הקריסה הבאה? הסטייבלקוין USDD מאבד את הצימוד לדולר

USDD, הסטייבלקוין האלגוריתמי של טרון (Tron), מאבד את הצימוד שלו לדולר פחות מחודש וחצי אחרי שהושק, כשברקע הטלטלות העזות בשוק הקריפטו.
TRON

בתחילת מאי, ימים ספורים לפני שהסטייבלקוין UST (כיום USTC) החל לאבד את הצימוד שלו לדולר בתהליך שהוביל בסופו של דבר לקריסת המטבע ואיתו לקריסתו של LUNA (כיום LUNC), הושק הסטייבלקוין USDD של טרון (Tron), רשת הבלוקצ’יין בעלת המטבע TRX. בימים האחרונים USDD החל לאבד את הצימוד שלו לדולר.

נכון לכתיבת שורות אלה נסחר USDD במחיר של 0.976 דולר. זאת בזמן ששוק הקריפטו כולו חווה טלטלות עזות. ביטקוין (BTC) ואתריום (ETH) נסחרים ברמות מחיר של 21,800 דולר ו-1,170 דולר בהתאמה, נכון לכתיבת שורות אלו.

מה קורה ל-USDD?

ביום שני השבוע מחיר הסטייבלקוין האלגוריתמי USDD ירד ל-0.977 דולר למטבע ובהמשך הגיע אף למחיר של 0.974 דולר למטבע. באופן טבעי מצב זה עורר דאגה רבה בקרב משקיעים, כאשר חלפו שבועות ספורים בלבד מאז פרשת טרה לונה וכאשר השוק חווה זעזועים מתמשכים.

Tron DAO, הארגון האוטונומי ‘המבוזר’ של טרון, החליט לפרוס כמויות גדולות במיוחד של בטחונות במטרה להגן על הצימוד של USDD. הארגון הוסיף 650 מיליון מטבעות USDC לרשת ובכך הביא את הכמות הכוללת של סטייבלקוין זה ברשת ל-2.5 מיליארד.

ביום שלישי (ג’), יחס הבטחונות של Tron DAO היה מעט מעל 246%. נתון זה מבטא את היחס בין כמות ה-USDD (מעל 723 מיליון) לבין כמות הדולרים שהחברה מחזיקה (כ-1.78 מיליארד). הבטחונות התומכים בצימוד ה-USDD כוללים 10.87 מיליארד TRX ובנוסף 140 מיליון USDT ו-14,040 ביטקוין. המהלך של פריסת ה-USDC העלה את יחס הבטחונות לרמה של 310%.

אתמול (ד’) Tron DAO פרס כמות נוספת של 100 מיליון USDC בנסיון להגן על הצימוד. הארגון העביר 100 מיליון USDC לבורסת בינאנס (Binance) כדי לרכוש TRX. זמן קצר לאחר מכן הארגון צייץ כי על מנת להגן על תעשיית הבלוקצ’יין ועל שוק הקריפטו, הוא ימשוך 2.5 מיליארד TRX מבינאנס.

ההשוואה ל-UST

אחת הסיבות העיקריות לדאגה בשוק מול חוסר היציבות של USDD היא הדמיון הרב שלו ל-UST, אשר תחילה הראה ירידה קלה מהצימוד שלו לדולר ויום לאחר מכן כבר צלל למחיר של 0.704 דולר למטבע.

מנגנון הצימוד של USDD לדולר זהה למנגנון הצימוד שהיה ל-UST. שניהם סטייבלקוינס אלגוריתמיים שהצימוד שלהם נשמר באמצעות המטבע הילידי של הרשת. במקרה של UST, הצימוד שלו נשמר באמצעות LUNA, כך שכאשר UST ירד מתחת למחיר של דולר אחד, מחזיקי המטבע יכלו לקבל עבורו LUNA בשווי של דולר ולהנות מההפרש. כאשר מחיר UST עלה מעל דולר, משקיעים יכלו למכור LUNA בשווי של דולר ולקבל עבורו UST ושוב להנות מההפרש. USDD פועל באותו אופן בדיוק מול TRX, המטבע הילידי של טרון.

בנוסף, תפקיד מרכזי בפרשת טרה לונה היה לפרוטוקול אנקור (Anchor), אשר הציע למשקיעים תשואה של כ-20% עבור סטייקינג של UST ובסופו של דבר התברר כמנגנון שאינו בר קיימא. לטרון יש פרוטוקול דומה שנקרא ג’אסטלנד (Justlend) וגם הוא מציע למשקיעים תשואה של 20% בתמורה לנעילת המטבעות שלהם. ג’אסטלנד הוא אפליקציית ה-DeFi הגדולה ביותר של טרון כיום, עם 2.36 מיליארד דולר TVL (ר”ת Total Value Locked), כלומר הערך הכולל של כל המטבעות הנעולים בפרוטוקול.

מתנגדים מול תומכים

בימים האחרונים נשמעים מכל עבר קולותיהם של מי שרואים ב-USDD גרסה נוספת של פרשת טרה לונה ושל מי שתומכים בסטייבלקוין החדש.

נראה כי הנושא מעסיק משקיעים ולראיה, ביממה האחרונה המטבע CEL של צלזיוס ו-USDD הם שני החיפושים השכיחים ביותר באתר שערי המטבעות הדיגיטליים coingecko.com.

USDC מוביל

בזמן ש-USDD מאבד יציבות ומעלה סימני שאלה רבים בנוגע ליכולתו להחזיר את הצימוד לדולר, הסטייבלקוין USDC של Circle, שובר שיאים מבחינת נפחי המסחר. על פי חברת ניתוחי השוק IntoTheBlock, ההיקף הכולל של מסחר ב-USDC הגיע אתמול ל-38.72 מיליארד דולר.

לסיכום

USDD מזכיר את UST לא רק בשל היותם שני סטייבלקוינס אלגוריתמיים הפועלים על פי אותו מנגנון, אלא גם בשל הדמיון, שקשה להתעלם ממנו, בין מייסדי שני הפרויקטים. רבות נאמר על התנהלותו של דו קוואן, מייסד טרה, אשר הואשם ביהירות, בחוסר אחריות ואף במעורבות ישירה בקריסת UST ו-LUNA.

במרץ השנה פורסמו האשמות חריפות כנגד ג’סטין סאן, מייסד טרון. התנהלותו הנוכחית של סאן, למשל בכל הנוגע לפריסת הון במטרה להחזיר את הצימוד של USDD לדולר, מזכירה את זו של קוואן. ימים יגידו האם גורלו של הסטייבלקוין החדש יהיה דומה לגורלו של UST.

 

שתפו:

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פופ-אפ-קורס-זום-קריפטו1

מסלולי ההכשרה של CryptoJungle

מעוניינים ללמוד לסחור ולהשקיע בשוק המטבעות הדיגיטליים?

מצויין, מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

הצטרפו עוד היום לקורס ולקהילת המסחר וההשקעה המקצועיים שלנו