מכפיל את תקרת החוב: Maker יעודד הפקדת stETH כדי לצמצם את בטחונות ה-USDC שלו

מייקר (Maker), פרוטוקול הסטייבלקוין DAI, פועל לצמצום התלות שלו ב-USDC בעקבות פרשת טורנדו קאש והחשיפה של USDC לצנזורה.
Maker DAI

מייקר (Maker), פרוטוקול כלכלה מבוזרת (DeFi) אשר מאפשר למשתמשים לקחת הלוואות ישירות כנגד הפקדת בטחונות ואשר מנפיק את הסטייבלקוין (Stablecoin) דאי (DAI), הודיע לאחרונה כי הוא מכפיל את תקרת החוב על הלוואות שהיא מעניקה בתמורה להפקדות של stETH, וזאת במטרה לצמצם את התלות שלה ב-USDC.

מייקר מחזיק בבטחונות שנועדו לשמר את הצימוד של דאי לדולר. נכון להיום, עיקר הבטחונות שלו נמצאים בסטייבלקוין USDC.

הצעד הנוכחי של החברה, שנועד לעודד משתמשים להפקיד יותר stETH בפרוטוקול שלה, מגיע בעקבות הסנקציות שהוטלו באוגוסט על טורנדו קאש – השירות שאיפשר למשתמשים להסוות את טרנסקציות הקריפטו שלהם.

מאחר שהסנקציות שהטיל הממשל האמריקני אסרו על אזרחים וארגונים אמריקנים לבצע טרנסקציה כלשהי שיש לה זיקה לטורנדו קאש, חסמה Circle, החברה שמנפיקה את USDC, כתובות של ארנקים דיגיטליים שהיה להם קשר למיקסר ושבוצעו בהם טרנסקציות במטבע. מהלך זה עורר ביקורות זועמות בעולם הקריפטו והוצג כציות של החברה לצנזורה מוגזמת שנכפתה על ידי הממשל.

על רקע זה, הארגון האוטונומי המבוזר (DAO או Decentralized Autonomous Organization) שמנהל את מייקר ונקרא Maker DAO, החל לבחון כיצד לצמצם את התלות של החברה ב-USDC.

הפקדת stETH ב-Maker

מייקר מעניקה הלוואות ישירות לעסקים ולמשקיעים פרטיים ובנוסף מציעה תשואה למשתמשים אשר מספקים לה נזילות. כדי לקבל הלוואה המשתמשים מעמידים ערבות ומפקידים אותה בפרוטוקול. רוב הבטחונות מופקדים ב-USDC, אך מייקר מאפשרת ללקוחותיה להפקיד אצלה בטחונות גם ב-stETH.

stETH (קיצור של staked ETH) הוא טוקן אשר מייצג מטבעות אתריום (ETH) אשר הופקדו וננעלו בסטייקינג (Staking). כאשר משקיע מפקיד את מטבעות האתריום שלו באחת מפלטפורמות הסטייקינג הוא מקבל תמורתם stETH ביחס של 1:1, כלומר stETH אחד על כל מטבע אתריום אחד (או החלק היחסי שלהם). משקיעים שמפקידים אתריום בסטייקינג יכולים להפקיד את ה-stETH שקיבלו בפרוטוקולים כמו מייקר.

ההחלטה להכפיל את תקרת ההפקדות

במטרה לתמרץ משתמשים להפקיד אצל הפרוטוקול יותר בטחונות, החליטו ב-Maker DAO ביולי לצמצם את העמלה על הפקדת stETH לאפס. כתוצאה מכך נרשמה עליה מיידית בהפקדת בטחונות בפרוטוקול, שתמורתם משתמשים יכלו לקחת הלוואות עד סכום כולל של 100 מיליון דולר  – תקרת החוב שהיתה מוגדרת באותו זמן.

בדיונים של ה-Maker DAO שנערכו באוגוסט נאמר כי הסנקציות שהטיל הממשל האמריקני על טורנדו קאש והתגובה של Circle לאותן סנקציות הדגימו את הסיכון הקיים בהחזקת בטחונות בנכסים דיגיטליים שחשופים לצנזורה כמו USDC.

על רקע זה רון כריסטנסן (Rune Christensen), מייסד Maker DAO, כתב בשרת הדיסקורד של הקהילה כי לדעתו על הארגון לשקול ברצינות כיצד להתכונן לניתוק הקשר עם USDC. הוא הוסיף כי ברור שניתוק כזה ידרוש הרבה מאד הכנה.

בין השאר כריסטנסן הציע להמיר את הבטחונות של מייקר שנמצאים ב-USDC לאתריום. נראה כי מגישה זו נגזרה ההחלטה להכפיל את תקרת החוב שמייקר מאפשרת למשתמשים בתמורה להפקדת stETH ומעכשיו התקרה תהיה בגובה 200 מיליון דולר (כלומר משתמשים יוכלו לקחת הלוואות עד סכום כולל של 200 מיליון דולר בתמורה להפקדת stETH).

הנתונים של מייקר מראים כי נכון להיום מופקדים בפרוטוקול מעל 245,000 stETH, שעל פי שער אתריום הנוכחי שווים כ-396 מיליון דולר.

בין השאר התייחס לנושא גם אריק וורהיס, המייסד של פלטפורמת מסחר הקריפטו ShapeShift. לדבריו, הקהילה של דאי צריכה להתחיל להשתחרר מהתלות בבטחונות USDC ולעבור לסטייבלקוינס שפחות חשופים לצנזורה.

לסיכום

נראה כי עידוד משתמשים להפקיד stETH אכן יכול לאפשר למייקר לצמצם את התלות שלה ב-USDC ובכך להסתמן כמהלך נוסף מול הסטייבלקוין השני בגודלו בעולם המטבעות הדיגיטליים מבחינת שווי שוק, שבוע בלבד לאחר שבורסת בינאנס הודיעה על הסרת USDC מהמסחר.

יחד עם זאת, המהלך של מייקר להגדלת התלות באתריום על חשבון USDC עלול להתברר כבעייתי בהתחשב בעובדה שחלק מהבטחונות שלה יהיו נתונים לתנודתיות הנוכחית החריגה בשוק הקריפטו כמו גם למצב של חוסר יציבות שעלול לנבוע מהמיזוג של רשת אתריום והמעבר לאתריום 2.0.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן