזמתם של חברי הכנסת דן אילוז (הליכוד), ולדימיר בליאק (יש עתיד), אוהד טל (הציונות הדתית), ינון אזולאי (ש"ס) ויצחק קרויזר (עוצמה יהודית).

הדיון, שבהילותו הודגשה והובלה ע"י פורום חברות הקריפטו, בלוקצ'יין וווב 3.0 בישראל, התקיים אתמול (ג') בשעות הצהריים, נוהל ע"י יו"ר ועדת הכספים חבר הכנסת משה גפני, ובהשתתפות חברי כנסת נוספים כגון שרן השכל (הליכוד) ובועז טופורבסקי (יש עתיד).

הדיון, שהוקצו לו 30 דקות במקור ובפועל ארך פחות, היה אמור לעסוק בחסמים ואתגרים רבים שעומדים בפני התעשייה המקומית.

כשברקע הגדלת הגירעון הממשלתי בצל המלחמה, לצד הירידה בהשקעות זרות בישראל, ישנה דחיפות להסדיר את החסמים המרכזיים מולה יזמים, חברות ומשקיעים ישראליים מתמודדים בשוק.

על מה היו אמורים לדון

חברי הכנסת המצוינים דלעיל הציפו את הבעיות המרכזיות שבעיניהם התעשייה מתמקדת. "תחום הקריפטו והמטבעות הדיגיטליים מתפתח וגדל מיום ליום, עם מאות חברות ומיליארדי דולרים, וזוהי רק ההתחלה," מסר ח"כ בליאק בדברי הפתיחה. "צריך לראות איך לא מבריחים משקיעים, איך מסירים חסמים, מונעים כפל מס ומפחיתים את הקשיים מול המערכת הבנקאית לחברות שנפתחות בישראל."

ח"כ אזולאי הצטרף והוסיף שמציאת פתרונות תוביל ליצירת מקומות עבודה ופרנסה, וח"כ טופורובסקי עקץ ואמר: "אם לא יהיה הון, גם לא יהיה הון שחור," על מדיניות הבנקים למניעת הכנסת כספי המשקיעים לחשבונות הבנק.

ח"כ השכל הדגישה שהמערכת הבנקאית אף מונעת תחרות והאשימה את הבנקים בפנייה למשקיעים שרצו לבצע פעולות בקריפטו עם שירותים ומוצרים, וכי יש לפעול לאפשר תשלום מס נוח ויעיל ולמנוע כפל מס למשקיעים זרים.

"מצד אחד צריך את הכסף," אמרה השכל. "אך מצד השני הופכים את משקיעי ויזמי הקריפטו לעבריינים. זהו כשל מטורף שצריך לדון בו."

נדב הגר, מנהל החטיבה המקצועית ברשות המסים ומי שאמון על יצירת הסינרגיה בין הגופים הרלוונטיים להכנסת כספים לבנקים ותשלומי מס, הסכים עם דבריה של השכל והפתיע את יו"ר הועדה גפני ששאל בפליאה: "זה נכון מה שנאמר פה?!"

תעשיית הבלוקצ'יין צומחת בקצב מסחרר!

הכשרה מקצועית, הסמכה רשמית ו-Boost לקורות חיים
רוצים לשמוע עוד?👇

על כך נענה: "אין ספק שהאינטרס של רשות המסים הוא לגבות מסים ושהכלכלה תפעל כמו שצריך. בעצם זה שאנחנו כמדינה לא מאפשרים תשלומי מס קל אנחנו הופכים אנשים לעברייני מס. היכולת שלנו כרשות לשלוט באירוע היא מורכבת. רשות המסים גובה את המס שלה באמצעות הבנקים המסחריים כמו פועלים ולאומי, באמצעות העברה מבנק לרשות המסים כי הבנק מנהל ציות והכספים נבדקים עי הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור (רשל"א), ובנק ישראל."

הגר הוסיף כי "הבנקים ידברו בשם עצמם, אך יש בעיה עם ניהול הציות של הבנקים. אם נישום יגיע עם העברה של מזומן מחו"ל, הכסף יעבור בסוף אבל בקריפטו תופעה גדולה יותר של אי קבלת הכספים. לא יכול להיות שעכשיו תיפתח חברת קריפטו בחו"ל כי היא לא יכולה לשלם מסים בישראל, לכן אנחנו באנו בהצעה שכספי מסים בלבד ישולמו לחשבון הבנק של רשות המסים, עשינו תהליך מאד ארוך (4 שנים) – עם בנק ישראל, רשל"א והגענו לנוהל. בנק ישראל התנגד לתהליך הארוך הזה ורשות המסים יצאה עם נוהל מסורבל ושלא תואם לחברות."

וכך מסתמן שעל אף שהנוהל נכנס לתוקף מינואר השנה, טרם השתמשו בו.

בנק ישראל הטיל גם הוא אחריות על הבנקים המסחריים כ"דרך המלך" ושהתהליך הארוך והמסורבל שתואר ע"י הגר נועד למקרים חריגים. משם, טיבי רבינוביץ', מנהל קשרי חוץ באיגוד הבנקים, הגן על עמדת הבנקים, טען שכספים "אכן נכנסים" אך לא יכול היה לספק נתונים כמה, והאשים את המחוקקים שלא נותנים ודאות ורק מטילים אחריות על הבנקים.

טיבי ציין כי מתקיים שיח בין הבנקים לבין התעשייה, אך בפועל – על פי התעשייה – השיח נופל על אזניים ערלות מצד הבנקים.

"ישראל מאבדת השקעות כסף בזמן החשוב ביותר"

ניר הירשמן, מנכ"ל פורום חברות הקריפטו, בלוקצ'יין וווב 3.0 בישראל, ייצג את התעשייה ואת האתגרים מולה היא מתמודדת בפועל.

החל מרשות המסים שלא מקבלת את הכספים ביד אחת אך מטילה קנסות ביד השניה, דרך "משקיעים זרים שרוצים להשקיע אך רשות המסים לא מוכנה להתחייב על מניעת כפל מס," או "חברות שרוצות למשוך כשרונות אבל העובדים יידרשו לשלם כפול על האופציות" ובמילים אחרות: "החברות שמפתחות את התעשייה לא יכולות לקום בבוקר ולהתחרות בעולם כי הכל מסובך מעל הראש."

עו"ד עמית לוין, יו"ר משותף של ועדת הלבנת הון במחוז המרכז של לשכת עורכי הדין וחוקר ציות בבורסת בינאנס, הצטרף לדבריו וביקש מהועדה לדרוש מהבנקים לשתף נתונים על כמה כספים בפועל נכנסו לבנקים ב-5 השנים האחרונות, שכן "יש הנחיות מאד ברורות מאז הוחל ניהול בנקאי תקין (נב"ת) 411, שדורש מדיניות סדורה מצד הבנקים, לבין מה שקורה בפועל."

הועדה הסתיימה ללא סיכום שכן לא רק שלא הספיקו לכסות את כלל הנושאים ונציגי התעשייה, בהם אני, לא דיברו, אלא גם מה שכן כוסה – בוצע על קצה המזלג בלבד.

לאור זאת, יו"ר הועדה דרש מהגר ליצור נוהל חדש להכנסת כספים לבנקים בשיתוף עם איגוד הבנקים, בנק ישראל, רשל"א וגופים נוספים המעורבים תוך 3 שבועות ולהציגו שנית בפני הועדה, שתתכנס שוב.

נזק בלתי יתואר

מכיוון שלא קיבלתי את זכות הדיבור בועדה עצמה, ארכז את דבריי כאן. מדינת ישראל נשארת מאחור בכל מה שקשור בתעשיית הבלוקצ'יין והקריפטו.

הסטארטאפים, החברות, היזמים, המשקיעים הקטנים והגדולים – כולם "נדפקים" עקב אי אסדרת התחום עם אוזן קשבת לתעשייה, זאת בעת שבעולם מתקדמים שנות אור ואימוץ התעשייה עצום פי כמה.

חברי הכנסת הציגו חוסר ידיעה ברוב מה שקשור בתעשייה והצגה של אתגרים מסוימים וקטנים בלבד. הניסיון לדון בנושאים כה חשובים וכבדים ב-30 דקות מעיד רבות על מידת המחויבות להצלחת תהליך חקיקה כזה או אחר בעיניי, ויש לחזור חזרה לספסל הלימודים ולהתחיל בחינוך.

נושאים רבים, כגון השקעות בביטקוין באמצעות הפנסיה, אי תשלום מס רווחי הון על סטייבלקוינס, אי תשלום מס רווחי הון עבור תשלומי צריכה, יציאה נגד חברות האשראי וחסימות הרכישה של ביטקוין וקריפטו, ועוד – היו צריכים לעלות ועוד צריכים לעלות לדיון על מנת שהתעשייה הישראלית תוכל לצמוח ולמשוך השקעות או לחלופין להפסיק להעביר כספים לבורסות בינלאומיות וכתוצאה להוציא את הכסף מהארץ.

כל שבוע של עיכוב עולה הון תועפות למדינה – במסים, ביזמות והשקעות, בפרנסה. חבל.

עריכה, 20.6, 08:50: התווספה הובלתו של פורום חברות הקריפטו, בלוקצ'יין וווב 3.0

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן