בשעה טובה: אושר הצו שיאפשר פיקוח על סחר במטבעות דיגיטליים

משכן הכנסת

בשורה מצוינת לתעשיית המטבעות הדיגיטליים המקומית. ועדת חוקה, חוק ומשפט אישרה, לאחר מאבק של שנים, את צו איסור הלבנת הון לנותני שירותים פיננסיים.

צו זה למעשה מכניס את כל נותני שירותי המטבע, ביניהם גם עסקים מובילים שפועלים בתחום המטבעות הדיגיטליים כגון ביטס אוף גולד, Bit2C, ביטקוין צ’יינג’ וביטין, למעטפת רגולטורית שמאפשרת להם לשמש כשומר סף למערכת הבנקאית – ולפיכך, לאפשר מעבר חלק יותר בין מטבעות דיגיטליים לחשבון הבנק.

מאבק ארוך שנים מגיע לסיומו

3 שנים עברו מאז שאיגוד הביטקוין הישראלי, בראשותו של מני רוזנפלד, יצא למאבק נגד הבנקים אשר סירבו לתת שירות ללקוחות פרטיים ועסקיים אשר מבצעים פעולות שקשורות במסחר במטבעות דיגיטליים.

סירובי הבנקים יצרו קשיים עצומים למשתמשים מקומיים של מטבעות דיגיטליים, ואף העמידו אותם בסיכונים פליליים עקב חוסר היכולת לממש מטבעות דיגיטליים לשקלים עבור תשלומי מס רווחי הון, כפי שרצו לשלם כאזרחי שומרי חוק.

הסיבה שבחסותה הבנקים סירבו, הייתה הטענה שהתחום אינו מפוקח וכי אין ברשותם כלים לנהל את הסיכונים, בדגש על הלבנות הון.

כל שהיה פותר זאת, היה אישור הצו שנחתם היום – צו איסור להלבנת הון – אשר מסדיר את נותנים השירותים המובילים בתעשייה המקומית כמוסמכים לשמש כשומרי סף עבור הבנקים ולעמוד בכללי ציות של מניעת הלבנת הון.

למאבק נרתמו חברי קהילה רבים, ביניהם מנהלת התפעול באיגוד הביטקוין הישראלי, נעה משיח, לצד עו”ד יהונתן קלינגר, ניר הירשמן ונבו לפידות, ובתמיכתם של נותני השירותים בתעשייה – ביטס אוף גולד, ובורסת Bit2C.

את האיגוד והמאבק ייצג עו”ד אמיר ונג מהמשרד גולדפרב זליגמן ושות’.

בדרך היו הצלחות רבות, כגון נייר עמדה מטעם היועץ המשפטי, פסקי דין לטובת עסקים ומשתמשים ונגד הבנקים, וכמובן שחתימת שר המשפטים ניסנקורן על הצו, לאחר מאבק קהילתי שעשה רעש.

כעת, רגע לפני הבחירות וב”דקה ה-90″ – התקבל האישור הסופי בידי ועדת חוקה, חוק ומשפט בכנסת.

הקהילה מגיבה

רוזנפלד אמר בתגובה לאישור הצו כי מדובר ב”צעד משמעותי ביותר לתעשיית הביטקוין הישראלית”.

“אנחנו מצפים כי עם חתימת הצו נוכל סוף-סוף להיפטר מחסימות הבנקים המיותרות שהיו מנת חלקם של חברות, משקיעים ומשתמשי ביטקוין ומטבעות דיגיטליים אחרים בשנים האחרונות”, הוא הוסיף. “זה הזמן שהרשויות השונות יושיטו יד לתעשיית הביטקוין ויסייעו לפתוח את הדלת לשירותים בנקאיים בסיסיים שנמנעו מאיתנו על לא עוול בכפינו עד כה. חשוב לציין- פיקוח לא מפחיד אותנו. ביטקוין צועד למיינסטרים, ושם הוא צריך להיות, כאחד המטבעות המובילים את כלכלת העולם”.

עו”ד רון צרפתי, סמנכ”ל כספים ורגולציה בבורסת Bit2C, אמר בשיחה עם גלובס: “כעת, הוסר המכשול האחרון והמשמעותי אשר שימש כתירוץ עבור בנקים מסוימים לפסול באופן גורף חברות וציבור שלם המשתמשים במטבעות קריפטוגרפיים, כחלק מהאבולציה הבלתי נמנעת של הכלכלה הדיגיטלית החדשה. מצופה מהבנקים ובנק ישראל להביע עמדה נחרצת וברורה כי גם המערכת הבנקאית תאפשר פעילות במטבעות דיגיטליים, כל עוד היא נעשית באמצעות גופים מפוקחים ומוסדרים.”

אלי בז’רנו, מנכ”ל Bit2C, הוסיף: “אישור הצו מבורך. כל הכבוד לועדת החוקה בראשות ח”כ יעקב אשר, שדנה בפרטים הכי קטנים תוך הקשבה לצורכי החברות בתחום שהגיעו מתוך כוונה למלא אחר דרישות הרגולטור. כולי תקווה שהדבר יעורר מהפיכה ביחס הבנקים לגופים העוסקים בנושא בישראל.”

יובל רואש, מנכ”ל ביטס אוף גולד, סיכם: “מדובר ביום גדול לכל תעשיית הפינטק והמטבעות הוירטואליים בישראל. חתימת הצו מאפשרת לקדם בפועל את מה שאנו דוחפים אליו מהיום הראשון להקמתנו, וזה הסדרה של המטבעות הוירטואליים בארץ. המשמעות היא סופו של עידן שבו הבנקים טענו שאין הסדרה ופיקוח על התחום. הצו, שמהווה סנונית ראשונה למהלכים נוספים שיסייעו בהסדרת התחום, יאפשר לבנקים להתמודד עם ניהול חשבונות המסחר בביטקוין. ביטס אוף גולד הוקמה ב-2013 מתוך ראייה שביטקוין ראוי להיכנס בדלת הראשית של הבנקאות בישראל והיום אנו חוגגים את הצעד הזה. מהיום, מעל ל-80 אלף לקוחותינו יוכלו ליהנות משירותים תחת הסדרת החוק יחד עם צו איסור הלבנת ההון. כמו כן, אנו מברכים את איגוד הביטקוין הישראלי, בראשות מני רוזנפלד שסייעו בקידום הצו.”

עדיין לא נחים

באיגוד הביטקוין הישראלי עדיין אוספים תלונות ממשתמשים אשר נתקלים בסירובים מהבנקים, ומעודדים אתכם להמשיך לדווח על מנת שיוכלו להראות את עומק הבעיה ואת הדחיפות שלה לרגולטורים.

במידה ונתקלתם בבעיות עם הבנקים, אנא פעלו לפי המדריך הבא.

שתפו:

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
בן סמוחה

בן סמוחה

בן הוא בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה לצד ארגונים נוספים ובמשך שנים רבות. בן נמנה בין מקימי עמותת בלוקצ'יין בי-7, אשר מנגישה את עולם המטבעות הדיגיטליים למטרופולין הדרומי. בנוסף, הינו בעל הטור "בלוג-צ'יין" בכלכליסט, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן הוא בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה לצד ארגונים נוספים ובמשך שנים רבות. בן נמנה בין מקימי עמותת בלוקצ'יין בי-7, אשר מנגישה את עולם המטבעות הדיגיטליים למטרופולין הדרומי. בנוסף, הינו בעל הטור "בלוג-צ'יין" בכלכליסט, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו.
cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פופ-אפ-קורס-זום-קריפטו1

מסלולי ההכשרה של CryptoJungle

מעוניינים ללמוד לסחור ולהשקיע בשוק המטבעות הדיגיטליים?

מצויין, מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

הצטרפו עוד היום לקורס ולקהילת המסחר וההשקעה המקצועיים שלנו