בורסת FTX – המדריך המלא לבורסה שקרסה

בורסת FTX

נכון ל-10.11.2022, בורסת FTX חווה קשיי נזילות, עצרה משיכות והפקדות וכרגע אינה מומלצת לשימוש מאחר וכספי המשתמשים המופקדים בה נמצאים בסיכון גבוה וסביר להניחכי הם אינם. להלן סרטון מיוחד בנושא הסוקר את התפתחות התהליכים שהביאו את FTX למצב זה:

בורסת FTX הינה בורסת נגזרים של מטבעות דיגיטליים שהוקמה במאי 2019 ובסיסה בהונג-קונג. FTX הצליחה להיות החלוצה במספר מוצרים פיננסים ראשונים בתעשייה.

הבורסה פותחה במקור על ידי חברת המחקר אלמדה (Alameda Research), חברת מסחר שהוקמה בשנת 2017. אלמדה מנהלת תיקים של נכסים דיגיטליים בשווי של מעל 100 מיליון דולר והיא אחת מעושי השוק (Market maker) המובילות בבורסות BitMEX, OKEx ושאר בורסות הנגזרים.

בורסת FTX מדורגת בעשרת המקומות הראשונים מבחינת נפח מסחר מבין כל הבורסות הקיימות כיום.

מהי בורסת נגזרים פיננסיים?

בורסת FTX היא בעיקר בורסת נגזרים (Derivatives), כלומר משתמשיה לא סוחרים לרוב בנכסי הבסיס כמו ביטקוין (BTC) או את'ר (ETH), פרט למספר מצומצם של שווקי Spot במקרה של FTX.

במקום זאת, ברוב המוצרים שלה המשתמשים יסחרו בחוזה על נכס הבסיס, או יקנו טוקן שמייצג נכס מסוים.

בין הדוגמאות הנפוצות של נגזרים פיננסיים נמנים חוזים עתידיים ואופציות.

האפליקציה של -FTX

בורסת FTX מפעילה אפליקציה ייעודית עבור סוחרים ומשקיעים, באפליקציה ישנה אפשרות לבצע רכישו חוזרות ומתוזמנות של מטבעות דיגיטליים על פי צורך המשתמש, על מנת ליצור חשבון באפליקציה, יש לעקוב אחרי ההוראות הבאות:
1.לאחר הורדת האפליקציה, בכרטיסיית FTX App Invest, יש להקיש על 'מימון החשבון' או על 'הגדרות' על מנת להתחיל.
2.יש להקיש על הרשמה.
3. בשלב זה יוצרים שם משתמש וסיסמא על פי ההנחיות. השינו את כתובת הדוא"ל שלכם ולאחר מכן הקישו על 'הבא'.
4.אמתו את כתובת הדוא"ל שלכם ואשרו את השימוש באפליקציה.
5.לאחר מכן יש לאמת את זהותכם (KYC) ולהמתין לאישור לפני שימוש תקין באפליקציה.

הפיצ'רים העיקריים של בורסת FTX

חוזים עתידיים

חוזים עתידיים (Futures) הם מכשיר פיננסי המקנה לקונה חובה לרכוש נכס ספציפי במועד עתידי, או למוכר למסור נכס במועד עתידי מוסכם. בשוק הקריפטו, חוזים עתידיים נסחרים בדרך כלל במינוף, כלומר הסוחרים לווים הון על מנת להגדיל את כוח הקנייה או המכירה באופן זמני.

מסחר במינוף מגדיל את הרווח הפוטנציאלי ממסחר, אך הוא כרוך בסיכונים גדולים יותר. בורסת FTX מאפשרת לסוחרים להשתמש במינוף של עד 101x ברוב החוזים העתידיים שלהם. חשוב להבין שמינופים ברמות כאלה נחשבים הימור מאחר ותזוזות קטנות מאד במחיר יכולות "להנזיל" את הפוזיציה ולמעשה לגרום להפסדים טוטאלים.

אם, לדוגמה, הימרתם עם מינוף פי 10 שביטקוין יעלה, אך הוא ירד 10% במקום – אתם תידרשו במהרה להעמיד ערבות נוספת כנגד ההון שלוויתם, ולא – "יוחרם" (יונזל) לכם הכסף בחשבון.

בורסת FTX מאפשרת מסחר בחוזים עתידיים עבור למעלה מ-25 סוגי טבעות ובניהם: ביטקוין (BTC), את'ר (ETH), ריפל (XRP), צ'יינלינק (LINK), טזוס (XTZ), איאוס (EOS) ועוד.

אופציות

FTX מציעה גם חוזי אופציות בסגנון אירופאי לביטקוין. חוזי אופציות מקנים לסוחרים את הזכות, אך לא את החובה (כמו בחוזה עתידי), לרכוש או למכור נכס בסיס במחיר קבוע מראש, ובתאריך מוגדר.

ניתן לרכוש חוזי אופציות Call – 'זכות לקנות', או Put – 'זכות למכור' בהתאמה.

לדוגמא, אם סוחר פותח אופציית Call ל-BTC במחיר של 40,000$, אך המחיר מגיע ל-45,000$ עד לזמן פקיעת האופציה, לסוחר תהיה זכות לקנות BTC שכרגע מחירו 45,000$ תמורת 40,000$. הרווח ממימוש האופציה יהיה הפרשי המחירים, $5,000 במקרה שלנו, פחות מחיר האופציה עצמה (העלות ששולמה בעת רכישת האופציה).

בדומה לחוזים עתידיים, משתמשים יכולים לסחור בלונג או בשורט על אופציות ממונפות. אפשרות זו ניתנת להתאמה אישית כאשר המשתמשים יכולים לקבוע חלק מהפרמטרים עבור האופציה שלהם. בקרוב יועלה מידע מורחב יותר עבור מסחר במינוף.

טוקנים ממונפים

כמו בורסת בינאנס, גם FTX מאפשרת מסחר בטוקנים ממונפים.

מה זה אומר בעצם? ובכן לצורך הדוגמה, ישנו את טוקן ADABULL, שהוא שמגלם את התנודתיות של המטבע קרדאנו (ADA) רק במינוף פי 3. למעשה, מדובר בטוקן ERC20 שמייצג סל ממונף פי 3 של חוזים עתידיים של ADA. על ידי רכישת אסימון ADABULL, סוחרים יכולים להיחשף לתנודתיות גבוהה בהרבה ביחס לנכס הבסיס: טוקן BULL יעלה פי 3 וטוקן BEAR ירד פי 3 ומאפשר לסחור עם מינוף אוטומטי ללא לקיחת הלוואה (אך עם עמלה גבוהה יותר).

חוזי MOVE

מוצר פיננסי נוסף, והראשון שפותח על ידי FTX הם חוזי ה-'MOVE' שלהם. כפי שהשם מרמז, חוזי MOVE מייצגים את הסכום שנכס הבסיס מעביר בתקופת מסחר מוגדרת.

מה זאת אומרת? לדוגמה, אם ביטקוין מתחיל להיסחר בתחילת היום בסכום של 20,000$, וסוגר את היום ב-20,100$, חוזה ה-MOVE יפוג ב-100 דולר. פתיחת פוזיציית לונג בחוזה MOVE תשתלם לסוחר אם ביטקוין נע משמעותית ביום שלאחר פתיחת החוזה, ואילו פתיחת פוזיצית שורט (הימור על ירידות) תשתלם אם ביטקוין נשאר יציב למדי.

ניתן לפתוח חוזי MOVE גם במינוף, כמו חוזים עתידיים אחרים ול-3 טווחי זמן שונים: יומי, שבועי ורבעוני.

שווקי חיזוי

שווקי חיזוי, בדומה להימורים מסורתיים, יכולים להשתמש בתוצאה של כל אירוע בעולם האמיתי כדי לבצע ספקולציות כעסקאות. ההבדל בין מסחר בנכס סטנדרטי לשוק חיזוי הוא ששוק חיזוי הוא סוג של 'אופציה בינארית', והחוזה מסתכם ב-0% או 100% – במילים אחרות, 'הפסד או ניצחון'.

שווקי החיזוי הפופולריים ביותר שהציעו FTX היו במהלך הבחירות לנשיאות ארה"ב האחרונות שנקראו 'נשיא 2020' – במילים אחרות, הצבת הימור על מי שינצח בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2020. חשוב להבין שפיצ'ר זה לא שונה מהימורים בקזינו ורצוי שתדעו זאת מראש.

חוזים עתידיים על "שיטקוינס"

בקצרה, סל של 50 שיטקוינס, הנקרא-SHIT-PERP משמש כמדד של מטבעות בעלי שווי שוק נמוך, כאשר המחירים נקבעים כממוצע משוקלל של מחיריהם.

המדד השנוי במחלוקת כולל בין השאר את Waves, Verge ו-Nano, ועוד פרויקטים ידועים אחרים.

ללא קשר למטבעות המרכיבים של מדד SHIT-PERP, זו דרך חדשה ומעניינת עבור סוחרים לסחור חלק גדול משוק האלטים באמצעות מדד אחד שאינו קיים במקומות אחרים בשוק הקריפטו.

מוצרים נוספים רבים 

כפי ששמתם לב, ל-FTX יש מגוון רחב של מוצרים, וזה עוד כלום. לאחרונה הם השיקו מוצרים נוספים שלא נפרט עליהם כרגע: מסחר מעבר לדלפק (OTC), חוזים עתידיים על הנפט, טוקן תנודתיות של ביטקוין, חוזים עתידיים על כרייה וכוח חישוביות (Hashrate) ועוד.

עמלות מסחר בבורסת FTX

עמלות המסחר ב-FTX סטנדרטיות ביחס לתעשייה עבור ה-Takers שמדובר בנגזרים (0.07%)

עבור ה-Makers העמלה עומדת על 0.02% (על מנת לעודד אנשים להגיע ולסחור בבורסה של-FTX).

אין עמלות עבור משיכה (מלבד העמלה של רשת הבלוקצ'יין בה אתם משתמשים, שלעתים יכולה להיות גבוהה).

הטוקן FTT – המטבע של הבורסה

בשוק המטבעות הדיגיטליים ישנן בורסות רבות, והחל משנת 2017 החל טרנד שבורסות משיקות טוקן דיגיטלי עבור האקו-סיסטם שלהן.

"הטוקן FTT הוא השלד של האקוסיסטם של FTX. תכננו את מבני התמריצים בזהירות רבה כדי להגביר את אפקט הרשת והביקושים ל-FTT, וכדי להקטין את היצע המטבעות המתגלגל", כתוב באתר.

נכון להיום, ישנם כ-126.6 מיליון מטבעות בסירקולציה, ושווי השוק של המטבעות כבר חצה את ה-4.5 מיליארד דולר. ההיצע הסופי של המטבעות נאמד ב-339 מיליון.

מה הפיצ'רים של הטוקן FTT?

ראשית, מחזיקי הטוקן FTT בבורסה זכאים להנחות בעמלות המסחר. ככל שמחזיקים יותר, ככה ההנחה גבוהה יותר.

לדוגמה, אם תחזיקו מטבעות בשווי 100$, תקבלו 3% הנחה. אם תחזיקו מטבעות בשווי $1,000, תעלה ההנחה ל-5%.

שנית, פלטפורמת FTX מאפשרת סטייקינג (נעילת מטבעות למשך זמן תמורת דיבידנדים). מחזיקי FTT יכולים לעשות סטייקינג למטבע, וכך לקבל:

 1. הטבות בשיווק שותפים
 2. החזרים על עמלות
 3. השתתפות בהצבעות על שינויים שקשורים בפלטפורמה
 4. זכאות ל-Airdrops ("הצנחה" של מטבעות בחינם)

לבסוף, בורסת FTX קונה ו"שורפת" חלקים מהיצע המטבעות כל שבוע.

הסכום שהיא רוכשת ו"שורפת" מורכב מ-33% מעמלות המסחר ששולמו ב-FTT, לצד 10% מסכום הנטו שהתווסף לקרן הביטוח של הבורסה ו-5% מעמלות ששולמו על שירותים נוספים בבורסה.

עד לרגע כתיבת המדריך, "נשרפו" כבר 10.6 מיליון מטבעות בשווי כולל של כ-387 מיליון דולר לפי מחיר השוק הנוכחי (אם כי מרבית המטבעות "נשרפו" בשווי שוק נמוך יותר).

תהליך ה"שריפה" אגב, הוא תהליך בו הבורסה רוכשת את המטבעות במחיר השוק ושולחת אותם לכתובות אבודים שניתן להוכיח שאין אליהן גישה.

לבסוף, הטוקן FTT נסחר גם בבורסות אחרות כגון בינאנס, Huobi וביטפינקס.

יתרונות

 • מגוון רחב של מוצרים, כולל מוצרים בלעדיים שלהם
 • עמלות מסחר נמוכות
 • במשיכה FTX משלמים את עמלת הרשת בעצמם
 • בורסה מאובטחת יחסית
 • אפשרות למסחר אנונימי באמצעות שימוש כתובת מייל בלבד עם הגבלת סכום

חסרונות

 • אין אופציה למסחר בדמו
 • יכול להיות מעט מרתיע עבור מתחילים בשל שלל האופציות והכלים הזמינים בבורסה
 • נפחי מסחר נמוכים ביחס לבורסות אחרות

מסחר בבורסת FTX – איך מתחילים?

היכנסו לאתר הרשמי של בורסת FTX ולחצו על Register בפינה הימנית למעלה.

מלאו את הפרטים הרלוונטים והסכימו לתנאי השימוש. 

Know Your Customer (KYC)

KYC, בעברית הליך אימות זיהוי לקוח, אינו הכרחי עבור מסחר ב-FTX, אך אם לא תסיימו אותו, תוגבלו 1,000 דולר בלבד במשיכה – לשיקולכם.

אימות דו-שלבי

על מנת שתוכלו להפקיד ולמשוך עליכם לעשות אימות דו-שלבי. היכנסו לגלגל השיניים בפינה הימנית העליונה

תחת אבטחת החשבון (Account Security) לחצו על Two-Factor Authentication ואז על Google Authenticator. העמוד יציג בפניכם קוד QR אותו יש לסרוק עם אפליקציה לאימות דו שלבי של Google Authenticator (במידה ואין לכם, הורידו אותה כעת). כאשר אתם סורקים את הקוד, האפליקציה תסתנכרן עם החשבון בבורסת FTX ותייצר קוד מתחלף כל מספר שניות. את הקוד תיאלצו להכניס בתיבה מתחת לברקוד בכדי לאמת את חשבונכם, כמו גם בכל התחברות עתידית לחשבונכם.

במהלך ההגדרה של האימות הדו-שלבי תיחפשו לקוד, מחרוזת ארוכה של תווים ומספרים. את הקוד עליכם לגבות ידנית (רצוי בכתב יד במחברת/פנקס שתשמרו בבית), והוא ישמש אתכם במקרה ותאבדו את הטלפון ואת הגישה לאפליקציית האימות. באמצעות הקוד, תוכלו לבצע שחזור פשוט יותר של חשבונכם.

הפקדה ומשיכה

בעמוד הבית לחצו על לשונית ה-Wallets מצד שמאל למעלה ובחרו בהפקדה (Deposit). אם ברצונכם לראות את היסטוריית הפקדות או משיכות כספים (Withdrawals), תוכלו לעשות זאת גם כן.

לחצו על לשונית Balances בכדי למשוך או להפקיד (Withdraw או Deposit בהתאמה) את סוג המטבע הרלוונטי עבורנו (צד שמאל).


לחצו על לשונית ה-Deposit. לצורך הדוגמא בחרו ב-BTC. יופיע לכם חלון עם הכתובת אותה עליכם להעתיק ולהדביק בארנק ממנו אתם שולחים את המטבעות.

תהליך דומה מתרחש במשיכה שיכלול את הכמות אותה אתם מעוניינים לשלוח. הכתובת אליה יישלחו המטבעות (יש לוודא פעמיים כי היא נכונה לפי 3 התווים הראשונים והאחרונים) ואימות דו שלבי של Google Authenticator.

מסחר בבורסת FTX

מאחר ול-FTX יש מגוון עצום של מוצרים, בחרנו להתמקדד בבסיסיים ביותר: מסחר רגיל ב-Spot ומסחר ממונף ב-Futures.

מסחר ב-Spot

לאחר נכנסתם למסחר קלאסי ב-Spot, מצד ימין יופיעו לכם הרובריקות הבאות:

 1. כל הפקודות הנוכחיות בשוק – הפקודות מראש של כל המוכרים וקונים.  מחיר וכמות.
 2. כפתור קנייה או מכירה
 3. המחיר אותו אתם מוכנים לשלם במידה ואתם בוחרים בפקודת לימיט
 4. סוג הפקודה אותה אתם רוצים לבצע: מרקט בשביל קנייה/מכירה במחיר השוק, לימיט לקנייה/מכירה במחיר נקוב במידה ויגיע אליו. סטופ לימיט שהיא פקודת עצירת הפסד, טייק פרופיט ללקיחת רווח וטריילינג סטופ שזו כמו פקודת עצירת הפסד רק שהיא עולה במידה והמחיר עולה אך לא יורדת במידה והוא יורד (יש להגדיר מרווח בין המחיר הנוכחי לפקודה).

 1. חשבונות (Balances) – יתרות המטבעות שבחשבונכם
 2. פקודות פתוחות (Open Orders) – פקודות שביצעתם אך טרם יצאו לפועל
 3. פקודות מבוצעות (Trigger Orders) – פקודות שיצאו/יוצאות לפועל
 4. פוזציות מהלוואות – פוזציות שעבורן לקחתם הלוואה
 5. היסטוריית הפקודות (Order History)
 6. היסטוריית המסחר (Trade History)

מסחר בחוזים עתידיים (Futures) בבורסת FTX

מסחר בחוזים עתידיים על מטבעות דיגיטליים הוא מסחר ממונף.

התצוגה מאוד דומה למסחר הרגיל בספוט, אך יש לשים לב כי להחזיק פוזצייה ממונפת כרוך בעמלה כל פרק זמן מסויים (בסרגל למעלה) – שהיא למעשה הריבית על ההלוואה שאתם לוקחים.

מצד ימין למטה תוכלו להבחין בנתונים הרלוונטים במידה ואתם משתמשים במינוף.

 1. סך כל הבטחונות וביטחונות לא בשימוש
 2. מינוף נוכחי ומקימום מינוף אפשרי
 3. אחוז הכספים הדרושים לתחזוקת הפוזצייה והגודל המקסימלי שלה
 4. שליטה ברמת המינוף (שימו לב כי מינוף גבוהה כרוך בסיכון גדול שיכול לגרום להפסדים כבדים

השתתפות בגיוס כספים בבורסת FTX באמצעות IEO

בבורסת FTX מתקיימות אחת למספר חודשים הנפקות של פרויקטים חדשים. בסרטון הבא הסברנו במה מדובר ואיך זה עובד:

לסיכום

FTX צוברת תאוצה ומוניטין ועד כה נראה כי היא בדרך הנכונה, זאת בשל גדילת נפחי המסחר, מגוון הכלים והאופציות, התעדכנות בשווקים המתפתחים במהירות, ועוד.

אך חשוב לזכור כי מסחר במינוף, באופציות ובעוד כלי אותם FTX מציעה, כרוכים בסיכונים גבוהים, במידה ואינכם סוחרים מקצועיים רצוי להתרחק ממסחר ממונף.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דור אופיר

דור אופיר

ביטקוינר, מגיע מעולם ניהול פרויקטים בשיווק דיגיטלי, בעל רקע מעולם הכלכלה ובשנים האחרונות גם מתעשיית הקריפטו. דור מאמין שהאינטרנט בשילוב תעשיית הבלוקצ'יין והקריפטו יובילו את העתיד הכלכלי והפסיכולוגי של האנושות בדורות הבאים. https://twitter.com/Dor_Ophir
דור אופיר

דור אופיר

ביטקוינר, מגיע מעולם ניהול פרויקטים בשיווק דיגיטלי, בעל רקע מעולם הכלכלה ובשנים האחרונות גם מתעשיית הקריפטו. דור מאמין שהאינטרנט בשילוב תעשיית הבלוקצ'יין והקריפטו יובילו את העתיד הכלכלי והפסיכולוגי של האנושות בדורות הבאים. https://twitter.com/Dor_Ophir

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן