NBA Top Shot – המדריך לפלטפורמת האספנות הדיגיטלית

NBA טופ שוט

שנת 2021 קובעת שיאים חדשים לנפחי המסחר בניפטיז (NFTs), ובסכומים שבהם נמכרים הניפטיז – בין אם לאמנות ובין אם לאספנות מסוג אחר. מותגים, סלבריטאים, אמנים דיגיטליים, קבוצות ושחקנים בליגות ספורט מקצועיות שבראשן ה-NBA ו-FIFA, מצטרפים לחגיגה ומוסיפים לעניין שהולך וגובר בקרב הציבור הרחב.

באתר Cryptoslam ניתן לעקוב אחר כ-200 פרויקטים מגוונים ביניהם קבוצות האוהדים של ברצלונה, יובנטוס ופריז סן ז'רמן, אספני אמנות ופרויקטים כגון NBA Top Shot, המדורגת במקום ה-10 עם מכירות של מעל חצי מיליארד דולר. בחודש מרץ 2021, אגדת ה-NBA מייקל ג'ורדן, השחקן המפורסם אשטון קוצ'ר ומפורסמים רבים אחרים אף השקיעו בה. 

ניפטיז או NFTs זהו קוד תוכנה ייחודי מבחינה קריפטוגרפית שיכול להכיל תמונות, סאונד או וידאו קצר כמו ב-NBA Top Shot. ניפטי הוא סוג טוקן (מטבע דיגיטלי שבנוי על גבי רשת בלוקצ'יין) שמסמל נכס נדיר, כלומר שיש רק אחד מסוגו, ולכן לא ניתן להעתיק אותו או לחלק אותו למספר חלקים. 

זו הדרך של האמן הדיגיטלי להגן על היצירה שלו באמצעות רישום זכויות היוצרים והמקוריות של הניפטי על גבי הבלוקצ’יין. 

במדריך זה ניתן רקע על NBA Top Shot, סוגי הניפטיז השונים שקיימים בה, איך נקבע ערכם, אילו עמלות קיימות, איך לפתוח משתמש וכיצד לרכוש ניפטיז בפלטפורמה ומהם החסרונות והיתרונות באחזקתם ורכישתם?

אנביאי

מהי NBA Top Shot?

NBA Top Shot הוא שיגעון אספנות דיגיטלי לכל מי שמעוניין להחזיק חבילות קלפים דיגיטליות שמציגות בקובץ וידאו רגעים היסטוריים מליגת הכדורסל האמריקאית המפורסמת. 

הפלטפורמה היא מיזם משותף בין Dapper Labs, מפתחי CryptoKitties ואיגוד הכדורסל הרשמי של ליגת ה-NBA. בדומה לאספני חבילות קלפים של שחקנים בעולם האמיתי, אוהדים יכולים לאסוף את רגעי השיאי ב-NBA כקבצי וידאו על-ידי רכישתם ומסחר בהם. הטבעה אחת של לברון ג'יימס מול סקרמנטו קינגס או זריקת השלשה של ג'ייסון טאטום מול ברוקלין נטס, למשל, נמכרו בעשרות ומאות אלפי דולרים. 

אבל, בניגוד לקלפים רגילים, פרטי האספנות של Top Shot, הידועים בשם Moments (רגעים), הם וידאו-קליפ דיגיטלי בלבד, שנוצר והונפק כ-NFT על גבי רשת הבלוקצ'יין Flow, והוא רשומה קבועה דיגיטלית המספקת בעלות ואת הוכחת המקוריות למחזיקים.

במהלך 2021 Top Shot כיכבו בכותרות ונכון לסוף חודש ספטמבר בוצעו רכישות בגובה של כמעט מיליארד דולר מאז הוקמה הפלטפורמה, כך לפי הנתונים שבאתר Cryptoslam.

לכל קלף ערך שונה אשר נקבע, לרוב, על-ידי האספנים עצמם. כל חבילה מורכבת ממספר קבוע של רגעים לא ידועים ואקראיים וקיים סיכוי מחושב מראש לקבל קלף (Moment) נדיר שיכול להיות שווה אלפי או מאות אלפי דולרים בעתיד. במובן מסוים, זה מזכיר את קלפי האספנות המוכרים כגון סופרגול. 

לכל רגע מספר עותקים קבוע וספציפי ומספר סידורי משלו. מספר העותקים לרגע מסייע בקביעת נדירותו וערכו. ללברון ג'יימס ודרייק רוס יש רגעים ששווים נכון לכתיבת מלים אלו מיליון דולר ולעומתם קיימים גם רגעים אותם ניתן להשיג ב-12 דולר. 

בעת ההשקה, כל פריט אספנות מוצג בפלטפורמה למכירה כחבילה במהדורה מוגבלת, הנמכרת למשתמשי NBA Top Shot על בסיס כל הקודם זוכה במחיר קמעונאי קבוע, למשל 199 דולר. כך, היא מספקת הזדמנות שווה ללקוחותיה לזכות ב-Top Shot יקר ונדיר בחבילה שלהם.

הפלטפורמה קלה לשימוש, אפילו עבור משתמשים שאינם מבינים בתחום המטבעות הדיגיטליים, והמסחר מוגבל לזירה הרשמית של NBA Top Shot. לאחר רכישת קלף ה-Top Shot, הוא נשמר בארנק שלך וניתן לצפות בו בכל עת, להשוויץ בו לחברים או למכור אותו בבורסה הרשמית.

אילו ניפטיז ניתן לרכוש ב-NBA Top Shot?

הרכישה מתבצעת אך ורק באתר הרשמי ובפלטפורמה של NBA Top Shot. יש מספר מושגים שחשוב להכיר ולהבין:

חבילה (Pack)

חבילות הן אוסף אקראי של רגעים שמשתמשים קונים ישירות בפלטפורמה. באופן כללי, זהו אפיק זול יותר מהזדמנויות הרכישה בשוק המשני – זירת המסחר של NBA Top Shot, שם המחיר עשוי לעלות במידה והרגע באמת שווה ערך כפריט אספנות נדיר. יחד עם זאת, לא ניתן לדעת במדויק אילו רגעים יש בחבילה וזהו הימור עד שקונים ופותחים את החבילות. חבילות קטנות יותר מעלות את הסיכויים לזכות בקלף נדיר יותר. 

סטים (Sets)

הסטים הם אוספים של פריטי אספנות של Top Shot והם דומים לחפיסות קלפים. לדוגמה, הסט Rookie Debut הוא אוסף של רגעים מכוכבי ה-NBA הבכירים כמו ג'ורדן מקלאפלין וג'ארל בראנטלי, בעוד סט הזריקות מורכב מ-20 הדאנקים הזכורים ביותר בתולדות הכדורסל. 

שכבות נדירות (Tiers)

רמת הנדירות של רגע נקבעת לפי הרובד שלה. לפלטפורמה יש 4 שכבות אספנות: נפוצות, נדירות, אגדיות ואולטימטיביות. 

חבילות השכבות הנפוצות מכילות כ-10,000 עותקים ומעלה בעוד שבאלו הנדירים והאגדיים מספר העותקים נע בין 150 ל-4,999 או בין 25 ל–499 רגעים בלבד (בהתאמה). לא ידוע הרבה על הרובד האולטימטיבי מלבד העובדה שעדיין אין חבילות זמינות לרכישה נכון לכתיבת מלים אלו ושהוא נדיר יותר מהשאר.

מספר סידורי

זו אחת התכונות החשובות של קלף. לכל ניפטיז של Top Shot יש מספר סידורי ייחודי המקושר אליו, כדי להבדיל אותו משאר הניפטיז של Top Shot בעלי כותרת זהה. המספר הסידורי של הרגע משפיע גם על ערכו של הרגע מלבד קובץ הוידאו שתופס את הרגע עצמו וזה אחד מהדברים היפים ב-Top Shot.

למספרים סידוריים נמוכים יותר בדרך כלל נקבע תג מחיר גבוה יותר, אבל לא תמיד. לדוגמה, צילום טופ של קווין דוראנט בעל מספר סידורי של 7 עשוי בדרך כלל להיות במחיר גבוה יותר מהמספרים הסידוריים 2 עד 6, שכן 7 הוא מספר החולצה של דוראנט. לרגעים הקשורים לקובי בראיינט עם מספרים סידוריים סמליים (למשל מספר החולצה שלו או תאריך פטירתו) גם ביקוש גבוה.

עמלות

יש עמלה של 5% בכל מכירה של רגע. לדוגמה, אם רגע נמכר תמורת $100, יתקבלו בארנק $95. אין תשלום בפלטפורמה עבור רישום ומחיקת רגעים.

אוספים

האם בטוח לרכוש רגעי Top Shop?

הבלוקצ'יין Flow עליו נרשמים פקודות המכירה והקנייה של רגעי ה-Top Shop מסתמן כבטוח מאחר ומעולם לא נפרץ. חברת הפיתוח Dapper Labs נחשבת לחברות הפיתוח המובילות בתעשייה. 

קיים סיכוי שערכו של הרגע שרכשת ירד אבל הבעלות עליו תישאר בידי המשתמש כל עוד הוא מעוניין בכך. בנוסף, המיזם והתחום צעירים ומגוון הכלים ויכולות השימוש עדיין מוגבלות. 

יתרונות הפלטפורמה

 • קלה לשימוש ולתשלום. אחד ההישגים המרשימים ביותר של Top Shot היא הקלות שבה היא משלבת את טכנולוגיית הבלוקצ'יין והפרקטיקה הרגילה של מסחר אלקטרוני בתוך האקוסיסטם שלה, ומאפשרת רכישה, מכירה ומסחר בפלטפורמה בצורה חלקה. שלא כמו זירות NFT אחרות שדורשות הגדרות מסוימות או חיבור של ארנקים כגון MetaMask וארנקים דיגיטליים אחרים, מה שיכול להיות מעט מסובך עבור הצרכן הלא טכני הממוצע. Top Shot מבקשת ממך רק ליצור חשבון. הפלטפורמה מאפשרת לך לשלם באמצעות כרטיס אשראי, מה שהופך אותה לאידיאלית עבור לקוחות שאינם מחזיקים מטבעות דיגיטליים
 • סיכון נמוך. מכיוון שניתן לרכוש את הניפטיז האלו רק באתר הרשמי של NBA Top Shot ובזירת המסחר שלהם, יש פחות סיכון להונאות או זיופים. חלק ממחזיקי הניפטיז עשויים למכור במחירים גבוהים במיוחד, אבל הכל שקוף לחלוטין. 
 • לעולם אינו מתכלה. שלא כמו אספנות קלפים אמיתיים, רגעי NBA Top Shot הם נכסים דיגיטליים שאינם מתיישנים או נקרעים, ומאפשרים לאספנים לשמור אותם לנצח ולהעביר אותם לדורות הבאים כל עוד הבלוקצ'יין של Flow ממשיך להתקיים. 
 • הקונספט. קלפי אספנות בעולם המוחשי הוכיחו שהם השקעות יקרות ערך. למשל, כרטיס הבייסבול T206 הונוס וגנר, בן יותר ממאה שנים וגרף לאחרונה 3.12 מיליון דולר בשנת 2016. לפריטי אספנות של NBA Top Shot הזדמנות לאורך חיים רב באותה מידה לפחות, לאחר שכבר מספר משקיעים מוקדמים ומתוחכמים הרוויחו מיליוני רווחים. 
 • מהירות ועלות נמוכה. רשת הבלוקצ'יין Flow נועדה לכאורה לדבריהם להריץ את הדור הבא של DApps, משחקים וחפצי אספנות, המאפשר העברת רגעים מהירים ובעלות נמוכה ממשתמש למשתמש.

חסרונות

 • בלעדיות. ניתן לסחור בניפטיז של Top Shot רק בזירת המסחר הרשמית של ה NBA. המשמעות היא שלא ניתן לרשום אותם. 
 • אקוסיסטם קטן. הבלוקצ'יין של Flow עשוי להיות חדשני ומהיר, אך אין לו אקוסיסטם גדול כמו של אתריום. המשמעות היא שאין את אותו סט הכלים שנדרש למפתחים ואינטגרציות רבות, עניין שעלול להגביל את השימושיות שלו לטווח הקצר. יחד עם זאת, שיתופי פעולה בין שרשראות בלוקצ'יין שונות הנרקמים בין מגוון רשתות יפתרו את הבעיה הזו עם הזמן.
 • ריכוזיות. בסופו של דבר, מטבעות דיגיטליים ופתרונות שהוצגו לעולם בזכותם כגון NFTs הגיעו בראש ובראשונה כדי להפחית מכוחם של מתווכים גדולים ולאפשר לאדם הקטן לשלוט בנעשה. במקרה של Flow, לא ידוע כמה צמתים מריצים את התוכנה וכיצד מתבצע הקונצנזוס ברשת ולפיכך לפחות בשלב זה – היא ריכוזית ועשויה להיות חשופה לאותן בעיות שיש לחברות רגילות.

מדריך לפתיחת חשבון ורכישת ניפטיז ב-NBA top shot

כאמור, תהליך פתיחת החשבון והשימוש בפלטפורמת NBA Top Shot הינו יחסית פשוט, להלן סרטון שיסייע לכם בתהליך:

יצירת חשבון עם Dapper Labs

כרטיסי NBA Top Shot נרשמים בבלוקצ'יין Flow, שנבנה על ידי Dapper Labs. כדי להתחיל, יש להירשם ל-NBA Top Shot עם Dapper על ידי לחיצה על 'הרשמה' באתר Top Shot. יצירת חשבון Dapper יוצרת לך ארנק לשמירת מטבעות ופרטי אספנות קריפטוגרפים שרכשת.

ההרשמה נעשית באמצעות כתובת מייל וסיסמא. ניתן להיכנס גם עם חשבון גוגל. לפני הכניסה המערכת יש להזין מספר טלפון לצרכי אימות החשבון. לאחר מכן תקבלו קוד שחשוב מאוד לשמור במקום בטוח במקרה שמכשיר הטלפון יאבד או יתקלקל ותאבד הגישה לחשבון. 

תחילת העבודה עם NBA Top Shot

לאחר ההרשמה ב-Dapper, אפשר לעבור ישר ל-NBA Top Shot ולהשתמש בפרטי החשבון כדי להיכנס. בחרו את הקבוצה המועדפת ותוכלו לצפות בחבילות השונות המוצעות למכירה. כדי לרכוש יש להפקיד כסף בחשבון ה-Dapper שלכם. 

הפקדה בחשבון 

בחירת "Payments & Payouts" באתר. בחרו את הסכום להפקדה ואשרו את התנאים. התשלום באמצעות כרטיס אשראי או באמצעות Dapper שתומכת במטבעות: ביטקוין, אתריום, ביטקוין קאש ושני מטבעות יציבים: DAI ו-USDC.

יכול לקחת מעט זמן עד שהכספים יופיעו בחשבון ולא לשכוח שיש עמלת טרנזקציה שגובה הרשת של המטבע. 

רכישת רגע ב-NBA Top Shot

ניתן לרכוש רגע בזירת המסחר או לרכוש חבילה באתר.

יש אלפי כרטיסי Top Shot – אבל יש דרכים לצמצם את הרשימה. ניתן לחפש רגעים לקבוצות או לשחקנים ספציפיים, וניתן לדרג את הקלפים לפי מחיר.

כשתרצו לרכוש כרטיס, מצאו את הרגע שאתם אוהבים ובחרו את המספר הסידורי של הכרטיס הספציפי, לחצו על "רכישה" ושלמו עם חשבון ה Dapper שלכם.

שאלות נפוצות על NBA Top Shot

 • האם ניתן לרשום Top Shot שרכשתי בבורסה אחרת? לא, השימוש הוא בלעדי בפלטפורמה עצמה. 
 • כיצד להפקיד יתרה בארנק ה-Dapper שלי?
 1. פתחו את הארנק דרך דף החשבונות
 2. בחרו "תשלומים ותקבולים" מהתפריט הימני
 3. הקלידו את הסכום שתרצו להפקיד בשדה
 4. בחרו את התשלום
 5. אשרו את ההפקדה שלכם.
 • האם ניתן לשמור את ה-TopShot ב-MetaMask שלי? לא, רק בארנק ה-Dapper שלך. הניפטיז של Top Shot נרשמים רק בבלוקצ'יין של Flow כרגע. 

סיכום

לניפטיז יש פוטנציאל גדול שמגיע יחד עם ספקולציה והערכות שווי מנופחות, כי לא ניתן להעריך באופן אובייקטיבי שווי של יצירות אמנות. יחד עם זאת, הנגשת הניפטיז לקהל רחב יותר ע"י הצטרפות של משפיענים ומותגים גדולים לתחום ואינטגרציות עם טכנולוגיות נוספות בעולמות וירטואלים כמו מציאות מדומה (VR), מציאות רבודה (AR), נדלן וירטואלי ועוד, משפיעים לטובה על יכולת מימוש הפוטנציאל הגלום בניפטיז בכלל ובפרט במותג חזק כמו ה-NBA.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

צוות האתר

צוות האתר

קריפטו ג'ונגל הוא בלוג ואתר חדשות שמסקר את עולם הבלוקצ'יין, ביטקוין, את'ריום ושאר המטבעות הדיגיטליים. באתר מדריכים, חדשות וסקירות שיעזרו לך להישאר מעודכן.
צוות האתר

צוות האתר

קריפטו ג'ונגל הוא בלוג ואתר חדשות שמסקר את עולם הבלוקצ'יין, ביטקוין, את'ריום ושאר המטבעות הדיגיטליים. באתר מדריכים, חדשות וסקירות שיעזרו לך להישאר מעודכן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן