קריפטו במלחמה: מתרומות לאוקראינה ועד סנקציות מהמזרח

ממשלת אוקראינה מקימה אתר לגיוס תרומות במטבעות דיגיטליים בשיתוף פעולה עם זירת המסחר FTX; באסיה זירות מסחר מצטרפות לסנקציות
רוסיה אוקראינה מפה

בזמן שהסנקציות על רוסיה גוברות ומתרחבות גם אל עולם הקריפטו, ממשלת אוקראינה ממשיכה לגייס כספים באמצעות מטבעות דיגיטליים. מאז תחילת הפלישה הרוסית לאוקראינה, נתרמו למדינה מטבעות דיגיטליים בשווי של למעלה מ-63 מיליון דולר. כעת, ממשלת אוקראינה הקימה אתר מיוחד לקבלת תרומות של קריפטו באמצעות שיתוף פעולה עם זירות המסחר FTX ו-Kuna וגם עם פלטפורמת הסטייקינג Everstake.

משרד הטרנספורמציה הדיגיטלית של אוקראינה הודיע על השקת הפלטפורמה החדשה המאפשרת תרומות במטבעות דיגיטליים רבים, ביניהם: ביטקוין, אית'ר, פולקדוט, סולאנה, דוג'קוין, מונרו, והמטבע היציב (סטייבלקוין) טט'ר (USDT). על פי האתר, כספי התרומות ישלחו לבנק הלאומי של אוקראינה עבור תחמושת ומוצרים חיוניים כדי לתמוך בצבא האוקראיני ועזרה הומניטרית.

פונים אל קהילת הקריפטו בשפה שלה

אין ספק שממשלת אוקראינה מנצלת היטב את החופש והיעדר הגבולות המאפיינים את תחום המטבעות הדיגיטליים. האתר מכוון אל קהילת הקריפטו ומאפשר גם ביצוע של העברות בנקאיות – עבור אלו אשר אינם רוצים להיפטר מהמטבעות הדיגיטליים שברשותם. "רוצים לעשות הודל? שלחו מזומן," נכתב.

אנטולי יקובנו, מייסד שותף של Solana Labs, הסביר כיצד הסיוע לאוקראינה ממחיש את היכולת של קהילת הקריפטו לעבוד בשיתוף עם המערכת הפיננסית המסורתית. לדבריו, המטבעות הדיגיטליים נשלחים אל זירת המסחר FTX שם הם נמכרים בתמורה לדולר אמריקאי הנשלח אל ממשלת אוקראינה באמצעות SWIFT.

מדינות המזרח והסנקציות

רגולטרים ברחבי העולם פונים אל זירות המסחר למטבעות דיגיטליים לקחת חלק בסנקציות נגד רוסיה. אף על פי שהסנקציות נובעות בעיקר מארה"ב ומדינות המערב, מדינות מאסיה גם מצטרפות אל הסנקציות. יפן הורתה לזירות המסחר במדינה לא לאפשר לארגונים ואינדיבידואלים מרוסיה ובלארוס הנמצאים תחת סנקציות לבצע פעולות, והודיעה שכל הסנקציות הכלכליות של המדינה תקפות גם לתחום המטבעות הדיגיטליים.

במקביל ליפן, סינגפור אסרה בשבוע שעבר על המוסדות הפיננסיים במדינה לבצע עסקאות עם בנקים רוסיים הנמצאים תחת סנקציות, כמו גם על גיוס כספים עבור ממשלות רוסיה ובלארוס. האיסור כלל גם שימוש בכל סוגי המטבעות הדיגיטליים, כולל NFTs (טוקנים ייחודיים). זירות מסחר גדולות בדרום קוריאה לקחו את הסנקציות צעד אחד קדימה והגבילו גישה ואף חסמו אפשרות משיכה מכל החשבונות המשויכים אל כתובות IP מרוסיה.

שני צדדים למטבע הדיגיטלי

אך לא כל המדינות באסיה ממהרות להצטרף אל הסנקציות באמצעות קריפטו. בתאילנד, למשל, משרד התיירות דן עם הבנק המרכזי של המדינה בנוגע לאימוץ מטבעות דיגיטליים כאמצעי תשלום עבור התיירים הרוסים, אשר שאר אמצעי התשלום שלהם נחסמו.

בעקבות הסנקציות על רוסיה, כרטיסי האשראי הרוסים אינם יכולים לפעול מחוץ לשטחה, מה שגורם לתיירים רוסים רבים למצוא את עצמם תקועים בארץ זרה ללא אמצעי תשלום. לפי הדיווחים, יש כ-7,000 תיירים רוסים ואוקראינים אשר נתקעו בתאילנד ללא אמצעי תשלום.

גם ברוסיה מתחילים לחשוב על דרכים נוספות להשתמש במטבעות דיגיטליים בתגובה לסנקציות. חבר הדומה הממלכתית של רוסיה, אלכסנדר יקובסקי, אמר שעל רוסיה להקים זירת מסחר למטבעות דיגיטליים משלה כדי להקל על הסנקציות המוטלות עליה.

האם הסנקציות על רוסיה יובילו את הבנק המרכזי הרוסי לשנות את עמדתו הרשמי בנוגע לתחום? העמדה של רוסיה כלפי תחום המטבעות הדיגיטליים היא זו אשר הובילה לכך שאין כעת אף זירת מסחר גדולה וחוקית במדינה. כתוצאה מכך, גם בתחום הזה לא נראה שיש לה תשתית רחבה לעקוף את הסנקציות הבינלאומיות. 

כנראה חילוקי הדעות ברוסיה לגבי הנושא מוצדקים. מצד אחד, רוסיה הייתה יכולה לפתח תשתית טובה כדי להשתמש במטבעות דיגיטליים כדי להקל במידה מסוימת על הסנקציות, אך מצד שני ככל שיהיה קל יותר לאזרחי רוסיה לנטוש את הרובל לטובת קריפטו, יש להניח שכך הוא יקרוס מהר יותר.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן