הכירו את טל בז'ה – מנהל צוות הבלוקצ'יין ב-Colu [ראיון בג’ונגל]

טל בז’ה - colu

ממשיכים לראיין אנשים מעניינים מתעשיית הבלוקצ'יין שכדאי לכם להכיר והפעם – טל בז'ה מהסטארט אפ המסקרן Colu ואחד מהמתנדבים הוותיקים בשגרירות הביטקוין. ראיונות נוספים עם אנשים מהתחום במדור ראיון בג'ונגל.

ספר קצת על עצמך בכמה משפטים…

אני בן 32, נשוי לאישה נפלאה וגר באשדוד עם כלב וחתול. נחשפתי לעולם הבלוקצ'יין משנת 2013 מה שנקרא – Full power all in. מאז זה אני שם וכששואלים "כמה הרווחת מביטקוין", אני עונה שהרווח הכי גדול שלי הוא הפרנסה מהתחום.

עולם הביטקוין והבלוקצ'יין כבר בן 9, באיזה שלב הצטרפת אליו ומה משך אותך בו?

הייתי באמצע תואר שני במדעי המחשב באוניברסיטת בן גוריון (באמצע התזה) וחיפשתי עיסוקים אחרים – לעשות הכול חוץ מאת התואר. הסתובבתי באינטרנט ופתאום שמעתי על הביטקוין. נכנסתי לזה ב'הייפ' לקראת סוף 2013 והתחלתי ללמוד את הטכנולוגיה ולהבין את הכלכלה שמאחוריו. ככה נשאבתי פנימה, ועזבתי את התואר השני מבלי לסיים את התזה.

הקמתי סטארט-אפ עם שני אנשים שהכרתי בהאקתון, אך הקדמנו את זמננו עם הרעיון והסטארט אפ נכשל, היום רעיונות דומים גייסו עשרות ומיליוני דולרים בכמה דקות.

כשהסטארטאפ היה בהליכי גסיסה, יצר איתי קשר חבר שקישר ביני לבין Colu, התרשמתי מהרעיון וב-2014 הצטרפתי לחברה כעובד השני שלה.

תוכל לפרט לנו מה זה בדיוק Colu?

קולו היא אפליקציית ארנק לקהילות מקומיות שהמטרתה היא לייצר רשת תשלומים בין אנשים, קהילות, ועסקים מקומיים – לשלב בלוקצ'יין בכלכלת העולם הישן. אנו שמים דגש על חווית משתמש, שלא אמורה לעניין אותו מה הטכנולוגיה מאחורי הקלעים.

ספר קצת על התנדבותך בשגרירות הביטקוין בתל אביב, מה תפקידך וכיצד זה מתבטא ביום יום?

ב'הייפ' האחרון שהתחיל לפני כשנה התחילו להגיע המון אנשים לשגרירות – בעיקר בשביל לשאול שאלות ובשביל הכספומט. היה עומס רציני והשגרירים הוציאו 'קול קורא' לעזרה – וככה התחלתי להתנדב בימי ראשון לכמה שעות. יצא לי לעזור לאנשים מגוונים ביותר – כיצד פותחים ארנקים, איך לאבטח את הכסף ועוד.

בנוסף, אני מנהל את קבוצת הפייסבוק 'ביטקוין ישראלי למתקדמים' ביחד עם עודד לייבה ובר קולנברנר שבעזרתם הרמנו את הקבוצה לרמה איכותית ביותר. בזכות סינון קפדני של מצטרפים ותכנים בעייתיים, ובזכות קידום דיונים בעלי ערך מוסף גבוה.

במספר החודשים האחרונים, בלוקצ'יין היא מילה שנשמעת בכל מקום – החל מנהגי המוניות, דרך ארוחות השישי המשפחתיות ועד פורטלי הכלכלה והטכנולוגיה המוכרים בעולם. רבים אומרים שמדובר במהפכה, אך יש לא מעט סקפטים שטוענים שלטכנולוגיה אין שימוש מעבר לכסף מזומן דיגיטלי. היכן אתה עומד בסוגיה?

אני בעצמי אמביוולנטי לגבי המהפכה. חוויתי המון במהלך התקופה בקולו ובכללי – הרבה חברות וגופים פנו אליי לעזרה ואמרו לי "תעשה לי בלוקצ'יין" מבלי לדעת מה זה באמת, ובסוף זה נכשל להם. בלוקצ'יין נוצר על מנת לשרת את ביטקוין, בתוך המערכת של הביטקוין וביטקוין עובד כי הערך נולד בתוך המערכת. ברגע שאתה מייבא את הערך מבחוץ אתה מאבד את המטרה הראשית של ביטקוין שהיא גישור על אמון, בגלל ש"מייבא" הערך תמיד צריך לקבל אמון נוסף מהמשתמשים.

עם זאת, הבלוקצ'יין נותנת לך להחזיק את הערך בעצמך – בין אם זה כסף ובין אם זה קריפטו-חתול. למעשה מדובר באבולוציה של הקוד הפתוח והבלוקצ'יין שהיא השלב הבא בהתפתחות שלה.

מהפכה נוספת היא מהפכת הערך, אני אוהב את זה שאני יכול להנפיק כל דבר שארצה ולהוציא אותו ישר לשוק משוכלל ושם יקבעו לו את הערך. זה יוצר מצב של Censorrship resistance – הטוקן לא באחריות שלי ולכן אני לא חייב דין וחשבון לממשלות וזה נותן ערך לציבור.

לגבי בועת גיוסי ה-ICO, השוק לומד ומתבגר – אתם יכולים לראות ש-ICO כבר לא מגייסים סכומי עתק והתיקונים למטה חיוביים מאד לשוק כי הם עוזרים לשוק ללמוד. לסיכום, מדובר בכלכלה קפיטליסטית טהורה בה השוק עושה לעצמו רגולציה עצמית וזו התפתחות חיובית.

רבים מהמשקיעים בשוק, בעיקר החדשים אך גם לא מעט ותיקים, טוענים כי עידן הביטקוין נגמר ושיש לעבור למטבעות יעילים יותר טכנולוגית וסביבתית. מה דעתך על כך?

בשביל לענות על השאלה הזאת צריך להבין מה הערך המרכזי שנותן לנו ביטקוין לעומת מטבעות אחרים. בסופו של דבר למטבע יש 3 תכונות מרכזיות שהוא צריך לקיים:

  1. Unit of exchange (יכולת להחלפת ערך) – בצורה נוחה וזולה אך בעלות מסוימת – בביטקוין העלויות הן יחסית גבוהות וייתכן שבאחרים זה יותר זול – אך זה ידרוש התפשרות במשהו אחר – כל מטבע אחר שטוען ליכולות העברה משודרגות ביותר מסדר גודל, חייב להתפשר על משהו, בדר"כ זה הביזוריות, אם הוא טוען אחרת, זהו בלוף.
  2. Units of account (היכולת לתמחר בו מוצרים) – נכון להיום, באף מטבע לא מתמחרים כמעט כלום, בגלל התנודתיות הרבה, מלבד ביטקוין (ולפעמים איתריום). ביטקוין משמש לתמחור במקרה של אלטים אחרים.
  3. Store of Value (שימור ערך) – בקטגוריה הזאת, ביטקוין מנצח בענק. הוא מוגבל בכמות המטבעות שלו ויש לו את האמון של הקהילה ואף מטבע לא יוכל לעקוף את זה – המתחרים היחידים במשמר הערך הם זהב ונדל"ן, שהם נחותים "טכנולוגית" מהיכולות של ביטקוין בתחום.

דבר נוסף ואולי גם הכי חשוב – ביטקוין הוא היחידי שמבוזר באמת. הוא נשען על שלוש צלעות מאד חשובות שמאזנות אחת את השנייה – כורים, משתמשים ומפתחים. שלושתן מאד חזקות ולכן שתי צלעות לא יכולות לחבור יחד לגבור על השלישית – דוגמה טובה לכך אפשר למצוא בפיצולי ביטקוין קאש וseg2x, שהכורים וחלק מהמשתמשים ניסו להדיח את המפתחים, אך כוח המשתמשים היה חזק מספיק כדי למנוע את המהלך. דוגמה נוספת היא את'ריום – הצלע של המפתחים באת'ריום כ"כ חזקה שהיא משתלטת על הכורים בזכות מנגנון ה-difficulty bomb ומאלצת אותם ואת המשתמשים לעדכן גרסאות בהתאם לשינויים שקורים ברשת.

לייטנינג נטוורק (Lightning Network) עומדת להפוך למיינסטרים ככל הנראה בקרוב. מצד אחד מדובר ברשת תשלומים מדהימה – מיידית, זולה ודרושה להתמודדות עם בעיית הסקיילביליות. מנגד, לא מעט קולות נשמעים שהיא תפגע בביזור. האם לדעתך ההנגשה של הרשת קרובה? כמו כן, מה לדעתך השלכותיה על הביזור של הרשת?

קודם כל לייטנינג היא רק אופציה אחת מיני רבות של פתרונות סקיילינג, למשל חתימות שנור או סיידצ'יינס. כפתרון סקיילינג בפני עצמו, אני לא בטוח שהוא יעמוד בציפיות שכולם מדברים עליהן משתי סיבות מרכזיות:

  1. נזילות – בשביל ליצור רשת יעילה ומהירה של לייטנינג צריך נזילות עצומה ברשת עצמה. זה אומר שהרשת כנראה תהיה לא כדאית כלכלית לתחזוקה. כל מי שהולך להיות 'האב' של העברת תשלומים (שיקבל סטושי בודדים כעמלה) ידרוש נזילות גבוהה שכנראה לא תיהיה כלכלית לתפעול. צריך לתת לרשת להתפתח ולראות.
  2. השערה מעניינת ששמעתי מאביב זוהר – ברגע שהסקייליבליות של הרשת תגדל בצורה גבוהה בזכות לייטנינג, הרשת עצמה תהיה חשופה יותר למתקפת 51%. לכל התקפה יש 2 צדדים: עלות ותגמול. אם לי יש עכשיו 20 שקל בבית נעול – לפורץ לא ישתלם לפרוץ אליי הביתה משום שהסיכון גדול מדי לעומת הגמול הצפוי. מנגד אם יש שם 100 מיליון, היחס משתנה והפריצה הופכת למשתלמת מאוד. אותו דבר תקף גם עם לייטנינג וביטקוין – כמות הערך שקיימת ברשת הביטקוין תגדל, אך כוח החישוב שמגן עליה – לא.

האם אתה משקיע במטבעות אלטרנטיביים לביטקוין?

בעיניי יש 2 סוגי השקעה – השקעה לטווחים ארוכים – שם חייב שיהיה מדובר בטכנולוגיה מעניינת מאד כמו את'ריום, זיקאש ומונרו. במקרה הזה, אני נוקט פשוט ב'שגר ושכח'. קונה, מחזיק בארנק, ושוכח מזה.

סוג ההשקעה השני הוא משחקי הימור – רדיפת 'הייפ' בשיטקוינס עם כניסות ויציאות מזדמנות.

מה לדעתך הקריטריונים הכי חשובים בבחירת השקעה בקריפטו?

לטווח ארוך:

  1. חייב להבין לעומק את התרומה של הפרויקט – לראות ערך מוסף אמיתי
  2. עשו את המחקר בעצמם (DYOR) – מזעזע אותי לשמוע אנשים מדברים על מטבעות ללא שום ערך מוסף, ריכוזיים כה-דבר הבא.
  3. הרבה אנשים מפחדים שהם פספסו את הרכבת של הביטקוין ולכן מחפשים אלט זול. אני מזכיר לכם שרק ביטקוין מחזיק בערך אמיתי ושיש ממנו רק 21 מליון מטבעות ולכן לא פספסנו שום רכבת! אני זוכר אנשים שבאיזור ה-1000$ ב-2013 אמרו שהם פספסו את הרכבת, מאז ביטקוין הגיע ל-20K$.

לאן להערכתך השוק הולך בעתיד?

אני משתדל לא לתת תחזיות, משום שלרוב הן לא מתממשות. אני חושב שצריך להסתכל על המחזוריות של השוק. יש מחזוריות של טווחים קצרים, בינוניים וארוכים. לדעתי המחזוריות הכי גדולה היא של 4 שנים (סביב חציית הבלוק של הביטקוין). בתור מי שחווה את המחזוריות הקודמת, אני רואה שהשנים האלה מתנהגות בדיוק כמו ה-4 שנים שלפני כן – ואם זה באמת כך המצב, אז אני צופה שניכנס למדבר של שנתיים וחצי כזה עד חציית הבלוק בהן השוק ידשדש, כפי שהיה ב-2015 וב-2016. אני משער שהוא ידשדש באזורי המחירים של עכשיו, אולי הביטקוין יירד ל-5 ויעלה ל-12 אבל בסופו של דבר אני חושב שמ-2020 ואילך – נשבור שיאים חדשים.

מה שחשוב להבין הוא שאנשים שנמצאים בעולם הזה – בטוחים שכולם נמצאים בעולם הזה. זו הייתה התחושה בסוף 2013 תחילת 2014 וזו בדיוק אותה התחושה עכשיו. ואז זה מת, לשנתיים, עד שהוא חזר. מדגיש שזו דעתי ואני לא ממליץ לפעול על פיה.

שמחנו לארח אותך טל, שיהיה המון בהצלחה עם Colu, ונתעדכן בעתיד!

שמחתי גם אני, המון תודה. אגב, Colu מגייסים מפתחים עם רקע בפיתוח צד שרת וידע בסיסי בבלוקצ'יין. אם מעניין אתכם, שלחו קורות חיים ל-[email protected]

בתמונה עם ויטליק בוטרין (מייסד את'ריום) וזוקו וילקוס (מייסד Zcash)
בתמונה עם ויטליק בוטרין (מייסד את'ריום) וזוקו וילקוס (מייסד Zcash)

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

צוות האתר

צוות האתר

קריפטו ג'ונגל הוא בלוג ואתר חדשות שמסקר את עולם הבלוקצ'יין, ביטקוין, את'ריום ושאר המטבעות הדיגיטליים. באתר מדריכים, חדשות וסקירות שיעזרו לך להישאר מעודכן.
צוות האתר

צוות האתר

קריפטו ג'ונגל הוא בלוג ואתר חדשות שמסקר את עולם הבלוקצ'יין, ביטקוין, את'ריום ושאר המטבעות הדיגיטליים. באתר מדריכים, חדשות וסקירות שיעזרו לך להישאר מעודכן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן