למרות הנפילות: ביטקוין בדרך למעלה על בסיס ניתוח הבלוקצ'יין

דור שחר, חוקר ואנליסט שמנתח את פעילות הבלוקצ'יין, שופך אור על הטרנדים הצפויים לבוא והירידות האחרונות שחווינו השבוע.
ביטקוין שער

בשבוע האחרון התנודתיות האגרסיבית חזרה לשוק המטבעות הדיגיטליים עם הנפילה הדרמטית של ביטקוין מ-$52,000 לאזור ה-$43,000 בחזרה. העובדה שביטקוין הצליח לשבור מעל קו ה-$50,000 הייתה אינדיקציה בריאה מלכתחילה, והושפעה מהנכונות של משקיעים לקנות מטבעות שנמכרים, לצד מחסור באספקה של ביטקוין בזירות מסחר בשל משיכה של מטבעות לארנקים קרים. 

אונציין

זרימת מטבעות בזירות מסחר

מאז סיומו של אירוע הכניעה (התיקון) לעבר ה-$30,000 באזור ה-20 ביולי, מטבעות זרמו מחוץ לזירות מסחר בקצב מואץ.

באופן ספציפי יותר, במהלך השבועיים האחרונים ראינו זרימה של מטבעות מחוץ לזירות מסחר ברמות שלא נראו מאז נובמבר 2020 – החודש בו התחיל השוק השורי. 

זרימה מתמשכת של מטבעות מחוץ לזירות מסחר ביחד עם המשך עלייה במחירים היא סימן חיובי, שכן משקיעים לא נופלים לתמריץ למכור מטבעות בשביל מחירים גבוהים ויש להם מידת שכנוע מספקת להמשך החזקה במטבע. 

עם זאת, אנו יכולים לראות כי הייתה ירידה בזרימה של מטבעות מחוץ לאתרי מסחר במהלך השבוע האחרון. אך לא הייתי מגדיר זאת כאינדיקציה דובית כל עוד אנחנו לא חוזרים לרמות גבוהות של זרימת מטבעות לתוך אתרי מסחר. 

זהו זמן טוב לציין שכאשר משקיעים מעבירים מטבעות לתוך זירות מסחר הם עושים זאת לרב לשם מכירת מטבעות, וכאשר הם מעבירים מטבעות מחוץ לזירות מסחר לארנקים קרים הם עושים זאת לרב על מנת להחזיק לטווח ארוך. 

על פי תנועת המטבעות – השוק עדיין שורי

 

זרימת מטבעות מחוץ לזירות מסחר מתבטאת במדד ׳מאזן זירות מסחר׳. המדד הגיע לשפל תקופתי וצולל מתחת לרמה שהייתה במהלך השיאים במאי האחרון. 

 

על אף שמאזן זירות מסחר עלה לאחרונה לאורך תקופת הירידות, הוא חזר לרדת ביחד עם עלייה במחיר של ביטקוין. זאת אינדיקציה בריאה שכן משתתפים בשוק לא מוכנים להיפרד מהמטבעות שלהם בגלל מחירים גבוהים. 

התנהגות בזבוזי המטבעות 

מדד ה׳חיות׳ – Liveliness – הוא היחס בין כמות ׳ימי מטבע שנהרסו׳ לבין כמות ימי המטבע שאי-פעם נוצרו. 

 

המדד עולה כאשר מחזיקים לטווח ארוך, אשר מחזיקים מטבעות זקנים בעלי ימי מטבע רבים, מבזבזים את המטבעו שברשותם. ההפך גם הוא נכון, כלומר המדד ירד כאשר מחזיקים לטווח ארוך מצמצמים בזבוזים ו/או אוספים מטבעות.

לפני שאתם נבהלים מהירידה הדרמטית בגרף, אציין שהעלייה החדה במדד נגרמה כנראה בשל העברה פנימית של זירות מסחר שעושות איזון מחדש למטבעות שלהם.

בנוסף למדד ה'חיות', אסתכל על מדד שכבר סקרתי בכתבה נפרדת ונקרא ׳להקות גיל שבוזבזו׳ – Spent Output Age Bands.

ניתן לראות שהמכירות מגיעות בעיקר מלהקת גיל של מטבעות בני חצי שנה עד שנה, ברמות גבוהות יותר משהיו בתחילת השוק השורי או בתקופת הירידות במאי האחרון. 

בשל העובדה שהבזבוזים של להקת הגיל הזו הצטמצמו ביחד עם עלייה במחיר של ביטקוין, האינדיקציה היא נייטרלית. 

כאשר מסתכלים על להקות גיל זקנות יותר ניתן לראות שהבזבוזים שלהם מינימליים, העלייה היחידה בבזבוזים נגרמה בשל העברה פנימית של זירת מסחר שגרמה לעלייה חדה במדד שישירות ירד בחזרה לרמות נורמליות. 

כמות הבזבוזים הנוכחית של להקות הגיל הללו לא קרובה לכמות הבזבוזים שלהם בתחילת השוק השורי. מחזיקים לטווח הארוך לא התחילו לממש רווחים ולרב הם הראשונים לעשות זאת. 

אז כל עוד הם עדיין מחזיקים אנחנו בטריטוריה חיובית להמשך עליית מחירים. 

יחס רווח לטווח ארוך

מדד אחרון לקטגוריה זאת הוא ׳יחס רווח של מחזיקים לטווח ארוך׳ – Long-term Spent Output Profit Ratio, מדד של Tsypruyan.

מחזיקים לטווח ארוך מוגדרים כשטר ביטקוין עם לפחות 155 ימי מטבע. ניתן לראות באופן ברור שהם בזבזו מתחילת העליות של השוק השורי, האטו את הבזבוזים שלהם לקראת שיא כל הזמנים וצמצמו אותם באופן דרמטי במהלך ואחרי הירידות של חודש מאי. 

כאשר ביטקוין חזר לעלות אחרי הירידות, הבזבוזים של מחזיקים לטווח ארוך המשיכו לרדת, כלומר הם אינם מוכנים לממש רווחים מתוך הבנה שיש פוטנציאל לעליית מחירים. 

דינמיקת אספקה והתבגרות מטבעות

אגע בשתי קטגוריות נוספות: דינמיקת אספקה והתבגרות מטבעות.

גלי החזקה הוא מדד שסקרתי בטור נפרד וקשור לתת-קטגוריה של 'התבגרות מטבעות'.

על פי המדד, ניתן לראות כי מטבעות שנקנו לפני שלושה עד שישה חודשים מתבגרים לתוך להקת הגיל של חצי שנה עד שנה. זה סימן חיובי לשכנוע להחזיק את המטבע. 

כמו כן, ישנו מדד ה׳אספקה של מחזיקים לטווח ארוך הנמצאת ברווח׳ – Long-term circulating supply in profit, הקשור לדינמיקת אספקה. 

המדד מראה לנו עלייה באספקה של מחזיקים לטווח ארוך הנמצאת ברווח, לרב כאשר המדד חצה את קו ה-75 אחוזים ביטקוין נמצא בתקופת עליות. 

בנוסף, אספקה של מחזיקים לטווח ארוך הנמצאת ברווח מהווה כסוג של תקרה. כאשר המדד הגיע לאיזור ה-83 אחוזים מחזיקים לטווח ארוך התחילו לממש רווחים, אך חשוב לציין שלמימוש הרווחים שלהם לוקח זמן להשפיע על המחיר ולגרום לו לרדת. 

כרגע 79 אחוזים מהאספקה של מחזיקים לטווח ארוך נמצאת ברווח, ואנחנו לא רחוקים מ-84 אחוזים. אך ברגע שנגיע לאזור ה-84 אחוזים, יהיה זה סימן טוב לכך שיש לפנינו תקופה של עליות שבמהלכה מחזיקים לטווח ארוך יממשו רווחים, יצמצמו את האספקה הנמצאת ברווח ויפיצו מטבעות רבים לשוק, עד שהשוק לא יוכל עוד לקלוט את אותם מטבעות וכך יתחילו שוב ירידות המחירים. 

אבל נכון לעכשיו, אנחנו נרצה לראות כמות גדלה של אספקת מחזיקים לטווח ארוך הנמצאת ברווח ביחד עם עליית מחירים. 

מינוף ושוק הנגזרים הפיננסיים

לסיכום ארצה לפרט על הירידות שהיו בכמה הימים האחרונים, לאחר תקופה די ממושכת של עליות יציבות ראינו ירידה חדה עם נר של בערך 10,000 דולר.

ניתן להגיד שהירידה הייתה די צפויה לאור המינוף שהתקרב לשיא כל השיאים, יחד עם שיעור מימון (Funding Rate) מאיץ וחיובי. 

כמות גבוהה של מינוף יכולה ליצור מכירה כפויה, כאשר פקודות 'עצירת הפסד' (Stop Loss)  רבות מתמלאות וסוגרות פקודות מסחר הגורמות להפסדים רבים. 

ביום הירידה נסגרו בביטקוין חוזים עתידיים בשווי של בערך 4.3 מיליארד דולר, שכמובן הביאו להפסדים רבים אצל סוחרים וספקולנטים.

אך אירועים כגון זה הכרחיים על מנת לנקות את המינופים בשוק, להשאיר מקום לפקודות קנייה בריאות יותר (Spot orders) ולאפשר עליית מחירים חיובית יותר לטווח הארוך. 

לדעתי אנחנו צפויים להמשיך ולעלות מעלה עם תנודתיות אפשרית, זאת לאור העובדה שמזוויות שונות המידע מהבלוקצ'יין נראה בריא וכמות נכבדת של מינוף נשטפה מהשוק אירוע שמשאיר מקום לעליית מחירים בריאה יותר. 

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דור שחר

דור שחר

חוקר ביטקוין וניתוח על בסיס הבלוקצ'יין, משקיע ומנהל החזקות ביטקוין. למעקב בטוויטר: https://twitter.com/dorinvesting
דור שחר

דור שחר

חוקר ביטקוין וניתוח על בסיס הבלוקצ'יין, משקיע ומנהל החזקות ביטקוין. למעקב בטוויטר: https://twitter.com/dorinvesting

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן