מאטיק (MATIC) נוסק 135% בשבוע בזמן שכל השוק יורד

ביטקוין ושוק המטבעות הדיגיטליים נמצאים בירידות חדות בשבוע האחרון. ביטקוין השלים ירידה של כ-40% בשבוע, ואף את'ר לא נשאר מאחור וירד כ-30% בעצמו. אבל בזמן שהם יורדים, יש מספר מטבעות שרושמים עליות חדות – והעיקרי שבהם הוא מאטיק (MATIC).

מאטיק (MATIC) הוא הטוקן של רשת פוליגון (אשר בפני עצמה נקראה בעבר Matic Network). הרשת מציעה פתרונות לבעיות העומס והעמלות הגבוהות ברשת אתריום.

מה זה MATIC- הטוקן של רשת Polygon

רשת פוליגון פועלת במקביל לרשת אתריום כפתרון שכבה שנייה. כך, היא מציעה פתרונות לבעיית הסקלאביליות של אתריום העמוסה. 

פתרון שכבה שניה הוא פתרון שנעזר בקריפטוגרפיה כדי לאפשר טרנסקציות מהירות וזולות יותר ע"י ביצוע התחשבנות עתידית ברשת הבלוקצ'יין עצמה. בתהליך ישנן פשרות של אבטחה וביזור לרוב, אך בהינתן הקשיים של רשתות בלוקצ'יין להתמודד עם עומס, פתרונות מסוג זה הופכים ונהיים נפוצים יותר. 

דוגמה לפיתרון שכבה-שניה מהפופולריים ביותר כיום הוא רשת הברק (Lightning Network) שבנויה כרשת התשלומים על ביטקוין.

כיצד זה מבוצע בפועל?

ובכן, המשתמשים יכולים להפקיד את'ר לחוזה חכם של פוליגון, לבצע פעולות על השכבה השנייה של פוליגון, ולהחזיר אותם בחזרה לרשת אתריום הראשית במידת הצורך. השימוש העיקרי של המטבע MATIC הוא תשלום עמלות ברשת פוליגון, כמו גם השתתפות בפרוטוקול הוכחת ההחזקה (Proof of Stake) של הרשת.

למה מאטיק עולה?

בעקבות הביקוש והשימוש הגדול ברשת אתריום מחירי העמלות המריאו לשחקים ופתרונות שכבה שנייה כמו מאטיק הפכו למצרך מבוקש בכלכלה המבוזרת (DeFi). כשמחיר העמלות ברשת אתריום יכול להגיע אפילו למאות דולרים לטרנזקציה אחת, משתמשים רבים מחפשים פתרונות זולים יותר. 

MATIC

עלייה של אלפי אחוזים במספר חודשים. מקור: coinmarketcap

גורמים משמעותיים נוספים התורמים לעליית המחיר של MATIC הם שיתופי הפעולה והאימוץ שרשת פוליגון זוכה בתקופה זו. בין היתר, פרוייקטים בכלכלה המבוזרת כגון Aave, SushiSwap, Decentraland ופרויקטים רבים נוספים משתלבים עם רשת פוליגון. בצורה זו הפרויקטים מאפשרים למשתמשים שלהם להשתמש בתוכנות ובמוצרים מבלי לדאוג מהעמלות הגבוהות שברשת אתריום.

השילוב של פוליגון עם פרוטוקול Aave לדוגמה, אחד מהפרוטוקולים הגדולים ב-DeFi, הכניס בחודש שעבר נזילות בשווי של למעלה ממיליארד דולר אל הפרוטוקול, לפי ציוץ של אחד מהמייסדים, מיהילו בג'ליק.

AAVE1

לפי DappRadar, בשבוע אחד הצטרפו למעלה מ-75,000 ארנקים של משתמשים פעילים ל-20 האפליקציות המבוזרות (Dapps) המובילות ברשת פוליגון. בנוסף, מספר האפליקציות המבוזרות ברשת גדל מ-61 ל-93.

לבסוף, בחודשים האחרונים Binance Smart Chain והבורסות "המבוזרות" שבנויות עליה כגון PancakeSwap ו-SushiSwap משכו עניין רב וכמות משתמשים גדולה מרשת אתריום, מאותן סיבות שתוארו לעיל. כעת, פוליגון והמטבע MATIC מציעים אלטרנטיבה שמשאירה את המשתמשים באקוסיסטם של אתריום, במקום להעביר אותם לאקוסיסטם של בינאנס שנחשב ריכוזי יותר.

אילון מאסק וסין עושים בעיות

כאמור שוק המטבעות הדיגיטליים יורד בשבוע האחרון בצורה יחסית חריגה בהינתן העליות של החודשים האחרונים. הגורמים העיקריים לירידות החדות הם ככל הנראה הציוצים של אילון מאסק ודיווחים שליליים נוספים בתקשורת בנוגע לאיסור על הבנקים והמגזר העסקי בסין להשתמש במטבעות דיגיטליים.

מחיר הביטקוין החל לרדת במהירות לאחר הציוץ של מאסק, בו הוא הודיע כי חברת טסלה (Tesla) תפסיק לקבל ביטקוין כאמצעי תשלום, כשלושה חודשים בלבד לאחר שהחלה לעשות כן. תגובה נוספת שלו לציוץ גרמה לאנשים להאמין שטסלה מכרה את כל הביטקוין שברשותה. התגובה הצטרפה למספר ציוצים בהם רשם כי ביטקוין פוגע באיכות הסביבה ואף אמר כי הוא אינו מבוזר שכן ישנו ריכוז גבוה של כרייה בסין.

musk dump

רק לאחר שהנזק הכבד נגרם, והחדשות הרעות שבחלקן פייק ניוז הופצו ברחבי הרשת, מאסק הגיב: "כדי להבהיר את הספקולציה, טסלה לא מכרה שום ביטקוין." כמובן, שהוא לא התייחס אל הביטקוין שטסלה כבר מכרה רק כדי "לבחון נזילות" לפני כשבועיים.

musk dump 2

עם זאת, חשוב לזכור שלאחר תקופה ארוכה של עליות חדות במחירים, ההיסטוריה מלמדת אותנו שנפילה של עשרות אחוזים בביטקוין ומטבעות דיגיטליים אחרים זה דבר שבשגרה. לראייה במהלך העליות של 2017 ביטקוין נפל מעל 10 פעמים 25% או יותר.

 

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן