לא אושרה קרן סל: גרייסקייל (GBTC) תובעת את הרשות לני"ע האמריקנית

קרן הנאמנות גרייסקייל (Grayscale) מגישה תביעה נגד הרשות לניירות ערך האמריקנית (SEC) לאחר שזו דחתה את בקשתה לאשר לה קרן סל של ביטקוין הנסחרת בשוק הספוט.
מנכל גרייסקייל

לאחר שבאפריל גרייסקייל החליטה לחדש את הלחץ שלה על הרשות לניירות ערך האמריקאית (SEC) בדרישה לאשר לה קרן סל של ביטקוין הנסחרת בשוק הספוט (Spot ETF), החברה הודיעה אתמול (ד') כי תתבע את ה-SEC לאחר שזו דחתה את הבקשה.

קרנות הסל של ביטקוין שאושרו עד כה על ידי הרשות לניירות ערך האמריקאית, מתבססות על חוזים עתידיים, כלומר על מחירו העתידי של המטבע, ואינן דורשות החזקה שלו בפועל. לעומת זאת, בשוק הספוט המסחר הוא במחיר העכשווי של ביטקוין ונדרשת החזקה ישירה של המטבע.

גרייסקייל היא כיום קרן ההשקעות הגדולה ביותר בעולם המטבעות הדיגיטליים והיא מחזיקה מעל 650 אלף מטבעות ביטקוין, כמו גם בכמות לא מבוטלת של מטבעות דיגיטליים נוספים כמו אתריום (ETH) ולייטקוין (LTC). 

כיום גרייסקייל מנהלת נכסים בשווי 13 מיליארד דולר באמצעות קרן הנאמנות שלה על ביטקוין, אשר בשיאה החזיקה נכסים בשווי של מעל 42 מיליארד דולר.

הנימוקים לדחיה

בין נימוקי הדחיה של הרשות לניירות ערך האמריקנית הוזכרו האפשרויות הבאות להונאה ומניפולציה בשוק הספוט של ביטקוין:

מניפולציות במחיר הביטקוין על ידי שחקנים בעלי החזקות משמעותיות במטבע.

פריצות לרשת הבלוקצ'יין של ביטקוין ולפלטפורמות המסחר במטבע.

השגת שליטה בזדון על רשת הבלוקצ'יין של ביטקוין.

קיום מסחר המבוסס על מידע שאינו גלוי לציבור, כגון תוכניות של שחקנים בשוק להגדיל או להקטין משמעותית את החזקותיהם בביטקוין או החלטות הנוגעות לאופן בו מכשיר פיננסי המבוסס על ביטקוין יגיב למצב של מיזלוג ברשת הבלוקצ'יין של ביטקוין, אשר בעקבותיו יווצרו שני סוגים שונים של המטבע.

מניפולציה של קרן הסל באמצעות מחירי ביטקוין המושפעים מסטייבלקוינס, לרבות טט'ר (USDT).

תגובת גרייסקייל להודעת ה-SEC

מנכ"ל גרייסקייל, מייקל סוננשיין, אמר: אנחנו מאד מאוכזבים ומתנגדים בתוקף להחלטת ה-SEC לדחות את בקשתנו להציע קרן סל על ביטקוין. אנו מאמינים שמשקיעים אמריקנים הביעו רצון מובהק לראות את קרן הנאמנות שלנו על ביטקוין הופכת לקרן סל בשוק הספוט – מהלך שהיה משחרר מיליארדי דולרים של הון משקיעים ומקרב את קרן הביטקוין הגדולה בעולם לתחום השיפוט של הרגולטור האמריקני. אנו נמשיך להשקיע את כל משאבי החברה כדי לקדם את משקיעינו ואת הטיפול הרגולטורי ההוגן במכשירים פיננסיים הנוגעים לביטקוין."

בגרייסקייל ציינו כי במהלך התקופה הארוכה שבה הרשות לניירות ערך האמריקנית דנה בנושא הוגשו לה מעל 11,400 פניות ממשקיעים, ש-99% מהן תמכו בהפיכת קרן הנאמנות לקרן סל.

גרייסקייל תגיש לבית המשפט האמריקני לערעורים במחוז קולומביה בקשה לבחינת החלטת ה-SEC. לדברי החברה, הרשות לניירות ערך האמריקנית נכשלה במתן טיפול עקבי למכשירים פינניים דומים ולכן נראה כי היא פועלת באופן שרירותי וקפריזי.

בסרטון השבועי בערוץ ה-Youtube של CryptoJungle, התייחס בן סמוחה לנושא:

לסיכום

הנימוקים של ה-SEC מעוררים תהיות בקרב קהילת תומכי הביטקוין. התהייה הראשונה היא מדוע ניתן אישור ע"י ה-SEC לקרן סל של ביטקוין מבוססת חוזים עתידיים המכילה סיכונים גדולים יותר וכבר נסחרת חודשים רבים, בעוד שה-Spot נחשבת בטוחה יותר. השנייה היא מדוע בארה"ב עניין קרן סל פיזית על ביטקוין מתעכב בעוד במדינות רבות אחרות כמו ברזיל, אוסטרליה וקנדה כבר השיקו מספר קרנות סל בשוק הספוט.

בתגובה להודעה, ביטקוין יורד הבוקר כ-3% ונכון לעכשיו נסחר במחיר של $19,400 למטבע.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן