בלאגן בטוויטר: ג'ק דורסי יוצא נגד הריכוזיות ב-Web3

במהלך השבוע, החל להתפתח ויכוח חריף בין המנכ"ל לשעבר של טוויטר, ג'ק דורסי, לבין בכירים מתחום ה-Web3 כששני הצדדים מטיחים ביקורות זה כלפי זה
אילון מאסק ג'ק דורסי

שניים מהשמות הגדולים ביותר בקריפטו ובעמק הסיליקון – מנכ"ל חברת טסלה אילון מאסק ומנכ"ל סקוור ולשעבר טוויטר, ג'ק דורסי – הגיבו אחד לשני ברשת החברתית ביום שני בלילה והביעו ביקורת חריפה בנוגע לשימוש ב-Web3 על ידי קרנות הון הסיכון שעשו הכי הרבה כדי לקדם את התחום עבור האינטרסים הכלכליים שלהן.

דורסי הניח את הדברים על השולחן מוקדם יותר באותו היום, כשהשיב לציוץ של הראפרית קארדי בי. היא שאלה אם קריפטו עשוי להחליף את הדולר, ודורסי הגיב שביטקוין יחליף. "ביטקוין, לא קריפטו" כתב. תשובתו של דורסי היא רק תזכורת לעמדתו הנחרצת של ביטקוין בלבד.

דורסי, מזה מספר חודשים מוביל את חברת התשלומים סקוור (Square) לכיוון של ביטקוין כשהבהיר מוקדם יותר השנה שבכוונת החברה לממן פיתוח של ביטקוין קור (Bitcoin Core) וקהילת מפתחים בקוד פתוח. בנוסף, לא רק שהחברה מושקעת בביטקוין כחלק מהנכסים שלה, אלא היא גם מאפשרת שימוש ומסחר בביטקוין דרך האפליקציה שלה בשם Cash App.

שעות לאחר מכן, דורסי – שעד החודש שעבר היה גם מנכ"ל טוויטר – החל לכוון את תשומת ליבו בכיוון ה-Web3, שהפכה למילת שיווקית (Buzzword) שבה משתמשים האוונגליסטים שלה כדי לתאר עידן חדש של האינטרנט שיחליף את חברות הטכנולוגיה החזקות עם מערכת מבוזרת מבוססת בלוקצ'יין. התומכים העיקריים של החזון היו חברת הון סיכון אנדריסן הורוביץ (a16z) ובעלות בריתה, מה שהוביל את דורסי לצייץ את זה:


הציוץ של דורסי גרם למאסק לצייץ גם כן בנוגע ל-Web3, והשניים החלו להגיב זה לזה על מנת לתפוס את תשומת הלב של a16z בצורה ישירה יותר:


הציוצים הובילו דמויות בולטות אחרות מעמק הסיליקון להצטרף לשיחה, כולל בכירים ב-a16z שמיהרו להגן על השקעותיהם ב-Web3. אלו כללו את כריס דיקסון, שותף בחברת הון סיכון, שהוא אחד המשקיעים הבולטים בקריפטו ומי שפרסם סדרה של שרשורי טוויטר אחרונים הנוגעים בתחום. הציוצים המתוקשרים בנוגע ל-Web3 משכו עד מהרה דמויות בולטות אחרות מעמק הסיליקון, כולל מנכ"ל Box, אהרון לוי, וה-VC הבוטה ג'ייסון קלקניס, ששניהם צידדו בדורסי.

אך לא כולם בחרו להיות בצד של דורסי. אלה כללו כמובן את בעלי בריתה של אנדריסן הורוביץ, אנשים נוספים שטענו שהוא מסונוור ממנטליות של ביטקוין בלבד, ואחרים שכינו אותו צבוע על כך שקיבל שפע של כספי הון סיכון כדי להקים חברות משלו.

בעקבות הביקורת של דורסי, משתמשים רבים בפלטפורמה החלו להביע ספקנות עם מספר נתונים המצביעים על כך ש-Web3 אינו מבוזר כפי שטוענים תומכיו. זה כלל ציוץ שציטט את חברת המחקר Messari שמראה כיצד חלק גדול מהטוקנים הקשורים לכמה מהפרויקטים הפופולריים ביותר של Web3 נשלטים על ידי קרנות הון סיכון ומקורבים אחרים.

איזה צד לקחת?

מצד אחד, אפשר להסתכל  על הציוצים בין דורסי, מאסק והאחרים כאל עוד אחת מתופעות השיגעון בטוויטר בכל יום בשבוע, אך באותו הזמן, הציוצים הספציפיים האלו מייצגים אידיאל מסוים ואולי מהווהים את האתגר החשוב ביותר של Web3 שרבים בעולם הקריפטו מתייחסים אליו כמו בשורה דתית.

דורסי הוא אחד האנשים הבודדים בתחום הקריפטו עם רקורד וכוח שביזור בתעשייה בכלל ובביטקוין בפרט הן בראש סדר העדיפויות שלו. דורסי נמצא כרגע בתהליך של הפיכת סקוור (Square) לממוקדת ביטקוין, ואף פועל להקמת הרשת החברתית BlueSky אשר אמורה להיות 'טוויטר מבוזר'.

יחד עם זאת, משב האש של דורסי על פני תחום ה-Web3 עשוי להיות נטוע גם באינטרס אישי: שתי החברות שהקים, סקוור וטוויטר, מייצגות את עידן ה-Web2 ועשויות לעמוד בפני איום קיומי של טכנולוגיה מבוזרת יותר, בטוחה יותר וחסרת צנזורה.

דורסי ממשיך

יומיים בלבד אחרי הציוצים הראשונים שהלהיטו את הוויכוח, דורסי הסיר עוקב ממארק אנדריסן, בריאן ארמסטרונג וטיילר וינקלבוס.

נראה שדורסי, חובב הביטקוין הותיק, יישר קו עם מה שנקרא 'מקסימליזם', מחנה שרבים מכנים אותו כ"רעיל" השולל כל יישום לא כספי של הטכנולוגיה הבסיסית של ביטקוין.

מקסימליסטים לא מאמינים בשימוש של Web3 כפי שהוא מוצג לקהל הרחב, ולא בטוקנים כדרך לממן פרויקטים בתחום. העובדה שקרנות הון סיכון הן מחזיקות גדולות בטוקנים האלו היא, בעיני המקסימליסטים, מקרה קלאסי של "פגוש את הבוס הישן, כמו הבוס החדש".

תומכי Web3, הכוללים אך אינם מוגבלים רק לקרנות הון סיכון, טוענים כי יש צורך במגוון גישות כדי לממש את ההבטחה המשחררת של האינטרנט, שטוקנים יכולים לשרת את האינטרסים של כלל המשתתפים ברשת, ההסתמכות של מפתחי Web3 על קרנות הון סיכון היא תוצאה מעוותת של חוקי ניירות ערך מיושנים, שביטקוין היווה פריצת דרך בתום לב שהתועלת שלו מוגבלת ואלו המשבחים אותו הם קצרי רואי.

תומכי ביטקוין, כמו דורסי, הציגו זה מכבר את השירות של הרשת המבוזרת ככלי לשחרור שישמש את האנשים, כדרך להתנגד לצנזורה פיננסית ולהגן מפני היפר-אינפלציה. בנידון הזה, סביר שמעטים אם בכלל במחנה ה-Web3 לא יסכימו.
דורסי המשיך ומתח ביקורת על פרויקטים שאינם ביטקוין, שלדעתו נוגדים את האתוס המבוזר של ביטקוין.

בלאז'י סריניוואסן, ה-CTO לשעבר של קוינבייס (Coinbase) ושותף לשעבר ב-a16z, הגיב לציוץ של דורסי כדי להביע את אי הסכמתו ולהצביע על האופן שבו האינטרסים של התאגידים מתבטאים בפעילות של טוויטר עצמה. "Web3 מציע אפשרות, לא ערבות, למשהו טוב יותר", צייץ.

"הכל שקר," ענה דורסי, ופתח בקרב שנמשך גם ביום רביעי ולא מראה שום סימן להאטה.

ב-21 בדצמבר, דורסי צייץ מחדש קריקטורה לא מחמיאה המתארת ​​ברז Web 3 התומך ב-Ethereum שופך מים לפיו הממתין של בעלי ההון סיכון בעוד משקיע קמעונאי מורעב מחכה לטיפות שיפלו על לשונו. בציטוט-ציוץ של פוסט זה, סריניוואסן ציין כי פרויקט אתריום (Ethereum) מומן בתחילת שנת 2014 על ידי מכירה ציבורית להמונים, ולא באמצעות סבב גיוס הון פרטי.

לסיכום

חשוב לציין, ש-a16z רכשה 80 מיליון דולר במניות טוויטר ב-2011 בשוק המשני.

מארק אנדריסן, אחת ממייסדי a16z, חסם את דורסי בטוויטר, שבתגובה פרסם צילום מסך וצייץ "אני נאסר רשמית מ-web3".

לאחר שהפסיק לעקוב אחר שורה של תומכי Web3 בולטים, דורסי יצא למסע, והוסיף מספר מקסימליסטים של ביטקוין ותורמי תוכנה בקוד פתוח.

עם טכנולוגיה שמתפתחת בקצב מהיר, מציאות של כסף זול וריבית אפסית, ישנם פיתוחים, רעיונות ואידיאלים רבים, שלא כולם מסכימים עליהם, רק הזמן יגיד אם כוונותו של דורסי מוצדקות או מזיקות יותר ממועילות.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דור אופיר

דור אופיר

ביטקוינר, מגיע מעולם ניהול פרויקטים בשיווק דיגיטלי, בעל רקע מעולם הכלכלה ובשנים האחרונות גם מתעשיית הקריפטו. דור מאמין שהאינטרנט בשילוב תעשיית הבלוקצ'יין והקריפטו יובילו את העתיד הכלכלי והפסיכולוגי של האנושות בדורות הבאים. https://twitter.com/Dor_Ophir
דור אופיר

דור אופיר

ביטקוינר, מגיע מעולם ניהול פרויקטים בשיווק דיגיטלי, בעל רקע מעולם הכלכלה ובשנים האחרונות גם מתעשיית הקריפטו. דור מאמין שהאינטרנט בשילוב תעשיית הבלוקצ'יין והקריפטו יובילו את העתיד הכלכלי והפסיכולוגי של האנושות בדורות הבאים. https://twitter.com/Dor_Ophir

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן