התפתחויות שליליות במלחמה על פיקוח קריפטו בחוק התשתיות בארה"ב

תיקונים שנויים במחלוקת להצעת החוק המגדירה כורים בתעשייה בתור ברוקרים המחוייבים בהגשת דו"ח מפורט על לקחותיהם ל-IRS; ההכרעה קרובה
חקיקת קריפטו

הצעת החוק החדשה, העוסקת בהעמדת תקציב בן 550 מיליארד דולר עבור הקמת תשתיות בארה"ב, ממשיכה לעורר הדים בארה"ב. לאחר שבוע אינטנסיבי ומרובה לחצים מצד קהילת הקריפטו המקומית והבינלאומית, סנאטורים הגישו שתי הצעות תיקון לחוק המתחרות זו בזו, הצפויות לעלות להצבעה בימים הקרובים.

הבעייתיות בהצעת החוק החדשה

לפי הצעת החוק המקורית, כ-28 מיליארד דולר צפויים להגיע ממיסוי של תעשיית המטבעות הדיגיטליים, אך הניסוחים המקוריים שלה עשויים לפגוע קשות בתעשיית הקריפטו בארה"ב. 

כפי שדיווחנו בשבוע שעבר, בנוסף למיסוי, בהצעת החוק ישנה הקשחה של חובת הדיווח של “ברוקרים” לרשות המסים האמריקנית (IRS), הכוללים דיווח של מספרי זהות, שמות וכתובות מגורים. הברוקרים יהיו חייבים גם לדווח ל-IRS על כל העברת מטבעות דיגיטליים בשווי העולה על 10,000 דולר.

על פי הנוסח של ההצעה המקורית, כל ישות בתעשיית המטבעות הדיגיטליים המאפשרת העברה של מטבעות דיגיטליים נחשבת לברוקר. מאחר ובקריפטו המשתמשים הם פסאודו אנונימיים אשר יכולים להשתמש בשירותים רבים ללא כל הזדהות – הדיווח מצד רבים מהם יהיה בלתי ניתן לאכיפה. 

תיקון להצעת החוק – הגדרת "ברוקרים"

מאחר ובהצעת החוק המקורית, מוגדרים כברוקרים כמעט כל העסקים העוסקים במטבעות דיגיטליים. ההגדרה הזו כל כך רחבה שהיא עשויה לכלול את הכורים ופרויקטים של כלכלה מבוזרת (DeFi), אשר יהיו מחוייבים לדווח על "לקוחותיהם" למס הכנסה, מה שעשוי להיות בלתי אפשרי במקרים רבים. כורים או מאמתים, למשל, יחויבו לדווח על הפרטים האישיים של כל מבצעי הטרנזקציות בבלוקצ'יין או שיהיה זאת בניגוד לחוק. אך הכורים והמאמתים כלל לא יכולים לדעת מיהם המשתמשים ברשת הבלוקצ'יין, לפיכך ההגדרה מגוחכת.

בעקבות זאת, הוצגה הצעת תיקון לחוק המקור על ידי הסנאטורים רון ויידן, פאט טומיי וסינתיה לומיס. ההצעה פוטרת מההגדרה של ברוקרים: כורים ומאמתים מסוגים נוספים כמו גם מפתחים וגופים אשר לא מספקים שירותי משמורן (Custodian) ושירותי מסחר.

"הנכסים הדיגיטליים ומרחב הטכנולוגיה הפיננסית מסובכים להפליא, ובילינו שעות ארוכות בסנאט עם גורמי העניין בתעשייה ועם המינהל כדי למצוא דרך לשלב נכסים דיגיטליים ביעילות בקוד המס שלנו מבלי לפגוע בטכנולוגיה או לחנוק את החדשנות. אני מצפה להמשיך בעבודה הדו-מפלגתית הזו כדי להביא את התעשייה הפיננסית שלנו למאה ה-21 ", אמרה לומיס.

הצעה נוספת על הפרק

התיקון השני, שמתחרה בתיקון הראשון, אשר הוגש על ידי הסנאטורים רוב פורטמן, קריסטן סינמה ומארק וורנר, מתמקד בעיקר לפטור את הכורים מסוג הוכחת עבודה (Proof of Work) ואת החברות המפתחות ומוכרות ארנקים המאפשרים לאינדיבידואלים להחזיק את המפתחות הפרטיים בעצמם. הסנאט צפוי להצביע בעד תיקון זה ביום שבת.

בעדכונים לתיקון נראה שגם מאמתים בפרוטוקולים מסוג הוכחת החזקה (Proof Of Stake) יהיו פטורים מחובת הדיווח, אך מפתחי פרוטוקולים לא. ביקורת רבה מצד התעשייה הופנתה לתיקון זה, כולל מג'ק דורסי, מנכ"ל טוויטר וסקוור, אשר טען כי התיקון הזה הופך את החוק לגרוע יותר במיוחד למפתחי קוד פתוח.

הדיונים בשיאם לקראת ההצבעות אשר צפויות להתרחש בימים אלו.

סינתיה טוויטר

תמיכת הנשיא ביידן בתיקון השני

בתשובה לפנייה של Coindesk בנוגע להצבעה, הסנאטורים מרשה בלקברן, טד קרוז וסטיב דיינס אמרו שיתמכו בתיקון הראשון. סנאטורים נוספים הביעו תמיכה בתיקונים אך לא ציינו בעד איזה תיקון יצביעו, אך רוב הסנאטורים כלל לא הגיבו לפנייה בשלב זה.

על פי העמדה הרשמית מהבית הלבן, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן יתמוך בתיקון השני. מזכירת התקשורת של הבית הלבן, ג'ן פסאקי, אמרה: "אנחנו מאמינים שהתיקון האלטרנטיבי שהוצע על ידי הסנאטורים וורנר, פורטמן וסינמה קולע לאיזון הנכון ועושה צעד חשוב קדימה בקידום הציות למס הכנסה."

ביקורת מצד התעשייה

מתעשיית הקריפטו נשמעים כאמור קולות רבים המתנגדים ומבקרים את הצעת החוק החדשה. הגבלה חוקית של טכנולוגיה חדשה עלולה לעצור את הצמיחה והפיתוח של התעשייה במדינה ולדחוף חברות, יזמים ומפתחים למדינות אחרות אשר אינן מגבילות את ההתפתחות הטבעית שלה.

בריאן ארמסטרונג, מנכ"ל בורסת קוינבייס (Coinbase), כתב בחשבון הטוויטר שלו בסדרת ציוצים שאלו נקודות מפתח אשר יגדירו את העתיד. הוא ביקר את התיקון של וורנר אשר "יחליט איזו טכנולוגיה בסיסית היא בסדר או לא בסדר בקריפטו." בתגובה, אילון מאסק כתב: "מסכים, זה לא הזמן לבחור מנצחים או מפסידים בטכנולוגיית המטבעות הדיגיטליים. אין משבר אשר מחייב חקיקה חפוזה." 

אילון מאסק מגיב לבריאן

לסיכום סדרת הציוצים שלו, ארמסטרונג קורא לאמריקאים ליצור קשר עם הסנאטורים שלהם ולהגיד להם להצביע לבעד התיקון הראשון (של לומיס) ונגד השני (של וורנר). "בואו נשאיר את הקריפטו חי ומשגשג, אנחנו רק מתחילים," כתב לסיום.

לסיכום

החקיקה צפויה לעלות להצבעה עוד השבוע, ייתכן אף שהיום, אם כי המועד הסופי עוד לא ידוע.

לאחר מכן, הצעת החוק צפויה להיבחן על ידי הקונגרס (בית הנבחרים התחתון) ועשויה להתעכב שם גם כן לאור לחצים של המפלגה הדמוקרטית להעביר חוקים נוספים.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן