חשיפה מפתיעה: אדוארד סנודן לקח חלק בפיתוח מטבע Zcash

אדוארד סנודן, אשר הואשם על ידי ממשלת ארצות הברית בריגול ונמלט לרוסיה בחיפוש אחר מקלט מדיני, היה אחד מאנשי המפתח שהשיקו יחד את זי-קאש (ZEC).
סנודן זיקאש

אדוארד סנודן, עובד לשעבר של הסוכנות לביטחון לאומי של ארצות הברית (NSA), אשר התפרסם כאשר הדליף לעיתונות מידע סודי על תוכניות מעקב של הסוכנות אחר אזרחים, התגלה כאחד מששת האנשים שעזרו להשיק את המטבע הדיגיטלי זי-קאש (Zcash).

סנודן הצטרף ליוצר המטבע, זוקו ווילקוקס (Zooko Wilcox), מפתח הביטקוין פיטר טוד (Peter Todd), ולשלושה נוספים בפיתוח והשקת רשת הבלוקצ'יין של זי-קאש. במהלך מעורבותו בפרויקט השתמש סנודן בשם הבדוי ג'ון דוברטין (John dobbertin).

הפרטים על התגלית המפתיעה נחשפו בסרטון וידאו של חברת Zcash Media, אשר מפיקה תכנים חינוכיים על מטבע הפרטיות. בין השאר מסר סנודן בסרטון כי "ידוע שביטקוין מתבסס על רישומים שגלויים לעין כל. הבעיה עם זה היא שלא ניתן לקיים מסחר חופשי אלא כאשר פעולות המסחר נעשות בפרטיות מוחלטת ולא יכולה להתקיים חברה חופשית ללא מסחר חופשי."

הייחוד של זי-קאש

זי-קאש ידוע כמטבע פרטיות משום שהוא נשען על מנגנון הוכחה של אפס ידיעה (Zero knowledge proof), כלומר שיטת הצפנה שמאפשרת אימות טרנסקציות כחוקיות מבלי לחשוף את פרטיהן.

בזי-קאש קיימים שני סוגים של טרנסקציות – שקופות ומוסוות. הטרנסקציות השקופות נראות על רשת הבלוקצ'יין הציבורית בדיוק כשם שטרנסקציות של ביטקוין נראות על רשת הבלוקצ'יין של ביטקוין. הטרנסקציות המוסוות, לעומת זאת, נכנסות ל"בריכות פרטיות" שלא מאפשרות למי שמתחברים לרשת הבלוקצ'יין של זי-קאש לראות מהיכן הגיעו המטבעות ולמי הם מיועדים.

משמידים את המפתח

כדי להגדיר את הפרמטרים של הפרטיות בבריכת הפרטיות המקורית שנוצרה ב-2016 ובבריכה נוספת שנוצרה שנתיים מאוחר יותר, צריך היה לייצר מפתח הצפנה מתאים, אך הבעיה היתה שמי שיצליח להניח את ידיו על המפתח, יוכל למעשה לזייף מטבעות זי-קאש ללא הגבלה.

ג'וש סוויהארט (Josh Swihart), סמנכ"ל בכיר בחברה המפתחת את זי-קאש (Zcash inventors Electric Coin Company), הסביר כי על מנת להתגבר על הבעיה, קבוצת המפתחים השתמשה בתהליך אותו הם כינו "טקס הגדרת מהימנות". משמעות הגדרת המהימנות היא שמפתח ההצפנה, המורכב ממספר רב של ספרות, מיוצר כך שכל אחד מהמפתחים מקבל ומחזיק רק בחלק ממנו.

בסיום תהליך פיתוח המטבע כל המפתחים משמידים את חלק המפתח שנמצא בידיהם, אך למעשה מספיק שרק משתתף אחד מהשישה ישמיד את חלק המפתח שבידו וכך לא ניתן לשחזר את המפתח השלם.

מאה אחוזי ודאות

נתן ווילקוקס (Nathan Wilcox), אחיו של זוקו ואחד מששת המפתחים של זי-קאש, הסביר כי לא משנה עד כמה ניתן להיות בטוחים בכך שכל אחד מששת המפתחים אכן השמיד את החלק שלו במפתח, אין באמת דרך לדעת בוודאות מלאה שהמפתח הושמד באופן שלא מאפשר את שחזורו. לעומת זאת ניתן לדעת שלא יוצרה כמות עודפת של זי-קאש (כלומר שלא היה זיוף של המטבע).

דמויות שנויות במחלוקת

סנודן, תומך נלהב בנושא הפרטיות, חי בגלות ברוסיה מאז שהואשם על ידי ממשלת ארצות הברית בריגול לאחר שהדליף מסמכים סודיים של הסוכנות לבטחון לאומי ב-2013.

סנודן ברח לרוסיה בחיפוש אחר מקלט מדיני וכיום נחשב לתושב המדינה. לדברי נציגי חברת זי-קאש, סנודן לא קיבל מטבעות או כל סוג אחר של תשלום בתמורה למעורבותו בפיתוח ועשה זאת כשירות לטובת הכלל ומתוך אידיאולוגיה ואמונה בחשיבות הפרטיות.

על פי זוקו, סנודן לא היה הדמות השנויה במחלוקת היחידה בפיתוח המוקדם של המטבע. לדבריו, כאשר הוא תכנן את טקס הגדרת המהימנות הוא ביקר את ג'וליאן אסאנג', העיתונאי ואקטיביסט הרשת האוסטרלי אשר ייסד את אתר ויקיליקס (WikiLeaks) שמפרסם הדלפות שנשלחות אליו בעילום שם. זוקו ביקר את אסאנג' בשגרירות אקוואדור בלונדון שבה הוא קיבל מחסה כאשר נאלץ להסתתר בשל פעילותו. לדברי זוקו, אסאנג' סייע לו בתכנון טקס הגדרת המהימנות.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן