הפסקות חשמל באיראן: האם ביטקוין הוא הסיבה?

בשבוע שעבר פורסם באתר החדשות Coindesk כי הרשויות האיראניות השביתו כ-1,620 חוות כרייה לא חוקיות של מטבעות דיגיטליים.  הסיבה להשבתה היא, כמובן, צריכת החשמל הכוללת שלהם, אשר עמדה על כ-250 מגה-ואט ביום במהלך 18 החודשים האחרונים.

כריית מטבעות דיגיטליים, תהליך בו ריכוזים גדולים של מחשבים בעלי עוצמה גבוהה ומשתמש בהרבה אנרגיה, הוביל למחסור וקיצוץ בחשמל באזורים עירוניים וכפריים כאחד, זאת על פי דיווחים בימים האחרונים של כלי תקשורת איראניים ומספר גורמים מענף האנרגיה ברשתות החברתיות. כריית ביטקוין, מתבצעת לרוב במרכזי מחשוב מתקדמים ומצריכה דרישות אנרגיה עצומות עבור רשת החשמל בשל כוח המחשוב הרב הנדרש לעיבוד ואימות עסקאות לפני שהן נרשמות בבלוקצ’יין.

מוחמד-תאג’י קראובי, פעיל רפורמיסטי, צייץ שלשום כי כריית הביטקוין באיראן יכולה לייצר מיליארדי דולרים, הרבה יותר מההכנסות מיצוא הנפט תחת הסנקציות האמריקאיות. “הכרייה מניבה הכנסה מסיבית עבור חלק, בעוד ישנם אנשים שעבורם היא אך ורק זיהום אוויר והפסקות חשמל”, כתב.

הפסקות החשמל בטהרן הפכו בשבועיים האחרונים למופע יומיומי שכיח, והמשטרה המקומית מביעה דאגה מההשפעה האפשרית של ההפסקות האלו לגרום לעלייה בפשיעה. 

6,000 מכשירי כרייה הוחרמו

בבלומברג נכתב כי המצב של חוסר היציבות ברשת החשמל הביא את הממשלה לכדי פעולות אכיפה והחרמה של הכרייה הבלתי חוקיות, וכעבור זמן קצר הוחרמו כ-6,000 מכשירי כרייה במחוז “מרקזי”, כך אמר מנכ”ל חברת החשמל המחוזית לסוכנות הסטודנטים האיראנית (ISNA). 

דובר האיגוד האיראני של תעשיית החשמל אמר ביום שישי בראיון לסוכנות הידיעות IRNA כי כורי הביטקוין השתמשו ביותר מ-300 מגה-ואט חשמל “באופן לא חוקי” מדי יום בכריית מטבעות דיגיטליים, כולל ביטקוין, והתנצל בטלוויזיה הממלכתית על הפסקות החשמל. הוא הוסיף ואמר כי אספקת החשמל לכורי הביטקוין ולתעשייה הוגבלה בכדי לענות על שאר הצרכים המקומיים.

ביולי 2019 הממשלה אמרה שהיא תכיר בכריית קריפטו כתעשייה חוקית והצהירה כי על כל הכורים להירשם ברשויות עד אוגוסט 2020. תחילה זה התקבל בברכה על ידי הכורים, אך מאוחר יותר טענו כי מכסי החשמל גבוהים מדי וירדו עם עסקיהם למחתרת.אחד הצעדים שבוצעו במסגרת ההכרה הזו הייתה לדאוג כי כלל תשלומי הביטקוין יועברו דרך הבנק המרכזי של איראן, אשר החל להחזיק בביטקוין, על מנת שיוכל לשלם באמצעותו על ייבוא למדינה.

שתפו:

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
דור אופיר

דור אופיר

סטודנט לכלכלה ומדעי המחשב, סוחר במטבעות דיגיטליים מזה 3 שנים, מגיע מעולם הדיגיטל ובעל אמונה גדולה בעתיד האינטרנט בכלל ובתעשיית הבלוקצ'יין והקריפטו בפרט
דור אופיר

דור אופיר

סטודנט לכלכלה ומדעי המחשב, סוחר במטבעות דיגיטליים מזה 3 שנים, מגיע מעולם הדיגיטל ובעל אמונה גדולה בעתיד האינטרנט בכלל ובתעשיית הבלוקצ'יין והקריפטו בפרט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדש: קורס האונליין שלנו הושק ואתם מקבלים 30% הנחה!