[דעה] מ-2017 ועד היום: השינוי שעברתי דרך שוק הביטקוין

טור דעה מאת דור אופיר, סטודנט לכלכלה ומדעי המחשב וחלק מצוות CryptoJungle

באוקטובר 2017, כחייל משוחרר שחוסך לטיול הגדול, לא ידעתי שום דבר על ביטקוין. לא שמעתי או הכרתי אותו מלפני כן. אם לומר בכנות, זה גם לא עניין אותי. עבדתי באבטחה, חסר דאגות, חולם על ארגנטינה. 

בדיוק באותו הזמן מאחורי הקלעים, הביטקוין כבר מתחיל להתפוצץ. המחיר עלה, התקשורת שאגה, השיח גבר, אבל אני הייתי בשלי.

באחת ממשמרות הלילה הראשונות שלי, הצטרף אליי מישהו שחפף אותי על הנהלים החדשים. הבחנתי שהוא מאוד אינטליגנטי. רוב הזמן הוא דיבר ואני הקשבתי – וכך הכרתי את הביטקוין בפעם הראשונה. הוא הסביר לי את הפוטנציאל של הביטקוין תוך כדי שהוא שולף את הסמארטפון שלו ומראה לי את המחיר שנמצא בעלייה. זה תפס אותי ולא רציתי לפספס את ההזדמנות להרוויח. היה משהו בחשיבה של הבחור הזה שמגנט אותי. הרגשתי שזה דור אופיר מהעתיד שמדבר אליי, וזה היה די מדהים. אם נדבר בכנות, עניין אותי יותר להרוויח כסף ולא קלטתי לגמרי איך הכל עובד, אבל זה היה נראה מגניב, זורם, אף פעם לא השקעתי במשהו, אז חשבתי: למה לא?

זמן קצר לאחר מכן קניתי את הביטקוין הראשון שלי במחיר של 5,000 דולר.

לחיות בתוך הבועה

היה לי מזל גדול. עבר רק חודש וחצי מהרגע שרכשתי את הביטקוין והוא כבר יותר משילש את מחירו! ואני? בהיי של החיים! כל רגע מסתכל לבדוק את המחיר וכל פעם הוא גבוה יותר. אופוריה. מכירים?

אז מתברר שלא רק אני הייתי באופוריה, אלא גם מיליוני אנשים ברחבי העולם. באותם חודשים של סוף 2017 שוק הביטקוין היה בטירוף: כולם רצו לקנות, היו תורים ארוכים בכספומטים וכולם התרוצצו בשביל לקנות מכיוון שמהעלייה הזאת לא היה אפשר להתעלם.

אז מה עושים במצב כזה אם יש לך כבר ביטקוין? מוכרים כמובן! זה הרי מה שרציתי מהתחלה לא? להרוויח. הביטקוין הגיע באותו שנה לכמעט 20,000 דולר. אז בסוף מכרתי חלק ממה שהיה לי לשני הייטקיסטים נחמדים שהפצירו בי למכור להם את הכל ולא רק חלק. 

כמובן שזו הייתה בועה. לא מעט זמן אחרי, כשאני כבר מטייל בדרום אמריקה, הביטקוין התרסק והבועה התפוצצה. לאחר מספר חודשים חזרתי לארץ, אבל הביטקוין עדיין מסקרן אותי. למרות שהוא כבר לא מעניין אף אחד, הוא עדיין היה שם. אז התחלתי לנסות להבין קצת יותר לעומק מה זה ביטקוין ולמה הוא כבר לא נחשק כמו בעבר. אחרי שקצת בודקים וחוקרים אותו, מגלים כי יש רעיון מאחוריו עם פוטנציאל לשינוי עצום. מעטים האנשים שהחזיקו ביטקוין בשנת 2017 הבינו באמת מה הוא מייצג, וכך גם אני. אבל עכשיו אני מבין. נפל לי האסימון שאני חייב שיהיה לי ביטקוין, לא בשביל להרוויח, אלה בשביל העתיד והביטחון שלי. 

המשפחה והחברים כבר תייגו אותי בתור מעריץ מושבע של ביטקוין ואני יכול להבין למה. להמון אנשים זה יישמע מנותק מהמציאות. אבל לדעתי המציאות משתנה מהר משאנחנו חושבים, במיוחד בימינו אנו, ובמיוחד לאור המשבר שהוחמר בגלל הקורונה.

למה בעצם אני כותב את כל זה? 

חשוב לי להעביר את ההרגשה שלי ואת השינוי שעברתי. הביטקוין כאן להישאר, להישאר ולשנות. הוא כבר משנה. אנחנו עכשיו בחודש דצמבר 2020 והגענו שוב לאותם המחירים שהיו אז בשיא הטירוף של 2017, רק שהפעם אין בועה, אין ‘הייפ’ ורדיפת הבצע כמעט לא מורגשת. השוק הרבה יותר בשל וערוך, הסנטימנט אופטימי יותר, ובפנים? הרגשה רגועה ושלווה יותר. לדעתי, אם הגענו עד לכאן אנחנו צועדים בכיוון אחד למהפכה הבאה בעולם הפיננסי. לאחר זמן לא מבוטל של למידה, אני יודע ומרגיש מוכן הפעם, אז אל תגרמו לי להגיד “אמרתי לכם”. 

אגב, אני לא כאן כדי לשכנע אתכם או להמליץ לכם לקנות ביטקוין, או להיות חסידים של טכנולוגיית הבלוקצ’יין ומטבעות דיגיטליים. אני כאן כדי לנסות לפתוח לכם את העיניים ולהאיר לכם עולם מהפכני שעדיין בחיתוליו, בין אם תרצו להאמין או לא.

שתפו:

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
דור אופיר

דור אופיר

סטודנט לכלכלה ומדעי המחשב, סוחר במטבעות דיגיטליים מזה 3 שנים, מגיע מעולם הדיגיטל ובעל אמונה גדולה בעתיד האינטרנט בכלל ובתעשיית הבלוקצ'יין והקריפטו בפרט
דור אופיר

דור אופיר

סטודנט לכלכלה ומדעי המחשב, סוחר במטבעות דיגיטליים מזה 3 שנים, מגיע מעולם הדיגיטל ובעל אמונה גדולה בעתיד האינטרנט בכלל ובתעשיית הבלוקצ'יין והקריפטו בפרט

4 תגובות

 1. היי דור,
  תודה על המאמר המעניין.
  רציתי לדעת, איך אתה יכול לומר בוודאות שלא מדובר בבועה?
  נכון לדצמבר 2020 הביטקוין נסחר בשיא של כל הזמנים באזור ה-18K$
  איך אפשר להעריך בכלל את שווי המטבע?
  לאור התנודתיות הגדולה של ביטקוין, לא עדיף לחכות לתיקון משמעותי שיקרה כפי שקרה במרץ השנה?

  אודה לתגובתך
  אורן

  1. היי אורן, אני שמח לשמוע שנהנת מהקריאה!
   לצערי הרב לאף אחד מאיתנו אין את היכולות לחזות את העתיד ולכן שום דבר אינו וודאי אבל אני אכן מאמין שמה שאנחנו רואים כרגע הוא לא בועה מכיוון שהעלייה היא מאוד אורגנית, לא מלווה ברעש וצלצולים, אפשר ממש להרגיש שהרעיון שמאחורי ביטקוין מתחיל לתפוס את תשומת ליבם של משקיעים מוסדיים ופירמות גדולות, מה שכמעט ולא היה קיים בבועת 2017. כמובן שלכל זה מצטרף הסנטימנט החיובי לצד המשבר העולמי וההתייחסות לביטקוין בצורה הרבה יותר רצינית ופחות ספקולטיבית.

   אפשר להעריך את שווי המטבע כמו שמעריכים את שווי שאר המטבעות והסחורות בעולם, הכל מתבסס על היצע וביקוש, ומאחר ההיצע של הביטקוין זניח ביחס לביקוש אותו הוא פוגש לאחרונה, אנחנו רואים את השווי נוסק.

   לגבי התנודתיות הגדולה של הביטקוין, אחזור למה שכתבתי בהתחלה, אנחנו לא יכולים לחזות אם יעלה או ירד, יכול להיות שהתיקון עוד יגיע ויהיו הזדמנויות קנייה אבל גם סביר להניח שלא. הדבר הטוב ביותר שתוכל לעשות כרגע הוא ללמוד על הנושא יותר לעומק, להבין במה מדובר ורק אז להחליט איך אתה פועל. כל המידע שאתה צריך נמצא כאן באתר וכמובן שאני ובן כאן לכל שאלה:)

   1. תודה על התגובה.
    על העלייה האורגאנית ללא רעש וצלצולים כנראה אפשר להתווכח 🙂
    לגבי סוגיית ההיצע והביקוש שהעלית, למה פתאום יש התעוררות מחודשת במטבע?
    האם בגלל חוסר האמון של משקיעים בדולר ובמערכות פיננסיות ריכוזיות?
    האם יש מגמה לאימוץ נרחב של עסקים המאפשרים שימוש בביטקוין כמטבע לגיטימי לביצוע עסקאות? (אני לא מכיר כזו).
    הבנתי שקיים ויכוח בקהילת הביטקוין לגבי השימוש שלו, חלק רואים בו כלי לשימור ערך הכסף בלבד וחלק סבורים שהוא יחליף את מטבעות הפיאט.
    דעתך בנושא?

    1. היי אורן, תסלח לי על העיכוב בתגובתי.
     אם תשווה את המקום שביטקוין תופס בתקשורת עכשיו לעומת הראלי הבועתי של 2017 אין ספק שאז היה הרבה יותר רעש, אנשים לא ידעו למה הם נכנסים ונכנסו רק לשם מטרת רווח. בימים האחרונים בהחלט הביטקוין עושה יותר רעש בשל שבירת שיא כל הזמנים.
     אני מאמין שזו לא התעוררות מחודשת אלא התעוררות בכללי, ואכן אתה צודק, לאור המצב בעולם והמדיניות המוניטרית המרחיבה השוחקת את ערך הכסף והאמון במערכות פיננסיות ריכוזיות, המון משקיעים, פרטיים ומוסדיים, מתחילים לראות תועלת אמיתית בביטקוין כאמצעי לשמירה על ערך.
     אכן יש מגמה לאימוץ, אני נוטה להסכים איתך שהיא עדיין לא נרחבת מספיק אך היא בהחלט קיימת ומתפתחת. שים לב להודעות הטריות יחסית של חברת התשלומים פייפאל שמאפשרת שימוש במטבעות קריפטוגרפיים בפלטפורמה שלה, לדעתי זו רק ההתחלה. הכרה בביטקוין כמטבע לגיטימי זה משהו שמשתנה ממקום למקום בהתאם לגישה הרגולטיבית המקומית כלפיו, שכמובן תמיד משתרכת אחרי התקדמות טכנולוגית.

     אכן ישנה מחלוקת כמו שציינת, לדעתי הוא מאוד מתאים להיות אמצעי לשמירה על ערך ולהחליף את שוק הזהב בצורה כמעט אבסולוטית, וכאמצעי תשלום? גם כן. אמנם הדרך לשם היא הרבה יותר מפותלת ומאתגרת אך לדעתי הוא יוכל לשמש גם כאמצעי תשלום לגיטימי גלובלי.

     תודה לך על השאלות המצויינות, מקווה ששפכתי אור על שנושא 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדש: קורס האונליין שלנו הושק ואתם מקבלים 30% הנחה!