נפילות חדות בשוק הקריפטו: ביטקוין נגע ב-$42,000; אתריום ב-$3,600

שוק המטבעות הדיגיטליים חווה יומיים אדומים עם ירידות חדות בנות עשרות אחוזים. כל הסיבות למה
שער הביטקוין נופל

לילה אדום בשוק המטבעות הדיגיטליים. מעל 2.5 מיליארד דולר הונזלו ב-24 שעות האחרונות כתוצאה מירידות בנות עשרות אחוזים במטבעות השונים.

ביטקוין, המטבע הדומיננטי ביותר בשוק, החל להיסחר אתמול (שישי) בשער של כ-$56,500. אך הבוקר (שבת), מצא עצמו ממשיך את תנופת הירידות של אתמול והשלים ירידה של 25% עד ה-$42,000. משם, נכון לכתיבת מלים אלו, קפץ חזרה שער הביטקוין לכ-$47,500.

את'ר, המטבע של רשת אתריום, לא נשאר אדיש גם הוא. המטבע החל להיסחר אתמול בשער של $4,515 והשלים גם הוא ירידה של 20% עד ל-$3,600.

עבור רבים זוהי הפתעה, שכן זוג המסחר בין את'ר לביטקוין (ETH/BTC) נסק כ-5%. ככלל אצבע כשישנן ירידות חדות בשוק הקריפטו הכסף זורם בחזרה ממטבעות אלטרנטיביים לביטקוין, אך הפעם – כפי שמסתמן – הביקושים לאתריום החזיקו יותר מהביקושים לביטקוין. כעת, ETH עומד על 0.0826 ביטקוין, שיא חדש לשנת 2021 ומחיר בו לא ביקר 3.5 שנים – ממאי 2018.

כל הסיבות לירידות החדות – המאקרו

ביום שישי שעבר (ה-26 בנובמבר) היו ירידות חדות בשוק גם כן. הירידות בשוק הקריפטו היו בקורלציה עם ירידות בשווקי המניות העולמיים, כאשר הסיבה הישירה שניתן להצביע עליה כחשובה הייתה סגירת גבולות בינלאומיים של מדינות רבות כתוצאה מ'וריאנט' האומיקרון (Omicron) של נגיף הקורונה שהובילה לחששות רבים ולאי וודאות. ישנן מדינות שחוזרות גם למדיניות סגרים, וזה צפוי לפגוע בכלכלה המקומית והבינלאומית.

אך מלבד אומיקרון, היה זה יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול, שהזהיר כי הפד צפוי להפחית את קצב רכישות אגרות החוב מוקדם יותר שכן האינפלציה – בעיניו – כבר איננה 'חולפת' אלא מסתמנת כעקבית. ב-14 בדצמבר נפגשת שוב הוועדה לשווקים פתוחים (FOMC) בפדרל ריזרב לדון בהחלטה זו ולהודיעה רשמית, אך השווקים כבר החלו לתמחר.

בנוסף, אוורגרנדה הסינית הוציאה מכתב אתמול (שישי) בו התריעה כי ישנם בעלי חוב זרים שאינם מוכנים לדחות את קבלת התשלום שלהם, וכי היא עשויה שלא לעמוד בהתחייבות של 260 מיליון דולר שמגיעה בקרוב – בנוסף לאיחור בתשלום של 86 מיליון דולר. כתוצאה, פשיטת הרגל של החברה והליך הבנייה מחדש צפויים להיות מואצים.

לבסוף, בעוד שהסנאט האמריקני הגיע להסכמה של דחייה נוספת בהחלטה על תקרת החוב וכתוצאה מנע השבתת ממשל – הודעה שהשוק אמור לראות כחיובית – דוח המשרות של חודש נובמבר התפרסם ועצר את החגיגה. למרות שהמשק האמריקני ציפה כי יתווספו כ-550,000 עבודות, לבסוף התווספו 210,000 עבודות בלבד. נתון זה הוביל את שווקי המניות להתהפך. בטרום-המסחר המניות רשמו עליות, אך מיד עם פרסום הדוח חל היפוך משמעותי ושווקי המניות המשיכו את מגמת השבוע הקודם כשמדד הפחד (ה-VIX) חצה את ה-35 ומעיד כי מגמת הירידה עלולה עוד להימשך.

למה אני משייך את המאקרו לשוק המטבעות הדיגיטליים, אתם תוהים? ובכן, הסיבה המרכזית היא הדולר. הדולר משמש, עדיין, כמטבע הרזרבה העולמי וכתוצאה מעל 45% מהחוב בעולם נקוב בדולר, מעל 70% מהסחר בעולם מתבצע בדולר, וחשוב יותר לקונטקסט: רוב המינופים, הן בשווקי המניות והן בשווקי הקריפטו – נשענים על הדולר כערבות.

כאשר הדולר מתחזק, כפי שקורה בשבועות האחרונים – החוב מתייקר, המינופים בשווקים הפיננסיים מתייקרים, ונוצרת מצוקת נזילות שמובילה את נותני ההלוואות לקרוא לערבות נוספת מצד הלווים, שמא ינזילו את החוב שלהם. הנזלה, אגב, היא מכירת נכסי הבסיס של הפוזיציה במחיר שוק מידי ולקיחת הערבות כביטוח על ההפסד. כאשר יש ירידות בשווי נכסי בסיס בו-זמנית (כגון ביטקוין או מניות), ההתייקרות הינה אף חמורה יותר – וגוררת הנזלות מהירות וחדות במה שמוכר בתור Risk Off Event – אירוע בו מפחיתים סיכונים בבת אחת ועלול ליצור אפקט דומינו, כזה שאנחנו רואים משחק את עצמו ברגעים אלה.

התייחסתי לנ"ל בסרטון של השבוע שעבר בהרחבה:

כל הסיבות לירידות – המיקרו

ב-24 השעות האחרונות הונזלו מעל 2.5 מיליארד דולר של פוזיציות ממונפות בשוק המטבעות הדיגיטליים, לפי CoinGlass. כלומר הירידות היו כה חדות, שהובילו להמון סוחרים שסחרו על כסף שאין להם (מינפו את הפוזיציה שלהם) לסגור פוזיציות בהפסד כפוי ע"י הברוקר שמאפשר את המסחר.

בורסת FTX אף נאלצה לסגור מסחר לשעות בודדות, ובבורסת הובי (Huobi) התגלה כי השוק עד-כדי-כך לא נזיל שביטקוין נפל עד שער ה-$28,000. כלומר, לא היו מספיק קונים בבורסה כדי לתפוס את הנפילות, ביחס לבורסות אחרות בהן הירידות נבלמו ב-$42,000.נפילות ב-Huobi

לאור כמות ההנזלות, יותר מ-4.4 מיליארד דולר בשווי Open Interest בחוזים העתידיים בשוק נמחקו. Open Interest הוא השווי הדולרי של החוזים העתידיים הנסחרים ברגע נתון, ובמקרה של שוק הקריפטו – הנפילה הייתה מ-21.7 מיליארד ל-17.29 מיליארד תוך 24 שעות.

אין סיבה פונדמנטלית או חדשותית שאליה ניתן לשייך את הירידות הללו, לכן אני באופן אישי סבור שזוהי ההשפעה של שווקי המניות והכלכלה על שוק הקריפטו, אשר הייתה גדולה לאור גובה המינופים, כפי שהיה במרץ 2020 ובמועדים אחרים בעבר.

מה הלאה, אם כך?

מוקדם מדי לדעת האם מדובר בהיפוך מגמה לעבר שוק דובי. על פי ניתוח טכני, אשר אינו חוזה את העתיד אלא מאפשר להבין היכן נמצאות רמות התמיכה (בהן יימצאו קונים) ורמות ההתנגדות (בהן יימצאו מוכרים) וכתוצאה להבין את מגמת השוק, ער הביטקוין נאבק כרגע בממוצע 200 ימים שנמצא ב-$47,900. כמו כן, ביטקוין מנסה להגן על קו מגמה עולה (צהוב) ועל רמת תמיכה שמוכרת כ'יחס הזהב' של פיבונאצ'י באזור ה-$51,000. לבסוף, לפי מדד הכוח היחסי (RSI), המומנטום עבר לדובים בעוצמה.

אם יצליח המחיר לחזור כלפי מעלה ולסגור את היום (שבת) מעל $51,000 יהיה זה חיובי ויראה על עוצמה של הקונים. אם זה לא יקרה היום, ניתן לראות את יום המסחר של מחר כ'הזדמנות אחרונה' להגן על רמת התמיכה, שכן מחר בלילה צפוי להיסגר נר יפני שבועי – שהינו בעל חשיבות גבוהה יותר. אך מנגד אם המחיר יאבד את הקווים הללו – זה מעיד כי המשך ירידות על הפרק.

שער הביטקוין
בצהוב: קו מגמה עולה + פיבונאצ'י 0.618. באדום: ממוצע 200 ימים. בירוק: ממוצע 50 ימים. היתר הן רמות תמיכה והתנגדות

חשוב להוסיף למשוואה שחוסר הוודאות בשווקי המניות טרם נגמר, אלא אף מחמיר. כתוצאה, גם השבוע הבא עלול להיות במגמת ירידה וכתוצאה יכול להמשיך להשפיע לרעה על שוק הקריפטו.

על אף אי הוודאות, יש שראו את הנפילות כהזדמנות: נשיא אל סלבדור שוב הודיע על רכישת 'הדיפ' וקנה 150 מטבעות בשער ממוצע של $48,670. הוא אף התבדח על כך שפספס את התחתית ב-7 דקות בטוויטר.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

תגובה אחת

  1. תודה רבה על העדכונים בזמן אירועים מיוחדים וכן על הסרטונים המחכימים
    אני קורא וצופה בשקיקה

    נ.ב. אני אישית איני מחובר לפייסבוק כיון שיש לי אינטרנט מסונן (כשר) ולכן מאוד נחוץ לי הכתבות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן