מפסיקים את הזרם: הרשויות באיראן שוב הורו על עצירת הכרייה של מטבעות דיגיטליים

עקב רמות שיא של צריכת חשמל, הרשויות באיראן הורו על עצירת פעילות הכריה של ביטקוין ומטבעות דיגיטליים נוספים לשלושה חודשים.

לפני שבוע הודיע משרד האנרגיה האיראני כי צריכת החשמל במדינה הגיעה לשיאים חדשים לאור הצורך הרב בקירור בתים ומבנים בחודשי הקיץ החמים, וכי רשת החשמל לא עמדה בעומסים הכבדים. על רקע זה הורתה חברת החשמל האיראנית, Tavanir, על הפסקת כל פעילות כריית ביטקוין ומטבעות דיגיטליים נוספים.

קהילת הכורים המקומית, הכוללת חברות וכורים פרטיים הפועלים עם רישיון, כמו גם פעילות כריה רבה שאינה חוקית, הגיבה בזעם וטענה כי המהלך יוביל להוצאתה של איראן מתעשיית הכרייה העולמית.

היסטוריה של השבתות

פעילות כריית ביטקוין ומטבעות דיגיטליים נוספים באיראן כבר הואשמה פעמים רבות בעבר בתופעות של מחסור בחשמל והפסקות חשמל תדירות.

בינואר 2021 הרשויות באיראן השביתו את פעילותן של מעל 1,600 חוות כריה לא חוקיות והחרימו כ-6,000 מכשירי כרייה בעקבות הפסקות החשמל במדינה.

לפני שנה שוב הורו הרשויות לכורים מורשים לעצור את פעילותם. הם אמנם הורשו לחזור לפעילות מספר חודשים לאחר מכן, אך בספטמבר הנושא שוב עלה לכותרות לאחר שמנכ"ל בורסת טהרן לניירות ערך (TSE) התפטר מתפקידו כשהתגלו מכשירים לכריית ביטקוין במרתף הבורסה.

לאחר חזרה קצרה לפעילות, הרשויות במדינה חזרו על הנחייתם לעצור את הכרייה, הפעם כדי להתמודד עם העומס הרב על רשת החשמל בעונת החורף.

התגובות לאיסור

עצירת פעילות הכרייה בשנה שעברה הכתה בכורים ופגעה בחלקה של איראן בכוח החישוב הכולל של רשת הבלוקצ'יין של ביטקוין. כוח החישוב באיראן צנח אז ל-0.12% מהסך העולמי וכמובן ביטל את חלקה של המדינה בתעשיית כריית הקריפטו העולמית.

על רקע זה עורר האיסור הנוכחי תגובות זועמות בקרב הכורים באיראן והעלה שוב את החשש מפני האפשרות שאיראן תפגר אחרי המתחרות שלה בתחום. טענה אחת מצדם של הכורים היא שחוות הכריה המורשות מהוות רק חלק קטן מצריכת החשמל הכוללת במדינה. טענה נוספת היא כי חלק מחוות הכריה במדינה פועלות באזורים בהם אין בכלל הפסקות חשמל.

האפשרויות שנותרו בידי הכורים מצומצמות – להמתין עד להסרת האיסור, להשתמש במקורות אנרגיה חלופיים כמו גנרטורים המונעים בדיזל, מעבר לכרייה על בסיס אנרגיה מתחדשת, או לעבור לכרות באופן לא חוקי, על כל הסיכונים הכרוכים בכך.

כוח החישוב צונח

אחרי הטלטלות של השבועות האחרונים בשוק הקריפטו והצלילה של ביטקוין למחיר של 17,700 דולר, כוח החישוב ברשת (נתון המבטא את סך כל החישובים המבוצעים על ידי כלל הכורים ברשת) צנח ב-14%. צניחה זו היא אחת הסיבות המרכזיות לכך שצריכת החשמל הכוללת ברשת הבלוקצ'יין של ביטקוין, אשר השיא שלה היה 16.09 ג'יגה-ואט, ירדה בשבועיים האחרונים לרמה של 10.65 ג'יגה-ואט – הרמה הנמוכה ביותר השנה עד כה.

בשבוע האחרון ביטקוין (BTC) הראה התאוששות איטית אך עקבית ונכון לכתיבת שורות אלה מחיר הביטקוין הוא 21,381 דולר.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן