השבוע בקריפטו: העיניים נשואות לפקיעת מיליארד דולר בשווי אופציות של ביטקוין

ביטקוין

שבוע וחציון נוספים מגיעים לסיומם בעולם המטבעות הדיגיטליים, כשגולת הכותרת עוסקת סביב האופציות אשר מגיעות לפקיעה היום.

ביטקוין נכון לכתיבת מלים אלו נסחר בשער של כ-$9,180, לאחר שבוע נוסף של רכבת הרים: ביום ראשון נסק כ-4.5% לאזור ה-$9,800, אך ביום למחרת התהפכה המגמה ומאז ירד כ-7%. לאחר ששבר את ממוצע הנע של 50 ימים (ירוק) כלפי מטה, התמיכה הבאה שעומדת בפני ביטקוין היא אזור ה-$9,000 (קו תכלת עולה), אשר שבירה שלו תוביל בסבירות גבוהה לביקור נוסף ב-$8,600 ואף בממוצע 200 הימים (אדום) באזור ה-$8,200. חיזוק נוסף לתרחיש הינו שבירת קו האמצע של מדד ה-RSI, אשר מעיד על היחלשות כוחות הקנייה.

התרחיש החיובי לעומת זאת ייכנס לתוקפו במידה וביטקוין יצליח לשמור על קו המגמה העולה, להישאר במסגרת המשולש העולה (Ascending Triangle) ולהשתלט מחדש על ממוצע 50 הימים. פריצה של המשולש צפויה להוביל לביקור מהיר בקו ההתנגדות שמחכה בטווח שבין $10,600-$10,800.ניתוח ביטקוין

אופציות בשווי מיליארד דולר פוקעות היום (שישי)

העיסוק המרכזי של השבוע היה סביב פקיעתן של אופציות בגובה מיליארד דולר הנסחרות בשלוש הבורסות המובילות למסחר באופציות: Deribit, CME ו-LedgerX.

אופציות הן חוזה פיננסי שמקנה לקונה את הזכות (אך לא את החובה) לקנות או למכור נכס מסוים (ביטקוין במקרה שלנו) במחיר שנקבע מראש ובמועד שנקבע מראש (או לפניו). לדוגמה, אני יכול לרכוש אופציית Call לקניית ביטקוין בסוף השנה במחיר סטרייק (Strike) של $10,000, ובעלות ראשונית מסוימת. אם ב-31.12 ביטקוין נסחר מתחת ל-$10,000, אעדיף שלא לממש את האופציה שלי ולהפסיד את העלות הראשונית. לחלופין, אם לקראת ה-31.12 אני רואה שמחיר המטבע נמוך משמעותית ממחיר הסטרייק שנקבע, אוכל לנסות למכור את האופציה למישהו אחר, בהפסד אך לא מלא (כלומר הוא ישלם חלק מהעלות הראשונית ששילמתי אני). אם כמובן, מחיר הביטקוין בסוף השנה ייסחר מעל למחיר הסטרייק של $10,000, אממש את האופציה ואדרוש לקנות את הביטקוין בהתאם לחוזה שחתמתי מראש. במקרה כזה, אם ביטקוין ייסחר למשל ב-$12,000 באותה עת, הרווחתי $2,000 על האופציה (לטובת הפשטות לא מכניס עלויות נוספות).

המסחר באופציות על ביטקוין צובר תאוצה גדולה בחודשים האחרונים, אם כי עדיין מהווה אחוז נמוך יחסית מנפח המסחר הכולל. בכל אופן, כ-70% מה-Open Interest, שזהו שווי האופציות הפתוחות כעת, מגיעים לפקיעה היום. כאמור לעיל, מדובר באופציות בגובה של מיליארד דולר שהצדדים המעורבים יצטרכו להחליט למכור, לממש או לספוג את ההפסד הראשוני.

פקיעה של אופציות בסדר גודל כה משמעותי לרוב מובילות לתנודתיות גדולה בשווקים. למשל, סוחרי אופציות אשר הימרו שביטקוין יהיה גבוה מ-$9,180, ינסו לדחוף את המחיר כלפי מעלה באמצעות פוזיציות לונג על מנת לממש ברווחים את האופציות שלהן. אלו שמנגד הימרו על הכיוון הפוך, יפעלו גם הם באופן דומה עם פוזיציות שורט. כך מתנהלים משחקי כוחות וכסף בין לווייתנים, קרנות גידור ואלגו-טריידרים אשר משחקים תפקיד מרכזי במסחר באופציות, וגם בחוזים עתידיים.

אופציות ביטקוין
חלוקת האופציות הפתוחות לפי מחיר סטרייק. מקור: Skew

הטוקן של קב' הכדורגל ברצלונה הגיע לשווי של 1.3 מיליון דולר תוך שעתיים

הטוקן, בעל הטיקר BAR, נרכש ע"י אוהדי המועדון דרך אפליקצית Socios או דרך Chiliz – אפליקציה לטוקנים של קבוצות ספורט, כגון פריס סן ז'רמן ויובנטוס.

המכירה החלה ביום שני בשעות הצהריים, ויותר מ-600,000 מטבעות נמכרו ב-2 אירו ליחידה בתוך פחות משעתיים. אם לא די בכך, עד יום רביעי התפוצץ המטבע בערכו כמעט 300% לפי החברה, עם נפח מסחר של 2.5 מיליון דולר.

הטוקן, אשר הוצהר עליו לראשונה בפברואר השנה, מתוכנן לשמש כעידוד להשתתפות האוהדים בהחלטות הקבוצה. אוהדים יוכלו להרוויח אותו ע"י השתתפות בסקרים והצבעות, ולרכוש באמצעותו סחורות רשמיות של המועדון.

הסקר הראשון שיעלה ייתן לאוהדי הקבוצה את היכולת לבחור כיצד ייראו ציורי הקיר בחדר ההלבשה של החברה, כך לפי ההודעה הרשמית של הקבוצה.

לפי מנכ"ל Chiliz, אלכסנדר דרייפוס, פלטפורמה למסחר בטוקני האוהדים נמצאת בפיתוח.

גרייסקייל לא עוצרת – הוסיפה כ-20,000 ביטקוין לקרן בשבוע האחרון

קרן גרייסקייל מאפשרת לסוחרים מוסדיים להחזיק במניה צמודת-ביטקוין. מתחילת השנה רושמת הקרן היענות עצומה, כאשר הרבעון הראשון של השנה היה הטוב ביותר בכל שנותיה.

אם לומר בכנות, קצב הגדילה שלה מסחרר. במאי 2019 ניהלה הקרן נכסים דיגיטליים (ביטקוין ומטבעות דיגיטליים נוספים) בגובה של 2.1 מיליארד דולר, כאשר מעל 90% מהם היו בביטקוין. כיום, החברה מנהלת 4.1 מיליארד דולר, רובם המוחלט בביטקוין גם כן.

גרייסקייל מחזיקה בכמעט 400,000 מטבעות ביטקוין, כאשר רק בשבוע האחרון נוספו 19,879 מטבעות. בחודש וחצי שחלפו מאז אירוע החצייה הגדול, הוסיפו הקרן 53,588 מטבעות. זאת כאשר כורי הביטקוין יצרו אך ורק כ-40,000 מטבעות מאירוע החצייה, ורק כ-7,000 בשבוע האחרון. כלומר גרייסקייל מגדילה את הקרן בקצב שעולה משמעותית על קצב יצירת המטבעות החדשים.

גם אתריום לא נשאר מאחור. נכון להיום מחזיקה הקרן ETH בגובה של כ-400 מיליון דולר, גידול של כמעט שליש מתחילת השנה.

האם PayPal ו-Venmo בדרך לאפשר קניה ומכירה של ביטקוין?

ענקית התשלומים PayPal, בעלת 325 מיליון המשתמשים והמפעילה של אפליקציית התשלומים Venmo, בדרך לאפשר קנייה ומכירה של מטבעות דיגיטליים, כך לפי דיווח של Coindesk.

מקור אנונימי סיפר כי "הם הולכים לאפשר ארנק מובנה בו יוכלו המשתמשים להחזיק את המטבעות" וש-"הם יעבדו עם מספר זירות מסחר בתחום על מנת שיספקו נזילות". כאשר נשאל מתי להערכתו זה יקרה, ענה כי הוא מעריך שב-3 החודשים הקרובים, ייתכן שלפני.

PayPal אמנם סירבה להגיב לכתבה, אך אין זה יפליא אותי לגלות שישנה מידה רבה של אמת בדיווח. אפליקציות התשלומים Square, Revolut ו-Robinhood מאפשרות קניה ומכירה של מטבעות דיגיטליים ומדווחות על רווחים גדולים. Square למשל, אשר נוסדה ע"י ג'ק דורסי, מנכ"ל טוויטר ותומך ביטקוין נלהב, דיווחה על רווחים של 306 מיליון דולר כתוצאה מהמסחר בביטקוין בדוחותיה האחרונים.

אינדיקציה נוספת היא הגיוסים האחרונים של PayPal, אשר גייסה 8 מפתחים ליחידת מחקר הבלוקצ'יין שלה מתחילת השנה.

Wirecard פושטת רגל, כיצד תושפע Crypto.com?

הסאגה סביב Wirecard, ספקית כרטיסי החיוב הגרמנית אשר נמצאת במוקד של סקנדל עצום, לא נפסקת.

לפני כשבוע דווח לראשונה על 2.1 מיליארד דולר ש"חסרים" מהמאזן שלה. בהודעת החברה התברר שמספר עובדים ניפחו את רווחי החברה על מנת להונות את בוחני מאזן החברה, אשר נסחרת בבורסה.

ביום שני האחרון מנכ"ל החברה, מרקוס בראון, נעצר בחשד להונאה חשבונאית ומניפולציית שוק.

אתמול, הודיעה החברה על פשיטת רגל בעקבות "חדלות פירעון מתקרבת וחובות יתר", לאחר שהבינה שלא תוכל לעמוד בהשפעות ההונאה.

Wirecard היא הספקית הראשית של כרטיסי החיוב של TenX ו-Crypto.com, שתי חברות בתחום המטבעות הדיגיטליים אשר מציעות כרטיסי דביט עם שימוש במטבעות דיגיטליים.

בעוד שאין חשש להיעלמות של כספי לקוחות בעקבות הפרשה לאחר הבהרות מצד השתיים, ישנה אי בהירות על עתיד הכרטיס שלהם ויכולותיהן למצוא ספק תחליפי באופן מהיר. שתיהן מסרבות להגיב.

עריכה: בשעה זו התפרסמה החלטה של הרשות להתנהלות פיננסית באנגליה להשעות את חברת הבת של Wirecard, הנקראת Wirecard Solutions, אשר אחראית על פעילות כרטיסי החיוב של Crypto.com ו-TenX.

קבוצה של האקרים גנבה 200 מיליון דולר בשווי מטבעות דיגיטליים בשנתיים האחרונות?

חברת האבטחה הישראלית ClearSky פרסמה דוח ובו תיארה כיצד קבוצה אחת של האקרים, הקרויה CryptoCore, גנבה מטבעות דיגיטליים בגובה של כ-200 מיליון דולר מזירות מסחר.

על פי מייסד החברה, בועז דולב, ההאקרים השיגו גישה לחשבון המייל הפרטי של בכירים בזירות המסחר וביצעו מתקפה שנקראת Spear-phishing, בה הם מתחזים לעובדים בכירים על מנת להשיג מידע שיעניק להם גישה לארנקי החברה.

הדוח אינו חושף את שמותיהם של הבורסות שנפגעו, אך ישנן הערכות שמדובר באותה קבוצה שפרצה שגנבה בשנת 2018 כ-23.5 מיליון דולר ממאגר הנזילות הלכאורה-מבוזר של Bancor הישראלית.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן