דם ברחובות: שוק הקריפטו חווה ירידות ענק – למה, כמה והכי חשוב – איך מתמודדים?

ביטקוין

מתחילת ינואר השוק הדובי (Bear Market) המסמן ירידות, השתלט על שווקי המטבעות הקריפטוגרפיים.

הביטקוין החל את חודש ינואר בשער של כ-14,000$, המשיך עם גיחה קטנה כמעט ל-18,000$ ומשם החל בצניחתו עד לשערו הנוכחי באזור ה-6,000$. שוק המטבעות הקריפטוגרפיים ככלל, איבד כ-500 מיליארד דולר משוויו באותם טווחי זמן והשלימו ירידה של מעל 60% משיאו.

למה זה קורה?

אז קודם כל, ואל תכעסו עליי, אבל מדובר בתיקון טכני בריא. ההגדרה של ‘תיקון טכני‘ בשווקי ההשקעות היא תנודת שוק אנטי-מגמתית אשר נוטה לחסל בין 33% ל-66% מן המהלך המגמתי הקודם. במקרה שלנו בשוק הקריפטו, אנחנו קרובים מאד לנקודה התחתית של התיקון. עליכם להבין שהביטקוין עלה מעל 300% מאמצע נובמבר ועד אמצע דצמבר. שווי השוק עלה פי 4 (מ-200 מיליארד ל-800 מיליארד דולר) תוך חודש וחצי. זוהי מגמה שאיננה ברת קיימא.

לאורך ההיסטוריה הקצרה של הביטקוין היו לא מעט תיקונים מן הסוג הזה. האחרון מביניהם היה בחודש בספטמבר 2017 כאשר סין יצאה בהצהרות פומביות גדולות נגד הביטקוין, זירות המסחר ו-ICO ולמדורה הוסיף שמן ג’יימי דיימון מנכ”ל J.P Morgan אשר הצהיר שהביטקוין הוא הונאה. הביטקוין והשוק איבדו כמעט 50% מערכם באותה נפילה. אך ספטמבר 2017 היה “שטויות” לעומת נפילות קודמות כמו זו שרדפה את פריצת הבורסה Mt.Gox ב-2014 (50%), אפריל 2013 (80%) ונפילה של לא פחות מ-94% בין יוני לנובמבר 2011.ביטקוין קורס

דבר נוסף הוא שילוב ה’פייק ניוז’:

  • דרום קוריאה אוסרת על מסחר בקריפטו – (FUD (Fear, Uncertainty & Doubt בינלאומי שהחל בתחילת ינואר אשר המדיה הבינלאומית ניפחה מכל מכיוון עד אשר שר האוצר הדרום קוריאני החליט בטובו להסיר את מסך הערפל ולומר כי זה לא נכון.
  • סין אוסרת על כרייה – המדיה הבינלאומית לא עוצרת, וממשיכה עם דיווחים על מקור אנונימי בסין שרמז שסין תאסור על כרייה. נו באמת. במילים אחרות סין מגבילה את השימוש בחשמל, זה לא איסור.
  • הודו אוסרת על מסחר בקריפטו – בניגוד לדרום קוריאה, שבה היו חילוקי דעות בממשל והצהרות מנוגדות על היחס לשוק הקריפטו – בהודו לא הוטל ספק. ממשלת הודו תפעל נגד מטבעות קריפטוגרפים – אם ישמשו לפעילות בלתי חוקית. את החלק האחרון, שאגב תקף לכל מדינה בעולם, המדיה שכחה להוסיף.
  • USDT – הרבה חששות סובבות את טט’ר, המטבע הקריפטוגרפי שצמוד בערכו לדולר ומסתובבים ברשת דיווחים על כך שמדובר ברמאות שכן הוא לא מוצמד לדולר, ושנעשה בו שימוש על מנת לפמפם את ערך הביטקוין. אינני בקי בכל הגרסאות, אך מה שאני כן בטוח בו הוא שאין הוכחה גורפת על 2 הדברים. טט’ר יצאו לאחרונה בהודעה לא רק שיגיע צד שלישי ויבחן את ההיסטוריה החשבונאית שלהם רטרואקטיבית עד דצמבר 2016, אלא שהם בוחנים כבר יצירת טוקן על גבי רשת את’ריום (שניתן יהיה לבצע המרות ישירות ברשת, ולא דרך בורסה), Atomic Swap עם לייטקוין וביטקוין – ואף הצטרפות ללייטנינג נטוורק. ההודעה הזאת הרשימה אותי שלא מדובר בצוות פחדן או רמאי, אלא בצוות מחושב שלא דואג. עם זאת, ייתכן שאני טועה.

מעבר לזה, קרו מספר דברים נוספים שלצערי הם לא פייק ניוז, וכאן מדובר במאבק. הרשויות בארה”ב לקראת סיום גיבוש התוכנית הרגולטורית לשוק, בנקים מהגדולים בארה”ב ובבריטניה עצרו שימוש בכרטיסי אשראי לטובת רכישת קריפטו ודברים דומים מן הסוג הזה. בישראל מזה מספר חודשים קשה לרכוש מטבעות קריפטוגרפים באמצעות כרטיסי אשראי – מסיבות דומות לחלוטין.

זהו? השוק מת?

בקצרה – לא.

למה אני כל כך בטוח שלא? מ-2 סיבות עיקריות. הסיבה הראשונה היא שהעולם זכה לראות ולחוות את הביטקוין ואת הטכנולוגיה שמאחוריו מציעים פתרונות לדברים שלא חשבנו שאפשריים. בחלק זה, חשוב לעשות הפרדה בין הביטקוין לבין שאר השימושים לבלוקצ’יין. הביטקוין הוא מהפכני שכן מדובר בכסף שלנו, שאנו מחזיקים, ואיננו צריכים מתווכים כמו בנקים או חברות אשראי אשר יגזרו עמלות על כך שהם מחזיקים את הכסף שלנו בשבי. כעת, מעבר לחוקרים, מדענים, מפתחים ומשתמשים ותיקים – נחשפו לסגולותיו אנשים רבים שלא מתכוונים לשחרר. שאר השימושים לבלוקצ’יין, מתבררים כלא פחות ממדהימים. שווקי חיזוי (Augur), השכרת שטח אחסון מההארד דיסק שלכם (Siacoin), אפליקציות מבוזרות – אלו הם רק קצה המזלג.

הסיבה השניה היא מערכת האקוסיסטם שהחלה להיווצר סביב שוק הקריפטו וטכנולגיית הבלוקצ’יין. מיקרוסופט, IBM, אינטל ותאגידי ענק נוספים כבר הקימו מעבדות מחקר ופיתוח (חלקן אף עם מוצר מוגמר) והן לא מתכוונות ללכת שום מקום. אל דאגה, לא שכחתי גם את סמסונג. בסוף ינואר דווח לראשונה שחברת הענק סמסונג מתכננת לייצר מכונות כרייה ולהתחרות בביטמיין הענקית על נתח השוק בציוד כרייה. אינני יודע מה אתכם, אבל אני בטוח שלפני שתאגיד כמו סמסונג נכנס לשוק חדש ולענף חדש, הוא חוקר את הרווחיות, הפוטנציאל והסיכון בו. מעבר לזה, יש מעל 10,000 כספומטים של קריפטו בעולם, 1500 מהם בצפון אמריקה, ונוצרו המון מקומות עבודה ואפשרויות של יזמות חדשים.

מה הלאה?

ובכן, זו שאלה מעניינת ביותר ואני יכול לתת אך ורק את הערכתי.

הערכתי היא שאנחנו רחוקים מסיום, ושהשוק יתאזן – ידשדש כחודש, חודשיים, ויחזור למגמת עלייה. אמנם כל שוק פועל במחזוריות, כלומר סבבי עליות רודפים בסבבי ירידות, אך לאור הגידול בכמות המשתמשים בשוק, לאור החשיפה הגדולה שהשוק קיבל בתקשורת, ולאור העובדה שב-2020 הגמול לבלוק בביטקוין נחצה מ-12.5 מטבעות לבלוק ל-6.25 מטבעות, אני רואה שהמגמה תמשיך כחיובית.

חשוב להדגיש, שאם אתם מחזיקים כמות כסף שאתם לא יכולים להרשות לעצמכם להפסיד, זהו ככל הנראה הזמן למשוך כסף ולהשאיר אך ורק את מה שלא ישבש לכם את שגרת החיים אם תפסידו את זה. בנוסף, עליכם לפתח מנטליות חזקה ולהבין שבסופו של דבר מדובר בשוק חדש, שוק צעיר. כתוצאה מכך, הוא נתון למניפולציות רבות, ולוולטיליות ענקית כפי שאנחנו חווים בימים אלו.

הטיפ הכי טוב שאני יכול לתת לכם הוא ללמוד. למדו את הפרוטוקול של הביטקוין – מהם חוקי הקונצנזוס, כיצד הפרוטוקול בנוי, מהם השיפורים הטכנולוגיים הצפויים, כיצד מתוארת מערכת היחסים של משולש הכורים, מפתחים ומשתמשים ואתם תבינו כמוני, שהביטקוין לא הולך לשום מקום בטווח הארוך. לאחר מכן, קראו את המאמר של קים בזק על למה למדוד את הרווחיות במונחי ביטקוין יהיה נכון יותר לטווח הארוך.

בהצלחה לכולם, ומי ייתן ונחזור לימים ירוקים יותר!

אין לראות את האמור כהמלצה או ייעוץ להשקעות.

שתפו:

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
בן סמוחה

בן סמוחה

בן הוא בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה לצד ארגונים נוספים ובמשך שנים רבות. בן נמנה בין מקימי עמותת בלוקצ'יין בי-7, אשר מנגישה את עולם המטבעות הדיגיטליים למטרופולין הדרומי. בנוסף, הינו בעל הטור "בלוג-צ'יין" בכלכליסט, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן הוא בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה לצד ארגונים נוספים ובמשך שנים רבות. בן נמנה בין מקימי עמותת בלוקצ'יין בי-7, אשר מנגישה את עולם המטבעות הדיגיטליים למטרופולין הדרומי. בנוסף, הינו בעל הטור "בלוג-צ'יין" בכלכליסט, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פופ-אפ-קורס-זום-קריפטו1

מסלולי ההכשרה של CryptoJungle

מעוניינים ללמוד לסחור ולהשקיע בשוק המטבעות הדיגיטליים?

מצויין, מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

הצטרפו עוד היום לקורס ולקהילת המסחר וההשקעה המקצועיים שלנו