בנק ההשקעות ג’יי.פי מורגן מפתיע ומשיק מטבע דיגיטלי בנקאי ראשון

ג'ייפי מורגן

בשנת 2017 התבטא מנכ”ל ג’ייפי מורגן, אחד מבנקי ההשקעות הגדולים בעולם, ג’יימי דיימון, נגד המטבע הדיגיטלי ביטקוין ואף כינה אותו “הונאה”. לאחר שהובעו נגדו ביקורות מבית ומחוץ, איזן דיימון את עמדותיו והביע אמון בטכנולוגיית הבלוקצ’יין ומטבעות דיגיטליים מפוקחים. כעת, הבנק עושה צעד נוסף וגדול לעבר אימוץ מטבעות דיגיטליים ומשיק מטבע משלו.

ג’ייפי מורגן מניידים כספים בשווי של מעל 6 טריליון דולר כל יום עבור תאגידים הנעזרים במערכת התשלומים וההלוואות של הבנק. בתקופת מבחן שצפויה להתחיל בחודשים הקרובים, חלק קטן מהכספים הללו יועברו באמצעות המטבע הדיגיטלי JPM שפותח ע”י מהנדסי הבנק. כך, הבנק הניו-יורקי יוכל להסדיר תשלומים בצורה מידית ולייעל את שירותי הארגון.

עושה רושם שבבנק נערכים לעתיד בו חלקים נכבדים מהתשלומים הבינלאומיים והלוואות תאגידיות יעברו לבלוקצ’יין, הטכנולוגיה שבבסיס הביטקוין ויתר המטבעות הדיגיטליים. מערכות התשלומים כיום הינן מיושנות ולא יעילות, וטכנולוגיית הבלוקצ’יין מציגה יכולת ייעול תהליכים גדול והעברת כספים מידית לכל מקום בעולם. כיום לדוגמה, ניתן להיעזר במטבעות דיגיטליים כגון ביטקוין להעברת תשלומים לכל מקום בעולם תוך מספר דקות בודדות.

הכירו את JPM

על פי עומאר פארוק, ראש מחלקת הבלוקצ’יין של הבנק, ישנם שלושה שימושים בשלב זה עבור המטבע JPM. הראשון יהיה עבור תשלומים בינלאומיים של לקוחות תאגידיים גדולים, אשר כיום מבוצעים באמצעות העברות בנקאיות בין מוסדות פיננסיים שונים ומסתמכים על מערכת סוויפט (Swift) העתיקה. כך, ייחסך זמן ההמתנה מיום או יותר, לתשלומים מידיים – בכל שעה ביום.

השימוש השני יהיה עבור העברת ניירות ערך. בחודש אפריל בחנה ג’ייפי מורגן שירות החלקת הלוואות (שטר חוב) על גבי בלוקצ’יין, ואף ערכה סימולציה של העברת שטר חוב בסך 150 מיליון דולר לבנק הלאומי של קנדה. כך, במקום לספוג את פערי הזמנים שבין העברת שטר החוב לבין העברת הכספים באמצעות העברה בנקאית, ניתן יהיה להסדיר את התשלום ישירות.

לבסוף, מטבע ה-JPM ישמש גם עבור תאגידים גדולים אשר נעזרים בשירותי האוצר (החזקת כספים). באמצעות המטבע, תוכל ג’ייפי מורגן להחליף את הדולרים שמחזיק התאגיד בחברות הבת השונות שברחבי עולם ולרכזם למקום אחד. שירות זה אגב, הניב מחזור הכנסות של 9 מיליארד דולר בשנת 2018.

“כסף מתנועע הלוך ושוב בכל רחבי העולם אצל תאגידים גדולים” אמר פארוק. “האם יש דרך להבטיח שחברת בת של תאגיד תוכל לייצג כסף במאזן תשלומיה, מבלי באמת להעבירו לחברת האם? בדרך זו, התאגיד יוכל לאחד את כספיו למקום אחד ולקבל עבורו שערי ריבית טובים יותר”.

ג’ייפי מורגן מחזיקה בנתח שוק גדול מאד, ואף שומרת על כספיהן של 80% מחברות ה-Fortune 500. ביצירת המטבע היא לוקחת הימור ומסתמכת על יתרון הראשוניות שישחק עבורה תפקיד בשמירה על אחיזתה בשוק.

האם באמת צריך בלוקצ’יין?

אין ספק שהשימוש בבלוקצ’יין בהחלט יכול להאיץ את מהירות התשלומים, הן המקומיים והן הבינלאומיים, עבור שירותי הבנקאות השונים בעולם. אך נשאלת השאלה האם באמת יש צורך להיעזר ספציפית במאגר המידע שנקרא בלוקצ’יין עבור מטבע ריכוזי כגון ה-JPM שהציג הבנק?

המאפיין אולי הייחודי והחשוב ביותר בבלוקצ’יין הוא הביזור – העובדה שניתן ליצור רשת תשלומים או נכסים שיתופית מבלי שיהיה גורם יחיד שאמון עליה. במלים אחרות, הבלוקצ’יין מאפשרת ליצור אמון בין שני צדדים או יותר, מבלי שיהיה מי שאחראי ישירות על תהליך הגישור כפי שעושים הבנקים.

במקרה של ג’ייפי מורגן, בסבירות גבוהה יהיה מדובר במטבע שנמצא בשליטתו המוחלטת של הבנק. יש לבחון האם התאגידים צפויים לקחת חלק פעיל בבלוקצ’יין, כלומר להיות חלק מתהליך הקונצנזוס הדרוש לאבטחת הרשת, או שמא האחריות היא בלעדית של ג’ייפי מורגן. במקרה הראשון ניתן יהיה להצדיק את השימוש בטכנולוגיה שכן כך הצדדים יוכלו לאמת ולוודא בעצמם שהם אינם מרומים על ידי הבנק. במקרה השני עם זאת, אין כך הדבר – וזוהי פתיחת דלת לחמדנות ורדיפת בצע מצד הבנק.

כך או כך, ג’ייפי מורגן צפויים להיות הראשונים מיני בנקים רבים אשר בימים אלה בוחנים מטבע דיגיטלי או רשת תשלומים משותפת בעצמם.

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן הוא בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה לצד ארגונים נוספים ובמשך שנים רבות. בן נמנה בין מקימי עמותת בלוקצ'יין בי-7, אשר מנגישה את עולם המטבעות הדיגיטליים למטרופולין הדרומי. בנוסף, הינו בעל הטור "בלוג-צ'יין" בכלכליסט, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן הוא בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה לצד ארגונים נוספים ובמשך שנים רבות. בן נמנה בין מקימי עמותת בלוקצ'יין בי-7, אשר מנגישה את עולם המטבעות הדיגיטליים למטרופולין הדרומי. בנוסף, הינו בעל הטור "בלוג-צ'יין" בכלכליסט, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פופ-אפ-קורס-זום-קריפטו1

מסלולי ההכשרה של CryptoJungle

מעוניינים ללמוד לסחור ולהשקיע בשוק המטבעות הדיגיטליים?

מצויין, מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

רוצה ללמוד להשקיע עם CryptoJungle?

או לסחור עם המקצוענים המובילים בישראל? 

מעולה! הזדמנות מצוינת ל-20 הראשונים לרכוש בהטבה מ-ש-ו-ג-ע-ת בגובה

🎁 10% הנחה!

⏰אל תחכו, מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן