החצייה של לייטקוין הגיעה: הגמול לבלוק נחתך מ-25 ל-12.5 מטבעות

"חצייה" (Halving) היא אירוע שקורה אחת לכ-4 שנים, ובו הגמול שמקבלים הכורים ברשת עבור יצירת בלוק חדש נחתך בחצי. ברשת הביטקוין החצייה הבאה צפויה לקרות רק עוד כשנה, אך ברשת הלייטקוין – החצייה הגיעה היום בצהריים: יום ראשון ה-8 באוגוסט בשעה 13:18 שעון ישראל.

החל מהיום ולמשך 840,000 הבלוקים הקרובים (כאמור, כ-4 שנים) – הגמול שיקבלו כורי לייטקוין עבור יצירת בלוק חדש יהיה 12.5 מטבעות, ולא 25. המשמעות היא שקצב היווצרות המטבעות החדשים יורד משמעותית, היצע המטבעות נהיה קשיח יותר, ולפיכך לביקוש יש יותר השפעה על המחיר.

כיום, ישנם כ-63 מיליון מטבעות לייטקוין בסירקולציה, אשר נוצרו על פני קצת פחות מ-8 שנים ומייצגים כ-75% מסך כל מטבעות הלייטקוין שייווצרו אי פעם.

מה זה אומר מבחינת הרשת?

כאשר הגמול ליצירת בלוק נחתך בחצי אך עלויות החשמל והתפעול זהות, חלק מהכורים יפסיקו להיות רווחיים וייאלצו לכבות את מכונותיהם. המשמעות, בטווח הקצר (של עד שבוע), היא שייווצר פער בין רמת קושי הכרייה לבין כמות הכורים הפועלים ברשת, מה שצפוי להתבטא בבלוקים איטיים יותר (בלייטקוין הבלוקים מתוכנתים להיות בממוצע כל 2.5 דקות).

עם זאת, ברגע שרמת הקושי תתעדכן (קורה אחת ל-3.5 ימים בממוצע), כוח הכרייה ברשת יחזור לשיווי משקל והבלוקים ישובו לקצב של 2.5 דקות.

ומבחינת מחיר הלייטקוין?

לייטקוין חצייה
הבלוק החדש שנוצר

מחיר הלייטקוין ירד ב-55% (נגד ביטקוין) וב-38% (נגד הדולר) בחודשיים האחרונים. זאת בניגוד לציפיות בקרב קהילת המטבעות הדיגיטליים שהחצייה (והקטנת ההיצע המתחדש) תוביל להתפוצצות במחיר. צ'רלי לי, מייסד לייטקוין, התייחס לזה גם:

"החצייה כבר אמורה להיות מתומחרת בשער הלייטקוין הנוכחי שכן כולם ידעו עליה מההתחלה. אבל אנשים עדיין מצפים שהמחיר יעלה. אז הרבה אנשים קונים משום שהם מצפים שהמחיר יעלה וזה נהפך לנבואה שמגשימה את עצמה. משום שאנשים קונים כי הם מצפים לעלייה – המחיר באמת עולה."

מבחינת ניתוח טכני, המצב לא נראה מזהיר עבור לייטקוין (נגד ביטקוין). הסנטימנט שהגרף מראה הוא שלילי, ועוד לא נרשמת תבנית שיכולה לייצג היפוך מגמה. עם זאת, לייטקוין ניצב בפני שתי תמיכות חזקות (אזור ה-0.008BTC וה-0.007BTC), כאשר הסבירות הגבוהה היא שנבקר בקרוב שוב ב-0.007BTC ורק אז נוכל להעריך האם המומנטום משתנה או לא.

 

שתפו:

Share on email
Share on facebook
Share on whatsapp

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך:

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

שתפו את הפוסט עם חברים