נשיא אל סלבדור: נהפוך את ביטקוין למטבע חוקי במדינה

אל סלבדור ביטקוין

נשיא אל סלבדור יגיש הצעת חוק בשבוע הבא לפרלמנט במדינתו אשר תהפוך את ביטקוין למטבע חוקי במדינה, כך הוצהר הלילה (מוצ"ש) בכנס הביטקוין במיאמי.

הצעת החוק תוגש לאחר עבודה משותפת בת חודשים רבים עם מנכ"ל אפליקציית תשלומי הביטקוין סטרייק (Strike) – ג'ק מאלרס.

אפליקציית התשלומים סטרייק בנויה על רשת הברק, רשת התשלומים המהירים שבנויה על ביטקוין.

בחודשים האחרונים עבדו מאלרס וצוותו על ביטקוין ביצ' (Bitcoin Beach), פרויקט מיוחד של אימוץ ביטקוין באל סלבדור כאמצעי תשלום.

הפרויקט הוביל לאימוץ ביטקוין בקרב מאות אלפי מאזרחי אל סלבדור, ובמשך חודשים סייע מאלרס בניסוח הצעת החוק אשר תוגש בידי הנשיא עצמו וצפויה לעבור.

אל סלבדור – במגמת שינוי

אל סלבדור מוכרת בתור מדינה מוכת אלימות ופשע, אשר חוותה מלחמת אזרחים שהובילה לקריסת המטבע המקומי, לעוני רב, ולהישענות על הדולר.

אך בשנים האחרונות, חלה מגמת שינוי משמעותית במדינה.

הנשיא הנוכחי, נאיב בוקלה, הקים את מפלגתו ב-2018 כאלטרנטיבה למפלגות הימין הקיצונית (ARENA) והשמאלית הקיצונית (FMLN) אשר שלטו בממשלה מאז סוף מלחמת האזרחים ב-1992.

בוקלה זכה בבחירות לנשיאות ב-2019 עם 52% מהקולות, ולאחר מכן סחף את מפלגתו לניצחון עצום בפרלמנט ב-2021, עם 73% מהקולות. כלומר מפלגתו שולט ברוב המוחלט של הפרלמנט ולכן יכולה להעביר כל חוק שתרצה, במיוחד כזה שכבר זכה לתמיכה פומבית מחברי המפלגה (החוק של ביטקוין).

על פי משתמש הרדיט האל-סלבדורי RussianRadium, כבר ביומם הראשון כמפלגת רוב פוטרו התובע הכללי במדינה ו-5 שרים, בחשד לשחיתות עצומה ושוחד.

חודש לאחר מכן, הקונגרס אישר הצעות חוק חסרות תקדים לתמיכה בחינוך והקמת תשתיות, וחוקים שינסו למנוע שחיתויות נוספות.

Surf City

פרויקט הדגל של הממשלה נקרא Surf City (עיר הגלישה). מדובר בפרויקט של הקמת תשתיות כבישים, חשמל ותקשורת לאורך כל קו החוף כדי לסייע לעסקים קטנים ובינוניים לגדול, ומסיבה זו גם ארגון הגולשים הבינלאומי מקיים השבוע את האירוע "World Surfing Games" במדינה.

ביטקוין כבר נמצא בשימוש כאמצעי תשלום באזורים אלה, במיוחד בחוף אל זונטה (El Zonte), אחד מהחופים הפופולריים ביותר בקרב תיירים.

מאז בוקלה נבחר לנשיאות, המדינה חווה שינוי עצום שכולל שליחת פוליטיקאים לכלא על שחיתות, הפחתת שיעור הרצח והפשיעה במדינה בעשרות אחוזים ולמעשה יצאה מה"טופ 10" של מדינות אלימות בעולם, ועוד.

ביטקוין מוביל לשינוי

ג'ק מאלרס, מנכ"ל סטרייק, נאם כ-20 דקות בסוף כנס הביטקוין במיאמי ובנאומו שחרר את ההצהרה ושיתף הודעה מוקלטת של נשיא אל סלבדור.

הנאום היה מרגש במיוחד, רווי בדמעות מצד מאלרס, על השינוי שהוא מנסה להוביל בעולם באמצעות ביטקוין, וכיצד השינוי בכסף יוביל לשינוי העולם.

ההצהרה דה פקטו תשים את אל סלבדור כמדינה הראשונה בעולם שנמצאת תחת "סטנדרט הביטקוין", והיא תאפשר תשלומי מסים בו, ואף תחזיק בו כרזרבה.

בהצעת החוק, שנוסחה בשיתוף של נשיא אל סלבדור עם צוותו של מאלרס, נכללה גם הפסקה הבאה:

"בנקים מרכזיים ממשיכים לנקוט בצעדים שעלולים לפגוע בכלכלת אל סלבדור. כדי למנוע את ההשפעה השלילית שלהם, נהיה זה הכרחי לאשר את השימוש במטבע דיגיטלי עם היצע שלא מצוי בשליטתו של אף בנק מרכזי ואשר נעשים בו שינויים עם יעדים וקריטריונים מדידים."

צעד קטן, אבל צעד גדול

כלכלת אל סלבדור היא קטנה ומנותקת מהעולם. התוצר של אל סלבדור עומד על 24.6 מיליארד דולר בלבד לשנת 2020, ו-70% מתושבי המדינה אינם בעלי חשבון בנק.

אם לא די בכך, 22% מהתוצר מונע מתשלומים בינלאומיים שנשלחים על ידי מהגרים ששולחים כסף למשפחותיהם, אך העמלות על התשלומים הללו מגיעות – כיום – לכ-50%.

כעת, למעלה מ-20,000 מתושבי המדינה מצטרפים מדי יום ביומו לאפליקציה של Strike ומתחילים להשתמש בביטקוין כאמצעי תשלום לכל דבר ועניין.

ישנם כ-2 מיליון אזרחי אל סלבדור שעובדים בארה"ב, ורבים מהם החלו להשתמש בביטקוין כתחליף למערכת הקיימת כגון ווסטרן יוניון.

נראה, שזוהי רק ההתחלה.

ההצהרה של נשיא אל סלבדור:

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן