אפשרי מהיום: בנקי קריפטו יוכלו לפתוח חשבון אצל הפדרל ריזרב

הבנק המרכזי של ארה"ב פרסם הנחיות לבחינת בקשות של מוסדות פיננסיים המעוניינים בגישה למערכת התשלומים שלו.

אתמול (ב') פרסם הפדרל ריזרב (הבנק המרכזי של ארה"ב או ה-Fed) את ההנחיות הסופיות שלו למוסדות פיננסיים המבקשים לפתוח חשבונות מאסטר (Master Accounts), אשר מעניקים גישה ישירה למערכת התשלומים של הפד ומאפשרים ביצוע והסדרת טרנסקציות עם שחקנים נוספים במערכת הבנקאית.

אמנם המונח "מטבעות דיגיטליים" מוזכר רק פעם אחת במסמך ההנחיות של הפד, כאשר מתוארים הסוגים השונים של מוסדות פיננסיים שייתכן ויבקשו לפתוח חשבונות מאסטר, אך ניתן להבין בבירור כי המהלך מכוון לבנקים המעניקים שירותי קריפטו.

עד היום מוסדות פיננסיים אמריקניים אשר רצו להציע גם שירותי בנקאות רגילים וגם שירותי קריפטו נאלצו לבחור רק באחת האפשרויות וההחלטה להעניק שירותי בנקאות בתחום הקריפטו אילצה את המוסדות שבחרו בכך להשתמש במתווכים לצורך קבלת גישה למערכת הבנקאות הרגילה. ההנחיות החדשות מסדירות את תהליך בחינת הבקשות של בנקים המעניקים שירותי קריפטו לקבלת גישה ישירה למערכת זו.

כל שבעת החברים במועצת המנהלים של הפדרל ריזרב תמכו במהלך.

שיטת שלוש השכבות

על פי ההנחיות שפורסמו, הפד יצור שיטה של שלוש שכבות כדי להעריך האם מוסד פיננסי יכול לפתוח חשבון מאסטר. שיטה זו מסווגת את המוסדות השונים על פי רמת הסיכון שלהם.

בשכבה הראשונה ייבחנו בקשות של בנקים בעלי ביטוח פדרלי, כלומר כאלה המבוטחים על ידי ה-FDIC  (ר"ת Federal Deposit Insurance Corporation), שהוא התאגיד הפדרלי לביטוח פיקדונות.

בשכבה השניה ייבחנו בקשות של בנקים שאינם מבוטחים על ידי ה-FDIC, אך נתונים לפיקוח על ידי סוכנות בנקאית פדרלית.

בשכבה השלישית ייבחנו בקשות של מוסדות פיננסיים שאינם מבוטחים על ידי ה-FDIC ושאינם נתונים לפיקוח פדרלי, אלא נתונים לרגולציה שונה באופן מהותי וככל הנראה גם חלשה יותר מזו של המוסדות בשכבה הראשונה והשניה.

הנחיות הפד מדגישות כי למרות שהן מציעות מסגרת התייחסות למוסדות פיננסיים בעלי רמה גבוהה של סיכון, אין לראות בהן מתן לגיטימציה חוקית לאותם מוסדות אלא אך ורק מסגרת ממוקדת סיכון להערכת בקשותיהם לקבלת גישה למערכת התשלומים של הפד.

המקרה של Custodia ו-Kraken Bank

שניים מהמוסדות אשר ממתינים כבר זמן רב לקבלת חשבונות מאסטר של הפד הם בנקי הקריפטו קסטודיה (Custodia) ו-Kraken Bank, שהוא זרוע בנקאית של בורסת קראקן (Kraken). קסטודיה וקראקן בנק הגישו בקשה לחשבונות מאסטר במהלך 2021, זמן קצר לפני שהפד פרסם את הגרסה הראשונה של ההנחיות שלו בנושא.

מוקדם יותר השנה גם קסטודיה וגם קראקן בנק קיבלו מספרי ניתוב (Routing Numbers), שהם מספרים יחודיים בעלי 9 ספרות אשר מהווים את כתובת הבנק לצורך ביצוע טרנסקציות. קבלת מספרי הניתוב נחשבת להתקדמות משמעותית בבחינת הבקשה לקבלת חשבונות מאסטר, אך הבקשות עצמן טרם אושרו.

בנק קסטודיה, אשר הוקם על ידי קייטלין לונג, בכירה לשעבר בתאגיד הבנקאות מורגן סטנלי (Morgan Stanley), תבע ביוני את הפד בגין עיכוב של 19 חודשים בטיפול בבקשתו לקבל חשבון מאסטר. בפועל, המסמכים אותם יש להגיש לפד כדי לפתוח חשבון מאסטר מציינים כי הטיפול בפניה אמור לקחת בין חמישה לשבעה ימי עסקים.

העיכוב ככל הנראה נוצר מאחר ובמשך זמן רב הפדרל ריזרב לא החליט על פי איזה בסיס ניתן להעניק למוסדות פיננסיים ממוקדי קריפטו סמכויות בנקאיות של בנקים רגילים. בינואר אמר ג'רום פאוול, יו"ר הפד, כי העיכוב נובע מהאופי התקדימי בצורה חריגה של ההחלטה שעל הבנק המרכזי לקבל.

לסיכום

בתקופה זו, בה הולכת ומתחזקת הדרישה להידוק הרגולציה על עולם הקריפטו, נראה כי ניתן להתייחס לפרסום ההנחיות החדשות של הפד באופטימיות זהירה ולקוות כי הן אכן מהוות צעד משמעותי קדימה בדרך לכניסתם של בנקים העוסקים במתן שירותי קריפטו אל מערכת הבנקאות המרכזית בארה"ב באופן שייעל את עבודתם ויציע שירות טוב יותר ללקוחותיהם.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן