מיסוי מטבעות דיגיטליים – כל מה שצריך לדעת

מסים קריפטו

משתמשים, סוחרים או משקיעים במטבעות דיגיטליים? כדאי שתדעו שרשות המיסים פוקחת עין על הפועלים בתחום. על מנת לסחור בראש שקט ריכזנו עבורכם, במדריך קצר וענייני, מידע וטיפים על אופן חישוב ותשלום המס אשר מוטל על הפעילות, והדרכים למקסם את הטבות המס האפשריות והמגיעות לכם – על פי חוק.

למה צריך את המדריך?

הפעילות במטבעות דיגיטליים מחויבת במס בישראל. רשות המיסים קבעה שהשקעה בקריפטו היא לא השקעה במטבע, אלא השקעה בנכס. לכן, ישנן חובת דיווח וחובת מיסוי על רווחים שנובעים מההשקעה בקריפטו.

החיוב במס נוצר כל פעם שאתם נפרדים מהמטבע הדיגיטלי – במכירה או בהחלפה של נכס בנכס (קנית ביטקוין עם אתר למשל היא אירוע מס שגורר חיוב במס). ההפרש בין המחיר בו קניתם את המטבע למחיר שבו נפרדתם ממנו – הוא הרווח.

יש גם וובינר! 

מיסוי מטבעות דיגיטליים

אירחנו את תומר רביד, מייסד Bloxtax, לוובינר שעושה סדר בכל השאלות שאתם מחפשים אליהם תשובה ועוסקים במיסוי מטבעות דיגיטליים. הוובינר חינמי לזמן למוגבל, אז אל תחכו והירשמו כעת! >>

לצפייה בוובינר, פשוט מלאו את הטופס

הכירו את המס

על הרווחים שנוצרו בעקבות המסחר בקריפטו משלמים מס רווחי הון, שהוא מס של 25% על הרווח מההשקעה. אולם, אם הפעילות בקריפטו היא עבודתכם והכנסתכם העיקרית – כלומר היא העסק שמפרנס אתכם – היא תחויב במס הכנסה (וגם במע”מ, כמו כל עסק). שיעורי מס ההכנסה הם גבוהים יותר משיעור מס רווחי הון, והם נקבעים בחוק בהתאם להיקף ההכנסות מהפעילות, ויכולים להגיע עד 47%. בנוסף, אם ההכנסות והרווחים מפעילות (וממקורות אחרים) הם בהיקף גבוה (מעל 640 אלף שקל), יכול להתווסף למס ההכנסה גם “מס עשירים” או בשמו הרשמי “מס יסף” – בשיעור של 3% נוספים.


מה זאת אומרת מיסוי של פעילות במטבעות דיגיטליים? אילו פעילויות ממסים?

המיסוי נעשה על כל פעילות שמוגדרת “אירוע מס”. מובן שקנייה ומכירה ברווח של אותו מטבע, היא “אירוע מס”, שיוצר חיוב במס. מעבר לכך גם כל עסקה בה מחליפים קריפטו בקריפטו אחר מחויבת במס, ורשות המיסים מתייחסת לכך כאילו הקריפטו הראשון נמכר תמורת כסף, ועם התמורה נרכש המטבע השני. כלומר, בגין פעולת המכירה עשוי להיווצר רווח המחויב במס.

גם כרטיסי ה-Debit השונים (למטבעות דיגיטליים) יוצרים חיוב במס. אם רכשתם כוס קפה עם כרטיס Debit, רשות המיסים טוענת שנוצרה כאן עסקת ברטר, כאילו מכרתם את הקריפטו שלכם ובכסף רכשתם כוס קפה. פעולת המכירה עשויה להניב רווח ולכן מחויבת במס.

אם אתם עוסקים בכרייה, ההגדרה הרשמית היא שכרייה היא פעילות עסקית, ולכן היא לא חייבת במס רווחי הון, אלא במס הכנסה כהכנסה מעסק לכל דבר.

אירוע מס נוסף הוא השתתפות ב-ICO, שכן ההשתתפות נחשבת לעסקת ברטר אם משתמשים בקריפטו בכדי להשתתף בה.

מתי משלמים?

ביצעתם פעילות הנחשבת אירוע מס (כפי שפרטנו בסעיף הקודם)? חלה עליכם חובה לדווח לרשות המיסים. אי דיווח לרשות המיסים הוא עבירה פלילית, כך שאין מנוס מלהפשיל שרוולים ולעסוק גם בצד הפחות סקסי של פעילות ההשקעה במטבעות דיגיטליים. מועדי הדיווח קבועים בחוק, כאשר הכלל הוא שיש לדווח עד 40 יום לאחר ביצוע פעולה. למרות זאת, בפועל כיום מדווחים פעם בשנה, עד חודש מאי, על כל הפעולות שנעשו בשנה הקודמת. אם הפעילות היא הכנסה עיקרית שלכם ומחויבת במס הכנסה, הדיווח יבוצע ביחד עם הדיווח השנתי על יתר ההכנסות מעבודה.

איך מחשבים את הרווח שאותו צריך לדווח?

לאורך השנה אתם מבצעים מספר רב של פעולות קנייה ומכירה – בשערים שונים. את הרווח מחשבים לפי שיטה חשבונאית שנקראת FIFO – First In First Out – שהיא השיטה המקובלת ביותר על רשות המיסים לחישוב רווח מפעילות במטבעות דיגיטליים. המשמעות היא שאם ביצעתם כמה רכישות, אז המטבע ראשון שנרכש (בשער הקנייה שבו הוא נרכש), הוא יהיה הראשון שנמכר. לדוגמה: אם רכשתם ביטקוין אחד בשער קניה של 4000$, בחודש לאחר מכן רכשתם עוד ביטקוין אחד בשער קניה של 8000$ ולאחר חודש מכרתם ביטקוין אחד בשער מכירה של 8500$, הרווח בגין העסקה יחושב כאילו מכרתם את הביטקוין הראשון שקניתם, והרווח יהיה 4500$. יש עוד דרכים חשבונאיות לחשב רווח, אולם הן פחות מקובלות על רשות המיסים ולפני שמחליטים להשתמש בהן כדאי להתייעץ עם רואה חשבון.

הכלל הבסיסי לראש שקט – תיעוד

כל פעילות שאתם עושים משפיעה על חישוב הרווח, לכן, מומלץ לשמור תיעוד וקבלות של פעולות שביצעתם. את התיעוד כדאי לשמור באימייל, לרשום במסמך או לרכז את הנתונים בטבלה.

מה כדאי לשמור?

  • תיעוד עסקאות מול גופים שונים, מידע על העברות בנקאיות לחלפנים, בורסות או נותני שרות.
  • תיעוד על עסקאות הנעשות בכרטיסי חיוב (Debit).
  • תיעוד על הכנסות הנובעות מכרייה (מומלץ גם לשמור את חוזי הכרייה בענן).
  • תיעוד על השתתפות ב-ICO. התיעוד צריך לכלול את כל פרטי העסקה, למשל: באיזה מטבע התבצע התשלום וכמה מטבעות התקבלו בתמורה.
  • בעת העברת מטבעות לאדם אחר, תעדו את פרטי התמורה ורשמו את ערך המטבע עליו הסכמתם בזמן ביצוע העסקה.
  • תעדו הלוואות שניתנות במטבעות קריפטו (גם אם לא מדובר במכירה), את תנאי ההלוואה ואת הרווח שנוצר ממנה.
  • יש לכם מספר ארנקים? מומלץ לשמור מידע על פעולות העברה בין ארנקים פרטיים. ציינו ליד כל העברה האם נעשתה לארנק אחר שברשותכם, או האם נעשתה לאדם אחר.

אחת לרבעון, מומלץ לייצא מידע היסטורי על הפעולות המתבצעות בבורסה בה אתם סוחרים. חשוב לדעת כי ישנן בורסות אשר אינן שומרות מידע מעבר ל-3 חודשים, לכן יש להקפיד להוציא את המידע באופן שוטף. בכל בורסה ניתן לייצא את המידע לקובץ בפורמט CSV.

BloxTax אוספת את נתוני הפעילות שביצעתם בזירות המסחר השונות ומבצעת חישוב רווח לצורכי מס, בהתאם להנחיות רשות המיסים. החישוב נעשה כך שהוא מסייע לכם גם לנצל הטבות שונות, שמפחיתות את החבות במס, על פי חוק.

ואיפה אתם יכולים להרוויח מכל הניירת הזו?

אל מול החובה לדווח על הפעילות לרשות המיסים, ישנן שתי הטבות שניתן לנצל על מנת להפחית את החבות במס, על פי חוק.

  • מגן מס

מס רווחי הון ממסה את הרווח שהשגתם מהפעילות במטבעות הדיגיטליים. אולם, אם באותה שנה ביצעתם מספר פעולות שחלקן הניבו רווח וחלקן הסתיימו בהפסד, ניתן לקזז הפסדי הון מול רווחי הון באותה שנת מס. ההפסדים מהווים מגן מס. לדוגמא: אם באותה שנה הפסדתם 1 מיליון שקל מהפעילות, ולאחר מכן ביצעתם פעילות נוספת שהניבה לכם רווח של 4 מיליון שקל, המס יחושב על רווח של 3 מיליון שקל בלבד, וההפסד יהיה מגן מס. בעזרת תכנון מס נכון ודיווח במועד לרשויות המס ניתן להעביר הפסדים מהפעילות בין שנים שונות, והם ימשיכו להיות מגני מס עבורכם.

  • קיזוז הוצאות

אם הפעילות במטבעות דיגיטליים היא עבורכם ההכנסה העיקרית, והיא למעשה עסק שמחויב במס הכנסה, מותר לצורך חישוב המס לקזז הוצאות ששימשו לצורך יצירת ההכנסה, מהסכום שממנו מחשבים את גובה המס. הוצאה על יעוץ שניתן מ-BloxTax למשל היא בין ההוצאות שמוכרות כהוצאות ששמשו ליצירת ההכנסה, וניתן לקזז אותה ולהפחית את החבות במס. גם עמלות כגון עמלות מסחר או עמלות העברה בין ארנקים הן הוצאות שניתן לקזז.

את הטבות המס ניתן למקסם באמצעות תכנון נכון של הפעילות העסקית. כך למשל ניתן לבצע Tax Harvesting – “קציר מס”, שזוהי למעשה שיטה בה מייצרים באמצעות הפעילות העסקית “מגן מס”, שניתן לנצל על מנת לתזמן את מועד תשלום המיסים ולהגדיל את ההון הפנוי להשקעה.

אז מה היה לנו?

על מנת לסחור בראש שקט ולהיות בטוחים כי אתם פועלים כחוק מול רשות המיסים, תעדו את פעולותיכם, דווחו במועד דיווח מלא ושקוף, והשקיעו בעבודת הניירת המעצבנת, שתעניק לכם הרבה שקט נפשי.

** המאמר נכתב בשיתוף עם BloxTax **

שתפו:

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
צוות האתר

צוות האתר

קריפטו ג'ונגל הוא בלוג ואתר חדשות שמסקר את עולם הבלוקצ'יין, ביטקוין, את'ריום ושאר המטבעות הדיגיטליים. באתר מדריכים, חדשות וסקירות שיעזרו לך להישאר מעודכן.
צוות האתר

צוות האתר

קריפטו ג'ונגל הוא בלוג ואתר חדשות שמסקר את עולם הבלוקצ'יין, ביטקוין, את'ריום ושאר המטבעות הדיגיטליים. באתר מדריכים, חדשות וסקירות שיעזרו לך להישאר מעודכן.

רוצים להתייעץ איתנו על מיסוי מטבעות דיגיטליים?

מלאו את הטופס וניצור עמכם קשר בהקדם! 🙂

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

עדיין לא הצטרפתם למהפכת הקריפטו? הצטרפו עוד היום לקורס ולקהילת המסחר וההשקעה המקצועיים שלנו!

הצטרפו עוד היום לקורס ולקהילת המסחר וההשקעה המקצועיים שלנו