אל ג’זירה: איראן משיקה מטבע דיגיטלי כדי להתחמק מסנקציות

איראן בדרך להנפקת מטבע יציב מבוסס ריאל, המטבע המקומי, ובגיבוי הבנק המרכזי בטהרן. על פי הדיווח של אל ג’זירה מאתמול, ה-27 בינואר, איראן צפויה להכריז על המטבע השבוע בכנס הבנקאות האלקטרונית ומערכות התשלומים שמתקיים בטהרן.

אין זו הפעם הראשונה שמדווח שאיראן שוקלת הנפקת מטבע דיגיטלי משלה, או שימוש במטבעות דיגיטליים אחרים בעלי מאפיינים אנונימיים כגון מונרו כדרך להתחמק מהסנקציות שהוטלו עליה מחדש בחודש נובמבר אשתקד.

המטבע דיגיטלי יונפק על ידי הבנק המרכזי בטהרן ויגובה, ככל הנראה, במטבע המקומי ריאל. באמצעותו, איראן עשויה להצליח לעקוף את מערכת הסליקה העולמית סוויפט (SWIFT) אשר נכון לעתה היא חסומה מפניה בעקבות מגבלות ממשלת ארה”ב. לטובת מי שאינו יודע, החרם הכלכלי על איראן באמצעות מערכת SWIFT מונע מבנקים ותאגידים מקומיים לשלם עבור מוצרי יבוא או לקבל תשלום עבור ייצוא – ומגביל משמעותית את הכלכלה האיראנית.

“המטבע הדיגיטלי של איראן צפוי להיות מונפק בשלבים. תחילה כמטבע מבוסס המטבע ריאל על מנת לאפשר תשלומים בין בנקים אירניים ומוסדות אירניים הפעילים בעולם המטבעות הדיגיטליים, ולאחר מכן יגיע גם לציבור האיראני הרחב ויהווה אמצעי תשלום עבור מוצרים ושירותים”, כך לפי אל ג’זירה.

בעוד שבשלב הראשוני לא מצופים תשלומים בינלאומיים באמצעות המטבע החדש, הצפי הוא שאיראן תצטרף למערכת תשלומים עתידית, מבוססת טכנולוגיית הבלוקצ’יין, אשר תהווה אלטרנטיבה לסוויפט.

בשלב זה אין אימות לידיעה ממקור רשמי, אך ישנם לא מעט רמזים לפיתוח המטבע.

מטבע דיגיטלי איראני – הרמזים

ב-5 בנובמבר, היום בו נכנס הגל השני של הסנקציות לתוקף, הצהיר ראש הבנק המרכזי האיראני, עבדול-נאסר המטאי, שהרגולטור כבר החל עבודתו בחיפוש אלטרנטיבה למערכת סוויפט.

בנוסף לכך, ב-14 בנובמבר חתמה איראן על “ברית בלוקצ’יין” של שיתוף פעולה עם רוסיה וארמניה. לאחר החתימה אמר יורי פריפצ’קין, ראש איגוד תעשיית הבלוקצ’יין ברוסיה, “למיטב ידיעתנו, ישנו פיתוח אקטיבי של גרסה אלטרנטיבית למערכת SWIFT באיראן”.

אם לא די בכך, גם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הצטרף לקודמו ואמר שרוסיה פועלת עם שותפיה על יצירת מערכות פיננסיות עצמאיות לחלוטין מ-SWIFT, מבלי לציין מיהן השותפות.

ארה”ב מנסה להיאבק במציאות החדשה

הסנטור הרפובליקני טד קרוז הציג באמצע דצמבר את חוק “חסימת הכלכלה האיראנית הבלתי-חוקית” על מנת להטיל סנקציות על המטבע האיראני הקרב. בהצעת החוק מצוין שככל הנראה אלו סין, רוסיה, ונצואלה או טורקיה שמסייעות לאיראן בפיתוח הקריפטו-ריאל.

החוק אמנם יסייע במאבק נגד מסחר חוץ במטבע הקריפטו-ריאל, אך סביר להניח שבכל זאת יהיו למטבע יתרונות כנגד הסנקציות.

הכנס בו צפויה להיות ההכרזה מתחיל מחר. במידה ואכן יונפק כבר מעכשיו המטבע האיראני, ממשלת ארה”ב תצטרך להיות יצירתית במיוחד באופן בה תשמור על הסנקציות, וניתן רק לשער שגם בגופי הביטחון הישראליים יש מי שמשגיח על הנושא מקרוב.

שתפו:

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
בן סמוחה

בן סמוחה

שותף-מייסד של CryptoJungle, יזם צעיר, בעל ידע מקצועי נרחב בעולם הבלוקצ'יין שנצבר לאחר תקופה ארוכה של למידה, מחקר ומסחר. מייסד קהילת הבלוקצ'יין בדרום הארץ ומעביר הרצאות על עולם המטבעות הקריפטוגרפיים.
בן סמוחה

בן סמוחה

שותף-מייסד של CryptoJungle, יזם צעיר, בעל ידע מקצועי נרחב בעולם הבלוקצ'יין שנצבר לאחר תקופה ארוכה של למידה, מחקר ומסחר. מייסד קהילת הבלוקצ'יין בדרום הארץ ומעביר הרצאות על עולם המטבעות הקריפטוגרפיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדש: קורס האונליין שלנו הושק ואתם מקבלים 30% הנחה!