גלעד אלפר: "יש לבטל את מס רווחי ההון על ביטקוין"

גלעד אלפר

גלעד אלפר הוא כלכלן ואנליסט בעל ניסיון של שנים רבות. כיום, הוא ממוקם במקום השלישי ברשימת מפלגת 'זהות' לכנסת, והינו המועמד מטעמה לתפקיד שר האוצר. אמש התקיים חוג בית באזור הבורסה ברמת גן, וגלעד הוזמן לדון במצע הכלכלי של המפלגה.

בהיותו אדם פרטי, התבטא אלפר פעמים רבות לטובת ביטקוין: "אני אישית תומך בהפיכת הביטקוין, מבחינה חוקית ובעיני רשויות המס, למקביל למטבע – מה שאומר בין השאר ביטול מס רווחי הון על מכירת קריפטו. זו נראית לי מטרה ליברלית קלאסית ראויה", ואף הוסיף בהזדמנות אחרת "בעולם שבו אין מזומן, כולנו באמת קרבנות חסרי ישע של המדינה. הביטקוין – האמיתי, לא הגרסה השקרית של בנק ישראל – מעולם לא נראה מושך יותר".

ניכר שאלפר עשה את שיעורי הבית שלו היטב כאשר המחיש בבלוג שלו, 'קפיטליזם', את מטרת הביטקוין: "הטכנולוגיה בבסיס הביטקוין מאפשרת תשלומים עבור מוצרים ושירותים בצורה דיגיטלית, באמצעות המחשב או הסמארטפון. אך בכך אין ייחוד, שכן כרטיסי ויזה ומאסטרקארד או אפליקציית פייפל עושים זאת בצורה כמעט מושלמת. מה שבאמת מיוחד בביטקוין… הוא שמספר הביטקוינים במחזור נשלט ע"י נוסחה מתמטית, לא ע"י הממשלה… וזה לב המהפכה".

השאלות הקשות

במהלך חוג הבית נשאלו שאלות על נושאים רבים, כגון דיור, מיסוי, ביטוח לאומי ועוד. ברשותכם, אתייחס לשאלות ששאלתי אני שכן הן אלו הרלוונטיות לנושא הדיון: ביטקוין. על מנת "לחמם" את האווירה וליצור בסיס לשאלות הבאות, התחלתי עם שאלה מתבקשת ראשונה:

בועת האשראי ממשיכה לגדול לסכומים שחוצים רף כל היגיון, והבנק המרכזי בארה"ב ממשיך במדיניות הרסנית וחסרת תקדים של הדפסת כספים ללא פרופורציה כדי להימנע ממשבר כלכלי בטווח הקצר. אבל המשבר הזה יבוא, וסביר מאד שזה יקרה במהלך הקדנציה הקרובה.
אילו צעדים מקדימים מתכוון לקחת משרד אוצר בראשותך בכדי להתמודד עם משבר שכזה, שצפוי להשפיע לא מעט גם על הכלכלה הישראלית?

"זה מרגיש יותר כמו הצהרה מאשר שאלה, אך אני מסכים עם כל התרחיש שלך" הוא ענה. "כשר אוצר אין הרבה ביכולותיי לעשות משום שאין לי שליטה על הבנק המרכזי ואינני יכול להכריח אותו למכור דולרים ולקנות זהב". להערכתו של אלפר, יהיה בלאגן ונצטרך לשמור על כל שקל שנוכל. עם זאת, הוא הוסיף: "הדרך שבה כן אוכל להתמודד, והיא כתובה גם במצע, היא על ידי אי-הגדלת החוב וקיצוץ בהוצאות ממשלתיות כפי שאנחנו מתכננים לעשות".

כקפיטליסט, אתה מאמין בכלכלה חופשית וסביב זה גם סובב המצע, אבל כלכלה אינה יכולה להיות חופשית באמת, כשמחיר הכסף (הריבית) נקבע ע"י גוף ריכוזי כמו בנק מרכזי שמתיימר לחזות ולנבא תהליכים מקרו-כלכליים ונכשל בכך פעם אחר פעם.
האם לדעתך לא צריך להפריד את הכסף מהממשל ומשליטה אנושית, שכן שיטה זו מוכיחה כל פעם מחדש שהשליטים – בין אם בבנק המרכזי או בין אם בממשל, מתעדפים הגדלת חוב בטווח הקצר כדי לשמור על כסאם?

"כל מה שאתה אומר נכון ואתה צודק, אך ישראל לא יכולה להוביל מהלכים כאלה כי היא סירה קטנה בים סוער". לדבריו, ישראל צריכה להגיב בצורה חכמה לתהליכים כלכליים גלובליים, אבל לא להוביל – בטח לא במצב שהעולם לא זורם. "יתרה מזאת, לשר אוצר אין את היכולת לנתק את השליטה של הבנק המרכזי מהכסף", הוסיף.

האם מתוקף תפקידך לא תוכל לפחות להחזיר קצת מהחופש הכלכלי האמיתי לאזרחי המדינה, על ידי ביטול החוק האוסר על אזרחים להחזיק זהב פיזי, וע"י הכרה במטבע הביטקוין כהילך חוקי במדינה?

"אני בהחלט בעד ביטול החוק האוסר על אזרחים להחזיק זהב, ואני גם בעד לבטל את מס רווחי ההון על ביטקוין ומטבעות שדומים לו באופיהם על מנת שיוכל להתקיים במקביל לשקל".

עריכה והבהרה מאת המחבר: אני בלבלתי את גלעד אלפר, בישראל אין החוק האוסר על החזקת זהב פיזי – הטעות במחקר המקדים שערכתי אני. מתנצל. 

דרושות הבהרות

בעוד שעמדתו של גלעד אלפר אכן משמחת ומקדמת פיתרון, בשלב זה טרם התברר האם נתן את תשובותיו בתור אדם פרטי או כהצגת עמדת המפלגה לכנסת. לפיכך, פניתי אליו הבוקר להבהרות. לטענתו, מאחר ועמדתו לביטול מס רווחי ההון על ביטקוין אינה מובעת במצע, היא "עדיין לא" עמדה רשמית של המפלגה.

כאשר שאלתי האם לא ראוי שזהות תביע עמדה רשמית בנוגע לביטקוין בבחירות הקרובות, נעניתי ש"ישנן הרבה עמדות בעולם ו-10 ימים לפני הבחירות זה לא זמן לבקש ממפלגה לאמץ עמדות". לאחר שהבעתי אכזבה בשם קהילת הביטקוין הנושאת עיני אל מפלגת זהות שתקדם את הנושא, הגיב אלפר שסביר מאד שמפלגת זהות אכן תקדם את עמדותיו, אך המפלגה איננה רכוש פרטי שלו ולכן אינו יכול להציג את עמדתו האישית כעמדת המפלגה.

ביטקוין בקדנציה הקרובה – תקוע במקום?

מפלגת 'זהות' איננה היחידה שנמנעה מלנקוט בעמדה רשמית בכל הקשור לביטקוין ומטבעות דיגיטליים. באמצע מרץ נערך מפגש מטעם איגוד הביטקוין הישראלי עם חברי כנסת ממפלגות כחול לבן, ישראל ביתנו והליכוד, אך גם שם עננת אי הוודאות ריחפה מעל הסוגיה.

בועז טופורבסקי, המועמד לכנסת מטעם מפלגת 'כחול לבן', היה היחיד שאמר "לא ערכתי דיון במפלגה אבל עצם זה ששלחו אותי לכאן מראה על גישת המפלגה" והביע נכונות להסדיר רגולציה מינימלית על מטבעות דיגיטליים ואף לאפשר לאזרחים לפתוח בנק למטבעות קריפטוגרפיים. אך טופורובסקי הוסיף שהמדינה כן צריכה להמשיך לשלוט בכסף ללא ספק.

ח"כ עודד פורר מ'ישראל ביתנו' הצהיר שיש להקים וועדה מיוחדת לתחום המטבעות הדיגיטליים אשר תבחן רגולציה מינימלית שמצד אחד תאפשר התפתחות התחום ואימוצו, אך מצד שני תספק הגנה למשקיעים ומניעת הלבנות הון ומימון טרור. בנוסף, אמר שיש להקים וועדה מיוחדת וליצור חקיקה שלא תשאיר לבנקים פתח לסירוב או התחמקות מקבלת תשלומים שהגיעו ממטבעות דיגיטליים, כפי שקורה בימים אלו המון. פורר הוסיף שזוהי עמדתו האישית "וככל הנראה גם של מפלגתי". גם הוא, בדומה לטופורובסקי, אמר שהממשלה צריכה להיות מעורבת בבחירת אמצעי התשלום של האזרחים ושהתחום לא צריך להיות חופשי לחלוטין.

ח"כ שרן השכל מהליכוד הייתה אמורה להשתתף אף היא בפאנל, אך איחרה למפגש וניהלה שיח עם מספר אנשים בודדים שנשארו. בעוד שגם כאן, לא ברור האם זוהי עמדתה האישית או של המפלגה, אמרה שיש להקל על התחום ולפעול לקידום ביטקוין מתוקף גישתה הליברלית.

באופן לא מפתיע, קהילת הביטקוין כנראה קטנה מדי בימים אלו בשביל לדרוש תשובות חד משמעיות מהנציגים שהיא בוחרת לכנסת. הכוח האלקטוריאלי שלנו מזערי, וניכר שנצטרך לסמוך על עמדותיהם האישית בלבד ולא על עמדה מפלגתית.

מחר (יום שלישי) יתקיים מפגש ביטקוין עם מפלגת "ישר", אשר מאורגן גם הוא על ידי איגוד הביטקוין הישראלי. אולי משם תגיע הבשורה? כנראה שלא, אך אין לדעת.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן