מחאה באל סלבדור נגד אימוץ הביטקוין כהילך חוקי במדינה

בתחילת החודש הבא אל סלבדור תאמץ רשמית את ביטקוין כהילך חוקי בזמן שביקורת והפגנות נגד המהלך גוברות
אל סלבדור ביטקוין

אל סלבדור היא המדינה הראשונה המאמצת את ביטקוין כהילך חוקי במדינה, לצד הדולר האמריקני. הצעת החוק עברה בפרלמנט של אל סלבדור ברוב גדול לפני פחות משלושה חודשים, וניתנו 90 ימים לאזרחים ולעסקים להתכונן לשימוש וקבלת ביטקוין כאמצעי תשלום בנוסף לדולר. 

ב-7 לסטפמטבר, יעברו 90 יום וביטקוין יהפוך רשמית למטבע חוקי במדינה. על פי החוק, מאחר וביטקוין נחשב כמטבע המדינה, אין מס על הרווחים מעלייה בערך המטבע. בנוסף, מי שמשקיע 3 ביטקוין במדינה (כ-150 אלף דולר נכון לכתיבת שורות אלו) יהיה זכאי לתושבות במדינה.

כעת קולות התנגדות נשמעים מאזרחים המודאגים מאימוץ הביטקוין כהילך חוקי. ביום שישי האחרון מאות אזרחים יצאו אל בירת המדינה להפגין נגד המהלך. גם כלכלנים מקומיים הביעו את חששותיהם מפני ההשלכות השליליות אשר עשויות לנבוע מהאימוץ. 

שתי הטענות העיקריות הן שהמדינה תהפוך להיות מקום מבוקש להלבנת הון ושתנודתיות בשער הביטקוין תוביל לחוסר יציבות כלכלית במדינה. בנוסף, חלק מהאזרחים חוששים שבעתיד כספי הפנסיה שלהם יוכלו לאבד את ערכם בפתאומיות אם יתבססו אף הם על ביטקוין.

מאחר ורוב תושבי אל סלבדור אינם זכאים לפתוח אפילו חשבון בנק, השימוש שלהם בביטקוין יהיה הפעם הראשונה שהם ישתמשו בכסף שאינו מזומן. החשש הוא שאוכלוסיה שלמה, ללא שום השכלה כלכלית בסיסית, תיחשף לתנודתיות הגבוהה של ביטקוין ותיפגע כתוצאה מכך.

נשיא אל סלבדור אינו מהסס

על אף שבחוק מצוין במפורש שקבלת ביטקוין כאמצעי תשלום הוא חובה, נשיא אל סלבדור, נאיב בוקלה הדגיש שהממשלה לא תאכוף את זה. בשרשור הודעות בחשבון הטוויטר שלו בוקלה הסביר שמי שלא רוצה להשתמש בביטקוין לא יהיה חייב. בנוסף, בוקלה התייחס למתנגדים המפחידים את התושבים בנוגע לביטקוין, ואמר שהם יצליחו להפחיד אותם רק עוד קצת מכיוון שבקרוב כולם יראו את התוצאות.

בנוסף, הממשלה הבהירה שהעובדה שביטקוין ישמש כאמצעי תשלום במדינה לא אומר שאנשים חייבים לשמור את כספם בביטקוין. כל מי שירצה יוכל להמיר מיידית את הביטקוין שהוא קיבל לדולר אמריקני. הממשלה מתכננת להקים קרן בסך 150 מיליון דולר כדי לוודא שמי שממיר את כספו לדולרים מיידית לא יפסיד במקרה של נפילות חדות בשער הביטקוין.

נראה שהגישה של בוקלה נובעת מהאמונה שלו במהפכה שביטקוין חוללה ותמשיך לחולל בעולם בכלל ובארצו בפרט. במקום לאיים ולהכריח את מי שלא יסכימו לקבל ביטקוין, המדינה מעודדת אנשים להצטרף בכך שהיא מעניקה בונוס של ביטקוין בשווי 30 דולר לכל מי שמתחבר אל הארנק הדיגיטלי שלה ועובר תהליך הזדהות. 

"אם מישהו רוצה להסתובב עם מזומן, לא לקבל את הבונוס של ההרשמה, לא לזכות בלקוחות שיש להם ביטקוין, לא להגדיל את העסק שלו ורוצה להמשיך לשלם עמלות גבוהות על העברות כספים בינלאומיות, הם יכולים להמשיך לעשות זאת," כתב.

יש הרבה מה להרוויח

זה רק טבעי שהתנגדויות וחששות יעלו מול מהלך כה קיצוני וחלוצי מצד אל סלבדור. אל סלבדור בחרה להיות המדינה הראשונה שמאמצת את הביטקוין כהילך חוקי, ולכן היא תהיה מדינת המבחן אליה יפנו את עיניהן כל המדינות השוקלות מהלך דומה אך חוששות להוביל אותו.

חשוב לציין כי למרות הסכנות הפוטנציאליות הטמונות באימוץ הביטקוין, לאל סלבדור יש הרבה מה להרוויח ולא בטוח שכל כך הרבה להפסיד. 

כלכלת המדינה מבוססת על הדולר האמריקני, כך שלמעשה אין לממשלה שליטה על ערך המטבע המקומי בכל מקרה. אימוץ הביטקוין כמטבע חוקי נוסף למעשה עשוי להגן על האזרחים במידה והדולר האמריקני ימשיך לאבד מערכו במהירות. 

בנוסף, כרבע מהתוצר הלאומי הגולמי של המדינה מגיעה מהעברות כספים של קרובי משפחה מחו"ל. כתוצאה מכך – כ-2.5 אחוז מהתוצר הלאומי הגולמי נאבד בעמלות של העברות כספים מחו"ל. בזכות אפליקציות תשלום העובדות עם רשת הברק, תושבי אל סלבדור יוכלו לקבל כספים מחו"ל במהירות ובעמלות אפסיות. 

וכמובן – המהלך מושך אל אל סלבדור משקיעים ויזמים בתחום המטבעות הדיגיטליים. 

לסיכום

על אף קולות הביקורת, לא נראה שיש דרך חזרה מאימוץ הביטקוין. במקביל לקולות ההתנגדות והביקורת, רבים מביעים את תמיכתם. למשל, הבנק השני בגודלו בארה"ב – בנק אוף אמריקה – הוציא בחודש שעבר דו"ח המסביר מדוע אימוץ הביטקוין על ידי אל סלבדור הוא מהלך טוב למדינה.

לעומת הבנק העולמי, אשר דחה את בקשת אל סלבדור לקבלת עזרה, הבנק המרכזי האזורי של מרכז אמריקה (CABEI) מציע את תמיכתו במהלך. 

הבנק מעניק תמיכה טכנית להטמעה של ביטקוין באל סלבדור. הבנק מעוניין לעזור למדינה ליצור מסגרת חוקית לאימוץ ביטקוין, ולוודא שהם נצמדים לפרוטוקולים בינלאומיים של איסור הלבנת הון. לדברי ראש מחלקת ההשקעות של CABEI, קארלוס סנצ'ז, התמיכה אמורה לעזור לאל סלבדור "לנווט במים שטרם נחקרו."

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן