האם שוק הניפטיז (NFTs) נמצא בדעיכה?

NFT מטבעות דיגיטליים

על פי האתר NonFungible, המספק נתונים על שוק הניפטיז, המכירות היומיות ירדו מ-10 מיליון דולר ליום למתחת ל-5 מיליון דולר ליום בימים האחרונים, מה שמעיד על ירידה בהתעניינות בשוק הניפטיז. 

מהמידע באתר, הירידה הכללית מורגשת בעוד פרמטרים של השוק כגון מספר המכירות הכולל, הסכומים הכוללים של המכירות, ארנקים פעילים ועוד.

כמו כן, המחיר הממוצע צנח ביותר מ-50 אחוז מהשיא בפברואר, וזאת לאחר שבחודש שעבר צפינו ברכישות רבות בסכומים גבוהים בשוק הניפטיז. 

השיא היה רכישה של יצירת אמנות כניפטיז במטבעות אתריום (ETH) בשווי 69.3 מיליון דולר.  

שוק לא נזיל

מטבעות דיגיטליים כגון ביטקוין הם בעלי נזילות גבוהה (קל לקנות ולמכור אותם במהירות) וקל לראות את נתוני המחיר שלהם בזמן אמת. 

מאחר וניפטיז הם נכסים בלתי נזילים (התהליך לרכישתם ומכירתם אינו מידי וחשוף), קשה להעריך את השווי שלהם בזמן אמת, מה שיכול להוביל לירידה חדה במחירים אם בעלי הניפטיז רוצים למכור במהירות. 

כלומר, במקום שמוכרים יזינו פקודות מכירה של NFT כפי שנהוג במסחר במטבעות דיגיטליים לצורך הדוגמה, שינוי המחירים מתבצע בצורה חדה ומהירה עד כדי ירידה של 80% בין לילה.

טוקנים ייחודיים (NFTs) 

טוקנים ייחודיים או ניפטיז (באנגלית Non Fungible Tokens או בקיצור NFT) הינם טוקנים המבוססים על טכנולוגית הבלוקצ'יין, אך בשונה ממטבעות מוכרים כגון ביטקוין שהערך של מטבע אחד שווה לערך של מטבע אחר מאותו סוג, לכל טוקן ייחודי יש את המאפיינים הייחודיים והערך של עצמו. 

הערך של כל טוקן ייחודי נקבע מגורמים רבים, בהתאם לשוק, לנדירות הטוקן, מי יצר אותו, כמה הוא מפורסם, האם הוא חלק מפרויקט וכו'. ניתן לקרוא עוד על ניפטיז במבוא לטוקנים ייחודיים (NFT).

פרחחים קריפטוגרפיים

קריפטופאנקס (CryptoPunks) הוא אחד הפרויקטים הותיקים והפופולארים בתחום הניפטיז עבור אספנים. לאחרונה ראו יצירות אמנות של הפרויקט ירידה של 40% ויותר ממחירי הרצפה ל-14 את'ר (ETH). אפשר למצוא דוגמאות של אנשים שהירידה במחירים הובילה אותם למכור בהפסד פאנק אחד ב-16 את'ר לאחר שנרכש ב-25.5, או מכירה ב-27.99 לאחר שנרכש ב-42 את'ר.

מקור: nonfungible.com 

פרויקט גדול נוסף חושף מידע דומה. החל מהשיא ב-22 בפברואר, גם הפרויקט NBA Top Shot מצביע על ירידות מהירות במחירים, על פי הנתונים מאתר evaluate.market.

מקור: evaluate.market

לסיכום

יש החושבים שזו רק ירידה בריאה לצורך עלייה ויש הטוענים שזו תחילתה של סוף הבועה. 

לאחר עליות חדות בשוק הניפטיז מתחילת ינואר ועד סוף פברואר, זה סביר והגיוני לראות ירידות חדות, בין אם אנו חושבים שזוהי בועה שמתפוצצת ובין אם אנו חושבים שזו רק ההתחלה. 

אך בסופו של דבר, התנהגות המחירים בטווח הקצר לא מעידה על התקדמות הטכנולוגיה – והניפטיז ככל הנראה לא  הולכים לשום מקום.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן