ארנק אדג' (Edge) – המדריך המלא לארנק המובייל

ארנק אדג'

ארנק אדג' (Edge) הוא ארנק מצוין אשר מתמקד בחוויית משתמש פשוטה ונוחה הן למתחילים והן למתקדמים.

הארנק החל את דרכו כארנק ביטקוין בלבד תחת השם איירביטז (Airbitz) בשנת 2014. בהמשך החליטה החברה, הממוקמת בקליפורניה, שהיא מעוניינת להתרחב לעולם אבטחת המידע. לכן פיתחה את פלטפורמת האבטחה שלה, אדג', אשר נוקטת בגישה ייחודית מאד לאבטחת הכספים והמידע הפרטי. במקום להיעזר בצדדים שלישיים לתמיכת שרתים ואבטחתם, הם דואגים שכלל המידע שנזין (שם משתמש, סיסמה וקוד PIN) יוצפנו בטרם יצאו ממכשירנו, ויוחזקו בשרתי החברה באופן מאובטח. לצד זה ישנה שכבת אבטחה נוחה מאד לשימוש מצדנו, המשתמשים, הכוללת אימות דו שלבי.

לסרטון הדרכה:

אחד הפיצ'רים העיקריים שהעלה את ארנק אדג' לתודעה היה ערכת הפיתוח הפשוטה (תרגום חופשי ל-SDK). משמעות הערכה היא שאם מטבע דיגיטלי מסוים מעוניין להיתמך ע"י הארנק, כל שעל מפתחיו לעשות הוא להוסיף תמיכה באמצעות ה-SDK בתהליך שנחשב פשוט מאד. ואכן, לקראת סוף שנת 2017 עבר הארנק שינוי משמעותי כאשר החל לאפשר החזקת מגוון רחב יותר של מטבעות מלבד ביטקוין. מעבר לזאת, יצרו מפתחי הארנק שיתוף פעולה עם חלפן המטבעות הדיגיטליים שייפשיפט (ShapeShift) על מנת לאפשר המרה מידית בין מטבעות בתוך האפליקציה.

בין המטבעות בהם תומך הארנק ניתן למצוא את ריפל, לייטקוין, את'ריום, מונרו ואף מציע תמיכה מלאה בטוקני ERC20 (כלומר טוקנים שנוצרו על גבי רשת את'ריום). להלן הרשימה המלאה:

ארנק אדג'
קרדיט: Edge

כמו כן, מפתחי הארנק אף חברו לחברת סליקת האשראי סימפלקס (Simplex) בכדי לאפשר רכישת מטבעות דרך האפליקציה. עם זאת, פיצ'ר זה איננו מומלץ כלל לישראלים שכן העמלה גבוהה מאד (כ-8%) וזוהי רכישה לא כלכלית בהתחשב באלטרנטיבות. כמו כן, לאור כללי הציות לחוקים, מוכרחה החברה לשמור מידע אישי על לקוחותיה אם יבצעו רכישה דרכם, דבר שאיננו הכרח אם אתם משתמשים בארנק בלבד.

הייחודיות של ארנק אדג' טמונה בכך שהמשתמשים אינם מוכרחים לגבות את המפתח הפרטי עם כניסתם הראשונה לארנק, אלא הם מזינים שם משתמש וסיסמה. בעוד שעדיין מומלץ לגבות את המפתח הפרטי (ונראה במדריכנו כיצד עושים זאת) עבור משתמשים מתחילים זה יכול להיות מצוין לתחילת הדרך.

ברשותכם אבקש לחדד משהו חשוב מאד בנוגע למפתחות הפרטיים, ולמה מומלץ לגבות אותם. המפתחות הפרטיים שלכם הם למעשה הביטקוין, או המטבעות שלכם. למה אני מתכוון?

מפתח פרטי הוא הוכחת הבעלות שלכם על המטבעות בעיני רשת הבלוקצ'יין. לצורך העניין, הבלוקצ'יין היא השופט כאן, ורק אם המפתח הפרטי ברשותכם תוכלו להוכיח שהכסף שלכם. ארנק אדג' יוצר בהחלט גשר למתחילים ע"י זה שהוא מצפין את שם המשתמש והסיסמה שלכם, ונותן לכם את האפשרות לשחזר באמצעותם. אך בסופו של יום המשמעות של אי גיבוי המפתח הפרטי היא הסתמכות על כך שארנק אדג' איתנו כאן לעולם, ושתמיד נוכל לשחזר אם נגבה את שם המשתמש והסיסמה בלבד. אנחנו רוצים להכין אתכם לתרחיש "קיצון" בו אין לכם דרך להיכנס יותר לארנק. אם המפתח הפרטי שלכם גובה על ידכם, המטבעות עדיין שלכם. לכן בסוף המדריך ישנו אזור שמתייחס אך ורק לזה. סמכו עלינו, וגבו אותו נכונה.

לסיכום, ארנק אדג' הינו ארנק בעל קוד פתוח שמרגיש שלראשונה יוצר חוויית משתמש מצוינת – במיוחד עבור משתמשים חדשים בעולם המטבעות הדיגיטליים.

יתרונות

 • ידידותי למתחילים
 • קוד פתוח
 • תמיכה מצוינת
 • חוויית משתמש טובה מאד
 • אבטחה מירבית כולל אימות דו-שלבי, שם משתמש וסיסמה, קוד PIN ואף יכולת שחזור עצמאית באמצעות שאלות אבטחה
 • עדכונים שוטפים
 • מגוון רחב של מטבעות
 • תמיכה בכתובות סגוויט
 • ארנק היררכי-דטרמיניסטי (מחליף כתובות לאחר טרנסקציה בכדי לשמור על אנונימיות)

חסרונות

 • אין תמיכה למחשב / ווב
 • עמלות גבוהות לרכישת מטבעות באמצעות כסף פיאט (דולר, שקל וכו')

ארנק אדג' – מדריך התקנה ושימוש

בטרם נתחיל, אנא דאגו שיהיה לצדכם פנקס ועט לטובת הגיבויים הידניים שתצטרכו לעשות. שימו לב, את הגיבויים יש לכתוב בכתב יד ולא על גבי המחשב, על מנת להקטין את הסיכויים שיחשפו לגורם זדוני.

אם אתם עצלנים כרגע לקרוא, אתם יכולים גם לצפות בוידאו הבא באנגלית:

כעת, הורידו את הארנק Edge מאחד הקישורים הבאים בהתאם לסוג הטלפון שלכם:

 1. ארנק אדג' לאנדרואיד
 2. ארנק אדג' לאייפון

פתחו את האפליקציה, ולחצו Create account.ארנק אדג'

המשיכו ע"י לחיצה על Get Started.

הזינו את שם המשתמש שלכם ולחצו Next.

כעת, הזינו סיסמה.

שימו לב – על הסיסמה להיות באורך של לפחות 10 תווים, תוך שילוב אותיות גדולות, קטנות ומספרים.

לפני שממשיכים הלאה, גבו את שם המשתמש והסיסמה בכתב יד באופן ברור בפנקס שלצדכם. זהו שלב חשוב בתהליך – אנא מכם, אל תתעצלו.ארנק אדג'

כעת, הזינו את קוד ה-PIN אשר ישמש אתכם בכניסה לאפליקציה מעתה ואילך. שימו לב, מומלץ לא לבחור בקוד PIN אשר ניתן לקשרו אליכם בקלות כגון תאריך לידה, אלא משהו טיפה יותר מסובך.

גבו את קוד ה-PIN בכתב יד בפנקס שלצדכם, ליד שם המשתמש והסיסמה.ארנק אדג'

בדקו את המידע שהזנתם עד כה ע"י לחיצה על "Show account information" ואשרו את אותו ע"י לחיצה על Done.ארנק אדג'

להלן תרגום של מה שמופיע לפניכם:

 1. אני מבינ/ה שהכספים מוחזקים בבטחה במכשיר עצמו, ולא ע"י מפתחי הארנק.
 2. אני מבינ/ה שאם אאבד את המכשיר או אמחק את האפליקציה, הנכסים הדיגיטליים שלי יינתנו לשחזור ע"י שם המשתמש והסיסמה בלבד.
 3. אני מבין שאם אאבד את שם המשתמש והסיסמה, מפתחי הארנק לא יוכלו לשחזר אותם עבורו, אלא אם אגדיר "שחזור סיסמה".

אשרו ע"י סימון V את השלושה, ולחצו Confirm & Finish.ארנק אדג'

כעת, נעבור לשימוש בארנק:

במסך שלפניכם נתאר מה אתם רואים:

 1. מעבר להגדרות.
 2. Wallets – מעבר לתפריט הנוכחי בו אנו נמצאים, היכן שהארנקים השונים. כלומר, "My Bitcoin" הוא שלוחת ארנק הביטקוין שלנו, בתוך ארנק אדג'. My Ether הוא שלחות ארנק האת'ר שלנו, גם כן בתוך ארנק אדג'.
 3. Request – תפריט הקבלה – כזכור לכם, לכל ארנק יש כתובת ארנק. מכאן נוכל להוציא אותה – הרחבה בהמשך.
 4. Scan – תפריט השליחה – שליחת מטבעות, הרחבה בהמשך.
 5. Exchange – המרת מטבעות – תפריט המרה בין מטבעות אשר ניתנים להחזקה בארנק אדג'.
 6. סימן הפלוס – אפשרות הוספת ארנק נוסף (לדוגמה של ריפל, או לייטקוין).
 7. 3 הנקודות – הגדרות של ארנק בפני עצמו. לדוגמה מחיקת הארנק, שינוי שמו, או גישה למפתח הפרטי.

לחצו על מעבר להגדרות (3 הפסים למעלה בצד ימין).

ארנק אדג'

כעת, זהו מסך התפריט שנראה לפנינו:

 1. אופציית קניית מטבעות – תזכורת, עמלה גבוהה ולכן לא מומלץ.
 2. מעבר לתפריט ארנקים.
 3. מעבר לתפריט שליחה.
 4. הזנת מפתח פרטי לתוך הארנק (למתקדמים).
 5. מעבר לתפריט קבלה.
 6. מעבר לתפריט המרת מטבעות.
 7. הגדרות מורחבות.

לחצו על הגדרות מורחבות (Settings).

ארנק אדג'

כעת, זהו המסך שנראה לפנינו:

 1. אופציה לשינוי סיסמה
 2. אופציה לשינוי קוד ה-PIN
 3. אמצעי להגברת אבטחה – אימות דו שלבי. אופציה זו מומלצת, אך אם הנושא חדש לכם ניתן לקרוא עליה בהרחבה במאמר שכתבנו על אבטחת מידע בעולם המטבעות הדיגיטליים.
 4. קביעת תהליך שחזור משתמש – באמצעות שתי שאלות אבטחה שרק אתם תוכלו לדעת את התשובות אליהן.
 5. Auto Log Off – פיצ'ר שמנתק את הארנק (כלומר שתצטרכו להזין את קוד ה-PIN אם תרצו להיכנס מחדש לאפליקציה). מומלץ לשנות ל-30 דקות.

לחצו על 4 (Set up password recovery).

ארנק אדג'

כעת, במסך שלפניכם בחרו את השאלות שרלוונטיות עבורכם וכתבו את תשובותיכם. שימו לב, חשוב שתוודאו שהאיות נכון ושאלו אכן תשובות אינטואיטיביות עבורכם אך קשות לניחוש עבור גורם זדוני.

ארנק אדג'

חזרו חזרה למסך הראשי ובחרו בתפריט הקבלה – Request.

 1. אופציית שינוי ארנק (למשל לאת'ריום).
 2. קוד ה-QR שניתן לסרוק על מנת להזין ישירות את כתובת הארנק שלנו (באם רוצים לשלוח אלינו את המטבעות)
 3. כך נראית כתובת הארנק שלנו. כתובת ארנק זו תשתנה אחרי קבלת טרנסקציה בכדי לשמור על הפרטיות שלכם (על ידי מניעת מעקב אחר כתובת הארנק שלכם)
 4. שיתוף – ניתן לשתף דרך המייל, וואטספ וכדומה את כתובת הארנק.
 5. העתקה – לחיצה על Copy תעתיק עבורנו את הכתובת על מנת שנוכל לעשות "הדבק" היכן שנרצה.

** חשוב להדגיש שלעתים, נצטרף לשתף אף את כתובת הארנק עם עצמנו (באמצעות מייל לדוגמה) על מנת שנוכל להעתיקה ישירות למחשב. אנו מדגישים בקול רם: לא מזינים כתובת ארנק באופן ידני! שגיאה הכי קטנה שיש עלולה להוביל לאיבוד הכספים. לכן, תמיד העתיקו+הדביקו (או בעדיפות עליונה סרקו את הברקוד), ואף וודאו ש-3 התווים הראשונים והאחרונים (בדוגמה שלנו 3Ht ו-TKD בהתאמה) זהים לאחר ההדבקה (וכך תוכלו לאמת שהכתובת הועתקה במלואה).

ארנק אדג'

עברו כעת לתפריט השליחה (Scan).

גם כאן, למעלה תוכלו לשנות את הארנק (כלומר לאת'ריום).

היכן שהחלון האפור נמצא (במרכז המסך ועל רובו) תופיע המצלמה שלכם בכדי לסרוק קוד QR (האפליקציה תבקש אישור, ואם לא, גשו להגדרות ותנו לה הרשאות למצלמה בלבד).

תחת Address המסומן באדום נזין את כתובת הארנק אליה נרצה לשלוח, במידה ולא נוכל לסרוק אותה. שימו לב, לעולם לא נזין ידנית כתובת ארנק מלאה שכן יש יותר מדי מקום לטעויות. ההקפדה על העתק+הדבק, ווידוא התווים, תקפה גם כאן.

ארנק אדג'

עברו כעת לתפריט Exchange.

בתפריט זה, אם לדוגמה יש לכם ביטקוין וברצונכם להמירו לאת'ריום (או לאחד מהמטבעות האחרים הקיימים בארנק) תוכלו לבצע זאת ישירות כאן.

 1. שלוש הנקודות – אופציה להגדרות נוספות כולל קביעת עמלת הכורים (השאירו על Standard).
 2. בחרו בארנק המטבע אותו תרצו להמיר.
 3. בחרו בארנק המטבע אותו תרצו לקבל.

בצעו את הטרנסקציה. שימו לב, השירות הנ"ל כרוך בעמלה, אך לא גבוהה מדי.

ארנק אדג'

שימו לב, נותר לנו דבר אחרון לעשות ובעוד שהוא איננו הכרח – כאמור בתחילת המדריך הוא בהחלט מומלץ. כעת עלינו לגבות את המפתח הפרטי שלנו.

כיצד עושים זאת? ובכן, גשו ל-Wallets ולחצו על 3 הנקודות שלצד "My Bitcoin" (או לחילופין "My Ether" – באופן כללי נצטרך לגבות מפתח פרטי של כל סוג ארנק בו נשתמש: אם נחזיק לייטקוין או ריפל בארנק, נבצע תהליך דומה עבור ארנקיהם).

לחצו על "Master Private Key" והזינו את הסיסמה שלכם (שימו לב, את הסיסמה של עשרת התווים ולמעלה, ולא את קוד ה-PIN).

כעת, יופיע לפניכם חלון שמכיל 24 מילים רנדומליות לחלוטין, משמאל לימין.

כתבו את המילים בצורה ברורה בפנקס שלכם, תחת הכותרת "מפתח פרטי", והקפידו על דיוק מוחלט בכתיבת האותיות בכדי שאם יהיה צורך, עוד 5 שנים, לגשת למפתח הפרטי – תוכלו לעשות זאת בקלות.

שימו לב, המפתח הפרטי הוא הדבר הכי חשוב בהחזקת מטבעות דיגיטליים, שכן הוא מהווה הוכחת הבעלות על המטבעות בעיני הרשת. לכן, הקפידו בהחלט על הגיבוי המתואר (מומלץ לפחות בשני עותקים), ודאגו לשים את הגיבוי במקום בטוח ומוגן, ושתזכרו היכן הוא נמצא.

סיימנו!

זהו. יש לכם ארנק ביטקוין, את'ריום, לייטקוין, ריפל ועוד – במקום אחד.

כעת אתם יכולים לעבור לתפריט קניית ביטקוין או קניית את'ריום, ולהתקדם במסלול שלכם בעולם המטבעות הדיגיטליים.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

97 תגובות

 1. שלום יש לי ארנק edeg הכנסתי כסף מזומן לארנק ושלחתי כסף לבנאדם ואז הוספתי עוד כסף לארנק שלי והכתובת של הארנק השתנה לי והכניסו לי כסף לכתובת שנתתי לפני שהשתנה האם ניתן לעשות משהו?או שהלך הכסף?תודה

  1. זו הכתובת הציבורית של הארנק שלך, יכולות להיות מספר כתובות ציבוריות לאותו ארנק על מנת לשמוש על האנונימיות שלך (או לפחות לנסות). אין לך מה לדאוג, גם שליחה לאחת מהכתובות הציבוריות הקודמות שראית תוביל את המטבעות לארנק שלך.

   בהצלחה 🙂

 2. שלום רב,

  יש לי ביטקוין בארנק bluewallet שאני שומר בצורה קרה על הנייד כWatch only.

  יש לי גם את'ריום ומחפש ארנק להעביר אליו (כרגע בבורסה). האם ארנק Edge מאפשר מצב של Watch only ?

  לא ראיתי הסבר בכתבה ואשמח לעשות כמו בBluewallet כדי להגן על הכסף.

  תודה,
  שי

  1. היי, ארנק קר זה ארנק חומרה שלא מחובר לאינטרנט, לכן בלו וולט בהגדרה הוא לא ארנק קר.
   ארנק אדג' אכן יכול לאפשר אחסון של את'ריום. אני לא כל כך הבנתי למה הכוונה בWatch only, אבל יש שלל אפליקציות שמאפשרות הטמעה של הסכומים בבעלותך על מנת רק להציץ לשווי התיק מבלי לגשת למטבעות.
   מדריך אדג':
   https://www.cryptojungle.co.il/edge-wallet-the-complete-guide/

 3. היי,

  ציינתם פה בתגובות שכל עוד יש בידיי את המפתח הפרטי (ה-seed), אני יכול לשחזר את הביטקוין או כל מטבע אחר שהיה לי ע״י זה שאיצור ארנק חדש ואשתמש ב-seed כדי לייבא את המטבעות שלי. באפליקציה של Edge, כשאני לוחץ על הכפתור של הוספת ארנק ובוחר ב-Ethereum אני אכן מקבל חלון ששואל אותי אם אני רוצה ליצור ארנק חדש או לעשות Import לארנק קיים ואז אני יכול לכתוב את ה-seed ולשחזר את הארנק.
  אבל – כשאני בוחר ב-Bitcoin אין לי אפשרות לעשות Import אלא רק ליצור ארנק חדש לגמרי. אתם יודעים האם יש דרך ב-Edge ליצור ארנק אבל לציין את ה-seed כדי לשחזר את המטבעות Bitcoin ולא ליצור ארנק חדש לגמרי?

  תודה רבה.

 4. היי בן מה שלומך?
  ראשית, תודה רבה על ההסברים הנהדרים.
  אם אני מחזיק איתריום בארנק אדג' וברצוני להעביר חלק מהאיתריום לאדם פרטי לצורך העניין, האם ניתן לעשות זאת ישירות מארנק האדג'?

  1. היי אורי, בוודאי, במידה ולאדם זה יש כתובת קבלה של מטבע את'ריום, אתה פשוט שולח לשם.

 5. שלום ותודה רבה על המדריך.
  אין לי הבנה גבוהה בתחום, אבל קניתי לפני כמה ימים doge ורציתי לוודא משהו לגבי מכירה –
  אם אני רוצה למכור את הדוג'קוין ולקבל את הכסף:
  1. נכנס ל-sell
  2. שם לisraeli bank transfer (לפי איך שרשום באפליקציה, זה רק דרך bits of gold)
  3. להבנתי לפני כן אני צריך להמיר את ה-doge ל-אתריום או ביטקוין, האם יש עמלה על זה?
  4. אני מוכר לביטס אוף גולד בעמלה שרשומה שם – 6.95%, ואז כשזה בביטס אוף גולד אני צריך למשוך את זה לחשבון בנק שלי משם בעמלה נוספת?

  תודה וסליחה על הבורות 🙂

  1. היי דניאל, הכל בסדר. תמיד אפשר להמשיך ללמוד ולהבין יותר את הנושאים השונים.
   במידה ויש לך כמות מעל כמה מאות דולרים הייתי ממליץ לך להעביר את המטבעות לבורסה, שם למכור כנגד ביטקוין/את'ר ואז לבצע את המשיכה.
   בארנק עצמו יש עמלות גבוהות מאוד ולכן לא מומלץ להמיר שם. ארנק מטרתו החזקה ולא המרה.
   לגבי המשיכה זה משתנה מחלפן לחלפן, אני יודע שבביטוסי הם גובים 80 שח על משיכה ו-1% על המרה לשקלים. יכול להיות ששווה לך לעשות את זה שם.
   בהצלחה:)

 6. היי
  האתר וההסבר מעולים ואני מאוד מרותה מהארנק.
  השאלה שלי היא
  ביצעתי העברה של כסף בין מטבעות בארנק והכל עבד מעולה.
  פעם אחת העברתי ל usdt ומאז לא מצליח להעביר משם את הכסף למטבעות אחרים.. כאילו שהוא תקוע שם.
  אני מעוניין להעביר משם את הכסף לביטקוין

  תודה

  1. היי אייל, שים לב שכנראה שמה שעשית נקרא המרה, בתוך הארנק היא אוד מאוד יקרה. לא מומלץ.
   אני לא יודע באיזה סכום אתה מחזיק אבל יכול להיות בגלל עמלת העברה. תצטרך להשתמש בחלפן ייעודי או לשלוח את המטבעות שלך לבורסה כמו בינאנס ושם לבצע את העסקה.
   בהצלחה:)

 7. היי דור מעריך את תשובתך
  מה הכוונה עמלה מתאימה?
  באמת שמתי לב שיש כמה סוגי עמלות בארנק,
  מה העמלה העדיפה בשביל שזה יעבור?
  לגבי הכתובות- ברור .
  תודה!

 8. היי, עשיתי כמו שכתבתם אבל עדיין לא מצליח להעביר אתריום מedge לארנק של בינאנס,
  יכול להיות שהבעיה היא בבינאנס?
  כנל התגובה למעלה אשמח מאוד למענה, תודה רבה

  1. היי ניר, דבר כזה קורה לפעמים ברשת את'ריום כאשר היא מאוד עמוסה ומחיר העמלה עולה בחדות, לכן שים לב שאתה עם עמלה מתאימה. בנוסף תקפיד לבדוק שאה מכניס את הכתובות הנכונות.
   בהצלחה

 9. היי בן ,
  אני לא מצליח להעביר אתריום מהארנק edge לבינאנס.
  אני סורק את כתובת הארנק וכותב גם כמות מקסמילית(ניסיתי גם פחות 200 שקלים ממה שיש לי שם למקרה שאולי זה בגלל תנודות במטבע לא מאפשרות לי לשלוח את הסכום) וזה רושם לי את הדבר הבא- Excessive pending spend transaction. מה הכוונה ומה אפשר לעשות? זה די מדאיג שאני לא מצליח להעביר את האתריום שלי. תודה רבה!

 10. תודה על האתר הנפלא והבהיר.
  כמה שאלות:
  1. ברצוני לקנות מטבעות שאינם קיימים בביטוסי.
  איך אני ממירה אותם אחר כך לשקלים בחשבון הבנק שלי?, כשאני מעונינת בכך?
  2. הבנתי מהבנקים שלי (אוצר החייל, פפר) שלא ניתן לקבל אליהם כספים ממטבעות דיגיטליים, אז לאן כן?
  3. איך הולך כל נושא המס על זה?

  1. היי תהל, תודה על הפרגון:)
   1. ישנם מספר גדול של בורסות בינלאומיות שנותנות שירות לישראלים, בינאנס היא הגדולה מבינהן
   2.פוסט בנושא המרה לשקלים משם + מה עושים אם הבנק לא מאשר: (אם את עדיין לא בקבוצה "מדברים קריפטו"זה הזמן להצטרף)
   https://www.facebook.com/groups/ilcrypto/permalink/457031535431713
   3.בנוגע למיסוי
   https://www.cryptojungle.co.il/digital-currency-taxation/

   בהצלחה

 11. היי שלום
  כמה שאלות
  1. במידה ואתריום קורס האם מי שמחזיק במטבע יכול להיות במינוס מי זה?
  2. האם עולה לפתוח ארנק דיגטלי מה העלות ?
  זה חודשי יומי שנתי

  1. 1. לא.. ניתן להפסיד את מה שהשקעת בתרחיש הלא סביר שאתריום קורס לחלוטין ונעלם.
   2. בארנק edge אין עלות לפתיחת ארנק. ברכישת ארנק חומרה העלות נעה בין 350 ל-850 ש"ח בהתאם לארנק אותו תרכוש, וזהו תשלום חד פעמי.
   ארנקים מומלצים הם של טרזור: https://www.cryptojungle.co.il/guides/trezor-the-complete-guide/

  2. היי קובי, מה שלומך?
   1.כמו כל מטבע שאתה מכיר, אין מטבע שיגיע לערך שלילי, לכן אתריום תיאורטית יכול להגיע עד ל-0. ולכן לא אפשרי להיכנס למינוס.
   2. ישנם ארנקי תוכנה רבים, בעלי קוד פתוח שהם ללא עלות. במידה ואתה מעוניין להשקיע יש לקנות ארנק קר – השקעה חד פעמית.

   בהצלחה

 12. בן שלום
  בהמשך לשאלתי הקודמת (ארנק למחשב ביתי)
  על איזה ארנק אתה ממליץ לנייד ?
  תודה

 13. בן שלום רב,
  קניתי ביטקויין מאתר בינאנס ואני רוצה להמיר ללייטקויין…
  1.איך עושים זאת באתר או שפשוט עדיף להמיר בארנק?
  2.מה העמלה שמשלמים בהמרה?
  3.כאשר אני מעביר את הביטקויין או לייטקויין לארנק יש עמלות שונות יש את מסלול הביטקויין שהוא הגבוה ויש את מסלול המטבע של הבינאנס שהוא הנמוך… האם לבחור את הנמוך?

  תודה מראש,
  קובי

 14. בן שלום
  האם אין שום אפשרות להשתמש בארנק אדג' על מחשב ביתי ?
  על איזה ארנק אתה ממליץ למחשב ביתי ?

  1. היי שמעון,

   אין כ"כ ארנק לדסקטופ שאני ממליץ עליו למגוון מטבעות.
   אם מדובר בביטקוין בלבד אז Electrum
   אם מדובר בעוד מטבעות אז ככל הנראה תצטרך להתפשר על Exodus או לרכוש ארנק חומרה.

   בן

 15. בן שלום,
  יש לי ארנק edge. במידה ומישהו שם את ידו על הסלולרי שלי ומצליח לפרוץ את הפין בן ה-4 ספרות או שהוא יודע אותו, למעשה הוא יכול לשלוח את המטבעות שבארנק לאן שהוא רוצה ולרוקן את הארנק. אין שום הגנה נוספת מפני ארוע כזה- אימות נוסף לפני שליחת המטבעות ?

  1. היי יוסי, אתה אכן צודק. לכן מומלץ להוסיף שכבות הגנה מתקדמות יותר כמו טביעת אצבע. בהגדרות הארנק ישנה אפשרות כזו.

 16. היי
  מה ההבדל בין ארנק ביטקוין segwit לבין ארנק ביטקוין no segwit?ועם מה מומלץ להשתמש?
  תודה

  1. סגוויט הוא שיפור טכנולוגי שמאפשר הוזלת עמלות משמעותית. בביטקוין הקהילה היא קהילת קוד פתוח ולא מכריחים אנשים לאמץ דברים חדשים.
   לכן, מי שמעוניין יכול להמשיך להשתמש בביטקוין ללא השיפור הטכנולוגי.

   אבל מומלץ סגוויט.

 17. שלום בן. אני מחפש ארנק שאפשר לשים בו גם אתריום וגם מטבעות אחרים, יש היום המון מטבעות קריפטו ואני מחפש ארנק שאפשר לשים בו גם מטבעות אחרים מהפחות מוכרים על מה אתה ממליץ?

   1. שלום בן תודה על הפוסט , לגבי הדוחות הכספיים מס רווח למס הכנסה . צריך להגיש על ביט קוין?

    1. היי דניאלה, צריך להגיש דוחות כל שנה, במידה ולא מיממשת (מכרת) את הביטקיון שלך, אין לך בעצם על מה לדווח (רק על ההחזקות, לא על רווחי/הפסדי הון)

 18. היי בן,
  הseed של הריפל הוא לא במילים כמו ה SEEDS של הביטקויין – בריפל הוא רצף של אותיות נכון?
  תודה

  1. אתר מושקע ברמה גבוה ומנהל מוכשר בעל ידע נרחב שעוזר לנו מאוד בתחום המטבעות הדיגטלים כול הכבוד לך בן

 19. היי בן,
  ראשית תודה על המדריך הברור והידידותי, היחיד שהצליח לעשות סדר גם להדיוט כמוני!
  אשמח לעזרתך עם ארנק edge שברשותי.
  יש לי בארנק מספר מטבעות שונים (שרכשתי באמצעות הארנק למרות העמלות הגבוהות) בין היתר גם usdt ו doge
  ברצוני לבצע exchange ולהמיר את ה usdt ל doge. בבואי לעשות זאת (לפי ההסברים שלך) נפתח לי חלון עם הכיתוב הבא:
  ETH is required to send this transaction. Would you like to buy ETH?
  אני לא מעוניינת לקנות ETH אלא רק להחליף בין המטבעות שברשותי. יכול להיות שהארנק לוקח עמלה בצורת מטבע ETH ולכן אני נדרשת לקנות אותו?

  בנוסף יש לי שאלה כללית בקשר לארנק. אתה מתייחס לשלוש נקודות שמופיעות בצד ימין ליד כל מטבע ודרכן אני יכולה להגיע ל private key של המטבע (12 מילים אקראיות) בארנק שלי לא מופיעות הנקודות האלו. ולא הצלחתי להגיע למפתח הפרטי של המטבעות שלי בדרך אחרת. יכול להיות שהממשק של הארנק השתנה ??

  אודה לעזרתך ! גלית.

  1. היי גלית,
   מאחר ש-USDT הוא מטבע שבנוי על גבי רשת אתריום, יש צורך בהחזקת ETH כדי לבצע טרנסקציות ברשת. זה מעצבן, אני יודע, אפילו מאד, אבל זה המצב לצערי.
   הממשק של הארנק אכן השתנה בשבוע האחרון עם עדכון התוכנה האחרון.
   בשביל להגיע למפתח הפרטי את צריכה ללחוץ לחיצה ארוכה על הארנק (למשל על My Ethereum Wallet) ואז ייפתח התפריט שהיה בעבר ב-3 הנקודות.

   בברכה,
   בן

   1. היי בן, תודה על המענה המהיר!

    אז למעשה, אם הבנתי נכון אין לי מה לעשות עם ה USDT שברשותי, אלא אם אני רוכשת אתריום,
    האם קיימת אפשרות לעקוף את המגבלה הזאת? אולי להעביר אותו לארנק אחר?

    ובנוסף אשמח לדעת מה האפשרות המומלצת והמשתלמת למכירת המטבעות השונים שבארנקי (XLM , DOGE, LTC, RVN, BCH)
    תודה, גלית

 20. בן שלום רב,
  תודה על המדריך המעולה!
  1.אם אני רוצה לקנות ריפל אז אפשר לקנות ריפל מהבורסה ואז להכניס את הריפל לארנק? אם כן איך מעבירים את הריפל שרכשנו לארנק?
  2.אם אני רוצה למכור ריפל ולהכניס את הכסף לחשבון הבנק שלי איך עושים זאת?
  3.האם מומלץ להשקיע בריפל לטווח ארוך?
  תודה מראש!
  קובי

  1. היי קובי תודה!

   1. ניתן לקנות XRP גם מביטין, חלפן ישראלי: https://www.cryptojungle.co.il/bitin-the-complete-guide
   2. דרך החלפן הישראלי (ביטין, ביטס אוף גולד, ביטוסי). בשני המקרים האחרונים תצטרך להמיר קודם לביטקוין.
   3. אינני יועץ השקעות ואינני מתכוון להביע דעה, אבל מציע שתלמד על המטבע הזה. לפי השאלות לא למדת עליו כלום אלא אתה מחפש לקנות אותו כי הוא נמוך מדולר.

   בן

 21. בן שלום,
  ראשית הסברים מעולים, כל הכבוד!!
  שאלתי לגבי המרה של מטבעות בתוך ארנק ה-edge. יש לי ביטקויין בארנק ואני רוצה להמיר את חלקו לריפל. האם אני משתמש ב- exchange שנמצא בתוך הארנק ? כותב את הסכום שאני רוצה להמיר ובוחר בעמלת העברה וזהו ?והאם ניתן הפוך ? כלומר מריפל לביטקויין ? והאם זאת הדרך הזולה ביותר ? לתשובתך אודה.

  1. אם אתה עצלן, אתה יכול בתוך האפליקציה, אבל אלו עמלות גבוהות יותר מאשר להשתמש בבורסה (0.5% לפחות).
   אתה אכן הולך ל-exchange, בוחר source wallet ביטקוין, מזין סכום, ו-receiving wallet ריפל, ומשם מתקדם.
   אם אתה מתכוון לסחור באופן יותר תדיר, עדיף מראש להשתמש בבורסה. אם זה משהו חד פעמי לטווח ארוך (גם אם אני לא מבין למה תרצה לקנות XRP), אז זה בסדר לעשות את זה בתוך אדג'.

   בהצלחה,
   בן

   1. תודה רבה על המענה המהיר !
    ברשותך שאלה נוספת לגבי ארנק ה- edge. במידה ואני מחליף טלפון סלולרי, אז במקרה הזה אני מוריד מחדש את האפליקציה של הארנק ומפעיל אותה עם שם המשתמש והסיסמא שלי ? האםבמקרה הזה הארנק ותכולתו למעשה "מוכפלים" ? ואם כן, אז אני מוחק את הארנק מהטלפון הנייד הישן ונישאר רק עם הארנק בטלפון החדש ? זה סדר הפעולות ? המטבעות לא "יעלמו" לי ? אודה לתשובתך.

    1. 1. אתה תוכל לשחזר את הארנק באמצעות שם המשתמש והסיסמה, כן
     2. הארנק והתכולה לא מוכפלים, עוברים תהליך הצפנה *משולש* שבסופו הם נשמרים בשרתים של החברה
     3. אין חובה למחוק ארנק ישן כדי להתחבר לארנק חדש, רצוי אבל שלא להשאיר את הארנק בטלפון הישן
     4. בכל אופן, גבה את המפתחות הפרטיים של כל מטבע שאתה מחזיק.
     לחיצה ארוכה על הארנק בממשק הראשי -> Master Private Key -> הזן סיסמה -> ייחשפו בפניך 24 מילים
     עליך לגבות אותן ידנית, כלומר בכתב יד (!), בפנקס שיוכל להישמר על פני זמן, רצוי בשני עותקים ולפצל ביניהם.
     אותו דבר גם למטבעות נוספים שאתה מחזיק בארנק.

     אם אתה רוכש בסכום גבוה, רצוי ארנק טרזור.
     https://www.cryptojungle.co.il/guides/trezor-the-complete-guide

 22. שוב תודה רבה על העזרה,
  מוזר כי ממה שקראתי TRX אמור להיות ECR20 אבל אולי אני טועה
  https://medium.com/@blockchainmind/tron-tronix-trx-token-details-9c053ea8d370

  רק בכדי לראות שהבנתי לגבי:
  1. המפתח הפרטי של אתריום הוא המפתח הפרטי גם של המטבעות שבנויים על אתריום כמו WOZX (כל ה-ERC20)
  זאת אומרת שהמפתח הפרטי בארנק שלי הוא המפתח לכל המטבעות ERC20 שנמצאים בארנק באותו הזמן?

  1. הלינק ששיתפת הוא מ-2018. מאז, הושקה הרשת הראשית של TRX ובוצעה המרה של הטוקנים.
   בנוגע לשאלה שלך התשובה היא כן.

   בהצלחה,
   בן

 23. עוד שאלה 🙂
  איך בכלל מרוויחים כסף מפעולות בביטקויין,?
  האם זה כמו במט"ח או בבורסה הרגילה שקונים ביטקוין בזול מחכים שהערך שלו יעלה ומוכרים?
  תודה רבה!!

 24. היי בן, תודה על המאמר הנפלא.
  לפי איזה שער הארנק מציג לי את הסכום?
  הרי יש הבדלים, לפעמיים משמעותיים בין הבורסות השונות.
  תודה!

  1. אם לומר בכנות לא יודע לומר לך, ניסיתי לחפש בתכנים שלהם באתר ללא הצלחה. מוזמן לפנות אליהם בתמיכה.
   אני מעריך שזה פשוט שער הביטקוין לפי האינטגרטור שלהם MoonPay

  2. היי בן עשיתי העברה בנקית
   ואני לא רואה אותה בארנק (אפליקציית edge) מתי אראה את הסכום שהעברתי באפליקציה

 25. אתה כותב מסביר בצורה נפלאה
  טון ומהירות הקול שלך בסרטון נותן הרגשת רוגע ונוחות ,דבר שמאפשר להבין יותר לעומק.
  רציתי לשאול : שאני קונה מטבע הוא כותב לי את סכום העמלה שהארנק רוצה מלבד הסכום שאני קונה .
  לדוגמא ( על 1000$ בערך 55$ עמלה)
  שאני ממיר בין מטבע אחד לאחר הוא לא כותב לי סכום עמלה ,
  יכול להיות שזה ללא עמלה ?
  שאלה שניה : בטעות רכשתי ביטקויין /שקל
  ואני מעדיף ביטקויין/דולר
  הוא לא נותן לי משום מה להעביר את כל הסכום לדולר והשאיר סכום בשקלים …
  משום מה שהעברתי בין מטבע למטבע אחר הוא גם לא העביר לי את כל הסכום .
  אפשר שתסביר איך נכון לבצע פעולה של העברת מטבעות באותו ארנק איג' ?

  1. תודה רבה שלמה, איזה כיף!
   העמלה בהמרה בין מטבע למטבע היא לרוב 0.5% בתוך האפליקציה אך הם לא מתחייבים על כך שכן יש דברים נוספים לקחת בחשבון כמו נזילות.
   בנוגע לשקל, יש באג באפליקציה שלא מאפשר לשנות בחזרה משקל לדולר (את התצוגה) לאחר שנוצר הארנק. כבר שוחחתי איתם והם הכניסו את זה לרשימת המשימות.
   בנוגע להעברה בין מטבע למטבע אחר, לא ברור לי למה זה לא לקח את כל הסכום. אם מדובר במטבע ETH או מטבע שבנוי על אתריום, אז זה ככל הנראה קשור בעמלות של הרשת שהן מוזרות.

   סופש נעים,
   בן

 26. היי בן
  תודה על כל ההסברים.
  כאשר אני רוצה להוסיף ארנק חדש על בסיס Ethereum, במקרה שלי ארנק WOZX, הוא מבקש ממני contract address וגם number of decimal places, אתה יודע איפה אני מוצא אותם/ מייצר אותם?
  כמו כן האם ארנק טרזור יכול לשמור ארנקי WOZX?
  תודה רבה על העזרה
  גיא

   1. המון תודה עזר לי מאוד.
    שאלת המשך, למה הארנק לא מאפשר למשוך את כך המטבעות ממנו? לדוגמה, הוא מחייב אותי להשאיר 20 מטבעות של רייפל XRP

    1. כל ארנק של ריפל (XRP) וסטלר (XLM) מחייב להשאיר 20 מטבעות בארנק כדי למנוע ספאם של ארנקים

     1. שוב תודה רבה.
      ושוב כמה שאלות:
      1. אחרי שפתחתי את ארנק הwozx והעברתי מטבעות אליו, הכל עבר חלק, בארנק עצמו כאשר לוחצים על ה3 נקודות לא ניתן לראות את האפשרויות שיש בארנקים האחרים, והכי חשוב אין את האפשרות לראות את המפתח הפרטי, יש לך במקרה מושג למה?
      2. כאשר ניסיתי לפתוח באותה הצורה ארנק tornix TRX שהוא גם ERC20 על פי המידע שלקחתי מיפה:
      https://etherscan.io/token/0xf230b790e05390fc8295f4d3f60332c93bed42e2
      נפתח לי הארנק, אך כאשר אני מנסה להעביר אליו מטבעות מBinance, כתוב לי:
      This address doesn’t match the currently selected primary
      network
      ברור שבחרתי ERC20
      יש לך במקרה מושג איפה הטעות שלי?

      תודה רבה על העזרה
      גיא

     2. 1. המפתח הפרטי של אתריום הוא המפתח הפרטי גם של המטבעות שבנויים על אתריום כמו WOZX (כל ה-ERC20)
      2. טרון (TRX) הוא לא ERC20, ככל הנראה ששם הבעיה. יש לו רשת בלוקצ'יין ייעודית משלו

      בן

 27. היי,
  ראיתי את סרטון היוטיוב בנושא בורסת בינאנס ויש לי מספר שאלות נוספות:
  1. אני רוכשת מטבעות בבורסה אך מחזיקה אותם בארנק. בכל פעם שאני מבצעת פעולת קניה/מכירה בבורסה אני מעבירה את המטבעות אל הארנק כל עוד אני לא סוחרת בהם?
  2. כאשר המטבעות נמצאים בארנק, הם לא נושאים רווחים? רק כאשר הם בבורסה?
  3. שער הביטקוין זה אומר שדולר=x ביטקוין לפי השער? אתה יכול לתת לי דוגמא במספרים? נניח לצורך העניין, אם אני קונה ביטקוין ב100$ כמה זה בביטקויין?
  תודה וסליחה על החפירה אני מאוד מתעניינת אך לא רוצה לעשות טעויות..מעדיפה ללמוד כמה שיותר לפני שמתחילה.
  תודה רבה🙏

  1. היי דניאל,

   1. במידה ואת מתכוונת לבצע פעולות בשוטף של קניה ומכירה (מתוך כוונה לתזמן את השוק, כלורמ לסחור), אזי את יכולה להשאיר את המטבעות בבורסה. אם את לא רואה את עצמך מבצעת פעולות בשוטף (אחת לשבועיים לפחות), אז עדיף להחזיק בארנק משום שזה יותר בטוח.
   2. כשהמטבעות בארנק הם אכן נושאים רווחים (בהנחה שהמטבעות אכן עולים במחירם מול הדולר). כשתגיעי ליום שבו תרצי למכור, תוכלי למכור במחיר גבוה יותר מאשר רכשת.
   3. שער הביטקוין הוא מחיר הביטקוין בדולרים. אז נכון לכתיבת מלים אלו, שער הביטקוין הוא $35,000. אם תקני 100$ זה ייצא 100 חלקי 35,000 = 0.0028 ביטקוין (ביטקוין מתחלק עד ל-0.00000001 יחידות).

   לא צריכה להתנצל על החפירה, את פועלת נכון 🙂
   בן

  1. העמלות מוצגות בפניך וזו זכותך לבחור שלא לרכוש דרכם, כך שחוצפה זה לא (אלא שוק חופשי).
   אני לא ממליץ לרכוש דרך הארנק משום שהם פשוט מקשרים אותך לברוקרים שאתה יכול לרכוש דרך הברוקר ישירות ולחסוך מעט עמלות.

   בהצלחה,
   בן

 28. היי בן, תודה על ההסברים.
  רציתי לשאול, בתור אדם שלא מגיע מתחום הכספים ומעולם לא השתמש במטבעות דיגיטליים, מה לדעתך המערכת/תוכנה הכי טובה ופשוטה למתחילים ממש בלי רקע.
  בנוסף, יותר נוח לי לעבוד עם הטלפון מאשר מחשב אך אמרת בסרטון האדג' כי העמלות מכירה קנייה הן גבוהות. האם עדיף לעבוד דרך מחשב בתוכנה אחרת?
  תודה רבה!
  דניאל.

  1. היי דניאל,
   רצוי לדעת מראש שישנם הבדלים משמעותיים בין בורסה (פלטפורמה שמחברת בין קונים ומוכרים) לבין ארנק (תוכנה שבה אתה מחזיק את המטבעות ויכול לשלוח ולקבל מטבעות).
   ארנקים ברוב המוחלט של המקרים *לא מומלצים* לשימוש לטובת המרה של מטבעות או רכישה/מכירה שלהם, בגלל עמלות גבוהות.
   מנגד, בורסה לא מומלצת להחזקה ארוכת-טווח של מטבעות, אלא רק לסוחרים שמבצעים פעולות בשוטף.
   לכן הדרך הנכונה לפעול היא לרכוש את המטבעות שאתה רוצה בבורסה, ולמשוך אותם לארנק.

   בורסת מומלצת: בינאנס https://www.youtube.com/watch?v=53zYbD2f7y8&t=10s
   ארנק מומלץ: לסכומים שגבוהים מ-7-8 אלף ש"ח אני ממליץ על ארנק טרזור: https://www.cryptojungle.co.il/guides/trezor-the-complete-guide
   לסכומים נמוכים יותר, ארנק Edge: https://www.youtube.com/watch?v=tq-cdUFzdxo

   בהצלחה,
   בן

  1. כן כמובן.
   חשוב להבין שמפתח פרטי הוא ההוכחה המתמטית להחזקה של מטבעות.
   ברוב המטבעות, כולל בביטקוין, המפתח הפרטי כיום מיוצג כ"סיד" – 12 עד 24 מילים.
   בחלק מהמטבעות, למשל באתריום, המפתח הפרטי הוא עדיין מחרוזת ארוכה של אותיות ומספרים.

   את חלקם צריך לגבות כמילים, ואת חלקם כמחרוזת.
   רק מבהיר 🙂

   בן

 29. בן שלום, ראשית אני מצטרף לכל המחמאות על האתר הנגיש והמושקע.
  השאלה שלי היא איפה ניתן לראות בארנק אדג' את הרצף אותיות של הSEED ( לא ה24 מילים ) ואם יש צורך לגבות גם אותו או שה 24 מילים הם בעצם הכל?

  1. היי אודי, תודה רבה!
   אכן ניתן למצוא את רצף המילים של הסיד בתוך ארנק אדג'.
   מצורף סרטון בדיוק בדקה שבו אני מראה: https://youtu.be/tq-cdUFzdxo?t=419
   ואכן רצוי וכדאי לגבות ידנית את המילים ואת המפתחות הפרטיים.

   שים לב, אם אתה מחזיק מטבעות נוספים בארנק עליך לעשות זאת לכל אחד מהמטבעות (כן זה מבאס).
   בהצלחה,
   בן

 30. הי. אתר מעולה עם הסברים מעולים עם היה סרטונים זה היה מדהים שאלה האם על כל קנייה ומכיירה והממרה משלמים 10% והאם יש עוד ארנקים טובים עם עמלות נמוכות יותר?

  1. תודה רבה ליאור!
   צריך להבדיל בין ארנקים לבין בורסות/חלפנים.
   ארנק היא פלטפורמה להחזיק בה מטבעות, ולרוב ארנקים מאפשרים לקנות ולמכור דרך חלפן באותה אפליקציה. עבור השירות הזה הם לוקחים עמלה נוספת ולפיכך מייקרים את העמלה.
   בורסה/חלפן הן פלטפורמות לרכישה ישירה.
   עדיף לקנות מבורסה (כמו ביטוסי) ולמשוך לארנק. ככה אתה חוסך עלויות.

   בברכה,
   בן

   1. שלום בן
    רק להבנתי את התהליך, קניתי ביטקוין בביטוסי לאחר שהפקדתי כסף מהבנק, ואז אני יכול להעביר את הביטקוין או לבייננס או לאדג׳ כארנק ? האם ברגע שהעברתי את הביטקוין לשם, אני למעשה ״סוחר״ בבורסת הביטקוין ונהנה מעליית השער שלו ? בתקווה… או שברגע שקניתי ביטקוין בביטוסי, אז זהו, אני כבר סוחר בו ?

 31. שלום בן, ראשית תודה רבה על ההסברים הבהירים והמלמדים.

  אשמח לשאול שתי שאלות…
  אני מעוניין ברמת אבטחה גבוהה לטווח ארוך.
  אני חושש שהמכשיר הנייד יגנב ויפרץ וכך גם הכסף יהיה בסכנה.
  אם כן, האם על מנת למנוע מקרה כזה אפשר למחוק את האפליקציה, ופשוט להסתמך על רצף המילים master private key שאכתוב על דף נייר?
  האם זה נשמע פתרון אפשרי למנוע סיכון של פריצה למכשיר הנייד?

  שאלה נוספת, באופן תיאורטי, אם הטלפון שלי מגיע לידיים עוינות, מספיק להם לגלות רק את 4 ספרות ה pin בלבד בכדי לבצע העברה? או שהם חייבים לפרוץ את הסיסמה שלי לשם כך?

  שוב תודה רבה

  1. היי חיים שמח שאהבת את המדריכים!

   אם מדובר באבטחה גבוהה לטווח ארוך, רצוי ארנק חומרה כמו ארנק טרזור: https://www.cryptojungle.co.il/hardwarewallets2/trezor-the-complete-guide
   לשאלתך: כן, אפשר פשוט למחוק את האפליקציה ולהסתמך על רצף המילים (ה-master private key), אבל שים לב שאתה לכל הפחות מגבה אותם בצורה מסודרת וברורה.
   זה לא בהכרח מונע פריצה ב-100% אבל זה לחלוטין מפחית את הסיכונים משמעותית.

   כדי לבצע טרנסקציה מתוך הארנק הם צריכים גם את טביעת האצבע/סיסמה.

   בברכה,
   בן

 32. בן שלום,
  קניתי ביטקוין בארנק EDGE ואני מעוניין להעביר אותו לארנק נייר "קר" שיצרתי (לפי ההסבר המצוין והברור שלך).
  יכול להסביר איך אני עושה זאת דרך הנייד? אגב ידוע לך מה העמלה על העברה כזו?
  תודה רבה.

  1. היי אמיר,

   העמלה עבור העברה תהיה מה שתבחר שהיא תהיה. בהגדרות המתקדמות של העסקה ניתן לסמן שהטרנסקציה תהיה 'לא דחופה' (לאחר שאתה מזין את הסכום שאתה רוצה לשלוח).
   מאחר ואתה שולח את זה לעצמך, עדיף לשלוח ככה.

   הדרך לעשות זאת תהיה להכין את ארנק הנייר, לסרוק את ה-QR קוד דרך אדג', ולבצע את העברה (לפי המדריך שכאן מצורף גם כן).

   בברכה,
   בן

   1. בן תודה להסבר,
    בהמשך לתשובתך הקודמת, האם ניתן יהיה "למכור" ביטקוין ישירות מארנק קר או שיהיה עליי להעביר אותו לארנק חם ולבצע את המכירה משם?

    1. בשביל למכור ביטקוין שנמצא בארנק נייר תצטרך קודם כל להזין את המפתח הפרטי בארנק חם כלשהו, על מנת לבצע את שליחת המטבעות (לברוקר, לבורסה).

     אם מדובר בארנק קר כמו ארנק חומרה, אז ניתן יהיה לבצע את ההעברה מתוכו ישירות.

     בן

 33. שלום,
  יש לי את המפתח הפרטי 12 מילים מארנק אחר.
  אני רוצה להזין אותו לתוך הארנק של EDGE איך עושים את זה בפועל?
  תודה

  1. היי,

   אתה הולך להגדרות (3 הקווים בצד ימין למעלה) ואז עושה Sweep Private Key.
   אם הארנק לא מקבל את המילים שלך, שווה שתנסה את הארנק Blue Wallet במקום משום שהוא תומך במגוון רב יותר של 'סוגי מילים' (לא יגיד לך הרבה אם ארחיב על זה).

   בברכה,
   בן

 34. היי בן, 2 שאלות ברשותך:
  1. במידה ואבד הטלפון או נמחק, אני יכול להתקין את הארנק מחדש על מכשיר חדש בעזרת שם המשתמש והסיסמא בלבד?
  אם כן, מה החשיבות של שמירת ה private key?
  2. כשאני לוחץ על 3 הנקודות סמוך לכל ארנק התפריט אצלי קצת שונה מזה שבהסבר שלך כאן, ויש בו גם "master private key" שזה אם אני מבין נכון ה seed של הביטקוין שלי, אבל גם "get raw keys". מה זו האופציה הזאת ובמה היא שונה?
  המון תודה על ההסברים המעולים שלך באתר!

  1. היי נמרוד בוקר טוב, שמח שאהבת את ההסברים באתר! 🙂
   1. במידה ואבד הטלפון, ניתן לשחזר את המשתמש באמצעות שם המשתמש, הסיסמה וקוד ה-PIN. המפתח הפרטי חשוב משום שייתכן (אם כי לא סביר) שמפתחי ארנק אדג' יזנחו את הפרויקט בעתיד, ויפסיקו לשלם על השרתים המוצפנים. במצב כזה, לא תהיה יכולת שחזור שם המשתמש והסיסמה.
   כל עוד המפתח הפרטי אצלך, תוכל לשחזר את הארנק בכל מכשיר ובכל זמן נתון.
   2. master private key הוא המפתח הפרטי. אני משער ש-raw keys מתייחס למפתחות ציבוריים, לא משהו שצריך להטריד אותך.

   בהצלחה,
   בן

   1. תודה על התשובה
    האם ניתן בעזרת המפתח הפרטי שמופיע לי באדג' לשחזר את הביטקוין בארנק אחר, נגיד אלקטרום(במקרה וכמו בדוגמא שנתת שארנק האדג' יפסיק לעבוד)?

     1. שלום בן אני מודה לך על ההסבר החשוב אבל אני חדש בעניין הזה ורוצה לקנות מטבע מסיום אתה יכול לתת הסבר איפה נכנסים ואיזה פעולות צריכים בשביל לקנות אשמח לעזרה שלך

  1. היי נג'יב,
   ניתן לבצע מכירה, למיטב ידיעתי, מתוך הארנק דרך ביטס אוף גולד.
   עם זאת, זה יהיה כרוך בעמלה שעשויה גם להגיע ל-10%, ולכן עדיף להשתמש בביטס אוף גולד ישירות, או בבורסת ביטוסי.

   בהצלחה,
   בן

 35. היי בן תודה על ההסברים כיף לקרוא אתה כותב בהיר מאד
  שאלה : מה הכוונה שכתובת הארנק משתנה לאחר הטרנסקציה מהי הטרנסקציה ?
  והאם שלחתי למישהו את כתובת הארנק יתכן שהיא שאבד הכסף ???
  תודה מראש

  1. היי משה,
   תודה! כיף לשמוע שהמדריכים והמאמרים מסייעים לך 🙂

   לשאלותיך:
   1. כתובת הארנק שלך (בדומה לכתובת אי-מייל) נועדה על מנת שישלחו לך מטבעות. לכל מפתח פרטי (הוכחת הבעלות על המטבעות בעיני הרשת, ומה שחשוב באמת) מחוברים המון כתובות ארנקים בצורה מתמטית.
   תוכנות הארנק, וביניהן אדג', רוצות לעודד שמירה על פרטיות. לכן, לאחר ששיתפת את כתובת הארנק שלך עם מישהו, הארנק יחליף (בכניסה הבאה לאפליקציה) את כתובת הארנק שלך לאחת אחרת שמקושרת לאותו מפתח פרטי. כך, האדם ששלח לך את הכסף, יתקשה משמעותית לנהל מעקב על הכסף שלו אחרי שהוא אצלך.
   לשם המחשה/דוגמה: נתת לי את כתובת הארנק שלך, שלחתי לך ביטקוין. אני יכול לבדוק את כתובת הארנק שלך ולעקוב, בין היתר, אחרי תנועת הביטקוין ששלחתי לך. כעת מגיע אדם אחר. אתה נותן לו כתובת ארנק שונה (כפי שהארנק ייצר לך), והוא שולח לך ביטקוין. אותו אדם יצטרך לעבוד קשה במיוחד בשביל למצוא את ההקשר בין ההעברה שביצעתי אני, להעברה שביצע הוא. במלים אחרות, שמרת על הפרטיות שלך בצורה טובה יותר.

   כל כתובות הארנקים שהיו לך (כלומר שהארנק ייצר לך והחליף בין לבין) – מקושרים לאותו מפתח פרטי, כך שהמטבעות/הכסף לא אבד בשום שלב, אלא זה הכל למראית עין בבלוקצ'יין.

   מה שכן, חשוב לוודא שהמפתח הפרטי שלך מגובה, ושבכל שליחה או קבלה של מטבעות אתה מוודא שאתה מעתיק את הכתובת בצורה מדויקת. השיטה הטובה היא לוודא את 3 התווים הראשונים והאחרונים בכתובת לאחר שהדבקת אותה בשיח עם השולח.

   מקווה שהתשובה ברורה,
   שבת שלום,
   בן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן